Oczyszczalnia zestaw 2000L zielona IDMAR OCZZEST2000L4OZL
Oczyszczalnia zestaw 3000L zielona IDMAR OCZZEST3000L6OZL
Nowoczesna technika ogrodowa pozwala efektywnie redukować problem pozbywania się zanieczyszczeń wytwarzanych w gospodarstwie domowym, przestrzeni użyteczności publicznej i innych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków w porównania do tradycyjnych metod zapewnia wzrost komfortu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji. Ponadto przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków stanowi niezwykle ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie wydziela ono żadnych szkodliwych substancji do środowiska.
Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków - kiedy warto je zastosować?
Przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków są szczególnie polecane, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej albo jest to nieopłacalne. Ponadto to rozwiązanie polecane jest, jeżeli nie ma miejsca aby zainstalować tradycyjne metody, takie jak szambo. Montaż biologicznej oczyszczalni ścieków zaleca się także, gdy masz do czynienia ze złym gruntem, który wymaga interwencji. Według przepisów, przydomowa biologiczna oczyszczalni ścieków może doprowadzać oczyszczoną wodę do rzeki, rowu melioracyjnego lub cieku wodnego, co stwarza nowe możliwości dla użytkowników. Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest niezwykle przydatna również, gdy co jakiś czas dochodzi do wzrostu stężenia zanieczyszczeń.
Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków?
Biologiczne oczyszczanie ścieków odbywa się w oparciu o wykorzystanie naturalnych procesów biologicznych. Może się ono odbywać zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych. W warunkach tlenowych bakterie zwane aerobami rozkładają zanieczyszczenia na wodę, biomasę i dwutlenek węgla. W warunkach beztlenowych funkcjonują anaeroby, które przekształcają ścieki w metan, dwutlenek węgla i biomasę.
Etapy ekologicznego oczyszczania ścieków
Spośród dwóch wymienionych wyżej sposobów, to oczyszczanie tlenowe uważa się za bardziej wydajne, dlatego często stosuje się je razem z beztlenowym. W obu sytuacjach można wyróżnić pięć etapów oczyszczania biologicznego ścieków:
- przesiewanie - polega na mechanicznym usuwaniu dużych cząsteczek z zanieczyszczeń,
- usuwanie odpadów mineralnych - minerały, takie jak piasek i żwir samoczynnie osiadają w kanałach lub pułapkach,
- sedymentacja - stabilizacja ścieków w zbiornikach, która powoduje osadzanie się stałych ciał na dnie,
- obróbka biologiczna - usuwanie zanieczyszczeń organicznych przez mikroorganizmy,
- osadzanie ostateczne - osadzenie substancji biologicznych na dnie tak zwanych osadników końcowych, po którym następuje uwolnienie oczyszczonej cieczy.
Co zawiera zestaw przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków dostępnej w HAP?
W zestawie przydomowej oczyszczalni ścieków znajdują się wszystkie elementy, konieczne do stworzenie efektywnie działającego systemu. Wśród części składowych przykładowego zestawu oczyszczalni IDMAR 2 000 l, wyróżnić można osadnik gnilny, pokrywę osadnika, studzienkę rozdzielacza, rury, grzybek napowietrzający i inne ważne elementy. Dzięki tak opracowanej konstrukcji oczyszczalnia jest prosta w budowie, montażu i eksploatacji.