Sterownik solarny Hewalex GH26-P09 HSS0013
DKSL 6-8 MSB Stacja solarna DE DIETRICH 7630417
SOL AEL Regulator solarny DE DIETRICH 7630421
SOL PLUS Regulator solarny DE DIETRICH 7630422
SKP 7-8 Stacja solarna kompletna do 7,5 m2 powierzchni kolektorów DE DIETRICH 7624853
SOL SC.5 Regulator solarny DE DIETRICH 7619972
SKS 13-45 Stacja solarna do 40 m2 powierzchni kolektorów DE DIETRICH 7619964
SOL AEL Regulator solarny z opcją sterowania grzałką elektryczną DE DIETRICH 100019316
Regulator solarny Immsol 71 - dedykowany do pomp sterowanych elektronicznie (sygnał PWM)” IMMERGAS C.060071
Regulator solarny Immsol 51 IMMERGAS C.060051
Regulatory solarne są jednym z najistotniejszych elementów tej instalacji grzewczej. Odpowiednie dobranie gwarantuje użytkownikowi uzyskanie optymalnego trybu pracy całej instalacji, jak również zmaksymalizowanie poboru energii cieplnej z kolektorów.
Regulatory solarne - zastosowanie
Tworząc instalacje solarne należy odpowiednio dostosowywać jej moc, a co za tym idzie podzespoły, do zapotrzebowania cieplnego jakie generuje konkretny budynek. W tym celu dobiera się kolektory słoneczne o konkretnej mocy oraz dostosowuje ich ilość. Jednak, by cały system działał prawidłowo, musi być kontrolowany przez regulator solarny.
Sterownik solarny odpowiada za optymalny przepływ ciepła. Ich praca uzależniona jest od nasłonecznienia, jak również temperatury kolektorów. Płyn solarny pozwala na transportowanie ciepła z kolektorów do zasobnika c.w.u., lecz by był on prawidłowy, niezbędny jest sterownik do solarów. Montując regulatory solarne dodatkowo chronimy kolektory przed przegrzaniem - zwłaszcza w gorące, letnie dni. Dzieje się tak poprzez czujnik temperatury kolektora solarnego, który przesyła informację do regulatora i zawiaduje jego pracą.
Jak działają sterowniki do kolektorów słonecznych?
Ich podstawowym zadaniem jest regulacja przepływu “glikolu”, który musi posiadać odpowiednią temperaturę, by zachowywać swoje właściwości przewodnie ciepła. Regulacja odbywa się poprzez analizę różnicy temperatury wody w zasobniku oraz płynu grzewczego. Sterownik do kolektorów słonecznych ma za zadanie odłączyć napływ glikolu w momencie, gdy temperatura ciepłej wody użytkowej jest wyższa od niego. Jest to możliwe poprzez sterowanie pompą obiegową, której parametry ustawia się w regulatorze solarnym.
Co ważne - natężenie słoneczne nie jest równomierne dla wszystkich miesięcy, dlatego regulatory solarne muszą nadzorować pracę kolektorów słonecznych, tak aby dostarczane przez nie ciepło, było na stabilnym poziomie. Dodatkowo w okresie, kiedy słońca jest mniej, jak również temperatury zaczynają spadać, obiegowa pompa sterowana przez regulator, nie pozwala na zbytnie ochłodzenie się glikolu.
Sterowniki do kolektorów i regulatory słoneczne w ofercie hurtowni HAP
W naszej ofercie posiadamy regulatory solarne, jak również gotowe zestawy solarne, z w pełni kompatybilnymi podzespołami. Dostępne są u nas produkty m.in. De Dietrich, Kospel czy Biawar.
Chętnie wybieranym przez naszych Klientów jest sterownik kolektorów słonecznych Salus PCSOL201, który wyposażony jest w wygodny wyświetlacz LCD oraz współpracuje z pompami PWM. Dodatkowo posiada 12 zaprogramowanych schematów pracy oraz możliwość zrzutu ciepła.
Oferowane przez nasz regulatory solarne, to specjalnie wyselekcjonowane urządzenia, zapewniające optymalne warunki obsługi i funkcjonowania instalacji solarnej. Odpowiednio dobrany sterownik kolektorów słonecznych daje pewność, że kolektory słoneczne wykorzystują swój potencjał w 100%, bez ryzyka uszkodzenia i nadmiernej eksploatacji.