Rura wielowarstwowa PERT/AL/PERT DN 25X2,5 100m TWEETOP KEL B 2025
Rura wielowarstwowa PERT/AL/PERT DN 32X3,0 zwój 50 m TWEETOP KEL B 2632
Folia do ogrzewania podłogowego IZOFOLIX szerokość 1 m max. gr. 0,105mm -50mb KOTAR 750
Klips długi 100szt HYDROLAND KL.DŁ
Sterownik zaworów termostatycznych L-5S SLIM TECH Sterowniki WG.20.0070 przewodowy 8 sekcji
Tacker spinka do rur Uponor Standard 1086529 40mm 1000 szt
Szyna mocująca Uponor Multi 1005358 U-profil do rur 20 mm
Termostat Uponor Base T-27 1120075 z wyświetlaczem 230 V
Siłownik Uponor Vario Plus PRO 1090263 230V 1W NC VA02 MT 30x1,5 do rozdzielaczy
Zestaw kasetowy Vario Term LIMITBOX ZKZRTL06 głowica wewnątrz, czarny box, biała przykrywka
Płyta systemowa KOTAR N-PS 987 do montażu ogrzewania podłogowego grubość 1mm
Panel kontrolny TECH-STEROWNIKI M-12 WG.20.0172 przewodowy, do L-12, czarny, podtynkowy
Panel kontrolny TECH-STEROWNIKI M-12 WG.11.0673 przewodowy, do L-12, biały, podtynkowy
Rura PE-X/AL/PE WAVIN 3030909 16x2,0 200mb
Rura WAVIN KAMELEON PE-RT/EVOH/PE-RT PN6 16x2,0 zielona 200m 3087901
Rura WAVIN 3087900 KAMELEON PE-RT/EVOH / PE-RT 16x2,0 zielona 600m
Profil dylatacyjny KAN 1800209029 szyna - 2 m
Rura wielowarstwowa TWEETOP PERT/AL/PERT DN 20X2,0 w otulinie 9MM TT B 1620 W IZOLACJI/CZ
Panel kontrolny + moduł WiFi M-9r TECH Sterowniki WG.11.0250 przewodowy czarny
Panel kontrolny + moduł WiFi M-9r TECH Sterowniki WG.11.0249 przewodowy biały
Korek do prób szczelności rur PEX/AL/PEX - PERT/AL/PERT 20x2 niebieski TI GROUP
Korek do prób szczelności rur PEX/AL/PEX - PERT/AL/PERT 25x2,5 niebieski TI GROUP
Korek do prób szczelności rur PEX/AL/PEX - PERT/AL/PERT 25x2,5 czerwony TI GROUP
Korek do prób szczelności rur PEX/AL/PEX - PERT/AL/PERT 16x2 czerwony TI GROUP
Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w domach. Jedną z odmian jest ogrzewanie podłogowe wodne, które zasilane może być przez kocioł, pompę ciepła lub kolektory solarne. Technologia ta pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczenia, bez względu na jego kubaturę.
Jak działa ogrzewanie podłogowe wodne?
Choć ogrzewanie podłogowe w przypadku wariantu zasilanego energią elektryczną jak i ciepłą wodą, działa w zasadzie podobnie, to są między nimi pewne różnice, które determinują zastosowanie poszczególnych rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe wodne zasilane jest ze źródła ciepłej wody w budynku. W przypadku domów mogą to być kotły gazowe, elektryczne, na paliwo stałe, pompy ciepła, czy kolektory słoneczne. Podgrzana woda trafia następnie do zaworów lub rozdzielaczy, które przekazują czynnik grzewczy (wodę lub czynnik niskokrzepnący) do rur, które znajdują się w posadzce. Te pozwalają na przepływ czynnika, który powoli oddaje temperaturę w kierunku podłogi, a ta następnie nagrzewa się, oddając ciepło do pomieszczenia. Należy wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe wodne nagrzewa się co prawda powoli, ale dzięki temu również utrata temperatury instalacji jest powolna.
By móc ustawić odpowiednią temperaturę, wykorzystuje się specjalny sterownik ogrzewania podłogowego wodnego, który umożliwia ustawienie optymalnej temperatury, jak i czasowe zaprogramowanie ogrzewania. Ważne, by przy tworzeniu instalacji ogrzewania podłogowego, zadbać o odpowiednie sterowniki do podłogówki, które dadzą jak najwięcej możliwość kontrolowania naszego ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe wodne schemat
Zacznijmy więc od początku. Nasze ogrzewanie podłogowe składa się z następujących elementów:
- rury,
- maty (do ogrzewania podłogowego wodnego),
- zawory lub rozdzielacze,
- izolacja termiczna,
- sterownik ogrzewania.
Rozpoczęcie montażu rozpoczynamy od przygotowania podłoża. W zależności od technologii w jakiej zdecydujemy się osadzić nasze rury, możemy wykonać bruzdy w posadzce, wykorzystać maty do ogrzewania podłogowego wodnego lub wykorzystać specjalnie wyfrezowane płyty z gotowymi kanałami do osadzenia rur. Do instalacji można wykorzystać rury plastikowe (najczęściej spotykane) lub miedziane. Ich układ może być meandryczny, który przypomina kształtem grzałkę lub ślimakowy, czyli zawijający się ku środkowi.
Kiedy rury naszego ogrzewania podłogowego wodnego są już ułożone, należy sprawdzić czy wszystko działa. W tym celu podłącza się je do szafki rozdzielaczowej, a następnie przepłukuje układ i wykonuje próbę ciśnieniową. Jeżeli wszystko jest w porządku, podłogę izoluje się i zabezpiecza, by móc położyć podłogę. Przy ogrzewaniu podłogowym wodnym zaleca się wykorzystywać płytki, panele i parkiet. Wykładziny mają nieco właściwości izolacyjnych, więc mogą ograniczyć zdolność instalacji do transmisji ciepła.
W międzyczasie podłącza się jeszcze jeden element, który znacząco wpływa na ogrzewanie podłogowe wodne. Sterowanie nie może odbyć się bez kontrolera. Współczesne wyposażone są najczęściej w ekrany, które umożliwiają wygodną obsługę ogrzewania.
Jakie maty do ogrzewania podłogowego wodnego?
W celu zapewnienia jak najlepszego rozkładu rur, można wykorzystać specjalne maty, które ułatwiają układanie instalacji. Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności wykuwania w posadzce otworów montażowych. Pracę możemy sobie ułatwić wykorzystując dedykowane akcesoria do ogrzewania podłogowego wodnego. Wybierając odpowiednie maty warto zadbać by posiadały odpowiedni rozstaw miejsc na montaż oraz były precyzyjnie wykonane. To pozwoli na odpowiednie przyleganie do podłoża.
Jakie rury do podłogówki wodnej?
Skorzystać możemy z dwóch rozwiązań: rur plastikowych lub miedzianych.
Plastikowe rury to tańsza alternatywa, zawdzięczająca sobie dużą popularność. Wykonane z odpowiedniej mieszanki tworzywo, pozwala na transport czynnika bez ryzyka uszkodzenia rury. Warto zaznaczyć, że plastik jest całkowicie odporny na korozję, przez co idealnie nadaje się do jastrychu.
Ogrzewanie podłogowe wodne można wyposażyć również w rury miedziane, które są nieco droższym wariantem, jednak ich trwałość sprawia, że charakteryzują się niezwykle wysoką szczelnością i odpornością na naprawdę wysokie temperatury oraz ciśnienie. Niestety nie nadają się one do montażu w wylewce (jastrych), ponieważ dochodzi do reakcji między materiałami, co powoduje korozję rur.
Sterowniki do podłogówki, które wybrać?
W zależności od potrzeb jakie mamy, można zdecydować się na w pełni analogiczny sterownik z ekranem LCD lub w pełni elektroniczny.
W przypadku rozwiązań analogicznych, sterowanie ogranicza się tylko do regulacji temperatury ogrzewania podłogowego. Mogą zostać także wyposażone w czujniki temperatury podłogi, co sprawia że ogrzewanie będzie włączane, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę. Pozwala to na ograniczenie kosztów związanych z zużyciem ciepłej wody.
W pełni elektroniczne sterowniki ogrzewania podłogowego wodnego mogą posiadać możliwość sterowania także pompą ciepła, co jeszcze bardziej przekłada się na ekonomiczność tego rozwiązania. Dodatkowo ciekłokrystaliczne, kolorowe ekrany wyglądają bardziej futurystycznie, co może mieć dla nas znaczenie, jeżeli mamy nowoczesne wnętrza w domu i zależy nam na spójność. Sterowniki to niewielkie urządzenia, więc można bez problemu zamontować je w miejscu, gdzie nie będą widoczne na pierwszy rzut oka.
Ogrzewanie podłogowe wodne koszty
Jeżeli planujemy stworzyć instalację od podstaw, musimy liczyć się z kosztami zaczynającymi się od kilku tysięcy złotych. Prócz samych niezbędnych podzespołów, trzeba wliczyć koszty hydraulika, który wszystko prawidłowo i sprawnie podłączy, a także koszt wykonania wylewki, jeżeli taką technologię wybraliśmy. Jednak należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wodne jest bardzo efektywne, przez co koszty eksploatacji zrekompensują nam początkowe nakłady, jakie poniesiemy na przygotowanie instalacji.