Nadbudowa włazu rew. H30 HDPE-R do szamb i oczyszczalni typu ZBB WOBET-HYDRET 0001
Nadbudowa włazu rewizyjnego WOBET-HYDRET 0013 HDPR R do oczyszczalni ZBS wysokość 30 cm średnica 80 cm
Nadbudowa studni drenażowej H-25 HDPE R Wobet-Hydret 0008
Nadbudowa włazu rew. Wobet-Hydret 0002 H 50 HDPE R
Dekiel do komory rozsączającej ST-130 z reflektorem Sotralentz DEK-ST
Pakiet oczyszczalni epurbio6 z tunelami rozsączającymi 300l zbiornik 2700l Sotralentz W-264 TM
Pakiet oczyszczalni epurbio4 z tunelami rozsączającymi 300l zbiornik 2100l Sotralentz W-263 TM
Komora rozsączająca 130l ST-130 Sotralentz KOM-ST130
Pakiet oczyszczalni epureco4 z komorami rozsączającymi 130l zbiornik 2100l Sotralentz W-263 G
Komora filtracyjna 300 l SOTRALENTZ 230010 bez dekli
Dekiel do komory filtracyjnej 300 SOTRALENTZ 231004-S
Nadbudowa D400 H250 z uszczelką SOTRALENTZ W-004 G
Oczyszczalnia nadstawka na studzienkę H-375 IDMAR OCZEDPRZR
Oczyszczalnia nadstawka zbiornika H-375 IDMAR OCZEDPRZO
Oczyszczalnia zestaw 3000L zielona IDMAR OCZZEST3000L6OZL
Rura drenażowa fi 110 - 2mb IDMAR OCZEDRRD110L2
Geowłóknina 0,4X48 IDMAR OCZEDGEO48MB
Pakiet rozsączający PRO-1 24 mb bez rur i geowłókniny WOBET-HYDRET 0064
Zestaw oczyszczalni drenażowej 3M3HDPE R 2 kom. 24 mb rur dren.+ 24 kpl. Pakietów WOBET-HYDRET 0346
Oczyszczalnia zestaw 2000L zielona IDMAR OCZZEST2000L4OZL
Przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków stanowią dowód na to, że jednoczesne oszczędzanie, zapewnienie sobie komfortu i dbania o ekosystem jest jak najbardziej możliwe. Odpowiednio rozplanowana i skompletowana technika ogrodowa zapewni wsparcie dla Twoich urządzeń ogrodowych, nawadnianie ogrodu oraz efektywne doprowadzanie i odprowadzanie wody z budynku.
Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią alternatywę dla standardowego rozwiązania umożliwiającego odprowadzanie zanieczyszczeń, czyli szamba. Osoby korzystające z szamba wiedzą jak czasochłonne i absorbujące jest cykliczne wywożenie ścieków. Niestety, czasem zdarzają się również nieszczelności, które powodują wyciekanie nieczystości. Oczyszczalnie ścieków przydomowe okazują się bardziej efektywnym rozwiązaniem, które zapewnia mniejsze koszty eksploatacji i ma wiele walorów ekologicznych.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków-schemat działania
Przydomowe oczyszczalnie mogą pracować według dwóch trybów: tlenowego i beztlenowego. Ponadto wyróżnić można aż trzy rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków: roślinne, drenażowe oraz biologiczne.
Przydomowe roślinne oczyszczalnie ścieków
Rośliny umożliwiają efektywne oczyszczanie niechcianych odpadów ze szkodliwych związków. Jest to możliwe dzięki temu, że w korzeniach roślin znajdują się bakterie, które dokonują filtracji ścieków. Oczyszczalnie roślinne nie są jednak jeszcze tak popularne jak pozostałe rodzaje i spotkać je można zwykle w dużych ośrodkach wypoczynkowych.
Przydomowe drenażowe oczyszczalnie ścieków
Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem wykonuje się w dwóch technologiach. Pierwsza z nich wykorzystuje drenaż rozsączający, dlatego też aby móc dokonać montażu przydomowych oczyszczalni ścieków tego typu należy posiadać na działce grunt z odpowiednią przepuszczalnością i wodami gruntowymi znajdującymi się niezbyt blisko powierzchni.
Druga technologia wykonywania drenażowych oczyszczalni ścieków przeznaczona jest dla tych, którzy nie posiadają odpowiedniego gruntu. Wiąże się ona jednak z bardziej złożonym przygotowaniem i planowaniem. Przed zamontowaniem urządzeń należy opracować projekt przydomowej oczyszczalni ścieków i usunąć część gleby, a powstałą przestrzeń wypełnić piaskiem lub żwirem.
Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków
Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków są nieco droższe od drenażowych, ale nie wymagają odpowiedniej przepuszczalności gleby. Tutaj również istnieje możliwość wyboru jednego z dwóch wariantów. Pierwszy z nich działa w oparciu o osad czynny, czyli mikroorganizmy dokonujące rozkładu ścieków na osad i ciecz nadosadową. Drugi wariant biologicznych oczyszczalni ścieków wyposażony jest w złoże biologiczne z bakteriami, które odżywiają się związkami z zanieczyszczeń.
Oczyszczalnie ścieków przydomowe - przepisy
Przed rozpoczęciem montażu przydomowej oczyszczalni ścieków warto zapoznać się z przepisami i wymaganiami, które należy spełnić, by móc rozpocząć prace budowlane. W kwestii pozwoleń, w przypadku, gdy chcesz zbudować oczyszczalnię o wydajności mniejszej niż 7.5 metra sześciennego nie potrzebujesz zgody, wystarczy zgłosić ten fakt do Starostwa Powiatowego. Jeżeli potrzebujesz większej oczyszczalni, musisz postarać się o pozwolenie na budowę. Przepisy przewidują też zachowanie bezpiecznych odległości między przydomowej oczyszczalni od infrastruktury domowej.
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Cena poszczególnych rodzajów zależy od wielu czynników, między innymi od technologii oczyszczania czy konieczności przygotowania podłoża. Oczyszczalnie drenażowe są najtańsze i mieszczą się w przedziale od 8 000 do 15 000 zł. Cena oczyszczalni biologicznych nie przekracza 20 000 zł. Choć koszt budowy i montażu nie jest zbyt niski, to warto pamiętać, że oczyszczalnia gwarantuje mniejsze koszty eksploatacyjne. Według opinii o przydomowych oczyszczalniach ścieków, użytkownicy bardzo cenią sobie wygodę i komfort użytkowania systemu. Dla wielu osób ważna jest oszczędność i możliwość ekologicznego pozbywania się zanieczyszczeń. Dlatego też patrząc na cenę przydomowych oczyszczalni ścieków warto mieć na uwadze wszystkie korzyści jakie niesie ze sobą montaż ekologicznych i ekonomicznych urządzeń. Ponadto w swojej gminie możesz postarać się o dofinansowanie przydomowej oczyszczalni ścieków.