Sprzęgło hydrauliczne z ociepleniem 25/65 do 40 kW GW 1” KELLER KEL 715904
Sprzęgło Victualic 1"¼ VITON PW WILO 4055280
Sprzęgło Victualic 2" EPDM PW WILO 4055281
Sprzęgło Victualic+M3439 2" VITON PW WILO 4055282
Sprzęgło Victualic 1"¼ EPDM PW WILO 4055279
Sprzęgło hydrauliczne DN 65 (kaskada od 350 do 460 kW, 20 m3/h) DE DIETRICH 111712
Sprzęgło hydrauliczne DN 100 (kaskada ponad 460 kW, 46 m3/h) DE DIETRICH 111714
Sprzęgło hydrauliczne DN 65 (kaskada do 350 kW, 15 m3/h) DE DIETRICH 114311
Izolacja sprzęgła hydraulicznego o mocy powyżej 350 kW DE DIETRICH 111067
Sprzęgło hydrauliczne 60/60-1 w izolacji (max. 3,0 m3/h) DE DIETRICH 100019346
Sprzęgło hydrauliczne 80/60 - 11/4 w izolacji (max. 4,5 m3/h) DE DIETRICH 100019347
Sprzęgło hydrauliczne 120/80 - 2 w izolacji (max. 8,0 m3/h) DE DIETRICH 100019348
Sprzęgło hydrauliczne HW do rozdzielacza KSV 125, 70 kW AFRISO 77317
Sprzęgło hydrauliczne typ Q70 VIESSMANN ZK03679
Sprzęgło hydrauliczne DN80 VIESSMANN ZK02627
Sprzęgło hydrauliczne 100/60 VIESSMANN 7460649
Sprzęgło hydrauliczne VIESSMANN 7773838
Sprzęgło hydrauliczne umożliwia połączenie ze sobą dwóch obiegów - kotłowego oraz grzewczego. Niektóre sprzęgła hydrauliczne mogą obsługiwać większą ilość obiegów, dlatego znajdują zastosowania w nawet bardzo rozbudowanych instalacjach. Dostępne w naszej ofercie sprzęgła to wysokiej klasy urządzenia, od znanych i cenionych producentów.
Co to jest sprzęgło hydrauliczne?
Urządzenie to montowane jest w instalacjach centralnego ogrzewania. Sprzęgło hydrauliczne wykorzystywane jest do instalacji od małej, poprzez średnią, do dużej mocy. Podstawą do zastosowania sprzęgła, jest posiadanie więcej niż jednego źródła ciepła lub/i jednego lub więcej odbiorników ciepła. Sprzęgło umożliwia dostosowanie odpowiednich wartości temperaturowych dla każdego z urządzeń grzewczych i odbiorników, a co najważniejsze - nie zakłóca przy tym pracy pomp.
Sprzęgło hydrauliczne do CO dodatkowo zabezpiecza kotły i inne urządzenia grzewcze przed zbyt niską temperaturą cieczy powracającej. Pozwala to na uniknięcie tzw. korozji niskotemperaturowej. Dzięki specjalnej przegrodzie znajdującej się w sprzęgle, możliwe jest mieszanie się wody dostarczanej do instalacji centralnego ogrzewania, z powrotną o dużo niższej temperaturze.
Zasada działania sprzęgła hydraulicznego
Głównym zadaniem sprzęgła jest wyseparowanie obiegów i stworzenie dla nich optymalnych warunków przepływu. Dostępne w naszej ofercie sprzęgła hydrauliczne wspomagają kotły w utrzymaniu prawidłowych wartości i odciążają pompę, która w przypadku instalacji o dużej mocy, pracuje pod dużym obciążeniem.
Drugim ważnym aspektem jej działania jest rozdysponowywanie odpowiedniej ilości czynnika grzewczego do obiegów wysokotemperaturowych i niskotemperaturowych. W przypadku ogrzewania podłogowego, nieprzekraczanie maksymalnych wartości jest bardzo ważne, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia. W momencie gdy wykorzystujemy także grzejniki, dysproporcja między optymalną temperaturą dla jednego odbiornika a drugiego, jest znacząca. Sprzęgło pozwala na optymalne dostosowanie temperatur zarówno dla grzejników jak również ogrzewania podłogowego, co sprawia że każde z nich działa zgodnie z zaleceniami, a ich efektywność nie jest zaniżona lub zawyżona.
Dodatkowym efektem stosowania sprzęgła hydraulicznego jest odpowietrzanie instalacji oraz zbieranie osadu, który wytrąca się z kotła, jak również w przypadku wody powracającej.
Montaż sprzęgła hydraulicznego
Miejsce montażu w którym umieszczamy sprzęgło hydrauliczne znajduje się za kotłem. Pozwala to na odpowiednia regulację wody ciepłej oraz zimnej (powrotnej). Za nim ulokowane są pompy obiegowe, które sterują przepływem wody do odbiorników ciepła.Ważne, aby pompa była zawsze zaizolowana. Do tego wykorzystuje się izolacje z pianki XLPE, która ogranicza straty ciepła, a także zmniejsza akustykę pracy urządzenia.
Przy montażu sprzęgła hydraulicznego należy także pamiętać o odpowietrzniku (montowanym w najwyższym punkcie sprzęgła) oraz zaworze spustowym. Nowoczesne sprzęgła hydrauliczne pozwalają sprawnie usunąć osad właśnie przy pomocy zaworu spustowego, pozwalając na zwiększenie sterylności naszej instalacji centralnego ogrzewania.
Dobór sprzęgła hydraulicznego
Dla zapewnienia optymalnej pracy dla wszystkich podzespołów instalacji grzewczej w budynku, dobór sprzęgła jest istotną kwestią. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę moc nominalną kotła, temperaturę wody zasilającej z kotła oraz temperaturę wody powrotnej. Wyliczenie dokonuje się według specjalnego wzoru, który pozwala na dobranie odpowiednich wartości przepływu, wyrażonej w m3/h.
Sprzęgło hydrauliczne CO musi być dopasowane także pod względem wymiarów przyłączy. Wiedząc jaki posiadamy przepływ, możemy dopasować pozostałe elementy do podłączenia ich do naszego sprzęgła. W przypadku gdy instalacja jest gotowa, musimy dopasować sprzęgło do pozostałych komponentów lub dokonać ich modyfikacji.
Sprzęgło hydrauliczne czy zawór czterodrogowy?
choć oba mają podobne zadanie, to ich spektrum działań nieco się różni. Sprzęgło hydrauliczne bez problemu może współpracować z kotłami i źródłami ciepła które pracują z przerwami, jak również w podtrzymaniu. Zawory czterodrogowe z kolei najlepiej współpracują ze źródłami ciepła, które kiedy nie pracują, to stale podtrzymują temperaturę.
Warto zaznaczyć, że sprzęgło hydrauliczne na dwa czy trzy obiegi, nie ma wpływu na pracę pomp, co jest ważne dla zachowania stabilności pracy całego układu grzewczego.
Sprzęgła hydrauliczne w ofercie Hap
Naszym klientom oferujemy dostęp do sprzęgieł hydraulicznych od czołowych producentów z branży hydraulicznej. W sklepie Hap zakupisz m.in.:
Wysoka jakość oferowanych produktów sprawia, że będą one służyć przez lata, a ich efektywność pozwoli na zapewnienie odpowiedniej regulacji przepływu wody zasilającej oraz powrotnej. Stabilne ogrzewanie zapewnia komfort korzystania z wymienników ciepła wysoko- i niskotemperaturowych
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sprzęgieł hydraulicznych dostępny w hurtowni Hap.