Daszek Jeremias TN28060 średnica 60 mm
Rozeta Jeremias TWIN31B080/125 średnica 80/125 mm okrągła
Króciec dylatacyjny z kołnierzem Jeremias TN0625080 średnica 80 mm
Obejma montażowa Jeremias FU40 FU40060 średnica 60 mm
Obejma montażowa Jeremias FU40 FU40080 średnica 80 mm
Rura Jeremias TWIN02080/125 do systemu koncentrycznego średnica 80/125 mm długość 1000 mm z uszczelką
Kolano 87° Jeremias TN0622080 średnica 80 mm z uszczelką
Uniwersalna płyta dachowa Jeremias TN0625A080 średnica 80 mm z wentylacją tylną
Rura przedłużająca Jeremias FERRO1401200 średnica 200 mm długość 1000 mm czarna
Rura przedłużająca Jeremias FERRO1403200 średnica 200 mm długość 500 mm czarna
Rura przedłużająca Jeremias FERRO1403150 średnica 150 mm długość 500 mm czarna
Rura przedłużająca Jeremias FERRO1401150 średnica 150 mm długość 1000 mm czarna
Rura dł. 500mm Ø80mm JEREMIAS 130-PP03080
Rura dł. 250mm Ø80mm JEREMIAS 130-PP04080
Kolano 87 60/80mm z podporą i szyną mocującą JEREMIAS 130-PP06080-060
Trójnik 87° podłączeniowy Ø80/125mm z rewizją biały JEREMIAS TWPL308080/125
Zakończenie poziome typ I Ø80/125 mm białe JEREMIAS TWPL36080/125
Rura Jeremias TWIN03060/100 do systemu koncentrycznego średnica 60/100 mm długość 500 mm z uszczelką
Kolano sztywne 87° Jeremias TWIN22080/125 średnica 80/125 mm z uszczelką
Kolano sztywne 87° Jeremias TWIN1760/100 średnica 60/100 mm z uszczelką
Rura Jeremias TWIN03080/125 do systemu koncentrycznego średnica 80/125 mm długość 500 mm z uszczelką
Daszek Jeremias TN28080 średnica 80 mm
Rura Jeremias TN0604080 średnica 80 mm długość 250 mm z uszczelką
Rura Jeremias TN0603080 średnica 80 mm długość 500 mm z uszczelką
Odpowiednie odprowadzanie dymu i spalin jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, a także prawidłowego funkcjonowania urządzeń grzewczych. Konkretne kominy stosuje się przy określonych rodzajach kotłów, dlatego z łatwością można dobrać odpowiedni do swoich potrzeb. W ofercie HAP posiadamy szeroki wybór podzespołów i gotowych zestawów, które pozwolą zapewnić odpowiednią wentylację kominową.
Kominy zewnętrzne do odprowadzania dymu lub spalin
Budynki ogrzewane przy pomocy kotłów na gaz, olej lub paliwa stałe - wymagają zastosowanie odpowiedniego rodzaju komina. Kominy dymowe wykorzystuje się przy ekogroszku, pellecie czy zgazowywaniu drewna. Komin musi być żaroodporny ze względu na wysoką temperaturę spalania paliwa.Z kolei kominy spalinowe stosuje się przy kotłach gazowych i olejowych. Mogą być one stalowe lub ceramiczne - wybór uzależniony jest od naszych potrzeb i oczekiwań. Kominy do kotłów gazowych kondensacyjnych stosowane są w systemie koncentrycznym - ze względu na połączony z tym fakt, że są to kotły z zamkniętą komorą spalania. Powietrze w nim jest jednocześnie wtłaczane oraz wyciągane na zewnątrz, wraz ze spalinami. W przypadku modernizacji murowanych wariantów, wykorzystuje się systemy kominowe jednościenne do kotłów gazowych kondensacyjnych, które pozwalają na zmodernizowanie starej instalacji kominowej zasilanej na paliwa stałe lub kotły gazowe atmosferyczne.
Zarówno kominy dymowe jak i spalinowe muszą posiadać odpowiednie właściwości do pracy zarówno w niskich temperaturach (np. kotły gazowe) jak i wysokich (np. kotły na paliwa stałe). Wiąże się to z charakterystyką dymu i spalin, które mogą zawierać w sobie wodę lub skropliny (urządzenia kondensacyjne). Jak dobrać odpowiedni komin z naszej oferty?
Kominy stalowe
Mogą być wykonane ze stali żaroodpornej lub kwasoodpornej. Rozwiązanie żaroodporne stosuje się, gdy stawiamy kominy do kotłów na paliwa stałe, gdyż wynika to ze specyfiki temperaturowej spalania m.in. ekogroszku czy pelletu. Z kolei jeśli mamy do czynienia z kondensacyjnymi kotłami gazowymi - musimy uwzględnić kondensat, który będzie musiał być pobierany przez odskraplacz lub zbiornik na skropliny. Takie rury kominowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed kontaktem ze żrącymi skroplinami.
Stalowe kominy są wygodne w montażu, dzięki połączeniom opartym na uszczelnieniach. Odpowiednio złożony komin, nie daje możliwości przepuszczania spalin ani dymu. Dodatkowo ok. 10 letnia gwarancja, którą może dać producent, pozwala na komfortową eksploatację i ewentualne, łatwe naprawy serwisowe.
Warianty jednościenne, wykorzystywane są jako m.in. kominy do kotłów gazowych atmosferycznych, które nie potrzebują zasilania powietrzem z zewnątrz. Dlatego idealnie spisują się w roli modernizacji starych kominów, gdyż minimalna wartość dla grubości kominów z blachy, wynosi 0,4 mm.
Kominy ceramiczne
Jest to materiał obojętny na na działanie kondensatu, a także zachowujący dobre parametry wytrzymałościowe, przy zróżnicowanej temperaturze otoczenia. Przez to jest chętnie wybieranym kominem do kotłów posiadających kondensację. Kominy do kotłów kondensacyjnych wymagają jednak bardzo dokładnego montażu, gdyż łączone są na kit, który musi zostać idealnie rozprowadzony w miejscach, które ma uszczelniać. Dużym plusem jest natomiast okres gwarancyjny ceramicznych elementów, który jest niekiedy dłuższy, niż w przypadku stalowych kominów.
Kominy systemowe - czyli gotowe kominy zewnętrzne i wewnętrzne - to rozwiązanie, które umożliwia sprawne skonstruowanie go, z gotowych elementów. Co ważne, odpowiednie właściwości ceramiki odnośnie temperatur, czynią ją idealnie dopasowaną do polskich warunków atmosferycznych.
Kominy murowane
Jedno ze starszych rozwiązań, stosowane przy kotłach na paliwa stałe. Jest to typowy komin dymowy, który zrobiony może być z cegły ceramicznej (wewnątrz budynku), zaś na zewnątrz wykorzystuje się cegłę klinkierową. O ile cegła ceramiczna nie nasiąka, o tyle tzw. klinkierówkę trzeba zabezpieczyć odpowiednim preparatem.
Przy zmianach źródła ciepła, wiele z kominów przechodzi modyfikację, co pozwala je w pełni wykorzystać, a tym samym zabezpieczyć rury spalinowe lub dymowe przed działaniem m.in. deszczu czy śniegu.
Gdzie zamontować komin - na dachu czy zewnętrznie?
Kominy mogą być montowane zarówno na dachu, jak również przylegać do ściany budynku. W przypadku poprowadzenia pionu kominowego do odprowadzania spalin lub dymu wewnątrz budynku, analogiczne staje się zastosowanie dachowego odprowadzenia. Kominy na dachu mogą być zabudowane lub nie. Kominy stalowe izolowane zabezpieczone są dwoma lub kilkoma warstwami, które osłaniają je od warunków atmosferycznych, a dodatkowo zapewniają bezpieczną temperaturę ścianek.
Na zewnątrz możemy poprowadzić kominy nierdzewne (ze stali) i izolowane, ceramiczne, a także murowane. Wybierane często kominy ze stali nierdzewnej cechują się niedużą wagą, co sprawia że idealnie spisują się w roli zewnętrznego odprowadzenia spalin lub dymu. Możemy wybrać również wariant żaroodporny, jeśli ma to być typowy komin dymowy. Jednak by postawić taki komin, trzeba spełnić określone w prawie budowlanym wymogi odnośnie długości, średnicy, odchylenia, itd. Zgodnie z tym kominy zewnętrzne muszą posiadać średnicę min. 15 cm, długość komina min. 4 metry, a odchylenie od budynku na odcinku 2 metrów, nie może przekraczać 30o. Przy zewnętrznej instalacji, na pewno przydadzą się odpowiednie akcesoria do kominów, jak choćby montaże ścienne.
Kominy i systemy kominowe w hurtowni HAP
W naszej ofercie posiadamy duży wybór elementów konstrukcyjnych komina oraz niezbędnych do tego akcesoriów. Znajduje się tutaj wiele wyrobów, takich producentów jak Spiroflex, De Dietrich czy Jeremias. Chcąc dostarczyć jak najwyższą jakość oferowanych produktów, zostały one specjalnie wyselekcjonowane przez naszych specjalistów, spośród tysięcy innych dostępnych na rynku. Rury do kominów, kształtki i kolanka, odkraplacze i zbiorniki na skropliny, rozety, złączki, gotowe zestawy kominowe oraz akcesoria do montażu kominów - wszystko to dostępne jest w hurtowni HAP. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą produktów do budowy i modernizacji kominów.