Klimakonwektor Immergas 3.033626 4 V2 Hydro
Klimakonwektor przypodłogowy BM450 HEWALEX 91.11.03
Klimakonwektor przypodłogowy BM550 HEWALEX 91.11.04
Grzejniki niskotemperaturowe należą do grona grzejników pokojowych, których głównym zadaniem jest zapewnianie ciepła w pomieszczeniach domu jednorodzinnego lub mieszkania. Poniżej znajdziesz opis wyjaśniający, co to jest klimakonwektor i na jakiej zasadzie działa to urządzenie.
Grzejniki klimakonwektorowe - co to jest?
Klimakonwektory stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań grzewczych oraz klimatyzatorów. Urządzenia tego typu służą do ogrzewania i schładzania pomieszczeń, czyli ogólnie mówiąc do utrzymywania żądanej temperatury w pomieszczeniu. Klimakonwektory już od dawna używane są w obiektach użyteczności publicznej, a zbiegiem czasu zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców domów i bloków. Czynnikiem zapewniającym komfort cieplny w pomieszczeniach jest woda.
Zasada działania grzejników niskotemperaturowych
Aby określić jak działa klimakonwektor, należy najpierw zwrócić uwagę z czego składa się to wielofunkcyjne urządzenie.
Klimakonwektor składa się z :
- wymiennika - to do niego dostarczany jest czynnik chłodząco-grzewczy,
- zaworu regulacyjnego - dostarcza on odpowiednią ilość czynnika,
- wentylatora - służy do rozprowadzania obrobionego termicznie powietrza,
- sterownika - reguluje pracę urządzenia.
Klimakonwektor pełni dwie funkcje, działa jako wymiennik ciepła zasilany wodą oraz jako wentylator wymuszający przepływ powietrza. Wentylatory wymuszają cyrkulację wypychając do pomieszczenie ogrzane lub schłodzone powietrze. Dzięki nowoczesnym systemom automatyki możliwe jest sterowanie pracą urządzenia i utrzymywanie żądanej temperatury.
Gdzie zamontować grzejniki niskotemperaturowe?
Znając zasadę działania klimakonwektora warto wiedzieć, gdzie takie urządzenie może być zamontowane. Grzejniki niskotemperaturowe, w zależności od typu urządzenia, mogą być montowane:
- na ścianach,
- w podłogach,
- w kanałach,
- na sufitach
Na rynku można znaleźć również uniwersalne modele klimakonwektorów przypodłogowych podstropowych dostępne z obudowa lub bez.
Skuteczne ogrzewanie - z czym połączyć klimakonwektor?
Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii możliwe stało się łączenie klimakonwektorów z innymi urządzeniami oraz systemami ogrzewania. Dosyć popularne stało się wykorzystanie klimakonwektora do pompy ciepła, głównie ze względu na oszczędność energii i kosztów ogrzewania.
Pompy ciepła coraz częściej wykorzystywane są do energooszczędnego ogrzewania domów jednorodzinnych. Taka pompa może stanowić źródło niskotemperaturowej wody będącej czynnikiem chłodząco-grzewczy klimakonwektora. Nie powinno zatem dziwić, że stosowanie grzejników niskotemperaturowych do pompy ciepła szybko stało się wykorzystywane w gospodarstwach domowych.
Klimakonwektor może być również wykorzystywany w ogrzewaniu podłogowym, ponieważ jako grzejnik rewersyjny posiada opcję skutecznej pracy na parametrach ogrzewania płaszczyznowego. Odpowiednio dobrany klimakonwektor pozwoli ograniczyć koszty eksploatacyjne. Dzięki jego stosowaniu nie występuje zjawisko rozgrzewania podłogi przez kilka godzin, a ciepło można odczuć już po kilkunastu minutach.
Grzejniki niskotemperaturowe - ceny
Za klimakonwektor dobrej jakości o odpowiedniej mocy grzewczej i ze sterownikami, trzeba zapłacić od około 2 500 do 3 500 złotych. Oczywiście ceny grzejników niskotemperaturowych mogą być dużo większe w zależności od wielkości urządzenia i dodatkowego wyposażenia. Za zakupem klimakonwektorów mocno przemawia fakt, że są one w stanie zastąpić klimatyzację, której koszty montażowe i eksploatacyjne są znacznie większe. Warto również pamiętać, że zastosowanie klimakonwektorów z pompą ciepła może znacząco ograniczyć koszty ogrzewania oraz dodatkowe inwestycje w systemy grzewcze.