Wyrzutnia-czerpnia Vasco 11VE42310 ścienna 200/170 mm
Anemostat SPIROFLEX AW125-AL. wywiewny 125 AW125-AL
Czerpnia płaska KA 200 ARIA ADURO HEATPEX 52011100100T
Czerpnia wypukła AN 160 ARIA ADURO HEATPEX 52010700100T
Czerpnia wypukła AN 200 ARIA ADURO HEATPEX 52010800100T
Zawór SMILEY 2.0 z osłoną wylotu, okrągłą, nawiewny (sufitowy) VASCO 11VE30270
Kratka standard /biały KRO 125 DOSPEL 007-0185
Kratka lux DL/135 RW DOSPEL 007-0165
Kratka standard /biały KRO 150 DOSPEL 007-0186
Anemostat AN 100 DOSPEL 007-0198
Anemostat AN 125 DOSPEL 007-0199
Kratka lux DL/100 RW DOSPEL 007-0163
Kratka standard /brązowy KRO 125 /B DOSPEL 007-0320
Kratka sufitowa KOS 100 DOSPEL 007-0426
Kratka classic D/210 RW DOSPEL 007-0176
Kratka classic D/250 RW DOSPEL 007-0178
Kratka wentylacyjna KRO 100 /grafit DOSPEL 007-4309
Kratka standard /biały DUO SMART 90x240 DOSPEL 007-4174
Kratka standard /biały DUO SMART 140x210 DOSPEL 007-4175
Kratka wentylacyjna biała DUO SMART kw. 135 DOSPEL 007-4176
Kratka standard /biały DUO SMART 135 Ø100 DOSPEL 007-4178
Kratka standard /biały dUO SMART 135 Ø125 DOSPEL 007-4179
Wentylator sufitowy NV 10 DOSPEL 007-0438
Kratka z żaluzją mech. IMPERIO 100 DOSPEL 007-1765
- 1
- 2
Kratki wentylacyjne pozwalają na zachowanie estetyki wnętrza, ponieważ zakrywają kanały wentylacyjne w ścianach, jak również w instalacjach podsufitowych. Stosuje się je również na zewnątrz, w celu zasłonięcia otworów znajdujących się np. w podmurówce domu. W ofercie posiadamy także czerpnie powietrza - dostępne w różnych kolorach i rozmiarach.
Kratki wentylacyjne - rodzaje
W zależności od potrzeb i wykończenia wnętrza lub elewacji, stosuje się kratki wentylacyjne o zróżnicowanym kształcie i kolorze. Materiały służące do ich wykonania mogą mieć także wpływ, na to jakie jest ich finalne przeznaczenie. Wentylacyjne kratki możemy przez to podzielić na kilka rodzajów.
Kratki wentylacyjne wewnętrzne
W naszej ofercie posiadamy duży wybór kratek wentylacyjnych przeznaczonych do montażu wewnątrz. Wykonane z ABS’u (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy), pozwalają na zakrycie mało estetycznych otworów kanałów wentylacyjnych. Dostępne są w kształcie kwadratu, prostokąta, a także koła. Z racji, że pełnią funkcję m.in. ozdobną, kratki wentylacyjne wewnętrzne posiadają różne kolory, a najpopularniejszymi jest biel, czerń oraz brąz. Dodatkowo ozdobne kratki wentylacyjne mogą posiadać niestandardowe kształty, jak również zdobienia, które czynią z nich element dekoracyjny.
Chętnie wybieraną w naszej hurtowni jest kratka wentylacyjna prostokątna oraz kratka wentylacyjna okrągła. Do tych modeli zalicza się kratka Dospel Imperio, a także kratka Dospel KRO. Obie serie wykonane są z tworzywa sztucznego, a dopasowuje się je w oparciu o kształt otworu wentylacyjnego. Dodatkowo model Imperio to kratka wentylacyjna zamykana co umożliwia odcięcie odpływu powietrza. Rozwiązanie to sprawdza się, gdy w instalacji dochodzi do zjawiska ciągu wstecznego. Wtedy na czas jego występowania można zamknąć kratkę wentylacyjną, a gdy ciąg wróci do normy - można ponownie ją otworzyć. Kratka wentylacyjna z żaluzją szczególnie sprawdzi się w łazience. Para powstająca na skutek gorącej wody może służyć jako dodatkowe źródło ciepła, by po opuszczeniu wanny lub brodzika, różnica temperatur nie była tak duża. Po wszystkim można otworzyć kratkę i pozwolić na osuszenie się pomieszczenia.
Nieco bardziej dyskretna jest kratka wentylacyjna sufitowa, montowana bezpośrednio w stropie lub w suficie podwieszanym. W naszej hurtowni chętnie wybieraną kratką jest kratka Dospel Kos, która dzięki subtelnemu designowi, sprawdzi się w pomieszczeniach domowych, lokalach usługowych, jak również zakładach przemysłowych.
Wentylacja w budynku może odbywać się dwustronnie, dlatego kratki mogą pełnić także funkcję końcowego elementu instalacji nawiewnej. W obu przypadkach warto wybrać modele z drobną siatką, która utrudnia dostanie się do wnętrza owadom. Na szczęście wiele z dostępnych w naszej hurtowni modeli, posiada fabrycznie wklejaną i dopasowaną do warunków przepustowości siatkę.
Kratki wentylacyjne zewnętrzne
Wywietrzniki to zewnętrzne kratki wentylacyjne, które pozwalają na odprowadzenie powietrza poza obręb budynku. Wykonywane są przeważnie z tworzyw sztucznych lub stopu metali. Z racji kontaktu z deszczem lub śniegiem, najczęściej wybierane są warianty z ABS’u lub aluminiowe, jak np. zewnętrzna kratka wentylacyjna Alnor USAV-200.
W instalacjach wentylacyjnych można zamontować także wyrzutnię, która z większą siłą będzie wyciągać powietrze z budynku. Rozwiązanie to stosuje się głównie w miejscach, gdzie powietrze w budynku jest znacznie zanieczyszczone. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się w zakładach przemysłowych, a także miejscach, gdzie jednocześnie przebywa duża ilość osób. W naszej ofercie znajdują się takie wyrzutnie, jak m.in. model UVLA-160 od Alnor.
Kratki wentylacyjne prostokątne i okrągłe
Kształt kratek dopasowuje się do kształtu otworu wentylacyjnego. Ustandaryzowanie rozmiarów przewodów wentylacyjnych, pozwala na o wiele łatwiejszy dobór odpowiedniego zabezpieczenia. Przykładowo kratka wentylacyjna do łazienki może być zarówno prostokątna, jak i okrągła.
W przypadku braku typowych przewodów wentylacyjnych, a np. wykucia w ścianie prowadzącego do komina, kratkę dostosowuje się pod nie, dobierając do tego odpowiedni montaż. Często spotykaną formą jest metalowa wkładka umieszczona w wykuciu lub możliwość założenia kratki w otwory i przykręcenie lub zamontowanie na kołkach.
Jako, że kratki są także elementem estetycznym w naszych pomieszczeniach, należy dopasowywać je także pod względem korelowały z pozostałymi elementami. W łazienkach czy kuchniach często wybieranymi kratkami wentylacyjnymi są modele w kolorze białym. Wiąże się to z łatwością ich utrzymania w czystość i braku widocznego kurzu, który się na nich osadza. Chętnie kupowanym w naszym sklepie modelem jest Dospel LUX DL, który posiada siatkę przeciw owadom.
Czerpnia powietrza co to jest?
Czerpnia powietrza to część instalacji, która umożliwia pobieranie świeżego powietrza pod stosunkowo niedużym ciśnieniem. W ten sposób nie zasysa ona wody, ani śniegu. Czerpnie powietrza stosuje się głównie w budynkach wolnostojących, jak np. domy.
Czerpnie powietrza wykonuje się przeważnie ze stali nierdzewnej (jak np. Aduro AN 125 ARIA), co pozwala na zachowanie jej w dobrej kondycji przez długie lata, bez ryzyka wystąpienia zjawiska korozji.
Popularnie stosowana jest jako czerpnia powietrza do kominka, gdyż umożliwia dostarczenie dostatecznej ilości powietrza do prawidłowego procesu spalania, bez konieczności poboru go z otoczenia. Stosowana jest również jako czerpnia powietrza do kotłowni, w przypadku gdy urządzenie grzewcze wymaga ciągłej wentylacji na odpowiednim poziomie lub znajduje się tam otwarta komora spalania.
Czerpnia powietrza gdzie zamontować?
Czerpnia powietrza dachowa to popularne rozwiązanie, ze względu na wygodę montażu i jej użyteczność. Znajdująca się na odpowiednio wysokim poziomie, dostarcza świeże powietrze, bez ryzyka kontaktu z zanieczyszczeniami. Oczywiście, musi znajdować się w odpowiedniej odległości od komina, by spaliny w momencie zmiany kierunku wiatru, nie zaczęły się dostawać do budynku za pomocą instalacji wwiewnej.
Czerpnia ścienna podobnie jak dachowa, montowana jest w wyższej partii budynku. Dzięki specjalnym daszkom, uniemożliwia ona dostanie się wody podczas intensywnych opadów, dlatego nawet w przypadku domów z płaskim dachem - nie stanowi to problemu. Jej umieszczenie zależne jest od tego, jak została w budynku poprowadzona instalacja wentylacyjna lub jak poprowadzimy ją do czerpni.
Istnieje także możliwość montażu czerpni powietrza na gruncie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że taki montaż wymaga min. 200 cm wysokości na jakiej zostanie zainstalowana czerpnia, a także trzeba wziąć pod uwagę zanieczyszczenia, które mogą być zasysane do wnętrza budynku, jak np. spaliny samochodowe. Dlatego przed montażem, warto dokonać pomiarów jakości powietrza i wybrać najbardziej optymalne miejsce.