Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rozdzielacze do podłogówki - rola w układzie ogrzewania podłogowego

2022-03-12
Rozdzielacze do podłogówki - rola w układzie ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego składa się z wielu elementów, z których najważniejszym jest rozdzielacz do podłogówki. W zależności od złożoności instalacji, może on posiadać wiele sekcji i obsługiwać nawet kilkanaście obwodów, które dzięki niemu mogą pracować równomiernie i bez zakłóceń.

Do czego służy rozdzielacz do podłogówki?

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego są elementem instalacji niskotemperaturowej - często działającej w oparciu o pompy ciepła, jak również gazowe kotły kondensacyjne. Zadaniem rozdzielacza jest zapewnienie prawidłowego wyregulowania każdego obiegu, tak by każda pętla podłogówki posiadała jednolity dostęp do zasilania - w postaci ciepłej wody. Jest to możliwe dzięki składającym się na rozdzielacz zaworom termostatycznym oraz przepływomierzom.

Co ważne, rozdzielacze do podłogówki mogą również łączyć dwa systemy odbiorników ciepła, czyli ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. W przypadku kaloryferów, możemy mieć do czynienia z modelami wysoko- i niskotemperaturowymi. Rozdzielacz pozwala na połączenie ze sobą dwóch skrajnie odmiennych (w kwestii temperatury pracy) odbiorników, zapewniając im odpowiednio ciepłą wodę do ogrzewania. Dzieje się tak poprzez mieszanie ostudzonej wody powrotnej z grzejnika, z gorącą wodą napływającą do instalacji. Mieszanina następnie trafia do pętli podłogówki, posiadając optymalne wartości cieplne, tak by nie uszkodzić rur i nie przegrzać jastrychu. Nie mniej zdecydowanie lepiej jest łączyć ze sobą podłogówkę i grzejniki niskotemperaturowe, ponieważ łatwiej jest zadbać o odczuwalny komfort cieplny.

Praca rozdzielacza jest zautomatyzowana, przez co odpowiednio wyregulowany w momencie instalacji, nie będzie wymagał dokonywania zmian, kiedy np. na zewnątrz znacznie spadnie temperatura. Regulacja jego pracy następuje poprzez elementy sterowane hydraulicznie lub (na podstawie odczytów) elektroniczno-hydraulicznie.

Z czego składają się rozdzielacze do ogrzewania płaszczyznowego?

Mimo nieskomplikowanego wyglądu, na rozdzielacz składa się wiele pomniejszych elementów, regulujących jego pracę. Podstawowym elementem konstrukcyjnym są belki, które odpowiadają za możliwość osadzenia w nich podzespołów, jak również montaż ścienny. Dla zapewnienia jak najdłuższej ich żywotności, do ich wytwarzania stosuje się mosiądz, stal nierdzewną lub tworzywo. To ostatnie może pracować tylko w instalacji niskotemperaturowej. Rozmiar belki rozdzielacza uzależniony jest głównie od ilości obwodów, ponieważ determinuje to jak wiele gniazd musi ona posiadać.

Następnym ważnym elementem są rotametry, czyli przepływomierze. Regulują przepływ wody, zapewniają odpowiedni dostęp do niej, dla wszystkich pętli.

Kolejnymi podzespołami są zawory termostatyczne, które odpowiadają za utrzymywanie stałej temperatury, w konkretnej pętli.

Równie ważnym elementem jest odpowietrznik do podłogówki. Wysokie temperatury generują powstawanie pary w układzie, która dzięki temu elementowi znajduje swoje ujście.

Następnie należy wspomnieć o nyplach redukcyjnych, które umożliwiają połączenie rur z pętli, do belek rozdzielacza.

I na końcu element, bez którego cały system by nie działał, czyli zawory zasilające, które doprowadzają wodę. Oczywiście muszą pojawić się w związku z tym także zawory zwrotne, które pozwolą na odprowadzenie wystudzonej cieczy. Warto zainteresować się także zaworami odcinającymi, które w razie awarii zablokują przepływ cieczy. Dobrze jest wziąć pod uwagę taki czynnik, wykonując montaż ogrzewania podłogowego.

Gdzie montuje się rozdzielacz ogrzewania podłogowego?

Rozdzielacz do podłogówki powinien znajdować się jak najbliżej pętli, które obsługuje. Dlatego w budynkach stosuje się podtynkowe szafki do rozdzielaczy, które pozwalają w dyskretny ukryć nasz system. To rozwiązanie gwarantuje nam oraz serwisantom wygodny dostęp do rozdzielacza. W ten sposób, zamontowana np. w salonie szafka, nie będzie rzucać się w oczy.

Możemy zastosować również szafki natynkowe do rozdzielaczy - jednak te zabiorą nieco przestrzeni i nie będą wyglądać zbyt dobrze, zwłaszcza gdy nie będą znajdować się tam meble lub dekoracje.

Szafki do rozdzielaczy pozwalają również nieco akomodować temperaturę instalacji, zmniejszając straty cieplne z rur. W tym celu można wykorzystać także dodatkową izolację na belki, jak również do wnętrza szafki. W ten sposób ciepła woda będzie notować mniejsze straty, a do pętli popłynie ciepła woda - przy mniejszej jej podaży.

Jaki rozdzielacz do ogrzewania podłogowego?

Odpowiednie dobranie rozdzielacza jest niezwykle istotne dla możliwości instalacji. Nie bez znaczenia jest jego konstrukcja, gdyż rozdzielacz mosiężny i ze stali nierdzewnej uznawany jest za najbardziej wytrzymały i odporny na pracę z wodą o wysokiej temperaturze. Dzięki swoim właściwościom nie ulegają tak szybko zużyciu i wyrobieniu się. Za najsłabsze uznaje się rozdzielacze z tworzywa, jednak trzeba mieć na względzie, że pracują one najczęściej w zakresie temperaturowym nie przekraczającym 60oC. Praca w warunkach, gdy woda osiąga 40-45oC, nie powoduje tak szybkiego wyeksploatowania.

Ile sekcji w rozdzielaczu podłogowym należy wybrać?

Sekcje inaczej nazywane pętlami, odpowiadają ilości przestrzeni ogrzewanych przez podłogówkę. Sekcja nie jest równoznaczna z pomieszczeniem, ponieważ tych w jednym pokoju może być nawet kilka. Przyjmuje się, że jedna sekcja nie może być dłuższa niż 150 m, co oznacza że w naprawdę dużych pomieszczeniach możemy znaleźć dwie, a nawet i więcej pętli. Należy przy tym pamiętać, że duża ilość sekcji będzie wymagać większego ciśnienia wody - zwłaszcza gdy jest to budynek co najmniej dwukondygnacyjny, dlatego przy planowaniu instalacji i doborze rozdzielacza, trzeba mieć to na uwadze.

Dobierając rozdzielacz trzeba w pierwszej kolejności przygotować projekt, który uwzględni jak wiele sekcji będzie znajdować się w budynku. Oczywiście jeśli instalacja na chwilę obecną będzie posiadać np. 4 pętle, a w ciągu roku planowane są jeszcze dwie, to nic nie stoi na przeszkodzie by od razu zakupić rozdzielacz z 6 sekcjami. Dodatkowo możemy wtedy wybrać odpowiednią dużą szafkę, by uniknąć problemu ze zbyt małą ilością miejsca.

Jaka średnica belki rozdzielacza będzie odpowiednia?

Jest to uzależnione od tego, jak rozległy jest nasz system ogrzewania podłogowego. Przeważnie wykorzystuje się belki rozdzielaczy o średnicy 5/4 i cala, gdyż taka przepustowość ciepłej wody w zupełności wystarczy do potrzeb domowych instalacji grzewczych. W większych budynkach, bierze się pod uwagę belki od 1 do 1 1/2 cala, gdyż przepływ musi umożliwić prawidłowe zasilenie większej ilości punktów odbioru. Oczywiście dobór przepustowości opierany jest nie tylko na samej powierzchni budynku, ale przede wszystkim w oparciu o wiele parametrów instalacji, dlatego projekt powinno zlecić się specjaliście w tej dziedzinie, aby instalacja nie okazała się za słaba lub niepotrzebnie zbyt mocna.

Cena rozdzielacza do podłogówki

Przy kompletowaniu systemu grzewczego trzeba uwzględnić wiele podzespołów i zoptymalizować koszt realizacji przedsięwzięcia. Jednak dla centralnego ogrzewania w formie podłogówki, musimy zpriorytetyzować, co musi być możliwie z najwyższej półki, a na czym można nieco zaoszczędzić. To na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to właśnie rozdzielacz. Jako odpowiadający za pracę obiegów grzewczych, musi wykazywać się wysokiej jakości podzespołami, zwłaszcza tymi odpowiadającymi za bezpieczną za bezpieczny przepływ i odbiór wystudzonej wody. Stąd ceny kompletnych rozdzielaczy wahają się od ok. tysiąca do kilku tysięcy złotych. Na tę cenę ma wpływ marka, model, wykorzystane podzespoły, materiał wykonania, jak również możliwości jakie oferuje.

Kiedy warto wybrać wodne ogrzewanie podłogowe?

Ten typ instalacji zaleca się w dwóch przypadkach - budowania domu lub zakupu mieszkania w stanie deweloperskim. W przypadku zakładania ogrzewania podłogowego w wykończonym pomieszczeniu - wiąże się to z dużą ilością niedogodności, a w niektórych przypadkach, nawet całkowitym remontem podłogi.

Z drugiej strony nowe domy i mieszkania posiadają niższy współczynnik przenikalności cieplnej, co korzystnie wpływa na ekonomię użytkowania podłogówki. Dodatkowo wykończenie podłogi nowym i niezbyt izolacyjnym topem sprawia, że więcej ciepła dostanie się do wnętrza.

By dowiedzieć się więcej o tym jak wygląda montaż podłogówki oraz czy będzie to odpowiednie rozwiązanie, zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem Kiedy warto wybrać ogrzewanie podłogowe, w którym opisaliśmy kiedy jest to inwestycja godna uwagi i jak wygląda jej montaż.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel