Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie podłogowe - kiedy warto wybrać i gdzie zastosować?

2021-11-26
Ogrzewanie podłogowe - kiedy warto wybrać i gdzie zastosować?

Ogrzewanie podłogowe umożliwia nam uzyskanie pożądanej temperatury w sposób efektywny i ekonomiczny, dzięki dużej powierzchni grzewczej. Wszechstronność tego rozwiązania sprawia, że może być głównym źródłem ciepła w budynku lub mieszkaniu, jak również wspomagać istniejące. Jeżeli budujemy dom lub modernizujemy obecny system ogrzewania - warto zainteresować się podłogówką.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

W naszym domu możemy zainstalować dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Wybór rozwiązania jest związany z naszymi osobistymi preferencjami, ale przede wszystkim - z ilością prac jakie trzeba wykonać oraz tego, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej optymalne, w szczególności finansowo. 

Z racji ilości prac koniecznych przy montażu, przyjmuje się, że ogrzewanie podłogowe wodne warto zastosować w nowo powstających budynkach, natomiast ogrzewanie podłogowe elektryczne w istniejących budynkach i mieszkaniach. Nie jest to jednak sztywno stosowaną regułą.

Jakie ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne?

Niektórzy zapewne będą się zastanawiać, jakie ogrzewanie podłogowe będzie najbardziej odpowiednie do mojego domu. Przyjrzyjmy się czym różnią się konkretne rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe wodne zasilane jest ciepłą wodą pochodzącą z instalacji centralnego ogrzewania. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga zamontowania skrzynki rozdzielacza. Dostępne są warianty nad- i podtynkowe. W dalszej kolejności należy przygotować podłoże, w którym zostaną osadzone rury do ogrzewania podłogowego. Zastosowanie wylewki wymaga użycia orurowania, które nie będzie reaktywne z jastrychem. W związku z tym można wykorzystać np. rury PERT czy PEX. Ważne, aby posiadały odpowiednie właściwości, ponieważ ciepła woda nie tylko będzie miała wysoką temperaturę, ale również ciśnienie, sięgające nawet w okolice 10 barów.

Co istotne - ogrzewanie podłogowe wodne może być zasilane zarówno z kotła, jak również przy pomocy pompy ciepła. Jeżeli zastanawiamy się kiedy wybrać pompę ciepła, a kiedy kocioł do podłogówki, podpowiadamy: nie ma to znaczenia. Oba urządzenia bez problemu poradzą sobie z zasilaniem ogrzewania podłogowego

Z kolei ogrzewanie podłogowe elektryczne jest mniej innowacyjnym rozwiązaniem, dlatego jest ciekawą alternatywą dla ogrzewania wodnego, jeżeli dokonujemy np. modernizacji naszej instalacji grzewczej. Tutaj działanie jest nieco prostsze. Na wyizolowanej posadzce układa się specjalne maty grzewcze, które posiadają przewody poprowadzone w standardowy sposób. Następnie gotowe maty podpina się do źródła energii elektrycznej. Co istotne - ogrzewanie elektryczne poprzez swoją technologię, podnosi podłogę tylko nieznacznie, dlatego z tego rozwiązania korzysta się często w przypadku mieszkań.

W celu regulowania temperatury ogrzewania, zarówno w instalacji wodnej, jak i elektrycznej stosuje się sterowniki do podłogówki, które w zależności od modelu mogą być manualnymi lub elektronicznymi urządzeniami.

Teraz już wiemy jak działa ogrzewanie podłogowe. Jednak w obu przypadkach czekają nas prace remontowe,  dlatego ważne powinno być dla nas źródło zasilania ogrzewania podłogowego. W tym celu warto skontaktować ze specjalistą. Na podstawie pomiarów dokonanych w pomieszczeniu lub pomieszczeniach, określi jakie jest zapotrzebowanie i straty cieplne, by dobrać odpowiednią moc instalacji. Wtedy łatwo wyliczymy sobie potencjalne koszty eksploatacji danego typu podłogówki.

 

Kiedy wybrać ogrzewanie podłogowe?

Ten rodzaj ogrzewania przeznaczony jest dla osób, które chcą poprawić swój komfort cieplny. Z racji, że ogrzewanie podłogowe płaszczyznowe oddaje ciepło na całej swojej płaszczyźnie, nie spotykamy się z problemem punktowego źródła ciepła w pomieszczeniu. Pokój w którym zamontowana jest podłogówka jest równomiernie ogrzewany, a uczucie ciepła jest zbliżone do tego naturalnego.

W związku z rozwojem w ciągu ostatnich kilkunastu lat technologii izolacyjnych, utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku nie stanowi większego problemu. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań, jak np. ogrzewanie podłogowe umożliwia efektywne i tanie ogrzewanie.

Dla kogo podłogówka?

Jest to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciepło zarówno w pomieszczeniu jak i podczas kontaktu z podłogą. Z racji wszechstronnego zastosowania, podłogówka sprawdzi się we wszystkich typach pokoi. Jej atuty doceniamy szczególnie jesienią i zimą, gdy wracając do domu, odstawimy mokre buty w przedpokoju, w którym szybko wyschną lub przechadzając się po domu boso, a podłoga nie będzie nieprzyjemnie zimna, zwłaszcza tam gdzie leżą płytki.

Gdzie zamontować ogrzewanie podłogowe?

Jak wspomnieliśmy ten rodzaj instalacji grzewczej można z powodzeniem zastosować w każdym typie pokoju w domu. Może być głównym źródłem ciepła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ogrzewanie podłogowe pełniło u nas funkcję wsparcia np. grzejników. To, gdzie będziemy chcieli wykorzystać ten system, zależy od nas. Zalecamy, by wybierać pokoje w których spędzamy stosunkowo dużo czasu, ponieważ korzystanie z podłogówki w takich pomieszczeniach sprawi, że szybciej zwróci się nam ta inwestycja.

Jakie ogrzewanie podłogowe do łazienki?

W przypadku takiego pomieszczenia, z powodzeniem możemy zastosować ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne. Jednak tutaj trzeba nastawić się na to, że podłogówka ma raczej zapewnić przyjemne doznania po wyjściu z wanny, niż ogrzewać pomieszczenie. W tym celu w lepiej wykorzystywać jest grzejniki łazienkowe, zwłaszcza drabinkowe, które pozwalają na przewieszenie np. mokrego ręcznika po kąpieli.

W związku z tym do łazienki warto zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe, ponieważ nagrzewa się szybciej niż wodne, a w przypadku tego pomieszczenia - ciepłej podłogi potrzebujemy przez określony czas.

Jakie ogrzewanie podłogowe do pokoju?

W przypadku ogrzewania pokoi w których przebywamy przez większość dnia, warto zdecydować się na wariant ogrzewania, który będzie jak najdłużej utrzymywał temperaturę. W tym wypadku wodne ogrzewanie podłogowe, dzięki swojej konstrukcji pozwala na dłuższą emisję ciepła, nawet gdy woda nie będzie już podgrzewana. Wykorzystując odpowiednią izolację i stosunkowo grubą wylewkę, ta będzie pełnić funkcję akomodującą. Jastrych będzie powoli oddawać zgromadzoną energię cieplną, która będzie przekazywana na pomieszczenie. Łącząc to z dobrą izolacją budynku, można w znaczący sposób ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ogrzewanie podłogowe wodne dłużej osiąga określoną temperaturę względem elektrycznego, za to dłużej emituje ciepło po zakończeniu aktywnego grzania. 

Nie oznacza to jednak, że elektryczna podłogówka nie zda egzaminu. Będzie ona również w stanie ogrzać pomieszczenie, jednak musimy liczyć się z tym, że nie będzie tak długo emitować ciepła do ogrzania pokoju. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku mieszkań, ponieważ nie wymaga znaczących ingerencji w strukturę podłogi, a także w przypadku uszkodzenia rury, nie ma ryzyka że zalejemy sąsiada pod nami.

Jakie ogrzewanie podłogowe pod panele?

Obecne technologie umożliwiają wykorzystanie obu systemów do ogrzewania podłogowego. Ważne jest, by wybierając panele sprawdzić, czy nadają się do współpracy z takim typem ogrzewania oraz jaką maksymalną temperaturę można ustawić, by ich nie uszkodzić.

Dlatego ważne jest, by ogrzewanie podłogowe zostało zaprojektowane przez specjalistę, ponieważ ciepło musi rozkładać się równomiernie (układ meandorwy) lub być poprowadzone od najzimniejszego, do najcieplejszego punktu (układ ślimakowy). Należy tylko pamiętać, że wybierając ogrzewanie podłogowe elektryczne i panele, trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń między nimi.

Montaż podłogówki - o czym należy pamiętać?

Błędów przy samym projektowaniu jak i wykonaniu ogrzewania podłogowego, można popełnić kilka. O to na co polecamy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac.

Moc ogrzewania podłogowego musi być dopasowana do potrzeb

Znając zapotrzebowanie na energię cieplną oraz straty cieplne w danym pomieszczeniu, można dostosować moc instalacji do potrzeb. Z racji, że ogrzewanie podłogowe dostosowywane jest indywidualnie do każdego z pomieszczeń, można bez problemu dopasować moc, która będzie odpowiednia.

Projekt instalacji jest niezwykle ważny

Choć pozornie może się wydawać, że ułożenie paru mat lub kilkunastu metrów rur nie jest niczym specjalnie trudnym, to w rzeczywistości może doprowadzić do sytuacji, w której pomieszczenie nie będzie prawidłowo ogrzewane. Układ i konstrukcja całego ogrzewania podłogowego są istotne, ponieważ tylko tak, można uzyskać zamierzony efekt ogrzewania płaszczyznowego.

Ogrzewanie podłogowe w miejscach z wolną przestrzenią

W projekcie prócz układu orurowania lub mat, uwzględnia się także meble znajdujące się w danym pokoju. Najczęściej pod ścianami umieszczamy szafy, komody, biurka, itp. Umiejscowienie tam ogrzewania podłogowego mija się z celem, ponieważ ciepło byłoby pochłaniane i blokowane przez meble. Dlatego projektując układ instalacji warto wziąć pod uwagę przestrzeń, która nie będzie posiadać dodatkowych izolatorów. Zamawiając projekt lub tworząc samemu weź to pod uwagę, byś wiedział gdzie ogrzewanie podłogowe w domu będzie najbardziej efektywne.

Odpowiednie orurowanie instalacji

Jeżeli zastanawiamy się jakie rurki do ogrzewania podłogowego będą odpowiednie, odpowiedź brzmi: to zależy. Ogrzewanie płaszczyznowe wodne może się różnić wielkością, intensywnością pracy, ale również ciśnieniem czynnika cieplnego w rurach. W związku z tym, do takich instalacji stosuje się szereg rur o różnych przekrojach. Najpopularniejsza średnica to 15 mm, ale jeżeli instalacja będzie wymagać wyższego ciśnienia, to może się okazać, że niezbędna będzie rurka o śr. np. 20 mm.

Właściwa izolacja podłogówki

Nie ma się co oszukiwać - bez właściwej izolacji nasze ogrzewanie podłogowe będzie wytrącać bezpowrotnie dużo energii cieplnej, które nie ogrzeje naszego pokoju, a za którą zapłacimy. W związku z tym należy zastosować odpowiednie folie i izolacje pod ogrzewanie podłogowe, które umożliwią ukierunkowanie i utrzymanie odpowiedniego kierunku przepływu ciepła w pomieszczeniu.

Zalety ogrzewania podłogowego

Komfort cieplny jakie daje ogrzewanie podłogowe jest najbardziej zbliżony do tego, które otrzymujemy z natury. Dzieje się tak, ponieważ mamy tutaj zjawisko promieniowania, a nie konwekcji. W związku z tym temperatura otoczenia może być nieznacznie wyższa względem ogrzewania konwekcyjnego, a my będziemy się czuli dobrze. 

Nie można zapomnieć o zaoszczędzonej przestrzeni na grzejniki, jeżeli planujemy stosować tylko podłogówkę. W ten sposób zyskujemy przestrzeń, którą możemy dowolnie zaaranżować, bez obawy o zasłonięcie źródła ciepła w pokoju.

Ogrzewanie podłogowe ułatwia także utrzymanie czystości. Tradycyjne grzejniki czasami bywają trudne w dokładnym czyszczeniu z kurzu, gdy w przypadku ogrzewania podłogowe ten problem nie występuje. Zaznaczmy, że ogrzewanie podłogowe nie powoduje wzbijania się w powietrze kurzu.

Trzeba zaznaczyć również ekonomię tego rozwiązania. Z racji, że jest to ogrzewanie płaszczyznowe, nagrzanie pomieszczenia zachodzi stosunkowo szybko, a oddawanie temperatury nawet po zakończeniu ogrzewania pozwala się cieszyć ciepłem jeszcze przez pewien czas - długość trwania zależy od zdolności akomodacji ciepła podłoża.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel