Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż ogrzewania podłogowego - o czym należy pamiętać

2021-12-02
Montaż ogrzewania podłogowego - o czym należy pamiętać

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest prawidłowy montaż ogrzewania podłogowego. By uniknąć problemów, niezbędny jest projekt ogrzewania podłogowego oraz profesjonalna firma, która na jego podstawie wykona dla nas kompleksowo usługę. Co trzeba wiedzieć o montażu zanim sami się tym zajmiemy lub zlecimy komuś? Oto garść przydatnych informacji.

Instalacja ogrzewania podłogowego

Jeżeli posiadamy odpowiednio zaprojektowane i wykonane ogrzewanie płaszczyznowe, to w mig zobaczymy tego efekt. Przyjemne ciepło, równomierne nagrzewanie pomieszczeń, oraz zauważalnie niższe rachunki za ogrzewanie. W nowobudowanych i termomodernizowanych domach popularne jest ogrzewanie podłogowe wodne. Do jej zasilenia wykorzystuje się np. kotły gazowe, jak również pompy ciepła, które pozwalają na efektywne i tanie ogrzewanie.

Cały proces prac poprzedza jednak wykonanie projektu, który należy zlecić profesjonaliście. W celu zapewnienia maksymalnej wydajności instalacji, w takim projekcie ujmuje się takie czynniki, jak m.in.: kubatura pomieszczeń, rodzaj podłogi, strefa klimatyczna, ilość mieszkańców, krotność wymiany powietrza, itd. Jak widać już na samym wstępie, układanie podłogówki to nie taka prosta sprawa.

Pojawia się zatem pytanie: Jak zrobić ogrzewanie podłogowe? Samemu czy z pomocą ekipy monterskiej? Oto co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu płaszczyznowym wodnym, by wiedzieć czego dopilnować i jak wygląda proces tworzenia instalacji ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe krok po kroku

Przygotowanie podłoża pod izolację

Początek montażu instalacji ogrzewania podłogowego rozpoczynamy od wyrównania powierzchni. Jest to niezwykle ważny etap, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w strukturze, z biegiem czasu mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, które naprawić będzie można tylko, poprzez kapitalny remont.

Przy tej czynności warto zadbać o odpowiednie wyczyszczenie i osuszenie podłogi. pozwoli to zapobiec pojawieniu się grzyba, który przy wyższych temperaturach ma idealne warunki do rozwoju.

Zabezpieczenie podłogi

Następnym krokiem jest zabezpieczenie podłoża. W tym celu wykorzystuje się folie i izolacje pod ogrzewanie podłogowe, w postaci przeciwwilgociowej folii oraz styropianu (bardziej popularne rozwiązanie) lub wełny mineralnej. Jest to warstwa izotermiczna, która nie będzie pozwalała na straty ciepła przez podłoże. Styropian bądź wełnę kładzie się na wierzch, ponieważ to do nich będzie przymocowywana instalacja ogrzewania podłogowego.

Montaż rozdzielacza

Kiedy mamy już odpowiednio przygotowane podłoże, możemy założyć rozdzielacz podłogówki, który umożliwi działanie ogrzewania. By nie szpecił nam pomieszczenia, możemy wykorzystać podtynkową szafkę na rozdzielacz. W ten sposób nie zabieramy wolnej przestrzeni z pokoju, a tę możemy zasłonić np. doniczką, by nie rzucała się w oczy.

Ułożenie rur grzewczych na styropianie i sprawdzenie szczelności

Kolejnym krokiem jest ułożenie rur grzewczych. Ich rozmieszczenie powinno zostać wykonane zgodnie z projektem, w celu zapewnienia maksymalnej wydajności instalacji. Możemy spotkać układ meandrowy oraz ślimakowy. Ważne, by rury do ogrzewania podłogowego były właściwie dopasowane, zarówno pod względem materiału, jak również średnicy. Ma to wpływ na maksymalną temperaturę czynnika grzewczego oraz ciśnienia, jakie wytrzyma orurowanie.

Jednak jakie rury do ogrzewania podłogowego będą potrzebne? Średnio wykorzystuje się rurki o średnicy od 16 do 20 mm, jednak jest to w pełni uzależnione od projektu, wielkości instalacji i ciśnienia, jakie będzie posiadać podłogówka.

Znając parametry rur, z łatwością można dobrać akcesoria do ogrzewania podłogowego, czyli m.in. klipsy do styropianu.

Rury położone, rozdzielacz zamontowany - więc pora na test szczelności, czyli tzw. próbę ciśnieniową. Wykonuje się ją dokładnie w tym momencie, ponieważ cała nasza instalacja ogrzewania podłogowego jest na wierzchu, a w przypadku nieprawidłowości, można je bezproblemowo naprawić.

wylewka

Wylewka pod ogrzewanie podłogowe

Kiedy wiemy już, że instalacja działa prawidłowo, przechodzimy do wylewki. Jastrych to mieszanka wody, żwiru, piasku i spoiwa, którą zalewamy nasze rury grzewcze. Robimy to dwuetapowo - najpierw do wysokości rur, a następnie by zalać instalację. Co ważne - jastrych należy sezonować od 20 do 28 dni. Pozwala to na zwiększenie jego wytrzymałości, poprzez stopniowe podgrzewanie wylewki, przez co wytrąca się z niego resztki wilgoci i utwardza. Należy zwrócić uwagę, że jastrych wchodzi w reakcję z miedzianymi rurami, dlatego zaleca, by stosować rury PE, które nie są reaktywne z jastrychem i są wygodniejsze w montażu.

Ogrzewanie podłogowe bez wylewki

Istnieje również alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnej wylewki. Są nimi specjalne płyt, które umożliwiają osadzenie w nich rur grzewczych. W zależności od modelu, mogą być to dopasowane do określonej średnicy otwory lub płyty przygotowane do samodzielnej wycinki.

Dopasowanie materiału podłogi do ogrzewania

Kiedy wylewka jest już gotowa nie pozostało nic innego jak wykończyć naszą podłogę. W tym celu można skorzystać z płytek, wykładziny lub drewna. Jednak nie każdy ich rodzaj będzie odpowiedni. Przed wyborem należy sprawdzić ich przepuszczalność cieplną, a w przypadku drewna - właściwości kurczenia się, w zależności od temperatury.

Ogrzewanie podłogowe warstwy

Możemy wyróżnić trzy warstwy wchodzące w całość ogrzewania podłogowego: izolacyjna, grzejna oraz wykończeniowa. Każda z nich spełnia inną funkcję, a ich grubość również jest zróżnicowana.

Ogrzewanie podłogowe grubość warstw

W przypadku warstwy izolacyjnej na którą składa się folia przeciwwilgociowa oraz styropian, możemy mówić o grubości ok. 15 cm. Im grubsza będzie warstwa izotermiczna, tym mniej ciepła będzie oddawane w kierunku stropu lub podkładu betonowego. Przyjmuje się, że jest to minimalna wartość w przypadku, gdy instalacja ogrzewania podłogowego montowana jest na parterze, w domu niepodpiwniczonym.

Grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe powinna wynosić minimum 6,5 cm. Wynika to z konieczności odpowiedniego zalania rur grzewczych (ok. 4,5 cm), a następnie utworzenia odpowiednio grubej i wytrzymałej warstwy nad rurami (ok. 2 cm). Zbyt cienka wylewka grzejna może pękać i prowadzić do konieczności wykonania napraw, ponieważ ciepło będzie znajdować szybsze ujście przez pęknięcia.

Warstwa wykończeniowa przeważnie ma ok. 1 cm. Oczywiście jej grubość uzależniona jest od rodzaju materiału, który wybierzemy. Ważne, by posiadał on dostatecznie niskie opory cieplne, by nasze ogrzewanie nie musiało generować większej temperatury, niż jest faktycznie potrzebna.

Montaż ogrzewania podłogowego

Przygotowanie i dostosowanie warunków do montażu ogrzewania płaszczyznowego jak widać jest bardzo istotne. Nie mniej ważne dla efektywności działania instalacji jest odpowiednie rozmieszczenie rur. Jak wcześniej wspomnieliśmy, można zastosować układ meandrowy lub ślimakowy. Tylko kiedy i jak ułożyć ogrzewanie podłogowe danego typu?

Układ meandrowy możemy zastosować do pokoi posiadających ściany zewnętrzne budynku. Wtedy rurki do ogrzewania podłogowego w instalacji układane są tak, by największa temperatura skupiona była w miejscach, gdzie są największe straty ciepła, czyli okna lub drzwi. W związku z tym największa temp. jest na początku pętli, a potem stopniowo spada, jednak przy zachowaniu zasady równomiernego ogrzewania podłogi.

Układ ślimakowy z kolei sprawdza się w pokojach, które znajdują się wewnątrz budynku, tj. nie posiadają ścian zewnętrznych. Jak sama nazwa wskazuje, układ rur do ogrzewania podłogowego zwija się “w ślimaka”. Pozwala to na utrzymanie prawidłowej temperatury na całej płaszczyźnie. Jest to rozwiązanie idealne dla przedpokoi, holi, czy innych pomieszczeń, nie posiadających wspólnych ścian z elewacją.

Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym?

Przyjmuje się, że w zależności od wydajności instalacji ogrzewania podłogowego, strat ciepła, czy kubatury pomieszczenia, stosuje się rozstaw co 15, 20 i 25 cm. W miejscach, gdzie mogą występować znaczne ubytki ciepła (wspomniane okna i drzwi), można zagęścić układ rur do 10 cm. 

Ile pex na 1m2 podłogówki?

Jest to uzależnione od układu oraz odległości od siebie rur. W miejscach gdzie są duże straty ciepła, dużo gęstsza instalacja ogrzewania podłogowego, będzie wymagać dużo większej ilości rur, niż w przypadku dobrze wyizolowanego pomieszczenia, z jednym oknem. Średnio jednak przyjmuje się, że na 1 m2 ogrzewania podłogowego, przypada od 10 do 15 metrów rur grzewczych.

Nie zapominajmy, że rura sama nie będzie się trzymać. W tym celu używa się specjalne mocowania do rur grzewczych, które nazywane są klipsami do styropianu. Na 1 m rurki do ogrzewania, stosuje się od 2 do 3 klipsów.

Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Grubość styropianu będzie się różnić, w zależności od tego, czy będzie on kładziony na wylewkę betonową, czy na strop. Tak jak podaliśmy wcześniej, standardową grubością dla styropianu stosowanego w instalacjach ogrzewania domowego jest 15 cm. Jednak te wartości mogą się wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów, a także typu styropianu. Na przykład styropian grafitowy będzie cieńszy od styropianu białego, zachowując zbliżone właściwości.

Jaka grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe?

Absolutne minimum, to wspomniane 6,5 cm. Wynika to z faktu, że wylewka grzejna musi umożliwić dokładne zatopienie rur grzewczych, by móc w pełni przejmować z nich ciepło. Jastrych po odpowiednim utwardzeniu jest wytrzymały, jednak im grubsza jest jego warstwa, tym lepiej dla nas. Wylewki poniżej tej wartości są narażone na zbyt szybkie zużycie, a my - na kosztowny remont.

Dylatacja

Jest to specjalny zabieg polegający na niedopuszczaniu, by jastrych dotykał bezpośrednio do ścian. Wynika to z faktu, że wylewka grzejna poddawana wysokim temperaturom rozszerza się. W przypadku nie posiadania “zapasu”, po pewnym czasie instalacja ogrzewania podłogowego znajdująca się pod nią, doprowadziłaby do powstawania pęknięć i rys na skutek rozszerzania posadzki, która nie ma miejsca na pracę.

W tym celu wykonuje się szczeliny dylatacyjne, które zabezpieczają wolną przestrzeń dla wylewki. Stosuje się w tym celu specjalne taśmy brzegowe wykonane z polietylenu, skutecznie amortyzują rozszerzenia jastrychu. Szczelina powinna mieć ok. 1 cm szerokości, by umożliwić nam skuteczne zabezpieczenie wylewki.

 

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe wodne nie należy do najtańszych w montażu, jednak jego eksploatacja pozwala na zaoszczędzenie znacznych środków, w porównaniu do konwencjonalnych grzejników, a dodatkowo - pozwala zaoszczędzić miejsce w pokoju i nie wpływa na jego wygląd. Jeżeli jednak nie do końca wiemy, czy ogrzewanie podłogowe jest dla nas, warto przeczytać nasz wpis Ogrzewanie podłogowe - kiedy warto wybrać i gdzie zastosować?

W koszt instalacji ogrzewania podłogowego należy wliczyć: wykonanie projektu, materiały, podzespoły instalacji, jak również robociznę, jeżeli zlecamy komuś wykonanie podłogówki. Przyjmując wariant średnio ekonomiczny na ogrzewanie podłogowe, cena za m2 może wynosić ok. 130-150 zł. Oczywiście w zależności od powierzchni, jakości materiałów i podzespołów oraz zakresu prac, koszty te mogą maleć, jak i rosnąć.

W związku z tym wykonanie ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia o 50 m2, może wynieść szacunkowo ok. 6500 złotych.

Pamiętajmy, że instalacja ogrzewania podłogowego to inwestycja na lata. Dobrze wykonana i właściwie zaadaptowana do naszych potrzeb, pozwoli cieszyć się ciepłem i bezproblemową eksploatacją przez wiele lat.

 

Sprawdź dostępne produkty do ogrzewania podłogowego

 


Należysz do grona Instalatorów Hydraulicznych?

Dołącz do klientów HAP na dopasowanych dla Ciebie warunkach. Zarejestruj się i otrzymaj rabaty, dedykowanego opiekuna handlowego i każdego miesiąca możliwość udziału w promocjach z nagrodami. To nie wszystko! Specjalnie dla stałych klientów stworzyliśmy platformę HapPro, dzięki czemu robiąc zakupy w Hap otrzymasz punkty, które możesz wymienić na wartościowe nagrody, bonus do faktury, bony do sklepów, a nawet egzotyczne wycieczki.

 Zarejestruj się 


 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel