Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bojler elektryczny do wody z pompą ciepła - jak zmniejszyć rachunki za prąd?

2022-03-08
Bojler elektryczny do wody z pompą ciepła - jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej może generować niemałe koszty. W budynkach w których zużycie c.w.u. jest stosunkowo wysokie, warto poszukać rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie rachunków. Jednym z nich jest potencjał synergiczny, jaki tworzy bojler elektryczny energooszczędny oraz pompa ciepła. Choć jest to połączenie nietypowe - to daje wymierny efekt w postaci obniżenia opłat za ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Jak działa elektryczny podgrzewacz wody z pompą ciepła?

Bojlery elektryczne pozwalają efektywnie podgrzewać wodę do celów użytkowych. W celu zminimalizowania kosztów ich użytkowania, stosuje się warianty energooszczędne, które zużywają mniejszą ilość energii, zachowując porównywalną sprawność, jak ich tradycyjne odpowiedniki. By dłużej utrzymać w nich zadaną temperaturę, możemy zastosować dodatkową izolację, która znacząco wydłuży czas oddawania ciepła przez ścianki zbiornika do otoczenia. Chcąc dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania c.w.u. - można zastosować pompę ciepła.

Jednak czy są one ze sobą kompatybilne? I tak i nie. Urządzenia te nie funkcjonują w ramach jednego systemu, gdyż bojler nie jest tylko zbiornikiem, a źródłem ciepłej wody. By móc go wykorzystać, musimy wziąć pod uwagę hybrydowe pompy ciepła, czyli tzw. powietrze-woda. Umożliwiają one współpracę z innym źródłem ciepła, jak choćby kotły elektryczne czy kotły gazowe. To samo tyczy się bojlerów, które mogą stanowić dodatkowe źródło c.w.u.

Skoro zależy nam na optymalizacji kosztów ogrzewania wody, powinniśmy wziąć pod uwagę, które z urządzeń będzie priorytetowe dla naszej instalacji. Bez wątpienia będą to pompy ciepła, które zużywają o wiele mniej energii elektrycznej od bojlera. Z kolei nasz elektryczny podgrzewacz wody, pełni funkcję wspomagającą lub zastępuję pompę ciepła, np. w określonych godzinach. Dużym atutem bojlera jest duża rozpiętość pojemności oraz prosta, i stosunkowo bezawaryjna konstrukcja. Dzięki zamontowanej grzałce elektrycznej, podgrzewa wodę znajdującą się w zasobniku, a następnie utrzymuje dla niej optymalną, zadaną przez użytkownika (lub sterowaną automatycznie) temperaturę. Wykorzystując instalacje fotowoltaiczne, można te koszty dodatkowo obniżyć, gdyż część lub całość energii nie będzie musiała być czerpana z sieci elektrycznej.

Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie najczęściej w modernizowanych domach, w których do tej pory bojler stanowił główne źródło ciepłej wody do mycia. Tak rozwiązany system grzewczy jest drogi w użytkowaniu - zwłaszcza gdy zbiornik posiada kilkaset litrów. Z racji, że ciepło wodzie zapewnia grzałka a nie wężownica, przy dużym zużyciu c.w.u., koszty mogą być naprawdę wysokie. Z kolei pompy ciepła znajdują zastosowanie w nowych i modernizowanych budynkach, a ich subtelne zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że są w czołówce najekonomiczniejszych sposobów na ogrzewanie budynku - a także wody zasilającej baterie.

Czy warto inwestować w bojler i pompę ciepła?

Zwróćmy uwagę na to, że pompa ciepła ma przede wszystkim zapewniać ciepło dla instalacji centralnego ogrzewania. Gdyby miała służyć także do c.w.u., należałoby posiadać przeznaczony do tego zasobnik, który magazynowałby ciepłą wodę, Jeśli takowego nie mamy - energooszczędny bojler elektryczny jest dobrym rozwiązaniem.

Pompa ciepła w sposób efektywny zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody zasilającej grzejniki, jednak poza sezonem grzewczym... jej przydatność staje się znikoma, gdy służy tylko do celów centralnego ogrzewania. Poza sezonem grzewczym trzeba dostarczać również ciepłą wodę, więc pompa musiałby być specjalnie uruchomiona, gdyby miała dostarczać jeszcze ciepłą wodę użytkową. Dlatego dobrym wyborem jest bojler, który odpowiednio dobrany, pozwoli na efektywne i stosunkowo ekonomiczne zadbanie o c.w.u. Przyjmując, że średnio osoba dorosła zużywa 70 l/dobę, łatwo jest określić, jakiej pojemności powinien być ten zbiornik, względem ilości użytkowników. Dzięki zautomatyzowanemu systemowi, temperatura wody jest utrzymywana na odpowiednim poziomie, ale nie oznacza to ciągłej pracy urządzenia. Nowoczesne bojlery (zwłaszcza te z wyższej półki) posiadają dobrą izolację termiczną, która pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury jeszcze długo po nagrzaniu się wody.

Nowoczesny bojlery można programować, co również pozwala na optymalizację kosztów użytkowania. Jeśli posiadamy tzw. taryfę nocną, wtedy możemy ustawić bojler by ogrzewał wodę tylko w określonych godzinach. W tym celu należy wybrać zbiornik o odpowiedniej pojemności, by wystarczył na cały dzień. Wykorzystując fotowoltaikę - ten problem w zasadzie nie istnieje, gdyż za prąd wytworzony w ramach OZE, po prostu nie płacimy.

Bojler z pompą ciepła - czy to się opłaca?

Trzeba także zwrócić uwagę na cenę takiego rozwiązania. Zakup pompy ciepła do podgrzewania wody do celów c.o., to koszt od kilku do kilkudziesięciu tys. złotych. Wybierając wariant z zasobnikiem lub dokupując go osobno, trzeba liczyć się ze znaczącym wzrostem nakładów na inwestycję. Z kolei bojler może kosztować od kilkuset, do kilku tysięcy złotych. Dodatkowo jego prosta konstrukcja i łatwy dostęp do przyłączy, pozwala na wygodne podłączenie go w każdym miejscu, w którym będzie posiadał dostęp do wody.

Wybierając bojler elektryczny, należy liczyć się z tym, że nawet energooszczędne modele - będą musiały “swoje wziąć", przez co ich eksploatacja może być nieco droższa, niż np. kotła na gaz, czy pompy ciepła z możliwością podgrzewania wody do celów użytkowych.

Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w budynkach, gdzie najpierw znajdował się bojler, a następnie dodano pompę ciepła. W takiej sytuacji dołożenie pompy, sprawia że inwestycja jest opłacalna, a koszty podgrzewania wody do CO i CWU są znacznie zredukowane.

Kiedy warto wybrać bojler elektryczny z pompą ciepła?

Wybierając tę formę ogrzewania budynku, trzeba pamiętać, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, stworzone m.in. pod ogrzewanie podłogowe lub odpowiednio dostosowane grzejniki. Dobierając pompę z dodatkowymi możliwościami pod c.w.u., trzeba liczyć się z wyborem urządzenia o większej mocy - co od razu generuje wyższy koszt początkowy. Bojler pozwala ograniczyć je, kosztem nieco większego zużycia energii elektrycznej, jednak nie jest to wbrew pozorom tak dużo prądu, jak w przypadku bojlerów sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.

Rozwiązanie to warto wziąć pod uwagę, gdy ma się:

  • fotowoltaikę, która pozwoli na dostarczenie energii do zasilania bojlera oraz pompy ciepła, czyniąc z nich niemal darmowe źródło ciepła dla c.o. oraz c.w.u.;
  • chęć zadbania o środowisko naturalne, gdyż oba urządzenia nie emitują żadnych zanieczyszczeń;
  • temperatura powietrza w ciągu roku znajduje się w granicach zachowania przez pompę odpowiedniego poziomu sprawności;
  • gdy w budynku już znajdował się bojler, a nam zależy tylko na dostarczeniu energii cieplnej do wnętrza, w sposób ekologiczny;
  • kiedy ciśnienie wody jest niskie i potrzebujemy upuszczać ją ze zbiornika, w celu zachowania optymalnego ciśnienia i zachowania niezależności w kwestii ciepłej wody użytkowej.

Warto także rozważyć, czy potrzebny jest bojler czy przepływowy podgrzewacz wody, gdyż ten jest jeszcze tańszy w zakupie i pozwala na podgrzewanie wody w czasie rzeczywistym. W obu przypadkach trzeba wyliczyć odpowiednie kW, czyli moc jaką będzie dysponować urządzenie. Zalecamy dobór nieco mocniejszego wariantu, niż ten, który idealnie dopasowuje się do naszych wyliczeń. Lekki zapas pozwala odpowiedzieć na zapotrzebowanie, kiedy nagle będzie potrzebna nieco większa moc, a tym samym szybsze nagrzanie wody lub utrzymanie optymalnej temperatury dla zbiornika o dużej pojemności. Tożsama sytuacja dotyczy pomp ciepła, które również nie powinny być dobierane "na styk". Jeśli zatem dobrze dobierzemy nasz bojler oraz pompę ciepła - będzie można cieszyć się ciepłą wodą i niższymi rachunkami za prąd.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel