Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bojler elektryczny czy przepływowy podgrzewacz wody?

2022-02-21
Bojler elektryczny czy przepływowy podgrzewacz wody?

Podgrzewanie wody poza sezonem grzewczym bywa problematyczne, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy kotły węglowe, pelletowe, czy na biomasę. Z pomocą przychodzi podgrzewacz wody, który pozwala na zapewnienie ciepłej wody użytkowej o każdej porze roku i w odpowiednich ilościach. Dzisiaj przyjrzymy się, które rozwiązanie będzie najlepsze do naszych potrzeb.

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy - jaki wybrać?

Urządzenia te nie tylko sprawdzają się w domach czy budynkach biurowych lub przemysłowych, ale są także często spotykane np. na działkach letniskowych, gdzie podgrzewacz wykorzystywany jest tylko podczas okresowych obecności. Nasz elektryczny podgrzewacz wody możemy dostosować do naszych potrzeb, dzięki wybraniu odpowiedniego wariantu - przepływowego lub pojemnościowego. Jaki powinniśmy wybrać?

Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody to bardzo wydajne urządzenia, które pozwalają na bieżąco zaopatrywać nas w ciepłą wodę użytkową. Nagrzewana w momencie przepływu, zużywa energię elektryczną tylko kiedy z niego korzystamy. Jest to urządzenie stosunkowo nieduże (jak np. Luna Inox ciśnieniowy POC.D-5), dlatego bez problemu zamontujemy go przy punkcie poboru wody - umywalce czy zlewozmywaku w kuchni. Bezgłośna praca umożliwia stosowanie ich np. w salonach z aneksem kuchennym, bez utraty komfortu fonicznego w pomieszczeniu. Z tego powodu też nie muszą generować dużej mocy, ponieważ już kilka kW w zupełności wystarczy, żeby zapewnić ciepłą wodę w naszych bateriach. Trzeba liczyć się również z ciśnieniem w naszej instalacji wodnej. Jeśli jest ono niestabilne lub bardzo niskie to nasz podgrzewacz ciepłej wody użytkowej może nie spełniać swojego zadania. Zbyt mały przepływ względem ilości ciepła, które będzie on wytwarzał - może doprowadzić do usterki lub szybszego zużycia komponentów.

Natomiast bojler elektryczny to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują ciepłej wody w większej ilości - którą dodatkowo mogą zmagazynować. Wybierając pojemnościowe ogrzewcze wody otrzymujemy dostęp do wody, która ogrzewana jest stale, poprzez podtrzymanie optymalnej wartości w zbiorniku. Oznacza to, że możemy wykorzystać tyle ciepłej wody ile uda nam się zgromadzić. Bojler pozwala nam komfortowo korzystać z prysznica czy wanny, ponieważ mamy stabilne ciśnienie oraz temperaturę wody. Jest to szczególnie istotne w budynkach o niestabilnym ciśnieniu, gdzie nagłe braki wody lub co gorsza - ciepłej wody - mógłby skutkować dużymi problemami z kąpielą. Wybierając bojler na ciepłą wodę trzeba zagospodarować dla niego nieco miejsca. Zbiornik może być stojący lub podwieszany, jak np. Kospel PPE3-27 czy Galmet FOX 100 l, które mimo bycia pojemnościowymi podgrzewaczami wody - zdecydowanie różnią się pojemnością. Bojler na wodę jest swoistym zasobnikiem c.w.u., z tą różnicą że samoistnie zadaje konkretną temperaturę medium wodnemu. Trzeba mieć na uwadze także jego tryb pracy. Na początku zagrzewa on wodę do konkretnych temperatur, by następnie utrzymywać ją na określonym poziomie.

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy (bojler elektryczny) - zalety i wady

Bojler do wody warto wziąć pod uwagę, gdy dobowe zużycie wykazuje zwiększone zapotrzebowanie w określonych porach dnia - np. rano i wieczorem. Posiadanie zbiornika o większej pojemności pozwala na przygotowanie odpowiedniej ilości c.w.u. i zmagazynowanie jej. Dla np. czteroosobowej rodziny dobrym rozwiązaniem będzie np. Baxi PremierPlus BPP 500, który dysponuje pojemnością 500 litrów.

Niektóre podgrzewacze pojemnościowe posiadają także możliwość programowania czasu pracy, co może znacząco obniżyć koszty za zużycie energii. Jeśli posiadamy zmienną w ciągu doby taryfę, możemy zaprogramować go tak, by woda była ogrzewana nocą. Fabryczna izolacja może nie zapewnić utrzymania temperatury do ponownego nagrzewania, ale wtedy wystarczy dokupić izolację, która znacząco zmniejszy emitowanie ciepła do pomieszczenia i wychładzania wody.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie jest to rozwiązanie idealne. Stosunkowo nie duża moc sprawia, że woda nagrzewa się dłużej, a w przypadku zbiorników o dużej pojemności, zajmuje to niemało czasu. Dodatkowo jeśli nasz bojler elektryczny nie posiada programatora, będzie on stale utrzymywał temperaturę co oznacza pobór prądu o różnych porach dnia i nocy.

Nie możemy zapomnieć również o przeznaczeniu specjalnego miejsca na jego postawienie lub instalację. Należy unikać miejsc, gdzie w przypadku wadliwego montażu upadek kilkuset kilogramowego zbiornika, możemy zostać ranni. Dlatego najlepiej umieszczać je w przestrzeniach wolnych, np. między meblami lub elementami armatury łazienkowej lub w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu.

Elektryczny podgrzewacz przepływowy - zalety i wady

To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w budynkach o stałym ciśnieniu wody. Dodatkowo niewielki rozmiar pozwala umieścić je w dowolnym miejscu w łazience czy kuchni - dbając jedynie o ustawienie przyłączy.

Podgrzewacz wody elektryczny jest także ekonomicznie opłacalnym rozwiązaniem. Pobieranie energii następuje tylko gdy używamy. To sprawia, że w przeciwieństwie do pojemnościowego ogrzewacza wody, nie musimy martwić się samowolnym poborem prądu.

Posiada także grzałkę o większej mocy, co pozwala momentalnie podgrzewać wodę, jednak należy pamiętać, że przepustowość jest ograniczona, a pobór z więcej niż jednego odbiornika, powoduje spadek ciśnienia ciepłej wody i będzie ona chłodniejsza. Jeśli użytkujemy budynek w kilka osób, podgrzewacz przepływowy do prysznica może nie być zbyt dobrym rozwiązaniem. Możemy też wybrać mocniejszy wariant podgrzewacza, który zdoła zasilić naszą baterię prysznicową i np. zlewozmywakową na raz. Musimy się wtedy jednak liczyć ze zwiększonym zużyciem prądu.

Gdzie zamontować podgrzewacze wody?

Każdy podgrzewacz wody ma miejsca, w których należy go zamontować. Wynika to z kwestii przyłączeń, możliwości zamaskowania lub bezpieczeństwa. Zatem gdzie wykonać montaż bojlera elektrycznego lub podgrzewacza przepływowego?

W przypadku bojlera dużą rolę odgrywa jego wielkość, a co za tym idzie - pojemność. Nie każdy zbiornik posiada duży litraż, i tak na przykład elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody POC.D-5 Luna inox posiada zaledwie 5 litrów i jest przeznaczony podumywalkowego montażu. Taka ilość wody może być stosunkowo szybko nagrzana. Oznacza to także mniejsze zużycie energii, gdyż do osiągnięcia określonej temperatury dla 5 litrów wody jest niższe, niż w przypadku urządzenia przepływowego. Z kolei bojler do ciepłej wody o pojemności rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset litrów będzie wymagał od nas odpowiedniego sposobu montażu, jak również zadbania o odpowiednie podzespoły. W tym celu warto wiedzieć, jaki rodzaj rur do wody wybrać, by te posiadały odpowiednie właściwości m.in. do wody pitnej lub były odporne na podwyższoną temperaturę. W przypadku dużego litrażu warto wiedzieć także, jaki zawór kulowy wybrać by w razie awarii lub dłuższego nieużytkowania bojlera, móc zabezpieczyć dopływ wody.

Podgrzewacze wody montuje się w miejscach, które pozwalają na wygodne i bezpieczne podłączenie przyłączy źródła ciepła i odbiornika. Dobierając podgrzewacz ciepłej wody użytkowej trzeba określić potencjalne miejsca jego umiejscowienia, tj. montaż ścienny lub na podłodze. W przypadku powierzchni o ograniczonym metrażu, najlepiej jest wybrać bojler montowany na ścianie lub podgrzewacz podumywalkowy. Jeśli zależy nam, by przepływowy podgrzewacz wody do prysznica i umywalki zasilał oba źródła - musimy wybrać model z wariantem mocy, rzędu kilkunastu watów. Musimy jednak liczyć się z tym, że jednoczesne używanie baterii umywalkowej i prysznicowej może nieść ze sobą spadek ciśnienia c.w.u.

W większych pomieszczeniach warto rozważyć montaż w formie wolnostojącej. Umożliwia to umieszczenie podgrzewacza o dużym litrażu w bezpiecznym miejscu. W ten sposób ryzyko opadnięcia kilkuset litrowego zbiornika zostaje w pełni wyeliminowane.

 

Elektryczne podgrzewacze wody opinie

Wszechstronność zastosowania, jakie daje podgrzewacz do wody elektryczny, sprawia że może być on stosowany w wielu rodzajach budynków, które posiadają dostęp do wody oraz energii elektrycznej.

Elektryczny podgrzewacz wody do łazienki, kuchni czy innych pomieszczeń z bateriami, sprawdza się zarówno w lokalach użytkowanych całorocznie, jak również sezonowo. Z racji iż są to urządzenia o prostej konstrukcji, są one eksploatowane przez długi czas, bez konieczności wymiany.

Użytkownicy kotłów na paliwa stałe chwalą sobie to rozwiązanie, ponieważ poza sezonem grzewczym, pozwala ono na dostarczenie ciepłej wody użytkowej dla budynku lub wybranych punktów poboru. Podobnie jak wtedy, gdy zastanawiamy się jak dobrać odpowiedni zasobnik c.w.u., podgrzewacz również powinien zostać odpowiednio dopasowany do stylu zużywania wody.

Rozwiązaniem cieszącym się dużą aprobatą użytkowników, jest podłączenie bojlera na ciepłą wodę z fotowoltaiką i instalacjami solarnymi. Z racji, że szczyt wytwarzania przez nią energii przypada na miesiące letnie, pozwala znacząco ograniczyć koszty związane z eksploatacją bojlera czy nawet przepływowego podgrzewacza wody.

Biorąc pod uwagę, że podgrzewacze należą do trwałych źródeł ciepła, znajdują swoich zwolenników w domach, domkach letniskowych, a także budynkach użyteczności publicznej. Ich cena w stosunku do możliwości jest atrakcyjna, a znikoma awaryjność sprawia, że nadal są istotną częścią rynku instalatorskiego, mimo wielu innych sposobów na uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel