Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Instalacja fotowoltaiczna - czy to się opłaca?

2022-01-31
Instalacja fotowoltaiczna - czy to się opłaca?

Hurtownia fotowoltaiczna oferuje darmowe i ekologiczne źródło energii odnawialnej dla Twojego gospodarstwa domowego, które zapewniają panele fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok, a jedynym warunkiem ich funkcjonowania jest promieniowanie słoneczne. Instalacja fotowoltaiczna jest innowacyjnym rozwiązaniem z kilku powodów, takich jak możliwość produkcji energii odnawialnej przez panele fotowoltaiczne oraz oszczędności wynikające z rezygnacji z konwencjonalnych źródeł energii. Ponadto fotowoltaika nie emituje zanieczyszczeń a dodatkowo podnosi wartość danej nieruchomości. 

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Zarówno montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi jak i na dachu odbywa się zgodnie z wymaganiami technicznymi, kryteriami przyłączenia oraz dokumentacją techniczną. Przed wdrożeniem montażu kluczowe jest:

  • ustalenie zapotrzebowania na prąd,
  • ocena możliwości montażowych,
  • weryfikacja stopnia zacienienia ziemi lub dachu,
  • przygotowanie dokumentacji pozwalającej na podłączenie instalacji do Zakładu Energetycznego i ewentualne pozyskanie dofinansowania.

Rodzi się tylko pytanie gdzie kupić panele fotowoltaiczne, aby uzyskać sprawdzony i wydajny produkt. W końcu nie każdy sklep z panelami fotowoltaicznymi jest godny zaufania. Przed podjęciem decyzji o tym, gdzie zakupisz panele, warto zapoznać się dokładnie z kilkoma ofertami. Profesjonalna hurtownia paneli fotowoltaicznych zadba, by dostarczono Ci produkt najwyższej jakości, dopasowany do zapotrzebowania i o odpowiedniej mocy energetycznej.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Na początku należy zauważyć, że istnieją dwa główne rodzaje paneli fotowoltaicznych: polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Od ich rodzaju zależy sprawność paneli fotowoltaicznych oraz moc pojedynczego modułu. Niezależnie jednak od rodzaju paneli zasady działania instalacji solarnych są jednakowe.

Każdy panel fotowoltaiczny zawiera w sobie tak zwane ogniwo fotowoltaiczne, najczęściej zbudowane z krzemu, gdyż to świetny półprzewodnik. Jedno ogniwo nie jest w stanie zapewnić zbyt dużej ilości energii, dlatego łączy się ze sobą kilka ogniw otrzymując moduł. Ogniwo składa się z dwóch warstw półprzewodnika. Górna stanowi cienką i przezroczystą powłokę, nad która umiejscowiona jest elektroda ujemna i powłoka antyrefleksyjna, a spód tworzy elektroda dodatnia. Dolna warstwa jest grubsza i oddziela ją bariera potencjału.

Działanie paneli fotowoltaicznych wydaje się być skomplikowane, ale w rzeczywistości schemat funkcjonowania ogniwa jest naprawdę prosty. Do ogniwa dociera światło słoneczne składające się z fotonów. Krzem jako półprzewodnik pochłania fotony i wybija elektron z pozycji zmuszając go do ruchu. Ruch elektronów tworzy przepływ prądu elektrycznego.

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Koszt założenia fotowoltaiki uzależniony jest od szeregu czynników. Kluczowym czynnikiem jest zapotrzebowanie na energię w Twoim gospodarstwie domowym. Druga kwestia to jakość paneli fotowoltaicznych, podzespołów i akcesoriów fotowoltaicznych. Ceny paneli fotowoltaicznych są bardzo zróżnicowane przez wzgląd na wymiary paneli fotowoltaicznych, szeroką skalę parametrów technicznych, możliwości zastosowania oraz wydajność paneli fotowoltaicznych.

Ogólna cena instalacji fotowoltaicznej wynosi od 4 do 6 tysięcy złotych za kWp ( miara mocy instalacji, średnio 1 kWp produkuje 1000 kWh). Do tego należy jeszcze doliczyć miesięczną opłatę za prąd. Na szczęście istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Po otrzymaniu dofinansowania możesz liczyć również na obniżenie kosztów o około 17% z tytułu zniżki termomodernizacyjnej. Przykładowo ostatecznie koszt fotowoltaiki 10 kW, czyli już całkiem pokaźnego systemu wyniesie około 35 000 złotych.

Instalacja fotowoltaiki to dosyć duży, aczkolwiek jednorazowy wydatek, który może generować bardzo duże oszczędności. Decydując się na konkretny model paneli należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię elektryczną, możliwości montażowe oraz dodatkowe funkcje, które mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowników. Na przykład cena zestawu pompa ciepła panele fotowoltaiczne będzie zdecydowanie większa od ceny samych paneli, ale daje dużo nowych możliwości, chociażby pozyskiwania ciepłej wody przy użyciu energii słonecznej dzięki wykorzystywaniu pomp ciepła.

Kalkulator fotowoltaiczności

Istnieje kilka zmiennych wpływających na cenę fotowoltaiki, takich jak ilość energii generowana przez panel w Twojej lokalizacji, koszt 1 kWp paneli u dostawcy, możliwy wzrost energii w następnych latach oraz koszt zakupu 1 kWh energii elektrycznej w Twojej okolicy. Z uwagi na to stworzono kalkulator kosztów fotowoltaiki, dzięki któremu po podaniu odpowiednich danych uzyskasz informacje na temat opłat za fotowoltaikę.

Jeśli głowisz się jak obliczyć zapotrzebowanie fotowoltaiczne to warto skorzystać z kalkulatora mocy instalacji fotowoltaicznych. Ponadto istnieje również kalkulator zwrotu fotowoltaiki, który oblicza ile energii zostanie Ci zwrócone z elektrowni w okresach zimowych.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Nie ma wątpliwości, że instalacja paneli fotowoltaicznych nie generuje ryzyka, ponieważ zwrot z inwestycji jest praktycznie w każdej sytuacji. To jak bardzo dana inwestycja okaże się trafiona zależy od wzrostu cen prądu w najbliższych latach. Ponadto warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna może wspomóc działanie pomp ciepła, co ma swoje dodatkowe korzyści w postaci energooszczędnego pozyskiwania ciepłej wody użytkowej.

Biorąc pod uwagę różnice lokalizacyjne, a co za tym idzie możliwe zacienienie oraz zróżnicowane koszty w zależności od miejsca pobytu u jednych użytkowników inwestycja zwróci się znacznie szybciej, a inni będą musieli poczekać trochę dłużej. Czynnikiem, który dodatkowo przemawia za opłacalnością montażu paneli fotowoltaicznych jest fakt, że z roku na rok ceny paneli maleją, zaś koszty energii elektrycznej znacząco rosną.

Fakty i mity o fotowoltaice

Wokół zagadnienia fotowoltaiki narodziło się wiele mitów wynikających z nieświadomości i wątpliwości potencjalnych użytkowników. Przed podjęciem decyzji należy zweryfikować fakty i mity o fotowoltaice, aby świadomie podjąć decyzję o instalacji tego wyjątkowego systemu.

Mity na temat fotowoltaiki

Jedną z głównych wątpliwości wśród użytkowników fotowoltaiki stanowi mycie paneli fotowoltaicznych, a konkretnie kwestia, czy należy to robić. Z czasem niestety panele się po prostu brudzą, a im większa ilość brudu i kurzu tym spada efektywność paneli. Ale czy znacząco spada? Okazuje się, że nie, ponieważ maksymalny spadek wydajności związany z zanieczyszczeniami wynosi zaledwie 1%, dlatego dopóki panele produkują wystarczająco ilość energii nie należy się tym martwić.

Kolejnym mitem dotyczącym paneli fotowoltaicznych jest przeświadczenie, że są bardzo awaryjne. Jeżeli chodzi o same panele to są one praktycznie bezawaryjne. Inwerter stosowany do zmiany prądu stałego na zmienny może czasem się uszkodzić, ale grozi to każdemu urządzeniu elektrycznemu. Wybór produkty z długoletnią gwarancją sprawi, że nie będziesz musiał martwić się kosztami naprawy, jeżeli już dojdzie do uszkodzenia sprzętu.

Chyba jednym z bardziej znanych mitów jest stwierdzenie, że instalacja fotowoltaiczna nie działa w pochmurne dni. Otóż działa, nawet zimą, ale dużo słabiej niż latem. Pamiętaj, że w najmniej produktywnych miesiącach możesz liczyć na wykorzystanie energii zgromadzonej latem.

Fakty o fotowoltaice

Konieczność odśnieżania paneli fotowoltaicznych na dachu może lekko zniechęcać potencjalnych użytkowników. Na szczęście krążące opinię o tym, że panele nie wymagają odśnieżania są prawdziwe. Z reguły śnieg sam powinien ześlizgiwać się z paneli. Oczywiście nie zaszkodzi po większych opadach sprawdzić, czy śnieg nie zalega przy panelach, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Stwierdzenie, że panele nie zapewniają prądu przy braku zasilania jest niestety faktem. Jeżeli elektrownia wyłączy prąd z powodu awarii lub wichury, to niestety nie będziesz posiadał w domu prądu, nawet pomimo instalacji fotowoltaicznej.

Kolejnym faktem jest to, że panele fotowoltaiczne to nie to samo, co kolektory słoneczne. Panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, zaś kolektory słoneczne wytwarzają ciepło, które najczęściej wykorzystuje się do zapewnienia ciepłej wody użytkowej lub podgrzewania wody w basenie.

 

FAQ

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Średnia cena instalacji fotowoltaicznej oscyluje w granicach 15 000 - 30 000 złotych. Dokładna kwota jaką należy przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną zależy od mocy instalacji, wielkości gospodarstwa domowego oraz zapotrzebowania na energię elektryczną użytkowników. Ponadto ważny jest również rodzaj wybranych paneli fotowoltaicznych, których cena waha się w przedziale cenowym od 600 zł do 1800 zł. Oszacowując koszty instalacji fotowoltaicznej należy pamietac o możliwości pozyskania dofinansowania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię z fotowoltaiki?

Obecnie dostępnych jest kilka wersji kalkulatorów fotowoltaiczności, dzięki którym szybko i sprawnie obliczysz zapotrzebowanie na energię elektryczną i koszt jej pozyskania w Twoim gospodarstwie domowym. Wystarczy uzupełnić wskazane pola wartościami, takimi jak cena za 1 kWh energii elektrycznej w Twojej okolicy czy liczba mieszkańców budynku.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa w pochmurne dni?

Stwierdzenie, że instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza prądu w pochmurne dni jest mitem. Zachmurzenie może mieć wpływ na pracę ogniw fotowoltaicznych, ale panele nie potrzebują całodobowego nasłonecznienia, aby efektywnie działać.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Rozdzielnica DC  9 ciągi PV WILO 6084525

Rozdzielnica DC 9 ciągi PV WILO 6084525

23 345,00 zł netto20 076,70 zł netto
Panel fotowoltaiczny Poly 270 Wp WILO 6083070

Panel fotowoltaiczny Poly 270 Wp WILO 6083070

2 900,00 zł netto2 494,00 zł netto
pixel