Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie podłogowe a grzejnikowe - co wybrać?

2022-07-29
Ogrzewanie podłogowe a grzejnikowe - co wybrać?

Wybór odpowiedniego rozwiązania związanego z określonym rodzajem ogrzewania, bywa niekiedy nie małym problemem. Obecnie dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wybór między ogrzewaniem grzejnikowym a podłogowym, lub w niektórych przypadkach - ich połączeniem. Jednak ku jakiej instalacji ogrzewania najlepiej się zwrócić? Jest to uzależnione od paru czynników...

Ogrzewanie podłogowe vs grzejnikowe

Każdy rodzaj instalacji ogrzewania ma swoje zalety i wady. Wiąże się to także z warunkami, w jakich zastosowanie konkretnej technologii będzie najbardziej odpowiednie. Należy pamiętać, że w obu przypadkach najważniejsze jest, aby konkretny typ instalacji zapewniał odpowiedni komfort cieplny.

W zależności od rodzaju technologii, będzie on generowany w nieco inny sposób, a rozprowadzenie ciepła po konkretny pomieszczeniu będzie uwarunkowywać zastosowanie konkretnego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest także estetyka. Ogrzewanie podłogowe jest najmniej widoczne, przez co idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których wystrój przewiduje absolutny minimalizm lub użytkownicy pomieszczenia nie chcą by jakiekolwiek elementy instalacji ogrzewania były w jakikolwiek sposób widoczne.

Jednak czy grzejniki są złym wyborem? Absolutnie nie! Nowoczesne grzejniki aluminiowe czy grzejniki dekoracyjne pozwalają zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, przy jednoczesnym dopasowaniu do jego wystroju. Takie modele dzięki gładkiej lub ozdobnej obudowie, można z łatwością zaadaptować do konkretnego wykończenia, by stanowiły spójny element.

W celu lepszej analizy, który wariant będzie najlepszy, warto zwrócić uwagę na system ogrzewania, a także jakie są jego zalety i wady.

Ogrzewanie podłogowe - zalety i wady

Wybór konkretnej instalacji ogrzewania podłogowego uzależniony jest od wielu czynników, takich jak m.in.: mieszkanie czy dom, na jakim etapie jest budowa domu, czy jest to remont kapitalny czy powierzchowny, czy jest gotowa instalacja czy trzeba ją stworzyć, itd.

Odpowiadając sobie na te pytania, łatwiej jest o dobór odpowiedniego systemu ogrzewania podłogowego, który może być w formie tzw. suchej (elektryczne) lub mokrej (wodne). Jednak przed wyborem konkretnego wariantu, najlepiej jest poznać mocne i słabsze strony konkretnego typu podłogówki.

Warto przypomnieć, że ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, którego górna granica nie przekracza 55oC. Oznacza to, że do jej zasilania potrzebna jest mniejsza ilość paliwa lub energii, co pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania, przy jednoczesnym uzyskaniu wysokiej sprawności.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Do zalet wodnego ogrzewania podłogowego niewątpliwie można zaliczyć równomierne oddawanie temperatury do pomieszczenia. Emisja ciepła odbywa się bowiem na całej płaszczyźnie instalacji, która może być ułożona w sposób ślimakowy lub meandryczny. Co ważne - w tzw. zimnych punktach, czyli miejscach największych strat ciepła, instalacja może zostać ułożona gęściej, by móc wyrównać ubytki. Więcej o układaniu podłogówki można przeczytać w naszym artykule o montażu ogrzewania podłogowego.

Kolejną zaletą jest sposób emisji ciepła do pomieszczenia. W tym przypadku mówimy o najbardziej naturalnym odczuciu dla ludzkiego organizmu. Dodatkowo ciepła podłoga sprawia, że chodzenie bez obuwia lub skarpet nie powoduje nieprzyjemnego kontaktu z zimną podłogą. Należy tutaj także obalić mit, że ogrzewanie podłogowe wodne (czy elektryczne) powoduje wzbijanie się kurzu. Oznacza to, że to rozwiązanie jest również przyjazne alergikom.

Niewątpliwą zaletą jest także ekonomia tego rozwiązania. Choć koszt inwestycji nie należy do najmniejszych, to eksploatacja wodnej podłogówki nie jest już tak wysoka. Nowoczesne kotły kondensacyjne czy pompy ciepła potrafią znacząco ograniczyć koszty związane z przygotowaniem wody dla c.o. lub c.w.u. Nie mniej niższa temperatura względem tradycyjnego ogrzewania sprawia, że wysokość rachunków za przygotowanie wody dla podłogówki wodnej będą niższe, niż dla tradycyjnych grzejników, mających ogrzać tożsama powierzchnię z podobnym skutkiem.

Niestety wodne ogrzewanie podłogowe nie jest pozbawione wad. Trzeba tutaj uwzględnić czas nagrzewania się podłogówki. W przypadku gdy instalacja wodnego ogrzewania podłogowego opiera się o rury miedziane, emisja ciepła nastąpi szybciej, niż w przypadku rur polipropylenowych. W związku z tym podłogówka tego rodzaju musi być nastawiana z wyprzedzeniem. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Czas oddawania ciepła również się wydłuża, nawet po osiągnieciu zadanej temperatury i wychładzaniu się instalacji.

Kolejną wadą jest w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego jest koszt stworzenia instalacji, a także przygotowanie pod nią posadzki i możliwości wykończeniowe. By podłogówka (wodna) mogła działać prawidłowo, niezbędne jest nie tylko odpowiednie źródło ciepła, ale także urządzenia nią sterujące. W związku z tym niezbędne będą rozdzielacze do podłogówki, które będą sterować pracą instalacji, tak by jej nie przegrzać, oraz by powracająca woda nie miała zbyt niskiej temperatury. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę także fakt przygotowania podłoża pod instalację, które nie pozwoli na uzyskanie znacznych strat ciepła.

Istotnym problemem mogą być także ewentualne awarie. W przypadku rozszczelnienia się instalacji pod podłogą, skutki problemu mogą być widoczne np. dopiero gdy woda zacznie przeciekać na sufit lub gdy woda zacznie wydostawać się spod np. paneli. Koszty naprawy takiej instalacji też nie należą do najmniejszych, jednak jeśli instalacja została wykonana prawidłowo - są to sporadyczne przypadki.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

To rozwiązanie najczęściej stosowane jest w łazienkach lub mieszkaniach. Do niewątpliwych zalet ogrzewania podłogowego elektrycznego należy zaliczyć łatwość montażu. Gotowe maty wymagają jedynie prawidłowego rozmieszczenia ich na przygotowanej posadzce, a niewielka grubość instalacji nie wymaga znacznego podnoszenia podłogi, co jest szczególnie istotne w przypadku mieszkań.

Tempo nagrzewania się elektrycznej podłogówki to również jej duża zaleta. Z racji braku konieczności zapełniania instalacji ciepłą wodą, elektryczna podłogówka uzyskuje zadaną temperaturę w dużo krótszym czasie, co sprawdza się idealnie jako sposób na efektywne dogrzewanie pomieszczeń, lub gdy konieczne jest tylko czasowe dostarczenie dodanego pomieszczenia ciepła.

Niewątpliwie dużym atutem elektrycznego ogrzewania podłogowego jest również jego cena. Do instalacji ogrzewania podłogowego tego typu, nie jest potrzebny specjalista (choć najlepiej by to on wykonał taka pracę). Jest ona stosunkowo łatwa w aplikacji, a odpowiednie podłączenie jej do prądu i umieszczenie we właściwym miejscu czujnika temperatury sprawią, że zużycie prądu będzie tylko takie, na jakie faktycznie zaistnieje zapotrzebowanie.

Niestety w przypadku ogrzewania elektrycznego podłogowego, również są minusy. Jednym z nich jest zapotrzebowanie na prąd. O ile użytkownik posiada fotowoltaikę, to generowane rachunki będą nieco niższe, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że ogrzewanie elektryczne będzie wymagało zwiększenia nieco nakładów finansowych.

Kolejnym istotnym minusem jest konieczność dobrego wyizolowania posadzki i ścian. O ile rury instalacji podłogowej wystudzają się stopniowo, o tyle w elektrycznej podłogówce proces ten następuje szybciej, przez co jeśli pomieszczenie szybko się wychładza, podłogówka będzie załączać się znacznie częściej - powodując wzrost kosztów jej eksploatacji.

Ogrzewanie grzejnikowe - zalety i wady

Ogrzewanie grzejnikowe nadal jest o wiele bardziej popularne, niż podłogowe ogrzewanie. Wiąże się to m.in. z powszechnością stosowania instalacji grzejnikowych choćby w mieszkaniach. W tym przypadku temperatura wody osiąga ok. 70oC. Wynika to z faktu działania grzejników, a dokładniej ich sposobu emisji ciepła, które musi posiadać odpowiednią wartość, by móc ogrzać pomieszczenie o konkretnej kubaturze.

Do zalet ogrzewania grzejnikowego można zaliczyć szeroki asortyment kaloryferów dostępnych na rynku, począwszy od modeli żeliwnych, skończywszy na nowoczesnych klimakonwektorach. Mnogość rozmiarów, kolorów, wykończenia czy styli kaloryferów sprawia, że z łatwością można dopasować odpowiedni model, pod konkretny wystrój w danym pomieszczeniu.

Dużym atutem jest także łatwość instalacji grzejnika. Wyprowadzenie rur do ogrzewania grzejnikowego nie wymaga znacznej ingerencji w posadzkę i podłogę, a skrzętnie poprowadzone rury (jak np. przy podłączeniu dolnym) mogą być niemal niewidoczne. Dodatkowo w przypadku jakiej kol wiek awarii doprowadzenia lub odprowadzenia wody, łatwiej jest zlokalizować usterkę i natychmiast ją wyeliminować.

Dużą zaletą jest również koszt montażu grzejników. Duży wybór sprawia, że Inwestor może wybierać między wariantami ekonomicznymi, a modelami wysokiej jakości i sprawności. To pozwala na dopasowanie z łatwością odpowiedniego kaloryfera, także względem potrzeb komfortu cieplnego w konkretnym pomieszczeniu.

Wadą ogrzewania grzejnikowego jest ograniczona możliwość jego montażu. Dotyczy to miejsca w którym powinien się znajdować, gdyż jest to najczęściej miejsce zlokalizowane pod oknami. Wynika to z naturalnego ruchu powietrza, które dostając się przez okno, umożliwia transport nagrzanego powietrza w głąb pokoju. Kaloryfer także nie może być zastawiany w żaden sposób, gdyż emisja ciepła będzie odbywała się w obiekt, który go zasłania. Podobna zasada dotyczy wodnej instalacji grzewczej, gdyż tam również nie powinno zasłaniać się miejsc, w których poprowadzone są przewody lub rury grzewcze.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel