Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż i dobór wanny - o czym należy pamiętać?

2022-04-13
Montaż i dobór wanny - o czym należy pamiętać?

Wanna to idealne rozwiązanie dla osób, które z kąpieli chcą czerpać jak najwięcej przyjemności. Nowoczesne projekty łazienek z wanną czynią z niej nie tylko element użytkowy, ale również ozdobny. Zatem jak dobrać wannę i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego wariantu?

Montaż wanny

W przypadku wanny, w zależności czy jest to wanna narożna z obudową, wanna do zabudowy, a także czy jest to model wolnostojący czy przyścienny, do montażu można użyć zróżnicowanych środków. Przede wszystkim jeśli wanna oparta jest na nóżkach i będzie znajdowała się przy ścianie, punkt styku należy pokryć silikonem sanitarnym, który uniemożliwi przeciekanie wody. Tutaj jednak trzeba pamiętać o tym, by silikon został ułożony tak, by generował spadek od rantów wyjściowych wanny. Ułożony na równi, będzie powodował ściekanie wody poza obszar wanny, która będzie zalewać łazienkę. W przypadku gdy punktów styku jest więcej niż jedna ściana, może zostać zastosowany również silikon, jak również taśma uszczelniająca do wanny. Jest ona bardziej widoczna, ale jej konstrukcja samoistnie generuje spadek, dzięki czemu nie ma ryzyka wydostawania się wody poza obszar wanny.

Jeśli wybór padł na wannę z zabudową, należy uwzględnić jej rodzaj oraz zakup odpowiednich stelaży. Najczęściej ściany tworzone są z karton-gipsu oraz glazury. Należy pamiętać, że płyty GK muszą posiadać impregnację, by nie zaczęły butwieć i nie pojawiał się na nich grzyb.

Najwygodniejsze w montażu są wysokie brodziki na stelażu, a także wanny do zabudowy oraz na nóżkach. Nie wymagają kucia glazury (jeśli jest), a podłączenie odbywa się na zasadzie “plug and play”.

Jak wybrać wannę do łazienki?

Tutaj wybór jest mocno uzależniony od układu łazienki. Wanna wolnostojąca będzie dobrym rozwiązaniem do łazienek o większym metrażu, ale kompletnie nie sprawdzi się w tych mniejszych. Z kolei wanna narożna z obudową (np. wanna narożna asymetryczna lub wanna prostokątna), będzie odpowiednia do mniejszych i średnich łazienek. Pozwoli to na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Łazienki z reguły są na planie prostokąta, przez co dobranie odpowiedniej wanny jest stosunkowo łatwe.

W przypadku wanien otrzymujemy szeroki wybór materiałów z jakich są wykonane. Obecnie popularna jest wanna z konglomeratu i wanna z akrylu sanitarnego, natomiast emaliowane wanny spotykane są coraz rzadziej, ze względu na większą podatność na ścieranie w trakcie użytkowania. Wykonane z tworzyw sztucznych cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także odbarwienia. Specjalna powłoka zabezpiecza je przed zbyt szybkim osadzaniem się brudu i zacieków z wody.

Zastanowić się również trzeba nad wyborem baterii wannowej. Warto tutaj jednak zdecydować się na model, który prócz węża posiada także kran. To pozwala na pełne wykorzystanie wanny oraz możliwości prysznica. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, dobrze jest wybrać większy model wanny. Umożliwia to uzyskanie większej ilości miejsca w trakcie mycia na stojąco. Do wanny z powodzeniem można dobrać parawan lub zasłonę łazienkową, która uniemożliwi wyciekanie wody poza wannę.

 

Jaka wanna do łazienki do 4 m2

Cztery metry kwadratowe nie są dużą przestrzenią, a co dopiero, gdy jest ich jeszcze mniej. W takim przypadku maksymalna długość wanny będzie wynosić ok. 140 cm, zaś najbardziej odpowiednia byłaby wanna 100x60 lub wanna 120x70. Wybór może tutaj paść na wanny prostokątne lub wanny asymetryczne. Oba warianty pozwalają na wykorzystanie dostępnej przestrzeni w sposób maksymalnie efektywny. Można zdecydować się także na wannę narożną, która podobnie jak ćwierćwałkowe brodziki pozwala na wykorzystanie dostępnej przestrzeni, w bardzo efektywny sposób.

Jaka wanna do łazienki od 4 do 8 m2

W tym przypadku wybór znacząco się zwiększa. Z racji, że mogą to być pomieszczenia np. o wymiarach 4x2 m czy 5x1,60 m, możliwości do ustawienia wanny, jak również jej wielkości, także ulegają zmianie. Wanna prostokątna 140x80 to często wybierany wariant do łazienek o średnim rozmiarze. Można dobrać także wannę, która będzie dopasowana rozmiarem do krótszej ściany, i tak np. łazienka 2x4 może mieć w sobie wannę o wymiarach choćby 200x100.

W przypadku łazienek do 8 m2 zaleca się wybór modeli przyściennych, ponieważ pozwalają efektywniej wykorzystać przestrzeń łazienkową. Co ważne - ranty wanny pozwalają posłużyć wtedy za półki na kosmetyki, co pozwala zaoszczędzić miejsce np. na szafki lub kosze do ich przechowywania.

Jaka wanna do łazienki od 8m2

W dużych łazienkach, a nawet salonach kąpielowych, wybór rozmiaru jest podyktowany oczekiwaniami i potrzebami użytkowników. W przypadku naprawdę dużych łazienek, dobrze sprawdzi się wanna wolnostojąca, która pozwoli na uczynienie z niej użytkowej ozdoby. Wanny te występują w zróżnicowanych kształtach, dlatego z łatwością można dopasować je do aranżacji łazienki.

W dużych łazienkach należy się zastanowić: wanna czy prysznic?. Wtedy jedno może służyć stricte do relaksujących kąpieli, zaś drugie - do szybkiego odświeżenia. W takim przypadku, warto wybrać wannę z hydromasażem, która pozwoli z łazienki lub salonu kąpielowego, uczynić niewielkie SPA. Ważne, aby wanna z hydromasażem znajdowała się stosunkowo niedaleko zasilania, aby uniknąć konieczności przeciągania pod posadzką kabli zasilających.

Co jeszcze powinno znaleźć się w łazience z wanną?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie meble łazienkowe, które dopełnią aranżacji i będą jednocześnie funkcjonalne. Warto wykorzystać umywalki meblowe, gdyż pod misą będzie zlokalizowana szafka, która pozwoli na przechowywanie kosmetyków, środków higieny osobistej czy środków czystości.

Jeśli łazienka nie jest wyposażona w ogrzewanie podłogowe, to problem dogrzewania i osuszania pomieszczenia jest rozwiązany. Jeśli jednak planowane jest tradycyjne - warto wybrać odpowiednie do potrzeb użytkowników grzejniki łazienkowe. Popularnym rozwiązaniem są grzejniki drabinkowe oraz elektryczne.

W przypadku wykorzystywania wanny przez osoby starsze, dobrze jest wziąć pod uwagę również zakup maty antypoślizgowej do wanny. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo osób z niej korzystających.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel