Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co wybrać - wannę czy prysznic? Wady i zalety

2022-04-13
Co wybrać - wannę czy prysznic? Wady i zalety

Wanna czy prysznic - z tym dylematem spotkało się wiele osób (w tym hydraulików i budowlańców), którzy podejmowali się wykonania lub remontu łazienki. Oba rozwiązania mają mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak co zrobić, gdy sami nie jesteśmy przekonani, które rozwiązanie okaże się najlepsze? Postaramy się pomóc w podjęciu decyzji.

Prysznic czy wanna - zalety i wady

Decydując się na wybór armatury łazienkowej, trzeba już na etapie projektu uwzględnić jej przeznaczenie, możliwości montażowe oraz jak będzie komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia. O ile wygląd to kwestia gustu i dopasowania, o tyle możliwości jakie daje wanna, a jakie prysznic - są zgoła odmienne.

Zalety kabin prysznicowych

Zdecydowanym atutem jaki posiadają kabiny prysznicowe, jest efektywne wykorzystanie przestrzeni do mycia. Całkowita powierzchnia brodzików zapewnia ok. 90% powierzchni użytkowej. Oznacza to, że przykładowa narożna kabina prysznicowa 80x90 cm bez siedziska, pozwoli na uzyskanie ok. 72x81 cm powierzchni dla użytkownika prysznica. Oczywiście zostanie ona jeszcze nieco uszczuplona, ze względu na montaż baterii prysznicowej lub panelu prysznicowego, węża, słuchawki oraz uchwytu do kabiny prysznicowej. Nawet mała kabina prysznicowa 60x60 jest w pełni funkcjonalną i wygodną przestrzenią do codziennej higieny.

Kolejną niewątpliwą zaletą jest wygoda korzystania z kabiny prysznicowej. Brak konieczności schylania się, możliwość podparcia się o ścianę, czy w przypadku modeli z siedziskiem - usiądnięcie - zapewniają poprawę komfortu, zwłaszcza w przypadku osób starszych, posiadających problem z poruszaniem się czy zaburzeniami błędnika. Jeśli naszym wyborem będzie kabina prysznicowa przyścienna, możemy pokusić się o montaż specjalnych uchwytów naściennych (na przyssawki lub przykręcane), które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo, poprzez minimalizację ryzyka poślizgnięcia się, czy ułatwionego wstawania.

Trzecią zaletą kabin prysznicowych jest ich ekonomia, jeśli chodzi o zużycie wody. Sprawia to, że w domach nie posiadających dostępu do ciepłej wody z sieci, niezależnie czy będzie to bojler elektryczny czy przepływowy podgrzewacz wody - zużycie wody będzie stosunkowo niskie. Uśrednia się, że na minutę prysznicu przypada ok. 15 litrów wody. Należy wziąć pod uwagę, że jest ona mieszana z zimną wodą, co sprawia, że przyjmując stosunek zużycia na poziomie 50/50, na minutę kąpieli zużyjemy szacunkowo 7,5 litra wody, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jeśli jednak nie nie będzie wykorzystywany ani bojler, a ni podgrzewacz wody, a źródłem jej ciepła będzie np. kocioł, to wystarczy tylko dobrać odpowiedni zasobnik CWU względem dobowego zużycia, i można cieszyć się ekonomicznym - a zarazem ekologicznym - prysznicem.

Niezależnie od tego, czy jest to kabina prysznicowa pięciokątna, półokrągła, kabina kwadratowa, czy ćwierćwałkowa - utrzymanie jej w czystości nie stanowi większego problemu. Jest to istotne z punktu widzenia użytkownika, gdyż brud i powstałe w trakcie mycia osady z mydła czy kropli wody, można z łatwością usunąć zarówno z powierzchni szklanych, metalowych, jak i tworzyw sztucznych. Dodatkowo odpowiednie preparaty potrafią skutecznie chronić wspomniane powierzchnie przed zbyt szybkim zabrudzeniem.

Kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem może posłużyć także jako wanienka np. dla młodszych dzieci. Ułatwia to znacząco ich kąpiel, a przy okazji nie wymaga ustawiania dodatkowych misek lub do zakupu wanny, jako dodatkowe miejsce do mycia.

Wady kabin prysznicowych

Choć jest ich niewiele, to należy o nich wspomnieć. Pierwszą z nich jest brak możliwości brania kąpieli. Co prawda można wybrać prysznic z głębokim brodzikiem, jednak pod tym względem nie będzie tak funkcjonalny jak wanna. Większe brodziki przeważnie posiadają niski rant, dlatego znalezienie odpowiednio dużego brodzika, który mógłby substytuować wanną dla dorosłego człowieka - jest niemal niemożliwe.

W przypadku kabin prysznicowych walk-in - jest to kabina bez brodzika - czasochłonnym i kosztownym procesem jest wykonanie odpowiedniej podłogi pod kabinę prysznicową oraz zakup właściwych, antypoślizgowych płytek. Duże przeszklone ścianki i drzwi też są dość sporym wydatkiem, który trzeba uwzględnić przy wyborze tego typu natrysku.

Przy wyborze kabiny prysznicowej z brodzikiem (zwłaszcza z wysokim rantem) trzeba mieć świadomość, że wchodzenie do niej, może być odrobinę niekomfortowe lub problematyczne w przypadku osób starszych. Co prawda wariant z prysznicem i tak jest wygodniejszy niż wanna dla takich osób, jednak konieczność wysokiego unoszenia nóg, by do niego wejść, może momentami stanowić problemy.

 

Zalety wanny

Dużym atutem wanny jest jej potencjał aranżacyjny. Dostępne na rynku wanny wolnostojące, jak i wanny do zabudowy mogą posiadać zróżnicowane kształty, które pozwalają na dopasowanie ich do różnych typów łazienek, tworząc spójne kompozycje z pozostałą armaturą. Wanny od zawsze stanowiły element użytkowo-ozdobny, lecz w nowoczesnych łazienkach łączy się wygląd, wygodę brania kąpieli oraz ergonomię, pozwalającą oszczędzić miejsce. Nowoczesne konstrukcje wanien tworzone w oparciu o współczesne technologie, zmniejszają grubość konstrukcji wanny, przy zachowaniu wysokiego poziomu wytrzymałości i trwałości na uszkodzenia. W niektórych przypadkach może to dać kilka centymetrów, które okażą się na wagę złota.

Kolejną zaletą jest swoboda montażu wanny. W przeciwieństwie do kabiny prysznicowej, wanna może być centralnym obiektem w łazience, lub być zlokalizowana w dowolnej jej części. Wanny wolnostojące posiadają podposadzkowe lub subtelnie, bądź też artystycznie wyprowadzone zasilanie i odpływ. Dzięki temu nawet stojąca na środku łazienki czy salonu kąpielowego wanna, nie będzie oszpecona instalacją hydrauliczną.

Szeroka gama materiałów konstrukcyjnych, to także duża zaleta. Wanny ceramiczne, wanny kamienne, wanny stalowe, wanny drewniane, a także wanny kompozytowe i żeliwne - umożliwiają dopasowanie wykończenia idealnie do wystroju łazienki. Bogata oferta modeli wykonanych z tych materiałów, pozwala na wybór egzemplarza, który będzie trwały, reprezentatywny i dopasowany do potrzeb użytkownika.

Wanna jest także bardzo uniwersalna. Decydując się na model przyścienny lub przyścienny do zabudowy, można stworzyć z niego także kabinę prysznicową. Potrzebny do tego jest parawan montowany na rancie wanny, a także bateria do wanny z prysznicem, czyli posiadająca kran i osobne wyjście na słuchawkę prysznicową. To pozwala na ograniczenie miejsca (prysznic i wanna w jednym), przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości wanny. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wybierać między szybkim prysznicem i długą kąpielą, przy wykorzystaniu zaledwie jednego urządzenia.

Wanna może posłużyć również jako domowe SPA. Chętnie wybierane narożne wanny z hydromasażem, pozwalają na zrelaksowanie się i wymasowanie mięśni. Z kolei zwykła wanna pozwoli na robienie kąpieli z olejkami czy ziołami, by móc dokonać domowej odnowy biologicznej. Sportowcy także doceniają wanny, ze względu na możliwość wygrzania się lub schłodzenia (zimną wodą lub kostkami lodu) po treningu.

Wady wanny

Największą wadą wanien (nie posiadających baterii prysznicowej), jest brak ekonomii ich eksploatacji. Do napełnienia wanny 140x70x38 cm, potrzeba ok. 300 litrów wody. Z racji, że wannę do kąpieli napełnia się w około 50%, to na jedną kąpiel trzeba wykorzystać aż 150 litrów. Tak wysokie zużycie wody z pewnością odbije się na rachunkach. W przypadku wanien o większych pojemnościach, litraż będzie większy, a co za tym idzie - koszty również. Dlatego wybierając wannę, warto zastanowić się nad dokupieniem baterii do wanny z prysznicem.

Kolejną wadą jest utrzymywanie wanny w czystości. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wanny wolnostojące, które wymagają szczególnej dbałości. Z racji braku zabudowanych boków, wszelkie przelewy wody będą ściekały po zewnętrznej stronie ściany, powodując bardzo nieestetyczne zacieki. Dlatego po każdej kąpieli zaleca się wytarcie wanny z zewnątrz, zwłaszcza gdy jest ona wykończona w połysku.

Niewątpliwie dużą wadą jest także konieczność montażu wydajnej wentylacji w łazience. Wanny z kabiną prysznicową pozwalają na skumulowanie pary wodnej w jednym miejscu, co ułatwia skoncentrowanie jej w określonej części łazienki. Zwykła wanna będzie emitować parę wodną na całą łazienkę, co przy nieodpowiedniej wentylacji i słabym suszeniu, może doprowadzić do powstania grzyba i puchnięcia mebli łazienkowych. Dobrą praktyką jest montowanie kratek wentylacyjnych wywiewnych o dużej przepustowości. Wanna natomiast powinna znajdować się bezpośrednio pod nimi, by jak największa ilość ciepłego i wilgotnego powietrza, trafiła jak najszybciej do komina odprowadzającego to powietrze na zewnątrz.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel