Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klimatyzacja w bloku? Sprawdź co musisz wiedzieć przed podjęciem prac!

2022-08-31
Klimatyzacja w bloku? Sprawdź co musisz wiedzieć przed podjęciem prac!

Klimatyzacja w bloku? Sprawdź co musisz wiedzieć przed podjęciem prac!

Instalacja klimatyzacji w przypadku domów jednorodzinnych nie jest tak skomplikowana, jak w momencie, gdy przyjdzie Ci zrobić to w bloku mieszkalnym. Tutaj warto przygotować Inwestora na konieczność zdobycia niezbędnych zgód, a dobór właściwego klimatyzatora do bloku będzie musiał być przez nas właściwie przemyślany. Jak zatem zabrać się do rozpoczęcia prac z montażem klimatyzacji w bloku i z czym wiąże się montaż jednostki zewnętrznej?

Montaż klimatyzacji w bloku - co trzeba wziąć pod uwagę?

W pierwszej kolejności trzeba uświadomić Inwestora, że do montażu klimatyzacji może być wymagana zgoda wspólnoty mieszkaniowej, czyli pozwolenie na montaż. Dzieje się tak w uzasadnionym przypadku, czyli w momencie, gdy jednostka zewnętrzna (i jej elementy) będą montowane lub będą miały wpływ na elewację, która uznawana jest za część wspólną. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie zgody zarządcy wspólnoty, który musi wziąć pod uwagę m.in. to czy montaż nie wpłynie na kondycję elewacji, czy choćby np. czy zamontowany agregat nie będzie szpecił bloku mieszkalnego.

W przypadku mieszkań deweloperskich jest pewien fortel, a jest nim umieszczenie odpowiedniego zapisu w umowie i jej podpisanie, nim utworzy się wspólnota. Jest to po prostu uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji bezpośrednio od dewelopera.

Kwestia dokumentacji jest najbardziej problematyczna, jednak można ją sprawnie ominąć, poprzez umieszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzacji… na balkonie. Dzieje się tak poprzez fakt, że wnęka balkonowa (jeśli mówimy o loggi) nie jest zaliczana do części wspólnej, co pozwala na swobodny montaż agregatu. Sprawa ma się nieco inaczej, gdy Inwestor posiada balkon “wypuszczony” na zewnątrz, a miejsce jednostki zewnętrznej ma znajdować się na ścianie elewacyjnej. W tym przypadku elewacja stanowi część wspólną, a więc konieczna jest w takim przypadku zgoda wspólnoty.

Jeśli Inwestor jest dopiero na etapie zgłoszenia się, z prośbą o wykonanie usługi, ale jeszcze nie dowiadywał się, jak wygląda to od strony formalnej - warto udzielić mu takich informacji.

Poziom hałasu jednostki zewnętrznej

Choć wewnątrz praca klimatyzatora jest niemal niesłyszalna, to na zewnątrz doskonale wiadomo, kiedy schładza lub dogrzewa się wnętrze. Klimatyzacja w przypadku bloków generuje problem, który występuje w postaci bliskości lokali mieszkaniowych. Tym samym jednostka zewnętrzna musi spełniać określone przepisy oraz normy.

Jednym z najbardziej znaczących jest rozporządzenie Ministra Środowiska (link do oryginału tutaj), które definiuje, powyżej jakich wartości głośności wyrażonej w decybelach, nie mogą generować urządzenia znajdujące się na zewnątrz budynku. W związku z tym jednostka zewnętrzna nie może generować:

  • hałasu większego niż 40 dB w porze dziennej, tj. 06:00 - 22:00;
  • hałasu większego niż 30 dB w porze nocnej, tj. 22:00 - 06:00.

Bardziej szczegółowe zasady mogą być także ujęte dodatkowo w regulaminie wspólnoty, dlatego przed podjęciem prac czy doboru urządzenia - warto sprawdzić także tam.

Klimatyzacja do bloku - jaka moc?

Dla ułatwienia wyliczeń przyjmuje się że na 1m2 potrzebne jest 100 W mocy chłodniczej. W związku z tym dla mieszkania 40 m2 - 4 kW, a np. dla jednego pomieszczenia 8m2 - 0,8 kW.

Dobór o wiele mocniejszej jednostki zewnętrznej jest złym rozwiązaniem, ponieważ będzie ona generować nie tylko większe zużycie energii elektrycznej, ale również hałas. W związku z tym moc klimatyzatora do mieszkania w bloku powinna być odpowiednio dopasowana do faktycznego zapotrzebowania. Głównym generatorem hałasu jest sprężarka agregatu, dlatego im jest ona większa, tym więcej dB będzie generować.

Klimatyzacja na balkonie - odpowiednie umiejscowienie

Montaż klimatyzatora w bloku można zrealizować na ścianie elewacyjnej budynku, na parapecie okiennym lub na posadzce balkonu. W dwóch pierwszych przypadkach jak wspomnieliśmy wcześniej, niezbędna będzie zgoda wspólnoty.

Jeśli klimatyzacja ścienna typu split ma mieć jednostkę zewnętrzną zamontowaną na ścianie lub parapecie, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich uchwytów, które pozwolą na utrzymanie agregatu. W tym przypadku warto rozważyć nawet wariant o nośności większej, niż ma jednostka zewnętrzna.

W przypadku montażu na posadzce balkonu, warto zaproponować Inwestorowi rozwiązanie, jakim są uchwyty montażowe z redukcją drgań. Choć drgania są niewidoczne na obudowie agregatu, mogą być nieprzyjemne w odczuciu zarówno dla samych domowników, jak i okolicznych sąsiadów.

Warto zadbać, aby urządzenie znajdowało się w miejscu, w którym nie będzie ograniczać możliwości korzystania z balkonu, a także nie będzie narażone na występowanie uszkodzeń mechanicznych spowodowanych przez pojawiających się na balkonie użytkowników lokalu.

Jak ukryć klimatyzator na balkonie?

Tutaj niestety nie mamy dobrych wieści. Powszechną praktyką jest, że klimatyzatory nie powinny być w żaden sposób zakrywane. W związku z tym wszelkie kapy, narzuty czy przyozdabianie ich pnączami roślin, jest złym pomysłem, co należy uzmysłowić Inwestorowi - jeśli istnieje ryzyko, że mógłby poczynić takie kroki. Dostanie lub wkręcenie się niepożądanych elementów do wiatraka może spowodować rozległe uszkodzenia agregatu i wygenerować niemałe koszty serwisu lub wymiany.

Nowoczesny klimatyzator do bloku (mowa o jednostce zewnętrznej) wykonany jest z wysokiej jakości stopów metali - najczęściej aluminium - przez co nawet niekorzystne warunki pogodowe przez długi czas będą miały marginalny wpływ na jego estetykę.

Klimatyzacja w bloku a skropliny

O ile ta kwestia w przypadku własnego budynku nie stanowi większego problemu, o tyle w bloku skropliny powstające w trakcie pracy klimatyzatora mogą przysporzyć nieco problemów.

Ich odprowadzenie może odbyć się w dwojaki sposób. Pierwszym z nich i jednocześnie najlepszym, jest montaż klimatyzacji w bloku z odprowadzeniem skroplin do pionu kanalizacyjnego. Działania takie najlepiej wykonać gdy mieszkanie jest na etapie kapitalnego remontu lub w stanie deweloperskim, ponieważ taka instalacja klimatyzacji będzie problematyczna w przypadku wykończonego mieszkania. Nie da się ukryć, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla Inwestora, ponieważ nie musi on pamiętać o opróżnianiu tacki. W ten sposób eliminowane jest niemal do zera ryzyko uszkodzenia elewacji budynku - co może przyczynić się do zwiększenia szans otrzymanie zgodny na montaż klimatyzacji w bloku.

Drugim rozwiązaniem jest wspomniana tacka (a dokładniej zbiornik) w której będą zbierać się skropliny. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę konieczność jej opróżniania. W przypadku gdy Inwestor o tym zapomni, może dojść do przelania, a odczyn skroplin może skutecznie odbarwić elewację. Należy uzmysłowić Inwestorowi, że ilość powstających skroplin będzie zmienna, a więc należy stale kontrolować zapełnienie zbiornika.

Estetyka montażu klimatyzacji w bloku

Klimatyzator na ścianie - a dokładniej jednostka zewnętrzna - elewacyjnej musi zostać zamontowany zgodnie z zasadami wytyczonymi przez wspólnotę, jak również aktualnie panujące przepisy prawa. Jeśli zaś chodzi o estetykę, należy tutaj zadbać o każdy element, począwszy od utrzymania poziomu, po dobór odpowiednich uchwytów czy stelaży do zamocowania agregatu.

W przypadku doboru akcesoriów, warto kierować się ich trwałością i jakością wykonania. Narażona na czynniki zewnętrzne z czasem mogą żółknąć, farba może zacząć pękać, lub pojawiać się rdzawy nalot. W przypadku samych śrub warto zadbać aby nie dochodziło do zjawiska zapiekania się, ponieważ w razie konieczności demontażu jednostki zewnętrznej, nawet środki ułatwiające odkręcanie, mogę nie być w stanie pomóc.

Kiedy może dojść do odmowy instalacji klimatyzacji?

Jeśli Inwestor jeszcze nie uzyskał zgody, należy podać mu częste powody udzielania odmowy ze strony wspólnoty czy administratora budynku. Oto jedne z nich:

  • skropliny odprowadzane do zbiornika - w tym przypadku powodem odmowy może być ryzyko przepełnienia go, a następnie zalania elewacji czy elementów stolarki okiennej, parapetów sąsiadów zamieszkujących lokale pod klimatyzatorem. Trudność jaką generuje uzyskanie pozwolenia na montaż klimatyzacji w tym przypadku, uzależnione jest od wspólnoty lub administratora;
  • brak odpowiedniej struktury elewacji - nie każda ściana będzie nadawać się pod montaż wiszącej jednostki zewnętrznej. Oznacza to, że w przypadku gdy nośność ściany będzie zbyt niska względem masy zestawu, Inwestor uzyska odmowę;
  • naruszenie estetyki elewacji - wspólnota lub administrator budynku może nie wyrazić zgody na montaż naścienny, ze względu na “oszpecenie” budynku. Niektóre bloki to prawdziwe dzieła sztuki, i o ile na etapie projektu nie zostały uwzględnione, o tyle w przyszłości można nie uzyskać na ich montaż zgody.

Powodów odmów może być wiele, jednak Inwestor nie powinien się zrażać. Ma możliwość napisania odwołania zgodnie z prawem spółdzielczym. Gdyby jednak nadal powód odmowy był do podważenia, mimo negatywnego rozpatrzenia odwołania - Inwestor może wstąpić na drogę sądową.

W przypadku całkowitej blokady możliwości instalacji klimatyzatora, warto rozważyć klimakonwektory domowe, które pozwolą schłodzić powietrze w mieszkaniu, co i tak będzie bardziej optymalnym rozwiązaniem, niż tworzenie przeciągów, a tym samym naganianie do wnętrza kurzu, pyłu i alergenów z zewnątrz.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel