Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klimatyzator czy klimakonwektor na upalne dni?

2022-06-30
Klimatyzator czy klimakonwektor na upalne dni?

Montaż klimatyzacji staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem w przypadku domów oraz mieszkań. Niektórzy jednak decydują się na klimakonwektory, które również pozwalają schłodzić pomieszczenia w których się znajdują. Każde z rozwiązań ma swoje zalety oraz korzystne warunki do zastosowania. Zatem co lepiej jest wybrać: klimatyzator czy klimakonwektor?

Klimatyzator a klimakonwektor - czym się różnią?

Choć urządzenia spełniają podobną rolę, to zasada ich działania jest nieco odmienna, przez co także możliwości ich działania są zróżnicowane. W przypadku klimatyzatorów należy wziąć pod uwagę ich budowę. Dostępne na rynku w dwóch wariantach - split i monoblok. Klimatyzatory typu split to idealne rozwiązanie do domów o dużych powierzchniach, gdzie jednostka zewnętrzna można znajdować się np. w najbardziej zacienionym miejscu budynku. Z kolei klimatyzator domowy typu monoblok jest wybierany zdecydowanie częściej w przypadku mieszkań w blokach, ponieważ jest on bezpośrednio powiązany z najczęściej wykorzystywanym pokojem - czyli salonem. Warto zwrócić uwagę, że klimatyzacja ma jako główne zadanie schładzać pomieszczenie w którym znajduje się jednostka wewnętrzna, jak również zadbać o usunięcie nadmiaru wilgoci. Co ciekawe - możne ona także wspierać utrzymanie wyższej temperatury w okresie grzewczym, jednak nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ prócz kosztów za tradycyjne ogrzewanie, dojdą także wydatki związane z większym poborem prądu.

Klimakonwektor z kolei działa odwrotnie - jego priorytetem jest zapewnienie odpowiedniej mocy grzewczej, ale dodatkowo może także chłodzić pomieszczenie, w którym jest zamontowany. Warto zwrócić uwagę, że klimakonwektory pełnią funkcję kaloryferów, więc ich montaż zastępuje modele tradycyjne, ale nie przyczynia się do konieczności instalacji dodatkowych elementów. Dodatkowo klimakonwektory mogą być umieszczone przy podłodze, co dodatkowo zmniejsza przestrzeń potrzebną do ich umieszczenia w pokoju. Należy mieć na uwadze, że klimakonwektory nie są aż tak wydajne pod względem chłodzenia, jednak nie czyni ich to gorszym wyborem. W miejscach o mniejszym nasłonecznieniu lub lepszej izolacji słoneczno-termicznej, klimakonwektor sprawdzi się równie efektywnie.

Największą ich różnicą jest medium odpowiadające za wymianę energii cieplnej, to jest grzanie lub chłodzenie. Klimatyzacja wykorzystuje specjalny czynnik, który umożliwia odbiór ciepła lub jego akumulację. Z kolei klimakonwektor wykorzystuje wodę z systemu c.o., która osiągając odpowiednią temperaturę nagrzewa lub schładza pomieszczenia.

Kiedy warto wybrać klimatyzator?

Jeśli priorytetem jest osiągnięcie niskiej temperatury w krótkim czasie - niezależnie od temperatury dodatniej panującej na zewnątrz - najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja, zarówno monoblok, jak i split. Przepływ czynnika chłodniczego pozwala skutecznie obniżyć temperaturę o kilka stopni, a dzięki napływowi suchego powietrza, wilgoć powodująca uczucie duchoty zacznie znikać.

Klimatyzatory nawet przy maksymalnym obciążeniu (mowa o jednostkach wewnętrznych) nie generują nadmiernego hałasu, co jest szczególnie ważne dla użytkowników. Należy także pamiętać, że miejsce montażu jednostki, musi zapewniać swobodny przepływ powietrza po całym pomieszczeniu. Najbardziej optymalnym miejscem w przypadku klimatyzatora monoblok, będzie miejsce tuż przy oknach, ze względu na umieszczenie jednostki zewnętrznej. W przypadku modeli split, tego problemu użytkownik nie uświadczy, ponieważ może być ona zamontowana w dowolnym miejscu w pokoju. Przeważnie jest to prostopadła ściana względem okien, nieco rzadziej przeciwległa.

Klimatyzator będzie również dobrym rozwiązaniem, gdy instalacja fotowoltaiczna jest dodatkowym źródłem energii. Pozwoli to na ograniczenie kosztów związanych z pracą klimatyzacji w okresie... kiedy jest największa ilość słonecznych dni, a tym samym panele fotowoltaiczne mają okazję odebrać jak największą ilość energii słonecznej, która zostanie przetworzona na prąd. Wtedy cały system staje się stosunkowo energooszczędny, a ciepło z pomieszczenia może być "wyganiane" częściej, niż doraźnie.

Jeśli jednak klimatyzator ścienny jest problematyczny w montażu - można wykorzystać tzw. klimatyzator przenośny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki "klimatyzator pokojowy" może okazać się niewystarczający, a co za tym idzie - być nie trafioną inwestycją. O tym jak najlepiej dobrać klimatyzator, możesz przeczytać w naszym poradniku Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego? Znajdziesz tam wiele informacji, także uniwersalnych w przypadku chęci montażu klimatyzacji np. w biurze.

Zalety klimatyzatora o których należy wiedzieć

 • klimatyzacja skutecznie osusza wilgotne powietrze w pomieszczeniu, w którym jest uruchomiona;
 • pozwala na efektywne obniżanie temperatury wewnątrz, bez względu na to, jak ciepło na zewnątrz jest w danym momencie;
 • w okresie zimowym pozwala dostarczyć ciepłe powietrze, wspomagając instalację grzewczą w budynku;
 • działanie klimatyzatora jest nieszkodliwe dla alergików i astmatyków, gdyż odpowiednio często serwisowana klimatyzacja uniemożliwia osadzanie się w przewodach znacznej ilości bakterii i alergenów;
 • niska emisja głośności pracy wewnętrznej jednostki - nawet przy znacznym obciążeniu;
 • komfort obsługi przy pomocy pilota, który pozwala na dostosowanie optymalnych warunków temperaturowych;
 • nowoczesnymi klimatyzatorami można sterować przy pomocy aplikacji, połączonych za pomocą Wi-Fi.

Kiedy warto wybrać klimakonwektor?

Nie w każdym przypadku jest konieczność zainstalowania klimatyzacji, aby utrzymać przyjemny chłód lub dogrzać konkretne pomieszczenie. Choć klimakonwektory przeznaczone są głównie do ogrzewania pokoi lub przestrzeni, to ich funkcja chłodzenia może okazać się równie przydatna. Nie ma zatem problemu by klimakonwektor emitował zarówno ciepło, jak i zimno.

Tutaj jednak trzeba zdać sobie sprawę z nieco ograniczonych możliwości. Przede wszystkim jak wspomnieliśmy wcześniej, nie mamy tutaj do czynienia z czynnikiem, ale wodą z instalacji c.o. Oznacza to, że poziom manipulacji temperaturą jest bardziej zawężony, a tym samym zrobienie z pokoju "lodówki", raczej będzie dużym wyzwaniem.

Jednak klimakonwektor to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć chłodniejsze powietrze - nie zaś arktyczne. W tym przypadku jeśli np. dom znajduje się w mało nasłonecznionym miejscu, jego nagrzewanie nie będzie tak szybkie i intensywne. Pozwala to unormować temperaturę do optymalnych warunków, a w razie nagłego ochłodzenia - zadbać także o jej efektywne podniesienie, nawet poza sezonem grzewczym.

Należy pamiętać, że aby klimakonwektory działały, niezbędna jest odpowiednia pompa ciepła powietrze-woda. W takim przypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na to jakie posiada kW, ponieważ będzie zasilać nie tylko centralne ogrzewanie, ale może także dostarczać ciepłą wodę do celów użytkowych, jak i do klimakonwektorów w budynku. Innym rozwiązaniem może być agregat wody lodowej.

Zalety klimakonwektora o których należy wiedzieć?

 • spełni się głównie w roli grzejnika, jednak pomaga zadbać także o niższą temperaturę w okresie wiosenno-letnim;
 • doskonale zastępuje tradycyjne grzejniki, dzięki zwiększonym możliwościom;
 • wygodna obsługa przy pomocy elektronicznego i programowalnego panelu;
 • możliwość wykorzystania zainstalowanej już pompy ciepła powietrze woda;
 • ekologiczne chłodzenie przy pomocy wody;
 • stosunkowo niskie koszty eksploatacji.

Czy klimatyzacja może zastąpić klimakonwektor i na odwrót?

Oba urządzenia powinniśmy traktować jako zupełnie oddzielne, nie zaś wzajemnie się uzupełniające. Głównym zadaniem klimatyzacji jest schładzanie powietrza, klimakonwektora zaś ogrzewanie. Nie oznacza to jednak, że klimatyzator nie może dogrzewać, a klimakonwektor studzić. Jednak jak wspomnieliśmy na początku - do zastosowania konkretnego rozwiązania, są równie konkretne przesłanki.

Klimatyzacja ścienna to coraz popularniejszy wybór, co absolutnie nas nie dziwi. Koszty dobrego zestawu nie są już tak astronomiczne jak dobrych kilka lat temu, a okres letni - co nie da się ukryć - z roku na rok daje się coraz bardziej we znaki. Dlatego jeśli użytkownicy danego budynku potrzebują konkretnego ochłodzenia - tutaj rekomendujemy wybór klimatyzatorów, których w ofercie naszej hurtowni HAP Armatura mam całkiem duży wybór.

Jeśli jednak system chłodzący nie jest tak istotny, a użytkownicy chcą mieć efektywny system grzewczy z dodatkową funkcją chłodzenia powietrza, to tutaj najlepiej spisze się klimakonwektor.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel