Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Właściwe mocowanie rur receptą na prawidłowe działanie całej instalacji.

2021-11-09
Właściwe mocowanie rur receptą na prawidłowe działanie całej instalacji.

Sprawne działanie instalacji w dużej mierze zależy od właściwego zamocowania rur. Odpowiedni montaż możliwy jest dzięki specjalnym uchwytom zapewniającym niezawodną jej pracę, poprzez niwelowanie naprężeń.
Uchwyty te zwane obejmami do rur stosuje się we wszystkich typach instalacji, a ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru rur przytwierdzanych do ścian czy stropów. Za pomocą obejm z powodzeniem zamocujemy rury wykonane ze stali, miedzi, plastiku, a nawet szkła. Stosowane są w branży wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, w instalacjach gazowych czy wentylacyjnych i klimatyzacjach. Miejscami, w których najczęściej mocuje się obejmy są rozgałęzienia rurociągów, zmiany ich kierunków czy punkty nieopodal armatury. Odstępy pomiędzy obejmami zależą od średnicy i rodzaju rury, a także temperatury z jaką przepływa przez nie medium.

Obejmy montuje się do ściany za pomocą kołków rozporowych, odpowiednio do nich dopasowanych. Montaż większości z nich może być zarówno poziomy jak i pionowy, a rodzaj dobieramy w zależności od przeznaczenia instalacji. Właściwie dostosowane i rozmieszczone elementy to gwarancja bezpieczeństwa i bezawaryjności instalacji. Aby to osiągnąć należy dokładnie zaplanować odległość pomiędzy uchwytami, biorąc pod uwagę wagę rur, wraz z przepływającym medium. Zbyt mała ilość obejm może sprawić, że instalacja nie wytrzyma obciążeń, zbyt duża z kolei może przenosić drgania instalacji na strukturę budynku, generując wzmożony hałas materiałowy.

Do zamocowania równolegle biegnących rur stosuje się obejmy podwójne, dzięki którym możliwa jest pojedyncza instalacja dwóch elementów. Takie rozwiązanie przyspiesza pracę instalatorowi wpływając dodatkowo na bardziej zwartą konstrukcyjnie instalację.

Na co zwrócić uwagę przy doborze uchwytów?

Jednym z ważniejszych czynników wpływającym na prawidłowe działanie instalacji jest średnica obejm. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów uchwytów, a nieodpowiednie ich dopasowanie może skutkować brakiem właściwej stabilności rury, lub jej odkształceniom i uszkodzeniom spowodowanym zbyt mocnym zaciśnięciem. Wybierając obejmy należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Do instalacji metalowych stosowanych wewnętrznie, na przykład w  ogrzewanych budynkach jak biura, szkoły, hotele, czy też w nieogrzewanych jak magazyny czy hale, najlepiej sprawdzą się obejmy pokryte ocynkiem galwanicznym, który jest wystarczającym zabezpieczeniem przed korozją dla tego środowiska. 

Dla rur wymagających wygłuszenia sprawdzą się obejmy stalowe z okładziną tłumiącą. Wykonane są najczęściej ze stali z powłoką antykorozyjną w postaci ocynku galwanicznego i okładziny z tworzywa zależnego od przeznaczenia obejmy, najczęściej jest to EPDM, który charakteryzuje się dobrą izolacją dźwięków, a także wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i wysokie temperatury.  W miejscach gdzie niedopuszczalne jest powstawanie korozji np. w pomieszczeniach wymagających odbioru sanepidu stosuje się uchwyty ze stali nierdzewnej.

Montaż obejm może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie odpowiednio dobranego kołka rozporowego i wkręta, dzięki któremu bezpośrednio zamontujemy obejmę do ściany, innym może być zastosowanie profilu montażowego, który staje się bazą montażową dla obejm. Zasady prawidłowego montażu instalacji sprawdzisz tutaj, w instrukcji przygotowanej przez markę Niczuk- producenta niezawodnych obejm i zamocowań.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel