Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sterowniki do Pompy C.O. - automatyczne sterowanie.

2021-10-15
Sterowniki do Pompy C.O. - automatyczne sterowanie.

Ilość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że wybór instalacji grzewczej nie należy do najprostszych zadań. Decyzja jaką podejmie inwestor będzie jedną z kluczowych przy budowie domu. Bez względu jednak na to, jakiego wyboru dokona, zastosowanie sterowników zapewni maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji grzewczej. Właściwie dobrane i ustawione urządzenie przysłuży się do zwiększenia wydajności urządzenia, zapewnienia komfortu cieplnego i zwiększenia oszczędności. W artykule przyjrzymy się roli sterowników do pomp CO.

Czym są sterowniki do pomp i jak działają

Elektroniczne urządzenia zwane sterownikami pomp mają za zadanie zautomatyzować pracę pompy. Wygodne sterowanie to nie tylko komfort użytkowania, ale także większa optymalizacja pracy kotła, a to oznacza jego dłuższą żywotność.
Zarządzanie pracą pompy C.O. z poziomu sterownika jest możliwe dzięki czujnikom temperatury, w który jest wyposażony. Sterownik należy zaprogramować ustawiając odpowiednie wartości temperatur, przy których włączy lub wyłączy on pompę. Na przykład, jeśli zadaną wartością temperatury wody będzie 40ºC, to w momencie jej osiągnięcia przez kocioł, sterownik załączy pompę CO. Jeśli natomiast temperatura spadnie poniżej zadanej, pompa zostanie wyłączona. Do obiegu grzewczego ciepło będzie dostarczane przez pompę do chwili gdy temperatura nie znajdzie się poniżej wskazanej wartości. Działanie takie ma na celu zapobiec niepotrzebnej czynności pompy, a to z kolei przyczynia się do zaoszczędzenia energii elektrycznej nawet do 60%.

Dodatkowe funkcje sterowników do pomp C.O.

Podstawową funkcją sterowników pompy C.O. jest regulowanie ogrzewania, jednak niektóre sterowniki posiadają dodatkowe funkcje, jak na przykład funkcja anty zamarzania czy anty stop.
Funkcja anty zamarzania ma za zadanie zabezpieczyć pompę przed zamarznięciem i w tym celu włącza ją, kiedy temperatura spadnie poniżej 5ºC. Natomiast zadaniem funkcji anty stop jest zabezpieczenie pompy przed zastaniem. Poza sezonem grzewczym sterownik włącza pompę na kilka minut co kilka dni.

Zalety sterowników do pomp CO

Korzyści ze stosowania sterowników do pomp jest wiele. Odpowiednio ustawione parametry sterownika sprawiają, że układ grzewczy pracuje najlepiej jak to możliwe, przyczyniając się do większej wydajności i wydłużenia żywotności urządzeń. Dzięki nim możliwe jest dostosowanie mocy urządzenia do panujących w pomieszczeniu zysków i strat ciepła. Zwiększa to oszczędności i podnosi komfort użytkowników. Droższe modele sterowników pomp C.O. mają możliwość jednoczesnego zarządzania kilkoma pompami.

Sterowniki w ofercie marki TECH Sterowniki

Sterownik do pompy CO ST-19 jego zadaniem jest sterowanie pompą obiegu wody CO. Posiada dodatkową funkcję anty stop, zapobiegającą zastaniu się pompy poza sezonem grzewczym. Wyposażony w potencjometr, za pomocą którego ustawia się temperaturę. Histereza w tym modelu wynosi 2°C.

Zakres nastaw temperatur CO: 25-85°C
Długość przewodów czujników: 1,5 m
Zasilanie: 230V +/-10% /50Hz
Maksymalny pobór mocy sterownika: 2W

TECH Sterownik CO ST-19
TECH Sterownik Pomp CO ST-21

Sterownik do pompy CO ST-21 jego zadaniem jest sterowanie pompą obiegu wody CO. Posiada dodatkową funkcję anty stop i anty zamarzanie. Wyposażona w wyświetlacz LED za pomocą, którego ustawia się odpowiednią temperaturę. W tym modelu możliwe jest ustawienie również histerezy w zakresie 1-10°C. Może pełnić także funkcję termostatu i włączać pompę kiedy zadana temperatura zostanie osiągnięta.

Zakres nastaw temperatur CO: 25-85°C
Długość przewodów czujników: 1,5 m
Zasilanie: 230V +/-10% /50Hz
Maksymalny pobór mocy sterownika: 2W.

Sterownik do pomp ST-421i - dzięki niemu możliwe jest sterowanie 3 pompami czasowo lub na podstawie temperatur. Posiada możliwość sterowania pompą CO, CWU, podłogową lub cyrkulacyjną. Jego zadaniem jest załączenie pomp w momencie kiedy, progowa wartość załączenia zostanie przekroczona, oraz ich wyłączanie kiedy temperatura spadnie na skutek wygaszenia kotła. Druga pompa oprócz temperatury załączenia posiada możliwość ustawienia temperatury dla której pompa będzie pracować. W tym modelu możliwe jest ustawienie histerezy w zakresie 1-20°C. Posiada funkcję anty stop i anty zamarzanie, a także możliwość podłączenia regulatora pokojowego. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD i trzy czujniki temperatury, a także gałkę impulsatora za pomocą której możliwe jest wejście do Menu, i wybór odpowiednich ustawień.

Zakres nastaw temperatur CO: 30-75°C, 20-75°C,
Zakres nastaw temperatury podłogowej: 30-75°C.
Zasilanie: 230V +/-10% /50Hz
Maksymalny pobór mocy sterownika: 4W.

TECH Sterownik Pomp ST-421i

Montaż sterowników Tech

Montaż sterowników nie należy do skomplikowanych, jednak prace takie powinna wykonywać osoba, która posiada odpowiednią w tym zakresie wiedzę. Działanie niezgodnie z instrukcją może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Przystępując do montażu bezwzględnie należy pamiętać aby odłączyć dopływ prądu i zabezpieczyć przed ewentualnym niespodziewanym włączeniem. Aby sterownik działał prawidłowo istotne jest jego właściwe umiejscowienie. Powinien znajdować się między pierwszym punktem poboru wody, a pompą. Za pomocą opaski zaciskowej umiejscawiamy czujnik na wyjściu kotła pamiętając aby odizolować go od czynników zewnętrznych używając taśmy izolacyjnej. Urządzenie wyjściowe powinno być podłączone przewodem zasilającym w sposób: niebieski (N) i brązowy (L) - 230V AC/50Hz, żółto - zielony (ochronny) podłączony powinien być do zacisku uziemiającego.

Stosowanie sterowników do pomp CO, zwiększa bezpieczeństwo, komfort, a także oszczędności. Koszt tych urządzeń nie jest wysoki, gdyż podstawowe modele można już kupić od około 100 zł. Wyposażone w wyświetlacz LED czy mogące zarządzać kilkoma pompami kupimy od około 300 zł.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel