Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania domu i wody

2023-03-31
Pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania domu i wody

Pompa ciepła do domu pozwala na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej. Co ważne, pompy pozyskujące energię z powietrza mogą być stosowane zarówno w nowym budownictwie, jak i w modernizowanych budynkach. Jeżeli poszukujesz efektywnego źródła ogrzewania CO i CWU, to naprawdę warto przyjrzeć się bliżej nowoczesnym modelom pompy ciepła powietrze woda. Jak działają tego typu urządzenia? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu do użytku w domu? W jakie akcesoria warto zainwestować? Odpowiedzi na te pytania i wiele ciekawych informacji na temat pomp ciepła powietrze woda, znajdziesz w poniższym artykule.

Pompa ciepła powietrze-woda do CO i CWU

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem bazującym na energii odnawialnej, bowiem pozyskuje ją z powietrza. Dzięki temu może służyć do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Pompa wykorzystująca powietrze z zewnątrz może działać w układzie powietrze-powietrze lub powietrze-woda. W tym pierwszym, urządzenie służy do ogrzewania budynków, zaś pompy ciepła powietrze woda mogą z powodzeniem ogrzewać budynek jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową.

Biały grzejnik na tle ciemnego pokoju

Możliwość zastosowania do CO i CWU, dbałość o środowisko i ekonomiczne ogrzewanie budynków przyczyniły się do dużej i stale rosnącej popularności pomp ciepła powietrze-woda. Co więcej, dużym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż dolne źródło energii, czyli powietrze jest ogólnodostępne. Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku to modele inwertorowe, które są w stanie płynnie dopasować moc do aktualnego zapotrzebowania energetycznego w danym budynku.

Jaka moc pompy ciepła powietrze woda jest potrzebna?

Dobór mocy grzewczej pompy ciepła powietrze woda zależy od wielu czynników, takich jak: powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia, położenie i izolacja termiczna budynku, ilość mieszkańców oraz rodzaj wybranego systemu grzewczego. Przy doborze mocy grzewczej pompy ciepła powietrze-woda należy również wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia, ponieważ im niższa temperatura na zewnątrz, tym większa moc grzewcza jest potrzebna do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku.

Potrzebną moc pompy ciepła dla danego budynku najłatwiej obliczyć mnożąc jego powierzchnię przez zapotrzebowanie cieplne. Przykładowo dom o powierzchni 100 m2 i zapotrzebowaniu ok. 50 kWh/m2 potrzebuje urządzenia o mocy 5000W czyli 5 kWh. Z pewnością warto też określić projektowe obciążenie cieplne budynku, bowiem moc pompy ciepła powietrze woda zmienia się w zależności od temperatury dolnego źródła ciepła czyli powietrza zewnętrznego. Znając projektowe obciążenie budynku z łatwością można określić jaka moc będzie potrzebna, gdy temperatura na dworze spadnie, na przykład do -10 stopni Celsjusza. 

Warto pamiętać, że dobór za małej mocy grzewczej może prowadzić do niedostatecznego ogrzewania pomieszczeń, a zbyt dużej mocy do zwiększonego zużycia energii i wyższych kosztów eksploatacji. W wielu przypadkach, najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniej mocy grzewczej jest skorzystanie z usług profesjonalisty, który dokona odpowiedniego obliczenia i zaproponuje optymalną moc dla Twojego budynku.

Budowa i zasada działania pompy ciepła powietrze woda

Technologia pomp ciepła jest oparta na prostych mechanizmach, które wykorzystuje się w wielu urządzeniach domowych, na przykład lodówkach. Zarówno powietrzna pompa ciepła jak i pompa ciepła powietrze woda składają się ze sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego oraz parownika. Co więcej, każdy system musi posiadać czynnik chłodniczy, czyli ciecz, która krąży po układzie pobierając i przekazując energię cieplną. 

Zasada działania pompy ciepła powietrze woda polega na tym, że podczas gdy czynnik chłodniczy pobiera energię z powietrza w układzie wzrasta ciśnienie robocze i temperatura. Ciecz, dzięki sprężarce zamienia się w gaz i trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji. Skroplony gaz przepływa przez zawór rozprężny, zaś w układzie spada ciśnienie i temperatura. W tym momencie cały cykl rozpoczyna się od nowa. Jeżeli system został dostosowany również do chłodzenia pomieszczeń, to cały proces zostaje odwrócony, co oznacza, że czynnik odbiera ciepło z wody i przekazuje je na zewnątrz.

Pompa ciepła powietrze woda czy woda powietrze?

Tutaj wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, która zastanawia wiele osób, a mianowicie to, czy pompa ciepła woda powietrze to to samo co pompa ciepła powietrze woda. Wiele osób poszukujących pompy ciepła wpisuje w wyszukiwarkę hasło ‘pompy ciepła woda powietrze’. Technicznie rzecz biorąc nie jest to takie samo urządzenie, bowiem ma inne dolne źródło, które funkcjonuje w połączeniu z bardzo rzadko stosowanym, w polskich domach, systemem ogrzewania powietrznego. Takich systemów raczej się u nas nie buduje, dlatego nawet wpisując zapytanie o pompy ciepła woda powietrze najczęściej otrzymamy wyniki dotyczące pompy ciepła powietrze woda.

Oszroniona szyba wieczorową porą

Mrozy a powietrzna pompa ciepła

Pompa ciepła powietrze-woda do CO i CWU działa na zasadzie pobierania ciepła z jednego źródła i przekazywania go do innego źródła, a nie na zasadzie wytwarzania ciepła. Dlatego też może ona działać w temperaturze nawet do -20 stopni Celsjusza, z tym, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym mniejsza może być efektywność jej działania. Ogólnie rzecz biorąc, podczas większych mrozów pompa ciepła będzie działać, ale będzie potrzebowała więcej energii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Rozwiązaniem takiego problemu może być stworzenie systemu opartego na równoległej pracy dwóch źródeł ciepła.

Tryby pracy pompy ciepła powietrze woda

Decydując się na zakup pompy ciepła powietrze woda, warto wiedzieć, że może ona funkcjonować w kilku układach:

  • Monowalentnym - w tym przypadku nasza pompa ciepła stanowi jedyne źródło ciepła, musi zatem pokryć 100% zapotrzebowania w każdych warunkach pogodowych,
  • Biwalentnym monoenergetycznym - w takim układzie, pompa ciepła powietrze woda dostarcza ciepło samodzielnie tylko do określonej wartości temperatury zewnętrznej czyli tak zwanego punktu biwalentnego; jeśli temperatura spadnie poniżej wskazanej wartości, pompa zaczyna współpracować z dodatkowym źródłem energii, które korzysta z tej samej formy energii końcowej, np. z grzałką elektryczną, 
  • Biwalentnym równoległym - tu sytuacja jest podobna jak wyżej, do określonej wartości temperatury zewnętrznej pompa ciepła powietrze woda działa samodzielnie, jednak w przypadku spadku temperatury urządzenie wspierane jest przez dodatkowe źródło ciepła korzystające z innej formy energii końcowej, np. przez kocioł gazowy, 
  • Biwalentnym alternatywnym - w takim układzie również funkcjonuje punkt biwalentny, ale w przypadku spadku temperatury poniżej danej wartości, pompa ciepła powietrze woda zostaje całkowicie wyłączona, a za ogrzewanie budynku odpowiada drugie źródło energii, które korzysta z innej formy energii końcowej.

O zasadności zakupu dodatkowego źródła ciepła i stosowania biwalentnego układu pracy decyduje klimat i temperatura zewnętrzna. Warto mieć na uwadze, że przy obniżeniu się temperatury zewnętrznej, wzrasta zapotrzebowanie energetyczne na ciepło co ostatecznie wpływa na spadek mocy i wydajności pompy ciepła. Dlatego w niektórych sytuacjach warto zainwestować w układ biwalentny, który zapewni ekonomiczną możliwość ogrzewania budynku niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

Jakie akcesoria mogą się przydać podczas montażu?

Kompletna instalacja oparta na układzie powietrze-woda obejmuje trzy główne części, w tym samą pompę ciepła, układ hydrauliczny oraz system centralnego ogrzewania. Do poprawnego skonstruowania całego systemu potrzebne są konkretne akcesoria. Przykładowo, do połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną potrzebny jest odpowiedni przewód magistralny. Tworząc układ hydrauliczny podłączony do pompy ciepła warto wyposażyć się w dobrej jakości zestaw przyłączy hydraulicznych zawierający rury do pompy ciepła powietrze-woda.

Wśród ważnych akcesoriów wyróżnić można też zbiorniki CWU, które słyną z płynnej współpracy z pompą ciepła, niezależnie od jej rodzaju (split czy monoblok). Standardowa pojemność takiego zasobnika wynosi od 150 do 300 litrów, co w zupełności wystarcza na potrzeby kilkuosobowej rodziny. Bardzo mała rzecz, ale jednocześnie niezwykle ważna to czujnik temperatury, który pozwala kontrolować pracę pompy ciepła. W całym układzie warto zamontować kilka takich czujników, w tym czujnik temperatury zewnętrznej oraz czujnik temperatury komfortu.

Ułatwieniem przy samym montażu pompy ciepła, a jednocześnie zabezpieczeniem urządzenia mogą być podpory montażowe, czy stabilny stojak. Wśród produktów renomowanych i cenionych producentów pomp, znajdziesz wiele innych przydatnych akcesoriów. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy braku pewności, co do konieczności zastosowania niektórych z nich, warto skontaktować się z doświadczonym specjalistą.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze woda?

Cena pompy ciepła powietrze woda zależy od wielu czynników, takich jak: marka, model, moc grzewcza, funkcje dodatkowe i instalacja. W Polsce ceny tego typu pomp zaczynają się od około 10 000 złotych za urządzenie o mocy grzewczej 5-7 kW, ale mogą wynosić nawet 50 000 złotych lub więcej dla urządzeń o większej mocy lub z dodatkowymi funkcjami, takimi jak chłodzenie.

Należy jednak pamiętać, że cena samej pompy ciepła powietrze-woda to tylko część kosztów związanych z całym systemem grzewczym. Dodatkowe koszty związane z instalacją obejmują m.in. koszty montażu, koszty rur i przewodów, koszty podłączenia do instalacji grzewczej, koszty wykopu i ułożenia gruntowych kolektorów, jeśli takie są potrzebne. Mimo wszystko, późniejsze oszczędności wygenerowane dzięki wykorzystywaniu energii odnawialnej przemawiają za tym, że taka inwestycja z pewnością się opłaca.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel