Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie gazowe - czy to nadal dobry wybór?

2022-11-28
Ogrzewanie gazowe - czy to nadal dobry wybór?

Pomimo tego, że na rynku pojawiło się wiele nowszych rozwiązań z dziedziny ogrzewania, to instalacja gazowa nadal jest jedną z najchętniej wybieranych. Co prawda, w ostatnim czasie gaz odnotował znaczący wzrost ceny, ale stało się tak również w przypadku innych tradycyjnych źródeł energetycznych. W poniższym artykule skupiamy się na tym, czy ogrzewanie gazowe jest drogie i czy korzystając z instalacji gazowej można obniżyć koszty ogrzewania domu.

Ogrzewanie gazowe - jak wypada na tle innych paliw?

Ogrzewanie gazowe w domu to nie tylko gwarancja komfortu cieplnego w pomieszczeniach, ale też możliwość podgrzania wody użytkowej oraz zapewnienia dostępu paliwa do urządzeń gazowych, typu kuchenka. Cały system ogrzewania gazowego wymaga funkcyjnego i wydajnego kotła grzewczego, który zwykle umieszcza się w kotłowni, piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Gaz transportowany jest poprzez rury tworzące instalację zlokalizowaną w ścianach lub pod podłogą. Ostatnim, ważnym elementem systemu są grzejniki, które emitują ciepło do wnętrza domu.

Jednym z aspektów, który przyczynia się do tego, że właściciele domów decydują się na wybór ogrzewania gazowego jest stała dostępność paliwa. W praktyce, przerwy w dostawie gazu zdarzają się w znikomych sytuacjach, czego nie można powiedzieć o przerwach w dostawie energii elektrycznej. Ten czynnik istotny jest zwłaszcza dla mieszkańców wsi lub osób zamieszkujących obrzeża miasta, bowiem to właśnie tam częściej zdarzają się zaniki dostaw prądu.

Czy opłaca się mieć ogrzewanie gazowe?

Aby określić, czy rzeczywiście opłaca się mieć ogrzewanie gazowe, przygotowaliśmy listę wad i zalet tego popularnego rozwiązania. Wśród najczęściej identyfikowanych wad pojawiają się:

 • dość wysokie koszty inwestycyjne koszt podłączenia instalacji i zakupu kotła grzewczego;
 • duże rachunki za ogrzewanie domów z niskim poziomem izolacji termicznej;
 • konieczność podłączenia do zewnętrznej sieci gazowej lub ulokowania zbiornika na działce; 
 • konieczność uzyskania pozwolenia na przyłączenie gospodarstwa domowego do sieci gazowej.

Wśród licznych zalet stosowania ogrzewania gazowego w mieszkaniu i domu wyróżnić można:

 • komfort użytkowania - wygodna i intuicyjna obsługa zapewniająca możliwość sterowania ogrzewaniem;
 • oszczędność czasu - nie ma konieczności stałego kontrolowania pracy urządzenia i dokładania opału;
 • możliwość zastosowania ogrzewania gazowego ze zbiornika w gospodarstwach bez dostępu do gazociągu;
 • wysoką wydajność i sprawność kotłów gazowych;
 • możliwość utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach;
 • ekologiczność rozwiązania;
 • brak konieczności częstych konserwacji instalacji - wystarczy kontrola raz w roku;
 • możliwość połączenia instalacji gazowej z podłogówką.

Powyższe aspekty, przemawiające na korzyść ogrzewania gazowego, często decydują o tym, że mieszkańcy domów i mieszkań chętniej wybierają kotły gazowe od innych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest jednak koszt samej inwestycji i późniejszej eksploatacji.

Koszty ogrzewania gazowego

Ważnym czynnikiem wpływającym na koszt ogrzewania jest oczywiście cena samego paliwa. To zaś, ostatnimi czasy podrożało. Jednak, mimo wszystko, porównując cenę gazu i prądu, gdzie 1 kWh energii elektrycznej kosztuje około 60 groszy, a cena 1 kWh energii z gazu wynosi nieco ponad 20 groszy, widać, że gaz jest o ponad połowę tańszy. Co więcej, gaz sam w sobie jest bardziej energetyczny niż prąd, więc po przeliczeniu zapotrzebowania i ewentualnych kosztów może się okazać, że gaz to jedyne oszczędne rozwiązanie.

Warto jednak pamiętać, że koszty ogrzewania gazowego to jedno, a przecież istnieją jeszcze koszty inwestycyjne obejmujące konieczność zakupu gazowego kotła grzewczego, grzejników i sterowników. Ponadto, należy wygospodarować i przygotować miejsce na kocioł, czy też wynająć certyfikowanego specjalistę, który zajmie się prawidłowym podłączeniem instalacji.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150m2?

Próbując ustalić, ile kosztuje ogrzewanie gazowe, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym metraż, poziom izolacji budynku, czy też rodzaj kotła grzewczego. Biorąc za przykład nieocieplony dom jednorodzinny o metrażu 150 m2, przy wykorzystaniu tradycyjnego kotła uzyskamy koszt roczny ponad 16 000 złotych, za to używając kotła pulsacyjnego około 9 000 zł, a kotła kondensacyjnego już tylko około 8 500 zł. Warto pamiętać, że mówimy tu o przypadku domu, gdzie izolacja termiczna praktycznie nie istnieje. W ocieplonych, a do tego energooszczędnych czy pasywnych domach, koszt ogrzewania gazowego będzie znacznie niższy.

Wielu właścicieli domów z instalacją gazową zastanawia się jak najlepiej ustawić ogrzewanie gazowe, aby kocioł zapewnia optymalny poziom ciepła, a jednocześnie nie generował zbyt dużych kosztów. Temperatura pracy kotła i skuteczność sposobu operowania temperaturą zadaną zależy od wybranego rodzaju kotła grzewczego. Przykładowo, kocioł kondensacyjny największą sprawność osiąga przy temperaturze pracy wynoszącej 30-40 stopni Celsjusza. To oznacza, że lepiej grzać kotłem kondensacyjnym przez dłuższy czas w tej określonej temperaturze niż podwyższać ja chwilowo do wyższej wartości w celu szybkiego dogrzania pomieszczeń.

Czy ogrzewanie gazowe ma przyszłość?

Jako, że ogrzewanie to najkosztowniejsza z domowych instalacji, a jednocześnie niezbędna, wybór powinien być dokładnie przemyślany, a rozwiązanie dobrane przede wszystkim pod kątem tego, jednego, indywidualnego budynku. Co więcej, już na etapie planowania takiej inwestycji warto sprawdzić możliwość połączenia instalacji z ogrzewaniem płaszczyznowym. Taka konfiguracja, bardzo często pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne i zapewnia dużo większą wydajność niż standardowe grzejniki.

Jak już wspominaliśmy, na koszt gazowego ogrzewania domu wpływ ma bardzo dużo czynników, co oznacza, że nawet niewielka różnica w ociepleniu dwóch budynków może skutkować całkowicie zróżnicowanymi rachunkami za gaz. Na szczęście nawet w starszych i mniej docieplony budynkach, można zastosować dobrej jakości drzwi i okna oraz wykonać izolację termiczną budynku i dachu. Tym sposobem, ogrzewanie gazowe może być naprawdę opłacalne, zwłaszcza jeśli zainwestujemy w dobry kocioł grzewczy.

Jakie kotły do ogrzewania gazowego wybrać?

Na rynku występuje szeroka gama kotłów gazowych o zróżnicowanych parametrach i funkcjach. Ogólnie piece gazowe można podzielić na wiele kryteriów, uwzględniając montaż, liczbę funkcji, sposób spalania, działanie, czy efektywność poszczególnych urządzeń. Biorąc pod uwagę sposób działania, najlepszym wyborem będą piece kondensacyjne lub pulsacyjne.

Piece kondensacyjne pozwalają na odzysk ciepła ze spalin gazowych, dzięki czemu słyną z wydajności. Zawsze występują pod postacią pieców z zamkniętą komorą spalania. Modele kondensacyjne świetnie sprawdzają się w budynkach z wysokim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Producenci oferują kotły kondensacyjne w wersji jednofunkcyjnej do ogrzewania wody lub dwufunkcyjnej, która dodatkowo umożliwia również zasilanie instalacji CWU. Więcej na temat poszczególnych wersji znajdziesz w artykule Kotły gazowe jednofunkcyjne vs kotły gazowe dwufunkcyjne - kiedy wybrać konkretny typ?

Piece gazowe pulsacyjne to obecnie najbardziej zaawansowane modele, a więc i najdroższe. Jednak, za nieco wyższą ceną kryje się bardzo wydajne urządzenie gwarantujące naprawdę niskie koszty ogrzewania przez wiele, długich lat.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel