Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewacze gazowe a ogrzewacze elektryczne do wody - jaki wariant doradzić inwestorowi?

2022-11-16
Ogrzewacze gazowe a ogrzewacze elektryczne do wody - jaki wariant doradzić inwestorowi?

Podgrzewacze wody sprawdzają się tam, gdzie montaż kotła lub podłączenie do sieci z ciepłą wodą jest niemożliwe. W związku z tym ogrzewacze wody doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, czy domkach letniskowych. Dostępne warianty (elektryczny i gazowy) pozwalają na dobranie optymalnego rozwiązania do potrzeb inwestora, zapewniając mu dostęp do ciepłej wody z kranu.

Ogrzewacze wody przepływowe i z zasobnikiem

Dużą zaletą ogrzewaczy wody jest ich ekonomiczna praca, która jest wykonywana tylko w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą (przepływowe) lub ogrzewanie i magazynowanie. Z racji, że ogrzewacze wody z zasobnikiem są dobrze wyizolowane, podtrzymanie temperatury w ustalonym zakresie nie wymaga tak dużej ilości gazu lub energii elektrycznej.

Wykorzystanie konkretnego wariantu jest podyktowane w głównej mierze dostępnością danego medium. Gaz to tańsza alternatywa, jednak do jego funkcjonowania niezbędne jest podłączenie do sieci lub korzystanie z własnego zbiornika. Energia elektryczna jest łatwiej dostępnym źródłem, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, jest to stosunkowo tania forma podgrzewania wody.

Dla inwestora kluczową kwestią będzie zapewne nie tylko sam koszt eksploatacji, ale także cena zakupu urządzenia. Gazowe ogrzewacze wody jak i elektryczne mają zbliżone ceny, które zaczynają się od kilkuset złotych, kończąc nawet na kilku tysiącach.

Czy warto kupić przepływowy podgrzewacz wody?

W pierwszej kolejności należy określić na czym najbardziej zależy inwestorowi. Jeśli zależy mu tylko na podgrzewaniu wody, a źródła odbioru CWU znajdują się blisko siebie, to przepływowy podgrzewacz wody będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy dobowe zużycie nie jest zbyt wysokie.

Dobór mocy w obu przypadkach jest jednakowy, więc należy wziąć pod uwagę przepustowość instalacji wodnej. Przyjmuje się, że na ogrzanie jednego litra wody potrzeba ok. 2,1 kW mocy cieplnej. W związku z tym jeśli w ciepłą wodę ma być np. wyposażony prysznic i umywalka, trzeba dobrać ogrzewacz, który pozwoli zapewnić dostęp wody przy maksymalnym obciążeniu.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że podgrzewana woda (w przypadku ogrzewaczy przepływowych)  nie trafia od razu do kranu, a zastosowanie pompy obiegowej nie ma najmniejszego sensu. Dlatego ogrzewacze gazowe czy ogrzewacze elektryczne powinny być montowane w niedużej odległości od miejsca poboru ciepłej wody. Wynika to z faktu, jaką drogę musi przebyć woda od podgrzewacza do odbiornika - im dłuższa, tym więcej czasu i wody musimy poświęcić. Stąd częstą praktyką jest montowanie ich w łazienkach między umywalkami a prysznicem. Często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczanie ich na ścianie łączącej łazienkę z kuchnią.

Biała wanna z chromowaną baterią łazienkową i białym ręcznikiem

Gdzie sprawdzi się podgrzewacz wody?

Podgrzewacze wody będą dobrym wyborem dla inwestora w przypadku gdy posiada on np. centralne ogrzewanie z sieci, natomiast ciepła woda użytkowa musi zostać dostarczona z innego źródła. W przypadku domków letniskowych, które eksploatowane są w sezonie głównie wiosennym i letnim, dobrym rozwiązaniem będą elektryczne przepływowe ogrzewacze wody lub posiadające zasobnik. Nie posiadają one skomplikowanego montażu, a ich działanie nie wymaga ingerencji w strukturę budynku, jeśli nie posiada on wentylacji. Dodatkowo przepływowe ogrzewacze wody posiadają stosunkowo niewielkie rozmiary, przez co inwestor zaoszczędzi wiele miejsca, które w takich budowlach niekiedy jest na wagę złota.

W przypadku domów lub mieszkań (zwłaszcza tych, które posiadają dostęp do gazu ziemnego) ekonomiczniejszym wariantem będzie wykorzystanie ogrzewacza gazowego. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę konieczność podłączenia urządzenia do wyciągu wentylacyjnego - co nieco ogranicza wybranie przestrzeni. Warto jednak zaznaczyć, że jest to rozwiązanie bardziej optymalne w przypadku większych instalacji, a koszt uzyskania 1kW mocy jest mniejszy, niż w przypadku wariantu zasilanego energią elektryczną.

Ogrzewacze gazowe czy elektryczne - który warto zaproponować?

Warto przed doradzeniem konkretnego wariantu rozważyć jakie są dostępne źródła zasilania. Pod tym względem z reguły będzie to prąd, dlatego warto wziąć pod uwagę ogrzewacze elektryczne wody użytkowej, które w przypadku montażu w miejscu o zwiększonym zawilgoceniu, powinny posiadać odpowiednią normę, tj. IP24 lub IP25.

Dużą zaletą elektrycznych podgrzewaczy wody jest łatwość ich montażu i brak konieczności odprowadzania spalin powstałych w procesie ogrzewania. Jeśli inwestor obawia się ogrzewania gazowego, warto jest nadmienić mu, że elektryczny podgrzewacz nie produkuje żadnych efektów ubocznych spalania, ponieważ jego konstrukcja oparta jest na grzałce.

Jeśli jednak inwestor ma do ogrzania wodę w domu lub mieszkaniu np. z dwoma łazienkami, a instalacja gazowa umożliwia podłączenie dodatkowego urządzenia, to ogrzewacze gazowe pozwolą na uzyskanie większej wydajności, co może mieć szczególne przełożenie na koszty, przy zwiększonym zużyciu ciepłej wody.

W miejscach o stosunkowo niedużym zużyciu wody dobrym rozwiązaniem będą zarówno ogrzewacze przepływowe gazowe, jak i elektryczne, a ich dobór powinien być podyktowany dostępnym miejscem, możliwościami wentylacyjnymi oraz mocą, która jest niezbędna do zasilenia odbiorników c.w.u.

Jeśli szukasz dla swojego inwestora wysokiej jakości ogrzewaczy wody, to w ofercie naszej hurtowni posiadamy szeroki wybór ogrzewaczy gazowych i ogrzewaczy elektrycznych.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel