Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki grzejnik łazienkowy wybrać?

2023-01-17
Jaki grzejnik łazienkowy wybrać?

Produkcja nowoczesnych i wydajnych grzejników łazienkowych zniwelowała problem nieprzyjemnego zapachu wilgoci w łazienkach zapewniając jednocześnie odpowiedni komfort cieplny wszystkim użytkownikom. Rozbudowana oferta kaloryferów do łazienek oznacza wybór spośród tysięcy produktów o różnych rodzajach, kolorach, wzorach, sposobach montażu, czy poziomach wydajności. Dla wielu osób, wybór tego jednego, idealnego modelu może stanowić niemały problem, dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, między innymi, czym wyróżniają się elektryczne grzejniki łazienkowe oraz jak poradzić sobie z ewentualnymi komplikacjami podczas montażu urządzenia.

Grzejniki łazienkowe - niezbędne wyposażenie każdego domu

Grzejniki łazienkowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki, ponieważ zapewniają wygodny i efektywny sposób podgrzewania powietrza oraz możliwość wysuszenia mokrych ręczników lub ubrań. Co więcej, zamontowanie grzejnika w łazience sprawi, że będzie ona bardziej przytulna i ocieplona.

Na rynku dostępne są różne grzejniki - od prostych, minimalistycznych, po bardziej ozdobne wzory. Nowoczesne modele to gwarancja jakości i efektywności energetycznej. Niektóre z nich mogą nawet integrować się z systemem wentylacji, aby stworzyć optymalny mikroklimat w łazience. Wśród pozostałych, innowacyjnych funkcji wyróżnić można na przykład możliwość sterowania ogrzewaniem za pomocą smartfonu lub innych urządzeń mobilnych.

Większość grzejników łazienkowych jest produkowana z myślą o zachowaniu odpowiedniej estetyki, co pozwala dopasować je idealnie do charakteru wnętrza. Dzięki swojej wytrzymałości, gwarancji bezpiecznego użytkowania i niskim kosztom eksploatacji grzejniki łazienkowe stanowią doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy szukają dobrego, trwałego i niezawodnego systemu ogrzewania.

Z jakich materiałów produkowane są grzejniki łazienkowe?

Grzejniki łazienkowe produkowane są z różnych materiałów, najczęściej stosowane tworzywa to stal nierdzewna, aluminium i miedź. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i bardzo trwała, dlatego też często wykorzystywana jest do produkcji grzejników łazienkowych. Aluminium również należy do jednych z najbardziej trwałych materiałów, a ponadto umożliwia równomierne rozprowadzanie ciepła. Jednak, jednym z większych mankamentów dekoracyjnych grzejników łazienkowych z aluminium może być ich dość duży ciężar. Miedź jest bardzo trwała i odporna na wilgoć, a te dwie cechy są bardzo ważne w przypadku grzejników łazienkowych, które są podatne na wilgoć i uszkodzenia spowodowane korozją.

Do produkcji grzejników łazienkowych wykorzystywane są również inne materiały, takie jak sproszkowany metal, mosiądz, poliuretan i tworzywo sztuczne. Wszystkie te materiały mają swoje zalety i wady, dlatego w jednym mieszkaniu można znaleźć zarówno grzejniki wykonane z metalu, aluminium, jak i z tworzywa sztucznego. Wybór materiału do produkcji grzejników łazienkowych powinien być dokonany w oparciu o oczekiwane efekty i warunki panujące w pomieszczeniu.

Grzejniki łazienkowe - wodne czy elektryczne? 

Grzejniki do łazienek występują w trzech podstawowych wariantach, jako modele wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne.

Jasna łazienka z chromowanym grzejnikiem drabinkowym

Grzejniki wodne

Modele wodne działają podobnie jak tradycyjne kaloryfery i wyróżniają się dość dużą mocą grzewczą, dzięki czemu ogrzeją nawet większe pomieszczenia. Z racji tego, że podłączane są do instalacji centralnego ogrzewania, działają tylko w sezonie grzewczym, więc na cieplejszy okres warto wyposażyć się w suszarkę elektryczną na mokre ubrania i ręczniki.

Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne łazienkowe używane są w celu zapewnienia dodatkowego źródła ciepła, bowiem nadają się bardziej do dogrzewania pomieszczeń niż efektywnego podnoszenia temperatury. Charakteryzują się nieco mniejszą mocą grzewczą od pozostałych rodzajów grzejników, ale z powodzeniem mogą posłużyć do suszenia mokrych ubrań i ręczników. Ich dużą zaletą jest łatwa instalacja, którą możesz przeprowadzić samodzielnie.

Grzejniki wodno-elektryczne

Energooszczędne elektryczne grzejniki łazienkowe świetnie sprawdzają się w łazienkach gdzie ważne jest podgrzanie pomieszczeń, ale nie stanowią dobrego rozwiązania w większych i mniej izolowanych pomieszczeniach, gdzie zapotrzebowanie na moc jest dużo większe. Jednocześnie, wielu użytkownikom zależy na tańszym sposobie ogrzewania łazienki również w cieplejszym okresie roku. Rozwiązaniem może być tutaj grzejnik wodno - elektryczny, który podłącza się do centralnego ogrzewania, ale dzięki doposażeniu urządzenia w grzałkę elektryczną mogą generować energię cieplną również poza sezonem.

Jaką moc grzejnika łazienkowego wybrać? 

O zapotrzebowaniu na energię cieplną i tym, dlaczego dobór odpowiedniego kaloryfera jest tak ważny pisaliśmy w artykule Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Podobnie jak w przypadku innych, domowych pomieszczeń, moc grzejnika łazienkowego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, typ ścian i poziomu izolacji cieplnej. Z reguły, urządzenia przeznaczone do łazienek charakteryzują się mocą od 50 W do ponad 1000 W. Według wyliczeń specjalistów, na jeden metr kwadratowy potrzeba 120 W, ale warto pamiętać o tym, że taka kalkulacja sprawdzi się tylko w dobrze izolowanym i szczelnym pomieszczeniu.

Jeżeli grzejnik ma służyć ogrzewaniu pomieszczenia, model drabinkowy może okazać się mało wydajny, dlatego w takiej sytuacji warto pomyśleć o tradycyjnym modelu płytowym. Do suszenia ręczników z ewentualnym dogrzewaniem pomieszczenia lepszym wyborem będą małe grzejniki łazienkowe o mocy 50-150 W. Komfortowa temperatura wewnątrz łazienki powinna wynosić około 24 stopni Celsjusza. W przypadku wątpliwości, co do wyboru odpowiedniej mocy grzejnika łazienkowego, warto skonsultować się z profesjonalistą.

Kaloryfery łazienkowe - sposób montażu

Decydując się na konkretny model grzejnika łazienkowe, warto zidentyfikować wpierw swoje możliwości montażowe. W małej łazience, gdzie nie mamy zbyt dużo miejsca na montaż urządzenia, lepiej sprawdzą się grzejniki w wersji pionowej, które mogą jednocześnie stanowić świetny element dekoracyjny. Grzejniki łazienkowe poziome zajmują nieco więcej miejsca, więc zalecane są w dużych pomieszczeniach. Jedną z zalet tego typu rozwiązania jest możliwość przekształcenia grzejnika na lustro lub podstawę dodatkowego oświetlenia.

Przed zakupem grzejnika do łazienki należy również ocenić możliwości podłączeniowe. Grzejniki można montować poprzez podłączenie dolne lub boczne, choć w ofercie niektórych producentów można znaleźć również kaloryfery z uniwersalnym podłączeniem. Wersje podłączane bokiem są szczególnie popularne w starszym budownictwie, dlatego przy wymianie grzejnika na nowy nie musisz przeprowadzać gruntownego remontu, wystarczy zakupić odpowiedni model. Podłączenie dolne jest bardzo popularne w modelach pionowych, a w przypadku niestandardowego montażu instalacji można zastosować połączenie krzyżowe.

Grzejniki łazienkowe - wymiary, kształty, wzory

Nowoczesne grzejniki łazienkowe występują w wielu wariantach rozmiarowych i kolorystycznych. Wymiary kaloryfera, podobnie jak moc urządzenia, należy dobierać zgodnie z zapotrzebowaniem oraz możliwościami montażowymi i przestrzennymi. Obecnie, producenci oferują wiele modeli o zróżnicowanych kształtach, w tym modele owalne, okrągłe lub te o całkowicie nieregularnym kształcie. Co więcej, na rynku dostać można również specjalne wąskie grzejniki łazienkowe przeznaczone do umieszczenia w kąciku małego pomieszczenia. Od lat największą popularnością cieszą się grzejniki łazienkowe drabinkowe ze względu na możliwość komfortowego suszenia mokrych ręczników i niewielkich ubrań.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel