Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

2022-07-19
Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Odpowiednio dobrany grzejnik do pomieszczenia zapewnia właściwy komfort cieplny jego użytkownikom. Duży wybór kaloryferów na rynku sprawia, że wybór odpowiedniego wariantu może być utrudniony. Dlatego w niniejszym wpisie zwrócimy uwagę na to, jak dobrać grzejnik w taki sposób, by spełniał on swoje zadanie.

Grzejnik - dopasowany do potrzeb

Współcześnie grzejniki kupuje się pod trzema kątami:

  • efektywności grzewczej,
  • wyglądu,
  • trwałości.

W przypadku efektywności grzewczej należy wziąć pod uwagę moc oraz ilość oddawanego do otoczenia ciepła. Nowoczesne grzejniki cechują się wysoką sprawnością, a co za tym idzie - wysokim poziomem emisji ciepła do otoczenia. Pozwala to na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem, o ile budynek posiada odpowiednio wyizolowane ściany. Jeśli budynek jest stary i do tej pory nie przeszedł termomodernizacji, to jedynym efektywnym rozwiązaniem będzie grzejnik żeliwny. Wiąże się to z jego charakterystyką pracy, która wymaga dłuższego nagrzewania, jednak żeliwo wypełnione gorącą wodą, znacznie dłużej oddaje ciepło.

W nowoczesnych lub nowopowstałych budynkach można postawić na szybkie nagrzewanie, ponieważ termoizolacja pozwala na znaczące zmniejszenie strat ciepła. Jest to także korzystniejsze rozwiązanie dla domowego budżetu, ponieważ znacząco skraca to czas, przez jaki grzejnik musi pracować z pełną mocą, aby uzyskać zadane wartości temperaturowe. W związku z tym w wielu współczesnych budynkach spotyka się grzejniki aluminiowe lub równie popularne - grzejniki płytowe.

Należy wziąć pod uwagę również fakt, że kaloryfery pełnią także dodatkowe funkcje. Idealnym przedstawicielem jest chociażby grzejnik łazienkowy, który pozwala osuszać ręczniki czy ubrania. Prócz podtrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, ma za zadanie również niwelować poziom wilgoci, który znacząco wzrasta po kąpieli. Problemem może okazać się fakt, gdy grzejnik zasilany jest z zakładu ciepłowniczego lub instalacja centralnego ogrzewania uruchamiana jest tylko na okres grzewczy. Wtedy można zastosować dwa rozwiązania. Pierwszym jest grzejnik elektryczny do łazienki, który zasilany jest bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Drugim rozwiązaniem jest zakup elektrycznej grzałki do tradycyjnego kaloryfera łazienkowego, która pozwala podgrzewać zgromadzoną w żeberkach wodę.

Kolejnym elementem jest wygląd. Na dobór grzejnika pod tym względem ma wpływ wykończenie wnętrza, a także wizja Inwestora. Designerskie wnętrza sprawiają, że obecnie nawet grzejniki stały się elementami ozdobnymi. Jednym ze sposobów uczynienia z kaloryfera elementu aranżacji wnętrza, jest wybór odpowiedniego wariantu, jakim jest grzejnik ozdobny, który swoim wyglądem nie przypomina standardowego kaloryfera. Jego zaletą jest fakt, że może on zostać umieszczony w dowolnej części pomieszczenia, bez strat w efektywności emisji ciepła. Z kolei alternatywą dla grzejnika dekoracyjnego, może być grzejnik podłogowy. Jest to idealne rozwiązanie dla Inwestorów ceniących sobie minimalizm i estetykę wnętrz. Dzięki braku konieczności dostosowywania przestrzeni pod kaloryfer ścienny, a jedynie pozostawienie odpowiedniej ilości przestrzeni do swobodnego przepływu powietrza.

Wytrzymałość jaką charakteryzują się grzejniki pokojowe uwarunkowana jest materiałami użytymi do konstrukcji, jak również środkami zabezpieczającymi przed np. korozją wywołaną wilgotnym powietrzem. Specjalna emalia uniemożliwia utlenianie się np. metalowej obudowy grzejnika aluminiowego, dopóki ta nie zostanie naruszona. 

Zapotrzebowanie na energię cieplną a ogrzewanie

W zależności od tego jaka powierzchnia musi być ogrzana, należy odpowiednio dobrać grzejnik, a dokładniej jego moc i zapotrzebowanie na energię cieplną, jaka pozwala na uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Przejmuje się że na 1m2 pokoju moc grzejnika powinna wynosić od 60 do 200W. Jest to uzależnione od izolacji cieplnej ścian i podłoża. W domach pasywnych zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi ok. 15 kwh/m2 rocznie, natomiast dla starego i nieocieplonego budynku, wartości te sięgają nawet w okolicach 160 kwh/m2 rocznie.

W przypadku m.in. domów pasywnych w zupełności sprawdzą się kaloryfery aluminiowe, które szybko uzyskują zadaną temperaturę, ale równie szybko się wychładzają. Gdy pomieszczenie jest dobrze wyizolowane, odpowiednia temperatura będzie utrzymywać się przez długi czas - a to ogranicza koszty ogrzewania. Z kolei odpowiednim rozwiązaniem dla budynków o słabej termoizolacji, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą grzejniki żeliwne, które co prawda nagrzewają się znacznie dłużej, jednak emisja ciepła jest również znacznie wydłużona.

Jednak aby ogrzewanie było efektywne, konieczne jest dbanie o odbiorniki ciepła, które z czasem mogą ulegać uszkodzeniom poprzez zanieczyszczenia wody. O tym jak można o to zadbać już na etapie projektowania instalacji lub w trakcie jej eksploatacji można przeczytać w naszym wpisie Jak dbać o instalację centralnego ogrzewania, gdzie poruszyliśmy temat zarówno samych odbiorników, jak również źródła ciepła i elementów instalacji.

Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło?

Zdecydowanym liderem jest tutaj grzejnik aluminiowy oraz elektryczny. Oba warianty w stosunkowo szybkim tempie uzyskują zadaną temperaturę, co w przypadku dobrze wyizolowanego budynku powoduje szybsze nagrzanie i łatwe utrzymanie temperatury powietrza.

W przypadku grzejników aluminiowych nie można zapomnieć, że w zależności od ilości płyt, ich zdolność i możliwości emisji ciepła będą większe lub mniejsze. Jeśli Inwestorowi zależy na jak najlepszym przewodnictwie - wtedy należy wybrać aluminiowy grzejnik jednopłytowy.

Forma grzejnika a jego użyteczność

Nowoczesny grzejnik do pokoju może być tylko odbiornikiem ciepła, ale może służyć także do jego chłodzenia. W tym przypadku stosuje się grzejniki klimakonwektorowe, które pozwalają na dwa tryby pracy - grzania lub chłodzenia. Oczywiście należy mieć na względzie, że klimakonwektory nie będą działać jak klimatyzatory, jednak skutecznie mogą obniżać temperaturę - zwłaszcza w upalne dni.

Ważne jest także jego umiejscowienie. Większość grzejników efektywność emisji ciepła opiera o naturalny ruch powietrza, który uzyskuje się poprzez subtelne nieszczelności w oknach - stąd najczęściej montuje się je pod parapetami. Z kolei grzejniki konwektorowe zasysają zimne powietrze, które następnie jest ogrzewane i wypuszczane górną częścią. W ten sposób powstaje wymuszony obieg, jednak dobrze, by był on napędzany także naturalnym ruchem powietrza w pomieszczeniu.

W przypadku grzejników łazienkowych ich funkcjonalność opiera się głównie o zapewnienie optymalnej temperatury, suchości powietrza, jak również możliwość wykorzystania ich do osuszania ubrań i ręczników. W tym przypadku warto zdecydować się nie modele z większą ilością drabinek, co poprawia możliwości ich zagospodarowania.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel