Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Centrala deszczowa- skuteczne zarządzanie wodą opadową.

2021-09-29
Centrala deszczowa- skuteczne zarządzanie wodą opadową.

Ciągle słyszymy o coraz większym deficycie wody pitnej, i choć na co dzień może tego nie zauważamy, warto zdać sobie sprawę, że jest to źródło nieodnawialne, którego w końcu zabraknie. W gospodarstwie wodę pitną wykorzystujemy do wielu czynności, również do takich, w których można by było wykorzystać wodę deszczową. 

Obecnie nasz klimat mocno się zmienia, coraz częściej zauważyć możemy okresy bezdeszczowe, a jeśli już deszcz się pojawi, jest krótki i ulewny. Przesuszona ziemia nie jest w stanie wchłonąć tak dużej ilości wody, przez co deszczówka bezpowrotnie z niej ścieka. Rozwiązaniem pomagającym zaoszczędzić wodę pitną, poprzez wykorzystanie wody deszczowej jest zastosowanie urządzenia do wykorzystania wody deszczowej. Wodę opadową spożytkować można do spłukiwania toalet, podlewania ogrodu, mycia samochodu czy nawet prania. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 50% wody użytkowej. To nie tylko oszczędności dla portfela, ale także dla środowiska z myślą o  naszych przyszłych pokoleniach.

Dlaczego warto korzystać z wody opadowej?

Oprócz korzyści ekonomicznych i ekologicznych, warto zauważyć, że woda z instalacji znacznie różni się od wody deszczowej pod względem jakości. Deszczówka w przeciwieństwie do wody z instalacji jest uboga w wapń, dzięki czemu o wiele korzystniej wpływa na rośliny, gdyż jest łatwiej przez nie przyswajalna i nie powoduje ich uszkodzeń. Pozytywny wpływ ma także na pranie. Ubrania są bardziej miękkie, pralka mniej zakamieniona, dodatkowo w wodzie z instalacji trudniej rozpuszczają się detergenty do prania w związku z czym zużywa się ich więcej. Urządzenia do wykorzystania wody użytkowej posiadają wysokiej jakości filtry, dzięki którym oczyszczają wodę z większych i drobniejszych zanieczyszczeń. Nie będzie nadawała się ona do spożycia, ani kąpieli, ale bez obaw można wykorzystać ją właśnie do prania czy spłukiwania toalety

Wilo RAIN1 Kompaktowa centrala deszczowa. 

Wilo RAIN1 to urządzenie, dzięki któremu z łatwością można wykorzystać wodę deszczową, aby zaopatrzyć w wodę urządzenia takie jak systemy nawadniania ogrodu, czy spłuczki toaletowe. Wilo Rain1 posiada kompaktową konstrukcję, różne opcje przyłączy hydraulicznych, a także jest gotowym systemem do podłączenia, który  sprawia, że instalacja jest szybka i nieskomplikowana. Intuicyjny interfejs zapewnia wygodną obsługę, i proste ustawienia, dzięki czemu jest łatwy w użytkowaniu. Wysoki program samoczynnego zabezpieczenia sprawia, że system ten posiada wysoką niezawodność. A bezpieczny dostęp do elementów systemu, umożliwia prostą konserwację.

Jak działa Wilo-Rain1?

Wilo- Rain1 dostarcza wodę deszczową ze zbiornika retencyjnego np. zbiornika podziemnego do punktów poboru poprzez rury instalacji. Deszczówka dostarczana jest za pomocą zintegrowanej wysokosprawnej samozasysającej pompy wirowej Wilo-HiMulti 3, w którą wyposażony jest system. Jeśli w takim zbiorniku poziom wody będzie zbyt niski, regulator, w który wyposażone jest urządzenie, przełączy zawór 3-drogowy i woda dostarczana będzie z przyłącza sieci wodociągowej. Regulator automatycznie uruchomi i zatrzyma pompę zabezpieczając ją przed suchobiegiem, jeśli wystąpi brak wody lub jeśli ciśnienie wody będzie nieodpowiednie. Wilo- Rain 1 wyposażony jest w 11-litrowy zbiornik, który dzięki przerwie powietrznej oddziela wodę deszczową od sieci wodociągowej. Woda miejska napełnia zbiornik poprzez zawór pływakowy, a w przypadku wystąpienia awarii, nadmiar wody swobodnie spływa do spustu.7-segmentowy wyświetlacz i diody LED, w który jest wyposażony pozwalają skutecznie monitorować wykorzystanie wody deszczowej i z łatwością ustawić parametry dopasowując pracę do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Montaż urządzenia- co warto wiedzieć?

Wilo- RAIN1 montujemy na ścianie za pomocą 3 śrub w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Urządzenie przeznaczone jest do użytku wewnętrznego, nie może więc być zamontowane na zewnątrz, a przede wszystkim wystawione na działanie mrozu. System ten nie może być zamontowany w pozycji stojącej, jest przeznaczony wyłącznie do montażu naściennego, a jego odległość od ziemi musi wynosić co najmniej 1m. W związku z możliwością wycieku mogącego wystąpić na skutek przelewu, nie należy montować niczego pod urządzeniem. Podczas instalacji należy zachować szczególna precyzję, gdyż aby urządzenie mogło pracować prawidłowo musi być idealnie wypoziomowane. 

O czym należy pamiętać?

Bezwzględnie pamiętać należy, że woda deszczowa nie nadaje się do picia. Niezależnie od jej źródła woda przepływająca przez urządzenie uznawana jest za niezdatną do spożycia.  Do produktu Wilo-Rain1 dołączona jest naklejka “Woda niezdatna do spożycia”, którą dla rozwiania wszelkich wątpliwości, na urządzenie należy nakleić. Kategorycznie zabronione również jest tworzenie bezpośredniego połączenia między siecią wodociągową, a siecią deszczówki.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Centrala deszczowa RAIN1-24 EM WILO 2551468

Centrala deszczowa RAIN1-24 EM WILO 2551468

14 695,00 zł netto12 637,70 zł netto
Centrala deszczowa RAIN1-25 EM WILO 2551469

Centrala deszczowa RAIN1-25 EM WILO 2551469

14 930,00 zł netto12 839,80 zł netto
Centrala deszczowa RAIN1-45 EM WILO 2551470

Centrala deszczowa RAIN1-45 EM WILO 2551470

15 675,00 zł netto13 480,50 zł netto
Pompa do wody WiloHiMulti 345 P/1/5/230 WILO 4194284

Pompa do wody WiloHiMulti 345 P/1/5/230 WILO 4194284

3 930,00 zł netto3 379,80 zł netto
pixel