Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bojler czy przepływowy podgrzewacz wody do domu?

2022-06-30
Bojler czy przepływowy podgrzewacz wody do domu?

Ogrzewanie wody użytkowej kiedy budynek nie ma dostępu można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie bojlera lub przepływowego podgrzewacza wody, które zapewnią dostęp do c.w.u. Rozwiązanie to jest niezależne od typowych urządzeń grzewczych jak kotły i piece, czy pompy ciepła, przez co kiedy z nich nie korzystamy - nadal mamy dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jak prezentują się poszczególne rozwiązania i które znajdą zastosowanie w poszczególnych miejscach?

Bojler elektryczny a przepływowy podgrzewacz wody - różnice

Na wstępie należy zwrócić uwagę na to jak urządzenia funkcjonują. Bojler to zbiornik pojemnościowy z grzałką wewnątrz, który zmagazynowana wodę podgrzewa i utrzymuje określoną temperaturę. Z kolei jak nazwa wskazuje, przepływowe podgrzewacze wody podnoszą temperaturę wody, która aktualnie przez nie przepływa.

Drugą znaczącą różnicą jest ich rozmiar. Bojlery posiadają przeważnie pojemność ok. 100 litrów, przez co mają znaczne rozmiary, zwłaszcza gdy są to zbiorniki np. 300-litrowe. Natomiast podgrzewacz przepływowy może być umieszczony nawet pod umywalką czy zlewozmywakiem, co ułatwia wyznaczenie miejsca pod jego montaż. Można także zdecydować się na większe modele, kiedy źródła poboru c.w.u. mogą być wykorzystywane jednocześnie, np. prysznic w łazience i zlewozmywak w kuchni.

To co różni oba urządzenia to także cena. Bojlery z reguły są droższe, jednak ich możliwości funkcjonalne sprawiają, że nawet gdy dopływ wody zostanie chwilowo odcięty, pozwala to na dysponowanie ciepłą wodą, czego nie ma przy podgrzewaczach przepływowych.

Kiedy warto wybrać bojler?

Bojler to idealne rozwiązanie do miejsc, gdzie okresowo w ciągu doby zużywa się większe ilości wody (np. kąpiele, mycie naczyń, etc.). Nagromadzona i sukcesywnie podgrzewana woda zapewnia dostęp nawet w momencie ograniczenia zasobów w instalacji wodnej. Dlatego bojlery często wykorzystywane są w przypadku domów letniskowych, gdzie lokalne sieci wodne niejednokrotnie nie pozwalają na wygenerowanie odpowiedniego ciśnienia.

Co gdy jednak inwestor zapyta: "Skoro stale podgrzewa, to bojler musi być drogi w utrzymaniu!". Nowoczesne bojlery elektryczne posiadają wysokiej klasy izolację termiczną, która pozwala utrzymać temperaturę wody na odpowiednim poziomie przez dłuższy czas - bez konieczności załączania grzałki. W ten sposób przy bardziej sporadycznej eksploatacji, ta będzie załączać się możliwie rzadko. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, gdzie umieszczony zostanie zbiornik. Jeśli z zewnątrz będzie stale otoczony zimnym powietrzem lub gruntem, to wiadomym jest, że będzie na niego oddziaływać dodatkowe zjawisko, które będzie nieznacznie - ale jednak - proces stygnięcia wody. Dlatego niektóre bojlery można wyposażyć w dodatkową otulinę, która tworzy dodatkową izolację.

Z racji, że bojlery nie należą do najmniejszych zbiorników, a dodatkowo posiadają formę walca, należy mieć dla nich przygotowane odpowiednie miejsce, a najlepiej takie, które w razie upadku (bojlera wiszącego, który zostanie źle przymocowany), nie wyrządzi nikomu krzywdy. Dlatego najczęstszym miejscem ich montażu są piwnice lub rogi łazienek, gdzie nie znajduje się żadna armatura.

Zalety bojlera które warto znać

  • możliwość gromadzenia ciepłej wody, którą można wykorzystać w późniejszym czasie;
  • nagrzana woda przez długi czas utrzymuje odpowiednią temperaturę;
  • zasobnik może być umieszczony w niewidocznym miejscu (np. piwnica);
  • niezależnie od ciśnienia wody w instalacji, bojler zawsze dostarczy odpowiednią ilość wody - z zgromadzonych zapasów;
  • łatwy w obsłudze, dzięki zastosowaniu konkretnej, stałej nastawy;
  • duży wybór pojemności zbiornika oraz wariantów mocy.

Kiedy warto zdecydować się na elektryczny przepływowy podgrzewacz wody?

Przepływowe podgrzewacze wody są urządzeniami o nieco innej charakterystyce pracy. Brak możliwości gromadzenia wody sprawia, że efektywność pracy jest uzależniona od ciśnienia wody w instalacji. Jednak jeśli użytkownik ma stały dostęp do prawidłowo działającej instalacji, to jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.

Na wstępie należy zaznaczyć, że przepływowe podgrzewacze wody będą najbardziej efektywne, gdy będą znajdować się niedaleko punktu poboru ciepłej wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych modeli, które dysponując zbyt małą mocą, mogą ogrzewać wodę np. tylko do jednej baterii. Dlatego zaprojektowanie odpowiedniego systemu, musi uwzględniać choćby jednoczesny pobór wody do baterii prysznicowej i zlewozmywakowej.

Zastosowanie ogrzewacza wody w takiej formie sprawdzi się w budynkach, gdzie użytkownicy często korzystają z wody w ciągu doby. W takiej sytuacji bojler mógłby mieć problem z nagrzewaniem odpowiedniej ilości wody, a ciągła praca generowałby koszty. Podgrzewacze wody zużywają ją tylko w momencie pracy, czyli przepływu wody przez urządzenie, przez co są ekonomiczniejsze, zwłaszcza gdy użytkowników jest więcej.

Zalety podgrzewaczy wody które warto znać

  • oszczędność, poprzez zużycie energii tylko w momencie pracy;
  • kompaktowy rozmiar ułatwia montaż w łazience lub kuchni;
  • kompletny brak strat ciepła w urządzeniu;
  • urządzenie bezproblemowo można połączyć z wieloma źródłami ciepła.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel