Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zawory łazienkowe - co należy o nich wiedzieć?

2023-01-30
Zawory łazienkowe - co należy o nich wiedzieć?

Zawory łazienkowe są jednym z najważniejszy i niezbędnych elementów wykorzystywanych w domowych instalacjach wodociągowych i nie tylko. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie instalacji wodociągowej i zagwarantowanie możliwości jej ekonomicznej eksploatacji. W ofertach wielu producentów z branży hydraulicznej znaleźć można kilka rodzajów zaworów zróżnicowanych pod kątem budowym, możliwości zastosowania i sposobu montażu. Awaria instalacji wodociągowej może mieć bardzo poważne skutki, dlatego warto ją odpowiednio zabezpieczyć stawiając na produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów oraz kupując zawory i akcesoria zgodnie z przeznaczeniem. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat montażu i możliwości zastosowań poszczególnych rodzajów zaworów łazienkowych.

W jakim celu stosuje się zawory łazienkowe?

Zawory łazienkowe stosuje się w celu łatwego kontrolowania kierunku przepływu wody i zapewnienia możliwości jej odcięcia w kryzysowych sytuacjach. Plan rozmieszczenia armatury łazienkowej i poszczególnych zaworów warto stworzyć już na etapie projektowania instalacji wodociągowej. W najlepszej konfiguracji, każdy typ sanitariatu powinien mieć osobny zawór, ale bardzo często stosuje się również system zaworów bezpieczeństwa przeznaczonych dla konkretnej grupy urządzeń - jeden zawór dla armatury łazienkowej, a drugi dla urządzeń kuchennych. Jedno i drugie rozwiązanie pozwala w bardzo łatwy sposób zamknąć pojedynczy zawór w przypadku naprawy, konserwacji czy wymiany któregoś urządzenia, bez potrzeby odłączania całej instalacji.

Jak przebiega montaż zaworów?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, zawory łazienkowe umożliwiające odcięcie dopływu wody powinny być montowane osobno dla każdego urządzenia, w tym dla wc, prysznica, wanny, bidety, umywalki, a nawet pralki. Z zasady, elementy armatury odcinającej należy montować przed wodomierzem, na gałęziach przewodów rozdzielaczy i odgałęzieniach pionu, przed urządzeniami służącymi do podnoszenia ciśnienia wody oraz w punktach, gdzie zachodzi konieczność odcięcia przepływu wody wypływającej na zewnątrz budynku.

Większość naszych Klientów poszukuje przyłączy i zaworów, które w łatwy sposób można ukryć w szafce łazienkowej, zabudować lub schować pod tynkiem. To dobre rozwiązanie z estetycznego punktu widzenia, jednak warto pamiętać o tym, że na wypadek awarii lub konieczności naprawy czy wymiany jakiegoś elementu, zawsze powinniśmy mieć dostęp do instalacji i zaworów.

Zawory łazienkowe - pełen wachlarz funkcjonalności i szerokie możliwości zastosowań

Zawory do instalacji hydraulicznej można podzielić na wiele kategorii, w zależności od wybranego kryterium - budowy, możliwości zastosowania, montażu. Najbardziej popularne są obecnie ręczne zawory ceramiczne. To standardowe zawory łazienkowe, składające się z trzech części: gałki, trzpienia i korpusu. Skupiając się na funkcjonalności zaworów łazienkowych, wyróżnić można jeszcze między innymi:

  • zawory bezdotykowe - te zawory mają specjalny czujnik, który wyłącza lub uruchamia dostarczanie ciepłej lub zimnej wody po detekcji ruchu lub kontaktu, 
  • zawory półautomatyczne - te zawory wymagają użycia lekkiego nacisku lub przekręcania, aby włączyć i wyłączyć dopływ wody. 

Zawory odcinające dopływ wody w łazience

W ofercie producentów z branży hydraulicznej, znaleźć można kilka rodzajów zaworów odcinających, które różnią się nie tylko budową, ale też sposobem działania, możliwościami zastosowania i szybkością z jaką odcinają przepływ wody. 

Zawory odcinające kulowe

Zawory kulowe są jednymi z najczęściej stosowanych zaworów regulacyjnych. Wykonane są one z połączenia rdzenia ze stali zaprojektowanego do przepuszczania płynów i gazów oraz kuli wykonanej z mosiądzu, brązu lub innych tworzyw sztucznych. Dzięki temu są one bardzo trwałe i służą do odcinania przepływu mediów. Kula jest połączona z rączką, dzięki czemu można ją obracać w celu zmiany lokalizacji otworu z zaworu - zamknięty lub otwarty. Zawory odcinające kulowe są łatwe w użyciu i mogą być wykonane w wielu różnych rozmiarach i kształtach, co czyni je idealnym rozwiązaniem do różnych zastosowań.

Zawory odcinające grzybkowe

Zawory grzybkowe to rodzaj zaworu, który jest podłączony do rury i służy do regulacji przepływającego płynu. Komponent jest wyposażony w drucik zwany grzybkiem, który otwiera lub zamyka ruch przepływu. Po włączeniu, grzybek jest obracany do odpowiedniej pozycji, aby uzyskać odpowiedni przepływ. Zawory grzybkowe są szeroko stosowane i mają wiele zastosowań, w tym w urządzeniach chłodniczych, systemach centralnego ogrzewania i innych systemach hydraulicznych.

Zawory odcinające klapowe

Zawory klapowe montowane są w cylindrze i mają możliwość blokowania lub zwalniania przepływu cieczy, gazu lub innego medium. Klapa odcinająca składa się z misy w kształcie usta, która zamyka lub otwiera zawór poprzez pochylenie jej do przodu i do tyłu względem linii płynu. Pozycja klapy odcinającej jest kontrolowana przez rigle przesuwne, a łożyska prowadzące umożliwiają dostrojenie do pożądanej pozycji.

Zawory odcinające na żyroskopie

Zawór odcinający na żyroskopie jest zaworem, który jest zasilany przez żyroskop, co pozwala mu szybko odciąć przepływ. Żyroskopy mogą być wykorzystywane do kontroli ciśnienia lub wydajności strumienia, aby zapobiec awariom lub dostosować parametry systemu.

Zawory odcinające na sprężynie

Zawory odcinające na sprężynie służą do regulowania lub blokowania przepływu w rurach lub pojemnikach. Umożliwiają one otwarcie i zamknięcie zaworu za pomocą sprężyny, która porusza się w bardzo szybkim tempie.

Jak wybrać zawór do instalacji wodociągowej w łazience?

Na początku, należy określić rodzaj zaworu, jaki będzie potrzebny. w Twoim gospodarstwie domowym. Potem warto ustalić typ materiału, z którego zawór ma być wykonany. Najpopularniejszymi materiałami do wyrobu zaworów są mosiądz, stal nierdzewna i tworzywa sztuczne. Następnie, należy określić rozmiar i rodzaj uszczelki. Większość zaworów wymaga odpowiednio dopasowanej uszczelki, aby uniknąć wycieków.

Przy zakupie warto też sprawdzić maksymalne ciśnienie, jakie zawór może znieść. Niektóre zawory są przeznaczone do pracy przy dużym ciśnieniu i muszą być specjalnie przystosowane do tych warunków. Pamiętaj również o porównaniu cen i propozycji różnych marek. Możesz też skorzystać z porad specjalistów, aby wybrać produkt o najlepszych parametrach użytkowych i dobrym stosunku jakości do ceny.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel