Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sterowanie temperaturą pozwala oszczędzić do 30% na ogrzewaniu!

2022-10-07
Sterowanie temperaturą pozwala oszczędzić do 30% na ogrzewaniu!

 

Jak w trudnych czasach oszczędzać energię grzewczą, nie rezygnując z komfortu na co dzień? Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie poprawiając wydajność instalacji grzewczej?

Sterowanie temperaturą daje realne oszczędności

Bez względu na to czy budynek jest ogrzewany kotłem na paliwo stałe, elektryczne, gazowe, czy też pompą ciepła, można płacić mniej. Kluczowy jest sposób, w jaki instalacja pobiera paliwo grzewcze. Aby był to sposób gospodarny, potrzeba sterowników. Automatyczne harmonogramy pracy ogrzewania są niskoemisyjne i energooszczędne. Racjonalny pobór energii chroni środowisko i – co szczególnie ważne w obecnych czasach – obniża comiesięczne rachunki.

Źródło ciepła, sterowane przez automatykę grzewczą, wytwarza tylko tyle ciepła, ile trzeba do utrzymania temperatury zadanej. W efekcie koszty ogrzewania zawsze są niższe bez względu na to, jakim rodzajem opału ogrzewamy budynek.

Montaż systemu sterującego ogrzewaniem nie jest skomplikowany, ale trzeba go dobrać do potrzeb domu. Wiodące marki, takie jak SALUS Controls, oferują darmowe wsparcie podczas doboru instalacji i późniejszego użytkowania urządzeń sterujących. Oszczędzanie jest prostsze, niż się wydaje.

Sterowanie strefowe się opłaca

Jeśli ogrzewanie całego domu jest oparte na pomiarach z jednego pomieszczenia, np. z salonu, w którym jest regulator, w pozostałych pokojach, w których go nie ma, temperatura zawsze będzie przypadkowa. Nie jest to wydaje, ani komfortowe dla mieszkańców. Zawsze komuś jest za zimno, a komuś za gorąco. Poza tym pomieszczenia mają różne funkcje – w jednych wolimy niższą temperaturę, w innych wyższą. O różnych porach przychodzimy i wychodzimy z domu. Sterowanie strefowe pozwala zarządzać ciepłem każdego pomieszczenia indywidualnie, dopasowując parametry grzewcze do stylu życia i rytmu dnia ludzi. W takich warunkach pobór energii grzewczej jest bardziej racjonalny i świadomy, a przez to płacimy mniej za ogrzewanie.

Jak to działa?

Dzięki sterowaniu strefowemu – osobnemu montowaniu regulatora w każdej strefie grzewczej – możemy świadomie zmniejszyć temperaturę nawet o kilka stopni w miejscach, w których rzadziej przebywamy (np. w przedpokoju, w pokoju gościnnym, w pustej sypialni). Podobnie, jeśli nikogo nie ma w domu. Kilka dni czy choćby godzin dziennie ekonomicznej temperatury naprawdę zrobi różnicę przy płaceniu za ogrzewanie.

Zdaniem ekspertów, obniżenie temperatury już o 1℃ to odczuwalna oszczędność na opłatach energetycznych. Jeżeli przełożymy to na kilka miesięcy sezonu grzewczego, liczby powiedzą same za siebie. Świadome obniżenie temperatury wnętrz – bez rezygnacji z komfortu – pozwoli zaoszczędzić setki lub tysiące złotych. Ostateczna kwota oszczędności zależy od powierzchni budynku.

Podwyżki cen za energię – płać mniej dzięki automatyce sterującej

W nadchodzącym czasie rynek grzewczy nie uniknie podwyżek. Analitycy ostrzegają również przed wzrostem cen za prąd. Aby mniej dotkliwie odczuć skutki tych fatalnych prognoz, pozostaje oszczędzać we własnym zakresie. Przemyślane sterowanie temperaturą to po prostu konieczność.

Pamiętajmy, że zużyjemy mniej paliwa grzewczego w obiektach, w których nie dochodzi do dużych wahań temperatury. Podczas nieobecności użytkowników powinna w nich panować temperatura ekonomiczna (o kilka stopni niższa od komfortowej). Nie należy również całkowicie wyłączać instalacji grzewczej, bo to spowoduje wyziębienie wnętrz, które trzeba będzie znów ogrzać, na co instalacja zużyje więcej energii, niż gdyby utrzymywała temperaturę ekonomiczną. Dlatego warto się zdać na automatykę sterującą ogrzewaniem.

Automatyka sterująca SALUS Controls

SALUS Controls zapewnia energooszczędne urządzenia, które służą do sterowania temperaturą w budynkach z każdym typem ogrzewania: grzejnikowym, podłogowym, elektrycznym, nadmuchowym. Do wyboru mamy sterowniki przewodowe, bezprzewodowe, działające przez Internet (seria SALUS Smart Home). Urządzenia te wspomagają codzienne oszczędzanie energii nie tylko w domach prywatnych, ale także w hotelach, lokalach użytkowych, miejscach pracy, urzędach, gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych.

Sprawdź dostępne produkty marki SALUS 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel