Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - kiedy, jak i gdzie?

2022-12-27
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - kiedy, jak i gdzie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi ekologiczną alternatywę dla tradycyjnego szamba. W ostatnim czasie cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem, głównie ze względu na bezobsługową pracę, stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz duży wybór systemów. Postanowiliśmy więc przybliżyć temat przydomowej oczyszczalni ścieków, skupiając się na tym, dla kogo to rozwiązanie jest przeznaczone, gdzie można je zastosować i ile to kosztuje. Podpowiadamy również jaką przydomową oczyszczalnie ścieków wybrać i jakich zezwoleń potrzebujesz by móc zrealizować montaż nowoczesnego systemu do likwidowania zanieczyszczeń domowych.

Kiedy warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi rozwiązanie dla gospodarstw domowych zlokalizowanych z dala od lokalnej sieci kanalizacyjnej. Budowa systemu jest zabroniona w miejscach, gdzie funkcjonuje już sieć kanalizacyjna, bowiem mieszkańcy mają obowiązek połączenia się z nią. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy oczyszczalnia powstała jako pierwsza. Prace związane z montażem systemu najlepiej organizować w okresie od wiosny do jesieni ponieważ wtedy gleba nie jest zbyt rozmoczona bądź zamarznięta.

Rodzaje przydomowej oczyszczalni ścieków

Poszczególne rodzaje przydomowej oczyszczalni ścieków różnią się od siebie pod względem sposobu przeprowadzania oczyszczania tlenowego. Oczyszczalnia drenażowa rozsączająca stanowi najprostszą i najtańszą wersję systemu oczyszczania ścieków, zaś układ jest praktycznie bezobsługowy. Jednak, cały system zajmuje sporo miejsca ze względu na rozbudowany układ drenażu.

Oczyszczalnia z filtrem piaskowym również charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi, a jest bardzo odporna na wahania w dopływach ścieków. Ten system również zajmuje dużo miejsca,a ponadto trzeba pamiętać o konieczności zabezpieczenia filtra przed czynnikami zewnętrznymi. Oczyszczalnia gruntowo-roślinna wyróżnia się bardzo ładnym zbiornikiem, który może stanowić ozdobę ogrodu. Co więcej, użytkownicy cenią sobie możliwość wykorzystywania roślin do naturalnego oczyszczania ścieków. Jednak, wybierając to rozwiązanie, należy liczyć się z dużym kosztami.

Oczyszczalnia z osadem czynnym charakteryzuje się wysoką skutecznością w redukcji zanieczyszczeń w równomierny i stabilny sposób. Montaż takiego systemu umożliwia gospodarcze wykorzystanie oczyszczonych ścieków, dlatego pomimo konieczności nauki obsługi i wyższych kosztów eksploatacyjnych, to rozwiązanie wciąż znajduje grono zwolenników. Ostatnią propozycję stanowi oczyszczalnia ze złożem biologicznym, która charakteryzuje się dużą odpornością na nieregularne dostawy ścieków oraz bardzo wysoką skutecznością. Wśród wad tego rozwiązania wyróżnia się konieczność płukania złoża oraz wymiany niektórych elementów eksploatacyjnych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne

Jak już wspomnieliśmy przydomowa oczyszczalnia stanowi świetną alternatywę dla klasycznego szamba, jednak co z szambami ekologicznymi? Czy stanowią konkurencję dla przydomowych oczyszczalni ścieków? Według specjalistów, szambo ekologiczne to takie rozwiązanie pośrednie pomiędzy klasycznym szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków.

Ekologiczne szambo, podobnie jak przydomowa oczyszczalnia, składa się z osadnika oraz układu drenaży, jednak procesy tlenowe i beztlenowe odbywają się w zupełnie innych sekcjach, a nie w jednym pojemniku, tak jak w przypadku oczyszczalni. Ponadto, obsługa szamba wymaga czynnika ludzkiego, bowiem raz na dwa tygodnie użytkownik tego rozwiązania powinien wrzucić do systemu tabletkę zawierającą bakterie oraz regularnie czyścić filtry.

Oba rozwiązania są bardzo bezpieczne, zarówno dla ludzi jak i środowiska, ale przydomowa oczyszczalnia ścieków, ze względu na specyfikę działania i komfort, jaki zapewnia, charakteryzuje się wyższą ceną. W przypadku domków letniskowych i innych budynków gdzie nie ma stałych dopływów ścieków, lepszym rozwiązaniem będzie tańsze, a jednocześnie w zupełności wystarczające szambo ekologiczne.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Niezależnie od wybranego rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków, podstawowy schemat działania jest bardzo prosty i opiera się na dwóch etapach. W pierwszym z nich zachodzi proces beztlenowego oczyszczania. Podczas niego, bakterie beztlenowe przeprowadzają w glinianym osadniku różne procesy biochemiczne, w tym fermentację. Ich działanie sprawia, że z zanieczyszczeń powstają związki rozpuszczalne w wodzie bądź sole mineralne. Przez kilka dni, kosz filtracyjny przesiewa płynne zanieczyszczenia, oczyszczając je w 65%.

Drugi etap oczyszczania ścieków polega na poddawaniu ich kolejnym procesom oczyszczającym, ale w warunkach tlenowych. Dzięki temu, można pozbyć się substancji toksycznych dla środowiska w 95%. A wszystko to dzięki neutralizacji i wykorzystaniu procesu rozkładu przy użyciu tlenu.

Jaką oczyszczalnię ścieków wybrać?

Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę, nie tylko atrakcyjną cenę, ale też warunki powierzchniowe i potrzeby przyszłych użytkowników. Planując montaż, bezwzględnie należy zajrzeć do Planu Zagospodarowania Przestrzennego, aby określić, czy któraś oczyszczalnia nie jest z góry wykluczona przez warunki techniczne. Największą popularnością cieszą się oczyszczalnie drenażowe, ze względu na mniejsze koszty i dosyć dużą skuteczność. Niestety charakteryzują się one wysokimi wymaganiami pod kątem dostosowania terenu, dlatego coraz częściej, Klienci decydują się na montaż biologicznych oczyszczalni ścieków, które nadają się do każdego rodzaju gruntu.

Pojemność zbiornika przydomowej oczyszczalni

Jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze konkretnego rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków jest ilość domowników, a zarazem ilość produkowanych zanieczyszczeń. Znajomość takich danych pomaga dobrać zbiornik o odpowiedniej wielkości. Wiele osób kupuje zbiornik o pojemności równej ilości zużywanej wody i jest to całkiem dobra taktyka. Z reguły, w domu z pełnym wyposażeniem sanitarnym, jeden domownik zużywa około 150 litrów wody na dobę, czyli w przypadku 4-osobowej rodziny będzie to 600 litrów. Wielkość zbiornika można również określać stricte na podstawie liczby mieszkańców na podstawie tak zwanej równoważnej liczby mieszkańców.

Jakie zezwolenia są potrzebne do przydomowej oczyszczalni?

W przepisach prawnych określono, że w przypadku, gdy system cechuje wydajność na poziomie mniejszym niż 5 metrów sześciennych na dobę, to nie ma konieczności zdobywania pozwolenia na przydomowę oczyszczalnię ścieków. Wystarczy zgłosić ten fakt do starostwa powiatowego. Zaś jeśli oczyszczalnia wydajnością przekracza próg 5 metrów sześciennych na dobę, należy zgłosić wniosek o pozwolenie wodnoprawne.

Po 21 dniach od zgłoszenia projektu inwestycji, można rozpocząć realizację przedsięwzięcia. Zgłoszenie to powinno zawierać szkice i rysunki systemu, mapę z dokładną lokalizacją oraz dokument potwierdzający własność działki. Tutaj od razu warto zaznaczyć, że zgłoszenie może spotkać się z odmową, w przypadku, gdy teren, na którym ma być zrealizowana oczyszczalnia jest okresowo zalewany wodą.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, przydomowa oczyszczalnia ścieków musi znajdować się w odpowiedniej odległości od infrastruktury domowej. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków odległości te wynoszą:

  • minimum 0,8 metra od kabli energetycznych,
  • minimum 2 metry od granicy działki, 
  • minimum 3 metry od drzew,
  • minimum 15 metrów od studni z wodą pitną.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Koszt przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od wielu czynników, w tym rodzaju wybranego systemu, liczby domowników, czy też ceny montażu. Oczywiście, im bardziej skomplikowany system i i zaawansowana technologia tym większy koszt całkowity inwestycji. W zależności od rodzaju przydomowej oczyszczalni, cena z montażem może wynosić:

  • od 7 000 do 10 000 zł - oczyszczalnia drenażowa, 
  • od 7 000 do 12 000 zł - oczyszczalnia biologiczna,
  • od 15 000 - oczyszczalnia roślinna.

W budżecie trzeba jeszcze uwzględnić koszt projektu, koszt usuwania osadów z osadnika gnilnego oraz koszt substancji antybakteryjnych. W niektórych rejonach Polski, można liczyć na gminne  dofinansowanie instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, które obejmuje zakup całego systemu oraz jego instalację.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel