Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Naczynie przeponowe- kluczowy element zabezpieczenia instalacji C.W.U.

2021-10-29
Naczynie przeponowe- kluczowy element zabezpieczenia instalacji C.W.U.

Kluczowym elementem w zabezpieczeniu instalacji wody użytkowej, chłodniczej, grzewczej czy solarnej jest naczynie przeponowe. Z uwagi na właściwość wody jaką jest rozszerzalność cieplna, w każdej instalacji należy zastosować zbiornik, który odbierze nadwyżkę wody. Zadaniem zbiornika hydroforowego jest również stabilizacja ciśnienia, a także powstrzymanie uderzeń hydraulicznych. W dzisiejszym artykule “pod lupę” weźmiemy naczynia C.W.U., które mają bezpośredni wpływ na wodę pitną, a więc i na nasze zdrowie.

Dostępne na rynku naczynia C.W.U. to stalowy zbiornik, podzielony na dwie części za pomocą membrany. Jedna część przeznaczona jest dla wody, natomiast druga to komora z powietrzem lub sprężonym do odpowiedniego ciśnienia azotem. Naczynie wyposażone jest w zawór do napełnienia lub upuszczenia gazu, a także przyłącze do instalacji.
Wybierając zbiorniki należy zwrócić szczególną uwagę na materiały z jakich zostały wyprodukowane. Obecnie dostępny jest szeroki wybór produktów, ale niestety część z nich nie gwarantuje należytego bezpieczeństwa. Z uwagi na próbę utrzymania się na rynku często producenci zmuszeni są konkurować ze sobą ceną, co wiąże się z koniecznością zastosowania słabszej jakości materiałów, a w konsekwencji niskiej klasy naczyniem.

Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając naczynia przeponowe?

Porównania dokonaliśmy między dwoma typami zbiorników. Wysokiej jakości naczynia przeponowe Global Water Solution, których wyłącznym dystrybutorem w  Polsce jest firma Bibus Menos Sp. z o.o. i popularne naczynia z membraną workową.

Membrana

W rozwiązaniu Global Water Solution wykonana jest z zagęszczonego butylu, który charakteryzuje się wysoką szczelnością i nie przepuszcza gazów zachowując odpowiednie ciśnienie. Membrana zamocowana jest za pomocą specjalnego pierścienia zaciskowego. Takie rozwiązanie sprawia, że nie porusza się ona w obrębie zbiornika i nie jest narażona na przetarcia i występujące z tego tytułu kosztowne awarie, co niestety zaobserwować możemy w popularnych rozwiązaniach. Kolejną zaletą membrany Global Water Solution jest jej specjalny kształt, który sprawia, że nie tworzą się fałdy, dzięki czemu nie zalega w nich woda powodująca namnażanie się bakterii.

Naczynie przeponowe do c.w.u. Seria PressureWave

Przyłącze 

Przyłącze zbiorników Global Water Solution wykonane jest ze stali nierdzewnej, co sprawia, że jest wytrzymałe i z czasem nie koroduje, jak to ma miejsce w popularnych zbiornikach, w których przyłącze wykonane jest ze zwykłej stali, powodując występującą z czasem korozję, mogącą doprowadzić do przeciekania naczynia. Przyłącze w rozwiązaniu przeponowym, z zewnętrznej strony jest wspawywane, natomiast od strony wewnętrznej dodatkowo zagniatane. Taka technika pozwala wyeliminować rozszczelnienia i w konsekwencji zalanie domu. W tradycyjnym rozwiązaniu przyłącze zamocowane jest za pomocą przykręcanego śrubami kołnierza. Podczas pracy instalacji pojawiają się drgania, które powodować mogą luzowanie się śrub i rozszczelnienie zbiornika.

Zbiornik

W porównaniu do popularnych zbiorników, naczynie przeponowe charakteryzuje się dłuższą żywotnością, dzięki poliuretanowej wkładce, która oddziela wodę od stalowej obudowy zapewniając brak korozji od środka. Z zewnętrznej strony z kolei, zabezpieczony jest dwuskładnikową poliuretanową powłoką nakładaną na podkład epoksydowy, która chroni naczynie przed wilgocią.

Zestawiając ze sobą zbiorniki przeponowe i tradycyjne workowe zdecydowanie korzystniej wypadają naczynia przeponowe, których przewagę zauważyć można w każdym elemencie budowy naczynia. Dzięki zastosowanym innowacjom, żywotność naczynia jest dłuższa, narażenie na rozszczelnienia zminimalizowane, a jakość spożywanej wody wyższa. Mimo, że koszt początkowy inwestycji jest większy to jednak, dzięki braku konieczności konserwowania, częstego serwisowania i napraw, finalnie zanotujemy znaczną oszczędność. Każdy zbiornik poddawany jest kontroli i szczegółowym badaniom oceniającym jego jakość przed wyjazdem z fabryki. Oprócz licznych certyfikatów jakości, o wysokiej klasie produktu świadczy także długość gwarancji, która liczy, aż 5 lat, podczas gdy popularnych naczyń tylko 2 lata, a także fakt, stosowania ich przez największych światowych inżynierów w prestiżowych budowlach jak Empire State Building, czy luksusowych hotelach w Dubaju. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel