Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Łączenie rur PCW - klejenie lub skręcanie

2022-07-31
Łączenie rur PCW - klejenie lub skręcanie

Łączenie rur PCW (polichlorek winylu) lub popularnie określane jako rury PVC, to powszechnie stosowane rozwiązania do instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Powszechnie stosowaną metodą jest klejenie lub skręcaniem - w przypadku łączenia rur z tego typu tworzywa sztucznego. Jak się za to odpowiednio zabrać by połączenia były trwałe i szczelne?

Klejenie rur PVC

Łączenie ze sobą rur z PCW odbywa się w oparciu o użycie jednoskładnikowego lub dwuskładnikowego kleju. W zależności od tego, jak szybko chcemy aby zawiązał nasz klej, stosujemy jednoskładnikowy - czas wysychania nawet do 12 h - lub dwuskładnikowy, który jest szybko utwardzalny, a czas do jego pełnego zaschnięcia, można ograniczyć podnosząc temperaturę otoczenia. Należy pamiętać, że łączenie rur PVC w ten sposób może odbywać się tylko w warunkach, gdy temp. otoczenia nie jest niższa niż +5oC.

Połączenie rur przy pomocy kleju tworzy nierozerwalny spoiwo, które w przypadku chęci wymiany elementu, będzie wymagać jego uszkodzenia, wraz z klejonymi elementami. Świadczy to jednocześnie o trwałości takiego połączenia, które w przypadku rur PCV i ich wykorzystania, jest bardzo ważne.

Etapy klejenia rur PCW

Cały proces klejenia zamyka się w zaledwie 5 etapach, jednak by klej związał zgodnie z przeznaczeniem, do każdego kroku należy podejść z należytą starannością.

  1. Oczyszczanie krawędzi rury - na tym etapie po odcięciu rury, musi ona zostać odpowiednio przygotowana. W tym celu stosuje się zabieg fazowania, który dotyczy zewnętrznej części rury PVC. Z kolei do usunięcia zadziorów znajdujących się wewnątrz, najlepsze będą gratowniki, które pozwolą sprawnie i efektwnie pozbyć się resztek z procesu cięcia;
  2. Oczyszczenie powierzchni rury przed klejeniem - skoro powierzchnia klejenia jest równa, należy ją skutecznie oczyścić z tłustych pozostałości. W tym celu wykorzystuje się zmywacz lub benzynę ekstrakcyjną. Proces ten należy wykonać dokładnie, a następnie pozostawić elementy do wyschnięcia;
  3. Ponowne oczyszczenie rury - nie jest to etap wymagany, jednak jeśli zależy nam na jak dokładniejszym spasowaniu elementów instalacji, warto ponowić proces, aż do uzyskania matowego i idealnie gładkiego odcinka;
  4. Zastosowanie kleju na łączone elementy - tutaj liczy się szybkość (w przypadku klejów dwuskładnikowych). Łączone elementy muszą być pokryte dokładnie rozprowadzoną warstwą kleju, dlatego do jego rozprowadzenia należy mieć przygotowany wysokogatunkowy pędzel. Przy użyciu kleju szybko schnącego, dobrym rozwiązaniem może okazać się pomoc drugiej osoby w nakładaniu kleju. Pozwoli to uniknąć problemu z pojawiającą się zaschniętą warstwą kleju, która może doprowadzić do nieszczelności;
  5. Połączenie klejonych elementów - kiedy wszystko jest przygotowane, należy już tylko połączyć ze sobą elementy. W momencie łączenia warto wykonać obrót elementów, w celu zadbania o lepszą jakość połączenia, poprzez lepsze rozprowadzenie kleju.

Skręcanie rur PCW

Ten rodzaj połączenia stosuje się w momencie, gdy rury z PVC mają zostać połączone z innym rodzajem materiału, jak np. stal czy miedź. W takim przypadku technologia związana z klejeniem całkowicie odpada, a do ich złączenia konieczne jest zastosowanie specjalnych łączników, posiadających odpowiedni gwint zewnętrzny. Tutaj również stosuje się technologię klejenia (rura PVC-złączka), jednak z samą rurą z metalu - połączenie jest już gwintowane. W takim przypadku stosuje się gwint PVC-U lub PVC-C.

Proces łączenia rur w tym przypadku wygląda podobnie, względem metody pełnego klejenia. Takie połączenia plastikowych rur z metalowymi, wymagają zastosowania odpowiedniej jakości złączek lub kolanek. W takim przypadku połączenie rur PVC musi być niezwykle szczelne i podatne na temperatury, które w przypadku rur z określonego stopu - nie stanowią wyzwania.

Stanowczo odradzamy zgrzewania rur. Ten rodzaj łączenia rur plastikowych sprawdza się tylko przy połączeniach, które wynikają z zastosowania tożsamych materiałów, z których składa się rura i łącznik.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel