Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kabina walk in - jak przygotować i w co najlepiej ją wyposażyć?

2022-08-18
Kabina walk in - jak przygotować i w co najlepiej ją wyposażyć?

Nowocześnie i estetycznie wyglądająca kabina walk-in to coraz częstszy wybór, podczas aranżacji łazienek, o stonowanym i minimalistycznym wyglądzie. Dzięki szerokiej gamie materiałów wykończeniowych, kabinę można dostosować do niemal każdego wnętrza. Jednak by kabina prysznicowa walk-in spełniała swoją rolę, musi być wpierw prawidłowo wykonana.

Kabina walk-in vs tradycyjna kabina prysznicowa z brodzikiem

Wygoda do jakiej przyzwyczaiły nas kabiny prysznicowe z brodzikiem może sprawiać, że przygotowanie i montaż wariantu walk-in wydaje się bardzo skomplikowany. Jest to jednak mylne wrażenie.

W obu przypadkach konstrukcja kabiny opiera się o spadek, który umożliwia przemieszczanie się wody w dół brodzika lub posadzki. Przyjmuje się, że powinien on wynosić min. 2,5% względem najwyższego punktu do najniższego na długości 1 metra. O ile w brodzikach ta kwestia rozwiązana jest już na etapie produkcyjnym, o tyle przy kabinach walk-in - trzeba o to zadbać osobiście.

Jednakże porównując ze sobą kabinę z brodzikiem i kabinę tpyu walk-in, łatwiej jest o dostosowanie odpowiednich wymiarów, w przypadku tej drugiej. W zależności od projektu oraz dostępnej przestrzeni, kabina walk-in może mieć dowolny rozmiar. Można powiedzieć, że są to często “kabiny prysznicowe na wymiar”.

Zalety kabiny walk-in

Do niewątpliwych atutów zaliczamy z pewnością łatwość utrzymania jej w czystości. Prosta konstrukcja  w postaci stelażu, szyby prysznicowej, płytek oraz odpływu, nie generuje miejsc trudnodostępnych dla chemii łazienkowej oraz podstawowych przyborów do czyszczenia. Dodatkowo duże powierzchnie szyb nie brudzą się tak szybko, a ich umycie to zaledwie kilka chwil, by błyszczały jak nowe.

Wspomnianą wcześniej zaletą jest także możliwość dopasowania wymiarów kabiny walk-in do potrzeb użytkowników oraz możliwości związanej z powierzchnią łazienki. Korzystając z gotowych brodzików, istnieje konieczność  dobierania ich w taki sposób by zminimalizować straty miejsca przy maksymalizacji powierzchni użytkowej. W przypadku kabin walk-in problem ten nie występuje.

Otwarta kabina prysznicowa zapewnia także optyczną lekkość i wrażenie większej przestronności. Dzieje się tak ponieważ przeszklone ściany nie zamykają kompozycji kabiny, a subtelniejsza konstrukcja nie obciąża optycznie pomieszczenia, np. poprzez wysoki rant brodzika.

Prysznic walkin jest także idealny dla osób mających problemy z poruszaniem ze względu na wiek czy niepełnosprawność. Brak rantów o które można zahaczyć sprawia, że są one bezpieczne, a dodatkowe akcesoria łazienkowe takie jak np. uchwyty, pozwolą zachować stabilną postawę.

Nie można zapomnieć również o wykończeniu kabiny. W ten sposób można zadbać o to, by płytki ułożone na posadzce były w pełni antypoślizgowe, tj. najlepiej o lekko chropowatej powierzchni.

Jak zbudować kabinę walk-in?

Tworzenie kabiny walk-in wymaga odpowiedniego przystosowania posadzki, dlatego wybór tego rozwiązania powinien być podjęty przed wykonywaniem prac wykończeniowych w łazience. Najbardziej optymalnymi momentami jest etap planowania budowy lub remontu łazienki. Później będzie się to wiązać z masą dodatkowej pracy i wzrostem kosztów - z czego inwestor na pewno nie będzie zadowolony.

Należy pamiętać, że w przypadku kabiny walk-in ogromne znaczenie ma jakość wykonanych uszczelnień przy pomocy silikonu i fug. Jeśli woda będzie dostawać się pod płytki, w perspektywie czasu spowoduje poważne uszkodzenia posadzki, a w najgorszym wypadku - doprowadzi do zalania. Dlatego tak ważne jest, by została zastosowana odpowiednia chemia sanitarna, która pozwoli na uniknięcie takich niespodzianek, a dodatkowo umożliwi wieloletnią eksploatację, bez pojawiających się w tym względzie problemów.

System odwodnienia prysznicowego

W pierwszej kolejności należy zdecydować się, w jaki sposób do kanalizacji mają spływać resztki wody z kąpieli. W tym przypadku wariantów jest kilka, a każdy z nich uwarunkowany jest kwestiami wizualnymi, gdyż pod względem funkcjonalności, działają niemal tożsamo.

Odwodnienie liniowe to często spotykany wybór, ze względu na łatwość jego montażu oraz czyszczenia. Nachylenie tylko w jednym kierunku ułatwia wypoziomowanie podłogi kabiny, a możliwość zabudowy odpływu np. płytkami, pozwala na ukrycie go i stworzenie niemal jednolitej tafli.

Odwodnienie punktowe wymaga nieco więcej pracy, gdyż spadek musi znajdować się aż z czterech stron. Zapewnia to jednak spływ wody niemal z każdego zakątka kabiny walk-in, zmniejszając pojawianie się osadu z wody i mydlin na podłodze.

Odwodnienie ścienne to zdecydowanie najlepszy wybór dla inwestorów, którzy lubią rozwiązania podtynkowe. Tutaj jak w przypadku odpływu liniowego - spadek skierowany jest tylko w jedną stronę. Dodatkowo ten rodzaj odpływu pozostawia w sobie mniej resztek powstałych w wyniku spłukiwania.

Szyba prysznicowa walk-in oraz stelaż

Kolejnym ważnym elementem jaki posiada kabina walk-in jest szyba. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że każda szyba będzie dobra - w końcu będzie na nią lecieć tylko woda - to jednak tak nie jest. Optymalna grubość szyby do kabiny walk-in wynosi między 6 a 8 mm (jeśli szyba umieszczona jest w profilu) lub między 8 a 10 mm, w przypadku gdy szyba opiera się tylko na stabilizatorach. Sztywność szyby prysznicowej ma w tym wypadku duże znaczenie, ponieważ naprężenia, które będą na nią oddziaływać podczas polewania czy to gorącą, czy zimną wodą, mogą spowodować jej pęknięcie.

Kabina typu walk-in może być wyposażona w szyby o zróżnicowanym wykończeniu - w pełni przeźroczysta, matowa, półmatowa, z malowanymi, czy klejonymi elementami ozdobnymi, a nawet o konkretnym zabarwieniu. To pozwala na pełną personalizację i dopasowanie jej do ogólnego wystroju pomieszczenia.

Z kolei stelaż najczęściej wykonywany jest z profili aluminiowych, tak aby w przypadku kontaktu z wodą, nie pojawiała się korozja. Tutaj inwestor również ma duży wybór co do koloru oraz sposobu wykończenia. Często stosowanym wyborem są matowe, czarne profile lub ich przeciwieństwo, czyli srebrne i połyskujące.

Wymiary kabiny walk-in

Minimalne wymiary jakie najczęściej można spotkać w przypadku gotowych kabin to 70 x 70 cm. W przypadku konstruowania w pełni spersonalizowanego prysznica walk-in wymiary te mogą być dowolne, jednak trzeba brać pod uwagę, że zbyt mała kabina będzie powodować wydostawanie się wody poza jej obszar, poprzez rozbryzg.

Optymalnym rozwiązaniem jest kabina walk-in, której wymiary pozwolą na stworzenie powierzchni o podstawie prostokąta. W ten sposób użytkownik uzyskuje wygodną przestrzeń do kąpieli, jak również swobodnego przemieszczania się w trakcie i po myciu, bez ryzyka wychlapywania wody.

Wyposażenie kabiny typu walk-in

Kabiny walk-in z łatwością wyposaża się w standardową armaturę prysznicową. Dlatego niezbędnym elementem będzie bateria prysznicowa, która może być dostosowana do przepuszczania wody w kilku kierunkach - kranem, do słuchawki prysznicowej, czy deszczownicy. Warto rozważnie dokonać wyboru, gdyż wysokojakościowe baterie łazienkowe nie są tanie, przez co ich częsta wymiana ze względu na możliwości jest co najmniej nieopłacalna.

W przypadku kabin walkin-in ze względu na ich otwartą konstrukcję warto zdecydować się na deszczownice, które pozwolą na wygodne opłukiwanie się z piany, bez znacznego rozchlapywania wody.

Jak wspomnieliśmy wcześniej do kabin walk-in z łatwością można zamontować specjalne uchwyty do podtrzymywania się lub nawet postawienia taboretu pod prysznicowego, który zwiększy bezpieczeństwo użytkownika.

Przydatne okażą się także uchwyty, mydelniczki czy pułki, które pozwolą na odłożenie środków pielęgnacyjnych. Kompletnie wyposażona kabina pozwala na posiadanie wszystkiego w zasięgu ręki.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel