Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać odpowiedni zasobnik CWU?

2022-01-25
Jak dobrać odpowiedni zasobnik CWU?

Zasobnik CWU to bardzo ważne urządzenie w każdym domu, gdzie ciepła woda użytkowa nie jest pobierana z sieci. Umożliwia magazynowanie określonej ilości wody i utrzymuje jej we właściwej temperaturze, poprzez podgrzewanie przy pomocy grzałki lub wężownicy. Duży wybór pojemności zasobników pozwala na stosowanie ich zarówno w domach, jak i obiektach użytkowych.

Do czego służą zasobniki CWU?

Jak wspomnieliśmy we wstępie - pozwalają gromadzić już nagrzaną wodę. Oznacza to, że same w sobie nie są źródłem ciepła, ale są dla niego magazynem. Kotły, pompy ciepła czy coraz bardziej popularne instalacje solarne, umożliwiają podgrzanie wody, by ta następnie trafiła do zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Nowoczesne zasobniki c.w.u. posiadają możliwość podtrzymywania zadanej temperatury dzięki efektywnej izolacji, a w połączeniu z grzałką lub wężownicą, mamy prawie nieograniczony dostęp do ciepłej wody użytkowej. Przy tym rozwiązaniu warto wziąć pod uwagę jeszcze pompy cyrkulacyjne CWU, które eliminują problem zastoin w instalacji. W ten sposób po odkręceniu kranu i ustawieniu napływu ciepłej wody, mamy do niej dostęp niemal natychmiastowo - a na pewno szybciej niż przy wodzie z sieci miejskiej.

Wykorzystuje się je do zapewnienia odpowiedniej ilości c.w.u. mieszkańcom domów, oraz użytkownikom obiektów użyteczności publicznej. Najczęściej spotyka się pojemności między 80 a 300 litrów, chodź są również większe i mniejsze pojemności.

Zasobniki CWU a rodzaj źródła ciepła

Są to urządzenia na ogół uniwersalne. Jednakże niektóre konstrukcje wykazują o wiele lepsze predyspozycje, gdy podłączone zostaną np. pod kotły gazowe lub kotły na paliwa stałe, jak choćby ekogroszek. Należy pamiętać, że generowana temperatura przez dany kocioł, musi mieć możliwość odbierania ciepła przez zasobnik. Dlatego np. kotły elektryczne wymagają zastosowania zasobnika z większą wężownicą, znajdującą się na dole. To pozwala zmniejszyć tzw. martwą strefę, w której woda nie ma możliwości uzyskania odpowiedniej temperatury. Z kolei wybierając kotły olejowe, musimy wziąć pod uwagę, że będziemy potrzebować miejsce nie tylko na zasobnik c.w.u., ale także na zbiorniki z paliwem.

Bardziej eko rozwiązaniami są pompy ciepła i instalacje solarne, które również mogą współpracować z zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Te najlepiej współdziałają z wężownicami, gdyż same w sobie dostarczają ciepło, które podczas zasilania centralnego ogrzewania, może zasilać również wodę w zasobniku CWU, poprzez oddanie części ciepła. Dla przykładu: instalacja solarna nie jest jedynym źródłem ciepła w budynku. Wtedy zasobnik CWU może być wyposażony nawet w dwie wężownice, by móc efektywnie ogrzewać wodę użytkową.

Jak dobierać zasobniki CWU?

By instalacja CWU działała sprawnie, wszystkie jej elementy muszą być kompatybilne ze sobą. Dobór zasobnika CWU wiąże się z wzięciem pod uwagę kilku czynników, które pozwolą na dostosowanie go do naszych aktualnych potrzeb. Co zatem warto wziąć pod uwagę wybierając zasobnik CWU?

Pojemność zasobnika c.w.u.

Pierwsze pytanie jakie pojawi nam się w głowie, zapewne będzie dotyczyć objętości, jaką powinien mieć. Tu spotykamy się z dwoma szkołami - faktycznym pomiarem wykonanym wcześniej (np. w poprzednim domu) lub ustaleniem średniego dobowego zużycia na podstawie rachunków za ciepłą wodę w mieszkaniu. Można przyjąć także uśrednione wyniki zużycia, dostępne w internecie. O ile pierwsze wyliczenia będą wynikać same z siebie, o tyle uśrednione wyniki trzeba zinterpretować względem swoich potrzeb.

Przyjmuje się, że średnie dobowe zużycie ciepłej wody użytkowej na dorosłego użytkownika budynku, to ok. 80 litrów. Przyjmując tę zależność, można ustalić, że trzyosobowa rodzina (2 dorosłych + dziecko), może generować zapotrzebowanie na CWU na poziomie 200 litrów na dobę. Oczywiście jest to tylko “sztywna” kalkulacja, ponieważ faktyczne zużycie może się wahać np. między 30 a 100 litrów na dobę.

Gdy pojawia się pytanie: Jaki zasobnik cwu dla 5 osób dorosłych? Teoretycznie można odpowiedzieć, że będzie to zasobnik CWU 400l. Jeżeli jednak zużycie będzie niskie może się okazać, że zasobnik CWU 300l, a nawet zasobnik CWU 200l może być w zupełności wystarczający.

Jeżeli jednak planujemy zakupić zasobnik CWU do miejsca, w którym z ciepłej wody użytkowej korzysta się rzadziej, można wybrać np. zasobnik CWU 120l, a gdy zużycie jest naprawdę nieduże, można się pokusić również o zasobnik CWU 100l i mniej.

Konstrukcja zasobnika ciepłej wody użytkowej

Z pozoru zasobnik CWU może na pierwszy rzut oka przypominać zwykły zbiornik na wodę, ale nic bardziej mylnego. Zasobnik na ciepłą wodę użytkową posiada z reguły kształt owalu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by miał figurę prostopadłościanu. Kształt nie ma wpływu na jego efektywność ani zastosowane rozwiązania, ale dla użytkownika - dany wariant może być bardziej ustawny w łazience lub kuchni, albo kotłowni.

By spełniały swoją funkcję, zasobniki CWU muszą być bardzo dobrze wyizolowane. W tym celu stosuje się szereg rozwiązań, takich jak poliuretan, wełna mineralna czy styropian, który posiada w sobie odrobinę grafitu. Ważne, by instalacja była wykonana dokładnie, gdyż ciepło może uchodzić również w okolicy przyłącz, otworu rewizyjnego, itp. Może on posiadać wbudowaną grzałkę elektryczną, miejsce na nią lub być go całkowicie pozbawiony. 

Dobry zasobnik CWU musi być również prawidłowo zabezpieczony przed korozją. Pojawia się wtedy pytanie: Zasobnik CWU ze stali nierdzewnej czy emaliowany?

W przypadku emaliowanego zasobnika na ciepłą wodę użytkową, jak sama nazwa wskazuje stosuje się emalię - w tym wypadku ceramiczną. Jej zadaniem jest zabezpieczenie zbiornika przed ewentualną korozją. Dlatego tak ważne jest, by wybierać spośród producentów, którzy znani są z wysokiego standardu kontroli jakości.

W przypadku nowoczesnych zasobników ze stali nierdzewnej, niezbędne jest anoda, która utrudnia osadzanie się kamienia, który może doprowadzić do uszkodzenia zasobnika i występowania korozji. Innym systemem może być rozpraszacz wody, który zmniejsza stosunek mieszającej się ze sobą wody ciepłej i zimnej.

Zasobnik z grzałką lub wężownicą

Zasobniki CWU mogą być wyposażone zarówno w samą grzałkę, samą wężownicę, jak również w oba te elementy jednocześnie.

Wężownica sprawdza się w momencie, gdy nasze źródło ciepła dostarcza w głównej mierze ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki wymiennikowi ciepła, możliwe jest oddanie jej części do ogrzania wody użytkowej. Należy mieć jednak na uwadze, że gdy źródło ciepła, np. kocioł jest nieaktywny poza sezonem grzewczym, nasz zasobnik CWU nie będzie miał zasilania. Wtedy przydatna okazuje się grzałka.

Zasobniki wyposażone w grzałkę mogą działać niezależnie od źródła ciepła w instalacji centralnego ogrzewania. Na jej efektywność ma wpływ jej umiejscowienie. Ulokowanie jej jak najniżej, pozwala na zwiększenie płaszczyzny grzewczej. Grzałka zasilana jest elektrycznie, dlatego przy jej wykorzystywaniu, trzeba wziąć pod uwagę opłaty związane z energią elektryczną.

Zasobnik CWU z grzałką elektryczną może współpracować również z wężownicą lub wężownicami. W ten sposób wspiera wymiennik ciepła, pozwalają o wiele szybciej osiągnąć odpowiednią temperaturę medium w zasobniku.

Zasobnik c.w.u. wolnostojący lub zintegrowany

Prócz pojemności, na umiejscowienie zasobnika, ma również jego forma. Czasami dopiero po czasie dokupujemy zasobnik CWU, co oznacza że musimy wybrać wariant wolnostojący. Atutem tego rozwiązania jest możliwość dobrania takiego zasobnika ciepłej wody użytkowej, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Wpływ na to może mieć marka, model, kształt, rodzaje i umiejsowienie kroćców, kolor, itp. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może on nie być idealnie dopasowany do naszego źródła ciepła, np. kotła. Wtedy istnieje możliwość, że będzie musiał stać w innym miejscu, niż zaplanowaliśmy i konieczne będzie znalezienie dla niego odpowiedniej przestrzeni.

Z kolei decydując się np. na kocioł kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem cwu, problem doboru przestaje istnieć. Gotowe zestawy są w pełni dopasowane do możliwości kotła i związanego z nim zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Kocioł i zasobnik tworzą przeważnie jeden pion. Oznacza to, że w jednym miejscu zamontujemy kocioł i zasobnik CWU. W ten sposób otrzymamy w pełni kompatybilny zestaw i zaoszczędzimy miejsce.

 

Ile kosztują zasobniki CWU?

Ceny są bardzo zróżnicowane. Na przykładzie naszego sklepu HAP Armatura, możemy powiedzieć że najtańszy zasobnik dostępny w ofercie to koszt ok. 1600 zł za zasobnik c.w.u. bez wężownicy SG(S) Tower Acu 100 l. Z kolei najdroższy to już wydatek ok. 40 000 zł. Co ma wpływ na cenę?

Przede wszystkim materiały oraz możliwości danego zasobnika. Bardziej pojemne i wykonane z wysokiej jakości stopów i tworzyw, będą droższymi wariantami. Z drugiej strony, wiele lat bezproblemowej eksploatacji jest warte swojej ceny, zwłaszcza jeżeli dany zasobnik CWU będzie odgrywał ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu.

Nie da się ukryć, że na cenę ma wpływ marka i model. Jednak jeśli kupujemy zasobnik CWU Galmet czy zasobnik CWU Kospel, mamy świadomość że płacimy za produkt, który jest prawidłowo wykonany, a jego konstrukcja jest dla nas bezpieczna. Warto sprawdzić również zasobnik CWU Immergas oraz Biawar, gdyż obie firmy cieszą się uznaniem wielu użytkowników ich urządzeń, na całym świecie.

FAQ

Jak dobrać pojemność zasobnika CWU?

Zasobnik dobieramy na podstawie faktycznego lub przewidywanego zużycia. Przyjmuje się, że na osobę dorosłą liczymy 80 litrów/dobę. Dla dzieci można oszacować zużycie na poziomie połowy tej ilości. Dlatego dla rodziny 2 dorosłe osoby + 2 dzieci, szacunkowo najbardziej opłacalny będzie zasobnik CWU 200 L.

Gdzie można zamontować zasobnik CWU?

Zasobnik może zostać zamontowany w kotłowni, łazience lub kuchni. Dzięki swojemu kształtowi (walca lub sześcianu), można go dopasować do wnęk lub przygotować dla niego specjalne miejsce. Często dzięki swoim wymiarom, mieszczą się pod wiszącymi kotłami, zaoszczędzając miejsce i tworząc spójną całość.

Czy zasobniki c.w.u. utrzymują temperaturę wody użytkowej?

Tak. Posiadają specjalną warstwę izolacyjną, która pozwala znacząco zmniejszyć oddawanie ciepła “na zewnątrz”. W tym celu wykorzstuje się najczęściej piankę poliuretanową, wełnę mineralną lub styropian. Zasobnik CWU musi być odpowiednio zabezpieczony, by nie uchodziło z niego ciepło w newralgicznych punktach, takich jak przyłącza.

Z jakim źródłem ciepłej wody może współpracować zasobnik CWU?

Zasobniki mogą pracować z kotłami, pompami ciepła i instalacjami solarnymi. Niektóre są celowo przeznaczone do danego typu źródła ciepła. Przed zakupem upewnij się, że wybrany przez Ciebie zasobnik CWU jest kompatybilny np. z kotłem który wykorzystujesz lub planujesz używać.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixel