Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grundfos SCALA. Poznaj wielofunkcyjne, kompaktowe pompy do domu i ogrodu.

2023-04-27
Grundfos SCALA. Poznaj wielofunkcyjne, kompaktowe pompy do domu i ogrodu.

SCALA 1 i SCALA 2 to kompaktowe pompy samozasysające marki Grundfos przeznaczone do podnoszenia ciśnienia w zastosowaniach domowych. Czym różnią się od siebie te w pełni zintegrowane hydrofory? Jakie są ich zalety i korzyści stosowania? I dlaczego SCALA 2 powstała wcześniej niż SCALA 1? Zapraszamy do lektury naszego artykułu! 

Idea pracy pomp SCALA 

Jaka idea przyświecała konstruktorom hydroforów do wody SCALA 2, a później SCALA 1? ,,Obecnie w nowych budynkach zazwyczaj nie ma już piwnic, a pomieszczenia gospodarcze są mniejsze niż kiedyś. Trzeba było stworzyć pompę z jak najmniejszym zbiornikiem, aby ta przestrzeń montażowa była możliwie mała, dlatego sięgnięto po inną konstrukcję. To, że w nowych hydroforach zbiorniczek jest bardzo mały wynika z tego, że zastosowany jest inny silnik.

W hydroforach klasycznych mamy silnik chłodzony powietrzem, który ma określoną liczbę załączeń na minutę. Żeby zbiornik był mały, musieliśmy zastosować inny silnik - silnik, który jest chłodzony przepływającą wodą. Ciepło z silnika jest odbierane przepływającą wodą, w związku z czym może się on włączać nawet ponad 20 razy na minutę, więc za każdym włączeniem kranu taka pompa może się załączać. Można sobie pozwolić na zredukowanie wielkości tego zbiorniczka do ok. pół litra lub mniej.

Zbiorniczek jest tylko po to, żeby pompa się nie włączała i wyłączała ciągle przy niedokręceniu kranu. Tak więc w nowoczesnych hydroforach już z tych dużych zbiorników zewnętrznych producenci zrezygnowali, co jest dużym plusem dla użytkownika.” - tłumaczy ekspert marki Grundfos, Zbigniew Waśkiewicz w rozmowie z Pawłem Kaczmarkiem w cyklu ,,Techniczna Kawa”.

Grundfos SCALA. Poznaj wielofunkcyjne, kompaktowe pompy do domu i ogrodu

Pompy Grundfos SCALA to w pełni zintegrowane urządzenia typu „wszystko w jednym”. Oznacza to, że obudowa urządzenia mieści wszystkie niezbędne elementy: pompę, zbiornik, zawory zwrotne oraz łącznik ciśnienia. Kompaktowa budowa pomp SCALA sprawia, że idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dysponujemy ograniczoną przestrzenią na montaż, a więc w domach jednorodzinnych bez piwnicy, w domkach letniskowych lub na działkach rekreacyjnych.

W skład rodziny pomp SCALA wchodzą 2 modele – SCALA1 oraz SCALA2. SCALA1 idealnie sprawdzi się do zaopatrzenia w wodę i nawadniania ogrodu, natomiast SCALA2 to najlepszy wybór do podnoszenia ciśnienia wody w domu.

SCALA2, czyli idealne ciśnienie wody w każdym kranie

GRUNDFOS SCALA2 rozwiązuje problem zbyt niskiego ciśnienia w instalacji. Służy do podnoszenia ciśnienia w budynkach mieszkalnych jedno- i dwurodzinnych (maks. 3 kondygnacje oraz 8 punktów czerpalnych). Umożliwia podnoszenie ciśnienia z sieci wodociągowej, ze zbiorników (posadowionych na ziemi lub dachowych) oraz zaopatrzenie w wodę ze zbiorników podziemnych i studni (< 8 m od lustra wody). SCALA2 wyposażona jest w przetwornicę częstotliwości. Dzięki temu utrzymuje stałe ciśnienie po stronie tłocznej bez względu na zmiany rozbioru. Żądane ciśnienie można ustawić w szerokim zakresie od 1,5 do 5,5 bara.

Kobieta obsługuje pompę ciśnienia wody Grundfos SCALA 2

SCALA 2 powstała jako następstwo pompy z przetwornicą częstotliwości marki Grundfos, która zniknęła z rynku już kilkanaście lat temu. SCALA 2 wyposażona jest w inteligentny sterownik, zintegrowany napęd z regulacją prędkości obrotowej, wbudowany zbiornik i zawór zwrotny oraz czujniki do kontroli pracy pompy. Przetwornica częstotliwości i układ sterujący pozwala nam utrzymywać ciśnienie na stałym, zadanym poziomie na wyjściu -  bez względu na liczbę włączonych zaworów czerpalnych. 

Układ pompy i czujnika utrzymuje stałe ciśnienie między atmosferą i zbiornikiem. Gdy otwiera się więcej kranów, ciśnienie w zbiorniku spada, co rejestruje czujnik - wysyła on sygnał do pompy, aby mogła ona podnieść ciśnienie, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stałego reżimu pracy. 

Zalety pompy do podnoszenia ciśnienia wody SCALA 2 to nie tylko nastawialne stałe ciśnienie, ale też cicha praca urządzenia (<47dB), łatwy i szybki montaż, solidna konstrukcja, niezawodne działanie i kompaktowa budowa.

Główne zalety pompy SCALA2

 • zintegrowany napęd z regulacją prędkości obrotowej silnika umożliwia utrzymanie idealnego ciśnienia w kranach,
 • prosta obsługa: inteligentny sterownik z czujnikami do kontroli pracy pompy i czytelny panel sterowania,
 • niski poziom hałasu < 47 dB(A),
 • zabezpieczenia i alarmy: sygnalizacja wycieku wody, suchobiegu, maks. czasu pracy, braku zasilania, blokady pompy, przekroczenia maks. ciśnienia i zakresu dopuszczalnej temperatury (wody, otoczenia),
 • kompaktowa budowa,
 • możliwość montażu na zewnątrz i automatyczny tryb przeciwzamarzaniowy,
 • nadaje się do wody pitnej.
Mężczyzna podlewa ogród wodą pompowana przez pompę wody Grundfos SCALA 2

SCALA1 – nowoczesny hydrofor zdalnie sterowany

SCALA1 idealnie sprawdzi się przy zasilaniu instalacji domowych w wodę z płytkich studni (< 8 m) i do podnoszenia ciśnienia wody z sieci wodociągowych, zbiorników pośrednich, podziemnych lub dachowych. Jest przeznaczona do podnoszenia ciśnienia w instalacjach dostarczających wodę do zaworów czerpalnych i natrysków, zraszaczy do podlewania trawników i systemów nawadniania ogrodów.
Dużą zaletą ułatwiającą eksploatację pompy SCALA1 jest moduł Bluetooth, który pozwala na pełną kontrolę nad pracą urządzenia z bezpłatnej aplikacji Grundfos GO Remote.

GO Remote to darmowa aplikacja, którą pobrać można z Apple Store i Google Play, obsługująca wszystkie urządzenia marki Grundfos, także te starsze. Z tego powodu, jak wyjaśnia ekspert i szkoleniowiec marki, Zbigniew Waśkiewicz, sparowanie urządzeń może odbywać się przez Bluetooth, drogą radiową lub przez podczerwień.

Oczywiście, pompa Grundfos SCALA 1 może pracować także bez aplikacji, jednak to ona uwalnia cały jej potencjał. Jakie możliwości zatem daje nam aplikacja?

 • Zdalne uruchomienie pompy - zdalny dostęp do pompy jest szczególnie cenny, kiedy pompa zamontowana jest w trudno dostępnych miejscach. 
 • Zwiększony maksymalny czas pracy - to przydatna opcja, kiedy używamy hydroforu np. do nawadniania ogrodu. Pompa może pracować nawet do 300 minut po naszym opuszczeniu działki.
 • Autoreset i alarm antycykliczny - z poziomu aplikacji GO Remote możemy sprawdzić, co działo się z pompą, czy np. zanotowała alarmy lub ostrzeżenia. Dostępna jest cała historia pracy hydroforu. W przypadku, gdy pompa wyłączyła się z powodu suchobiegu, musimy ją zresetować - w aplikacji możemy ustawić funkcję autoresetu: gdy woda znowu pojawi się w pompie, zostanie ona uruchomiona automatycznie. 
 • Sygnał zewnętrzny - dzięki tej funkcji pompa może być włączana i wyłączana np. sygnałem z czujnika poziomu w przypadku napełniania zbiornika dachowego lub czujnika wilgotności w przypadku stosowania pompy w systemach nawadniania. 
 • Wykrywanie nieszczelności w instalacji - aplikacja poinformuje nas każdorazowo o nieszczelności - czy to spowodowanej niedokręceniem kranu, czy wyciekiem.
 • Raport o uruchomieniu - pompa SCALA 1 może wygenerować plik z danymi o pracy pompy. 
 • Konfiguracja zestawu dwóch pomp - jeśli potrzebujemy większej wydajności, mamy możliwość rozbudowy naszej instalacji. Możemy zainstalować dwie pompy i skonfigurować ich połączenie właśnie dzięki aplikacji. 
 • funkcja kalendarza - z poziomu aplikacji można zaprogramować pracę pompy tak, aby pracowała tylko w określonych godzinach. Dla każdego dnia tygodnia wybrać można różne przedziały czasowe, co jest niezwykle przydatne w zastosowaniach do ogrodu.  

Pompa do podnoszenia ciśnienia wody SCALA 1 to aż pięć wielkości pomp nadających się do różnych zastosowań. Hydroforu można używać m.in. do zaworów czerpalnych i natrysków, zraszaczy do podlewania trawników, systemów nawadniania ogrodów, ale też do zainstalowania w szklarniach, małych budynkach użyteczności publicznej czy nawet w pewnym zakresie - w myjniach samochodowych.

Główne zalety pompy SCALA1

 • szeroka oferta (5 modeli) pozwala dobrać pompę do każdego zastosowania w domu i ogrodzie,
 • niski poziom hałasu < 55 dB(A),
 • kompaktowa budowa,
 • zdalne sterowanie dzięki modułowi Bluetooth i aplikacji Grundfos GO Remote,
 • możliwość sterowania sygnałem zewnętrznym, co znacznie rozszerza zakres zastosowania pompy
 • funkcja kalendarza - programowanie czasu pracy,
 • zabezpieczenia i alarmy: sygnalizacja wycieku wody, suchobiegu i maksymalnego czasu pracy,
 • nadaje się do wody pitnej,
 • możliwość połączenia 2 hydroforów w zestaw dwupompowy.

System SCALA1 – wykorzystaj każdą kroplę wody deszczowej

W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie tematem magazynowania i zagospodarowania wody deszczowej powstał System SCALA1. Ten domowy system do wody deszczowej bazuje na pompie SCALA1 3-35 lub 3-45. Zapewnia pierwszeństwo wykorzystania wody deszczowej zamiast wody wodociągowej. Jego montaż jest zgodny z normą EN1717, która gwarantuje oddzielenie wody deszczowej od wody z sieci wodociągowej.
System SCALA1 posiada możliwość komunikacji Bluetooth z aplikacją Grundfos GO Remote, co daje dostęp do wielu opcji i zaawansowanych funkcji, dostosowując działanie systemu do potrzeb użytkownika.

Główne zalety Systemu SCALA1

 • prosty montaż: elastyczne przyłącze tłoczne +/- 5%, przewody elastyczne do podłączenia wody deszczowej i wodociągowej,
 • zdalne sterowanie za pomocą modułu Bluetooth i aplikacji GO Remote,
 • funkcja wykrywania zdarzeń i kalendarza,
 • interfejs sterownika, który wyświetla status pracy,
 • ręczne lub automatyczne załączanie/wyłączanie,
 • automatyczne lub ręczne przełączanie między zbiornikiem na wodę deszczową, a zintegrowanym zbiornikiem na wodę sieciową,
 • niski poziom hałasu < 55 dB(A),
 • zewnętrzne wejście cyfrowe,
 • bezpieczeństwo: wykrywanie nieszczelności,
 • możliwość montażu na ścianie.

SCALA1 czy SCALA2?

Znając już możliwości nowoczesnych hydroforów marki Grundfos, możemy zastanowić się, który model będzie lepiej odpowiadał na potrzeby konkretnych instalacji. 

,,Bardzo istotne jest to, jak dobieramy pompę. Przy pompach tzw. elektronicznych, czyli z przetwornicą częstotliwości, układem sterowania, ciśnienie na wyjściu jest takie, jakie sobie ustawimy na panelu sterującym. - wyjaśnia Zbigniew Waśkiewicz - Układ trzyma je bez względu na wahania i wielkość ciśnienia na wejściu (...) W przypadku pomp bez przetwornicy częstotliwości (jak np. SCALA 1 - przyp. red.) musimy uważać, dlatego że ciśnienie na wyjściu jest równe sumie ciśnienia na wejściu plus to, które wynika z charakterystyki pompy (...) Musimy pamiętać, żeby w razie czego zastosować reduktor ciśnienia na wejściu, żeby po zsumowaniu to ciśnienie na wyjściu nie było wyższe niż 8 barów (8 barów to ciśnienie maksymalne dla modelu SCALA 1 - przyp. red.).”

Ekspert marki Grundfos konkluduje, że pompa SCALA 2 ma wiele zalet, m.in. możliwość stałego utrzymywania ciśnienia na wyjściu, natomiast nie jest obsługiwana zdalnie. Tę wygodną opcję posiada natomiast SCALA 1, która jest prostszym, ale nowocześniejszym hydroforem. W sytuacji idealnej istniałaby pompa, która łączyłaby ze sobą wszystkie te cechy. I właśnie nad takim rozwiązaniem pracuje Grundfos! Zalety modeli SCALA 1 oraz SCALA 2 znajdziemy w urządzeniu, które nie jest jeszcze dostępne na rynku - a mianowicie w hydroforze Grundfos SCALA 3.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o pompach SCALA i podnoszeniu ciśnienia wody? Obejrzyj kurs Grundfos Ecademy na Grundfos.pl

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel