Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kotły gazowe a przepisy prawne jakie musi spełniać instalacja

2022-12-30
Kotły gazowe a przepisy prawne jakie musi spełniać instalacja

Kotły gazowe cieszą się dużym zainteresowaniem głównie dzięki swoim niewielkim wymiarom, które czynią je bardziej atrakcyjnymi od wielkich i ciężkich kotłów na paliwa stałe. Użytkownik przekonuje również brak konieczności dokładania paliwa oraz fakt, że do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania pieca wystarczy przegląd raz w roku. Posiadanie niektórych modeli kotłów gazowych wiąże się z koniecznością wydzielenia kotłowni, w której umieszczone zostanie urządzenie, bowiem nie może być ono trzymane w pomieszczeniach, gdzie na stałe przebywają domownicy. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego, kiedy kotłownia gazowa jest konieczna i jakie wymagania musi spełniać wedle aktualnych przepisów obowiązujących w Polsce.

Kiedy kotłownia gazowa jest konieczna?

W wielu domach jednorodzinnych, już w planie zagospodarowania domu, wydziela się pomieszczenie na kotłownię. W przypadku zakupu wiszącego modelu kotła kondensacyjnego, takie pomieszczenie nie musi charakteryzować się dużą powierzchnią, dlatego wiele osób decyduje się z góry na takie rozwiązanie. Zaś na rynku nie brakuje ofert od producentów gwarantujących możliwość podłączenia kotła w kuchni lub łazience, co stanowi dobre rozwiązanie dla osób nieposiadających dodatkowego pomieszczenia. Tu warto zaznaczyć, że kocioł musi być uwzględniony w zabudowie danego pomieszczenia, więc należy wybrać go wcześniej i sprawdzić wymiary.

Według obowiązujących przepisów, kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania wyposażone w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe nie muszą być montowane w osobnym pomieszczeniu (kotłowni) o ile wnętrze mieszkalne posiada kubaturę większą niż 6,5 m sześciennego. W przypadku większości modeli kotłów z otwarta komorą spalania zachodzi konieczność zainstalowania urządzeń w wydzielonej kotłowni. Jednak na rynku można znaleźć małe urządzenia o mocy nieprzekraczającej 30 kW, które można montować w pomieszczeniach o kubaturze nie mniejszej niż 8 m sześciennych.

Kotły gazowe o mocy wyższej niż 30 kW muszą być zlokalizowane w osobnym pomieszczeniu o minimalnej wysokości sięgającej 2,2 m, a ponadto wyposażonym w specjalne drzwi o określonej odporności ogniowej. Warto pamiętać również o tym, że używając kotła zasilanego płynnym gazem, kotłownia nie może znajdować się w podziemiu, a samo pomieszczenie nie może zawierać studzienek lub zagłębień. Co więcej w ścianie takiej kotłowni należy utworzyć otwór, którym, w przypadku awarii, gaz wydostanie się na zewnątrz budynku.

Ile miejsca zajmuje kocioł gazowy? 

W zależności od oferty producenta, poszczególne modele kotłów gazowych mogą mieć różne wymiary. Jednym z ważniejszych aspektów jakie należy wziąć pod uwagę przy wydzielaniu przestrzeni na kotłownię jest sposób montażu kotła, bowiem mogą one występować w formie wiszącej lub stojącej.

Wiszący piec gazowy do umieszczenia na ścianie    

Standardowy kocioł wiszący, stanowiący optymalne rozwiązanie w wielu domach, ma około 70-80 cm wysokości i 40-45 cm szerokości, a także 30-35 cm głębokości. Tego typu modele można zakupić w wersji jedno- lub dwufunkcyjnej (z przepływowym podgrzewaczem wody w zestawie). Jednofunkcyjne kotły gazowe zwykle kupuje się w komplecie z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, który należy umieścić na podłodze pod kotłem. Średnie wymiary zasobnika o pojemności 120-200 litrów to 90-120 cm wysokości oraz 55-65 cm szerokości i głębokości. Kotły gazowe dwufunkcyjne, w swojej budowie posiadają wszelkie niezbędne akcesoria, dlatego też w tym przypadku nie ma konieczności wydzielania miejsca na dodatkowe sprzęty. Jeżeli poszukujesz informacji, na temat tego, który model lepiej sprawdzi się w Twoim domu, koniecznie zapoznaj się z artykułem Kotły gazowe jednofunkcyjne vs kotły gazowe dwufunkcyjne - kiedy wybrać konkretny typ?

Duży kocioł gazowy do ustawienia na podłodze

Modele stojące charakteryzują się zwykle dosyć dużą wagę, ze względu na żeliwne wymienniki, które powodują, że niektórzy uważają te modele za archaiczne. Jednocześnie nie można im odmówić ogromnej wytrzymałości na różne czynniki, w tym wahania ciśnienia i temperatur, dlatego stale znajdują nowych nabywców, którzy mogą pozwolić sobie na montaż większego urządzenia w domu.

Wymiary stojącego kotła gazowego są zbliżone do rozmiarów standardowej pralki lub większej zmywarki, wysokość ma około 85 cm, szerokość 40-60 cm, zaś głębokość 60-70 cm. Do tego należy jeszcze doliczyć miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej. Niektórzy producenci oferują możliwość zamontowania pieca na zasobniku, ale wiąże się to z koniecznością zakupu zestawu pasujących do siebie urządzeń. Alternatywę stanowi również zakup gazowego kotła kondensacyjnego z wbudowanym zasobnikiem, z tym, że wtedy musimy się liczyć z jeszcze większymi wymiarami urządzenia.

Ile przestrzeni należy zapewnić wokół pieca gazowego?

Większość urządzeń skonstruowano tak, aby obsługa pieca wymagała tylko dostępu do przedniego panelu. Biorąc to pod uwagę należy zapewnić taką ilość wolnej przestrzeni, aby umożliwić swobodne zdjęcie obudowy i wykonanie przyłączy rur, które znajdują się od spodu kotła wiszącego lub z tyłu kotła stojącego. Producenci w instrukcjach, zawsze zamieszczają szczegółowe informacje na temat sposobu montażu pieca gazowego i zalecenia, ile wolnej przestrzeni wokół niego należy pozostawić.

Wymagania prawne dotyczące kotłowni gazowej 

Konkretne wymagania dotyczące projektowania i wykonywania kotłowni gazowych zawarto w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tym dokumencie, znajdziemy informacje na temat tego, że w kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania o mocy nieprzekraczającej 30 kW można montować pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu ludzi, co rozumiane jest jako pomieszczenia, w których mieszkańcy spędzają mniej niż 4 godziny na dobę. Można zaliczyć do nich kuchnię , łazienkę garderobę, przedpokój, pralnię, czy też inne pomieszczenia sanitarne.

Dobre kotły gazowe o mocy przekraczającej 30 kW oraz kotły z otwartą komorą spalania muszą być instalowane w oddzielnym pomieszczeniu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kocioł z otwartą komorą spalania wyposażony jest w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe. Wtedy niezależnie od rodzaju posiadanej wentylacji, kotły gazowe mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie.

Według zaleceń, kotłownia gazowa powinna być umiejscowiona w centralnym punkcie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Z reguły, najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie pomieszczenia na najniższej bądź najwyższej kondygnacji budynku, przy czym w budynkach posiadających więcej niż 4 piętra, kotłownia musi znajdować się na najwyższym piętrze.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel