System kanalizacji grawitacyjnej można stosować, gdy spadek terenu zachodzi w kierunku oczyszczalni ścieków. Zwierciadło wód gruntowych musi znajdować się na głębokości 0,5 m poniżej dna wykopu, a zabudowa powinna być zwarta a grunty nośne. Ze względu na swoją prostą konstrukcję i działanie w oparciu prawa fizyki, instalacje kanalizacji grawitacyjnej uważa się za najmniej awaryjne.
Kanalizacja grawitacyjna do domu i firmy
Obecnie trudno jest wyobrazić sobie dom czy też budynek o przeznaczeniu komercyjnym bez podłączenia do niezbędnych mediów: prądu, wody oraz kanalizacji zewnętrznej służącej do odprowadzanie ścieków i wód opadowych. System ich odprowadzania niezbędny jest zarówno w domach mieszkalnych, jak i firmach, sklepach biurach czy zakładach produkcyjnych. Grawitacyjne instalacje kanalizacyjne, są o wiele bardziej popularne niż systemy kanalizacji ciśnieniowej.
Ze względu na stopień segregacji ścieków w ramach kanalizacji grawitacyjnej wyróżniamy następujące systemy:
- kanalizacja ogólnospławna,
- kanalizacja rozdzielcza,
- kanalizacja półrozdzielcza,
- kanalizacja małośrednicowa.
Jak działa kanalizacja grawitacyjna?
Nie wszyscy wiedzą jak działa kanalizacja grawitacyjna. Otóż droga nieczystości początkowo przebiega z urządzeń sanitarnych za pośrednictwem podejść do pionów kanalizacyjnych, a później nieczystości trafiają do przewodów odpływowych poziomych, z których główny przewód kieruje je do odbiornika. Takim odbiornikiem może stać się przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo albo sieć kanalizacji zbiorczej. Do pokonywania różnic wysokości, przy zmianach zagłębień kanałów służą studzienki kaskadowe i komory kaskadowe.
W systemie kanalizacji grawitacyjnej spływ i transport ścieków następuje pod wpływem ich ciężaru, stąd przy jej projekcie należy uwzględnić potrzebne spadki, a także zastosowanie rur o odpowiednich średnicach. Istotne jest również napowietrzaniu instalacji. Projekt kanalizacji grawitacyjnej musi być dobrze przemyślany, gdyż w przypadku złego jej wykonania konsekwencje mogą być bardzo bolesne dla jej posiadacza. Może się ona zapychać, głośno pracować, a także powodować nieprzyjemne zapachy. Dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę na odcinek między urządzeniem sanitarnym a pionem. Musi on być jak najkrótszy przy obowiązkowym spadku w kierunku pionu.
Kanalizacja sanitarna grawitacyjna
Kanalizacja sanitarna grawitacyjna to system kanalizacji przeznaczony do grawitacyjnego odprowadzenia ścieków bytowo-gospodarczych, zwanych sanitarnymi. Minimalny spadek przewodów jaki w nim następuje musi wynosić 2-3 proc, czyli 2-3 cm na każdy metr bieżący przewodu kanalizacyjnego. Nigdy natomiast nie powinno się układać przewodów ze spadkiem większym niż 15 proc. Zbyt małe spadki w podejściach kanalizacyjnych lub ich brak spowoduje, że ścieki nie będą spływać grawitacyjnie.
Ponadto, ponieważ kanalizacja sanitarna grawitacyjna odpowiada za odprowadzanie ścieków z poszczególnych urządzeń sanitarnych umywalek, czy toalet, cechuje się ona bardzo agresywnym środowiskiem. Stąd stosuje się w niej rury i studzienki kanalizacyjne, odporne na ścieki agresywne i niezbędne jest zapewnienie szczelności. Dlatego też zastosowane w niej połączenia elementów powinny wykluczać infiltrację i eksfiltrację.
Ponadto zaprojektowane systemy kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej powinny być dostosowane do zmiennych temperatur, a także obecności w ściekach tłuszczów czy materiałów, które powodują ścieranie. Należy również pamiętać, o tym, że deszczówki nie wolno odprowadzać do kanalizacji sanitarnej – która nie służy do odprowadzania wód opadowych. Do odprowadzania deszczówki służy instalacja grawitacyjna deszczowa.
Kanalizacja grawitacyjna a ciśnieniowa
Różnica pomiędzy kanalizacją grawitacyjną a ciśnieniową polega na sposobie przepływu ścieków. Mogą być one transportowane poprzez działanie siły grawitacji lub wymuszone, poprzez wytworzenie w układzie nadciśnienia. W kanalizacji grawitacyjnej przepływ ścieków odbywa się samoistnie dzięki sile grawitacji, dzięki czemu układ nie wymaga zasilania. Cechuje się ona bardzo niską awaryjnością, a także niskimi kosztami eksploatacji.
Wadą kanalizacji grawitacyjnej jest konieczność układania przewodów kanalizacyjnych ze spadkiem.
Jeżeli jednak budowa systemu grawitacyjnego przepływu ścieków jest niemożliwa bądź nieopłacalna, stosuje się systemy ciśnieniowe, nie wymagają one bowiem ułożenia przewodów ze spadkiem. Ich praca polega na wymuszeniu przepływu w sieci przewodów poprzez tłoczenie ścieków do przewodów ciśnieniowych za pomocą pomp. Zaletą kanalizacji ciśnieniowej jest także wysoka szczelność, dzięki czemu jej przewody mają małe średnice, co obniża koszty budowy. Dużą wadą kanalizacji ciśnieniowych jest ich zawodność w przypadku przerwy w dostawie prądu lub awarii urządzeń, a także ich niewielki zasięg.
Kanalizacja grawitacyjna w ofercie hurtowni HAP Armatura
W ofercie hurtowni HAP Armatura posiadamy szereg akcesoriów niezbędnych do wykonania systemu kanalizacji grawitacyjnej, takich jak rury, kolana, trójniki czy mufy kanalizacyjne wyprodukowane przez renomowane firmy Kaczmarek oraz Profil. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.