-
Mój Prąd 6.0 przedłużony i z większym budżetem – co to oznacza dla Instalatorów?
Program Mój Prąd 6.0 został wydłużony do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania budżetu. Ilość środków na wsparcie inwestycji fotowoltaicznych również została powiększona. To znakomita wiadomość dla Instalatorów. Więcej środków na mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii elektrycznej i ciepła to szansa realizacji dodatkowych zleceń od klientów, którzy chętniej zainwestują w moduły PV w ramach dofinansowania. Poznaj zasady programu i sprawdź, jak najlepiej wykorzystać tę sytuację do rozwoju swojego biznesu.
-
Jakościowe komponenty do instalacji fotowoltaicznej są już dostępne na HAP.pl
Fotowoltaika to obecnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej instalowanych typów nowoczesnych instalacji energetycznych bazujących na technologii OZE. Rosnące zainteresowanie własną produkcją prądu ze słońca wśród klientów indywidualnych i firm sprawia, że coraz więcej Instalatorów poszerza swoją ofertę o montaż paneli fotowoltaicznych. Teraz wszystkie potrzebne materiały i komponenty dla profesjonalnych systemów PV znajdziecie na HAP.pl!
-
Nowości łazienkowe Deante - kolekcja Blur i Jasmin
Funkcjonalność, trwałość i ponadczasowy design – to najważniejsze cechy współczesnych łazienek. W 2025 roku coraz większy nacisk kładzie się też na oszczędność wody, łatwość w utrzymaniu czystości oraz wysoki komfort użytkowania. Deante, renomowany producent armatury i ceramiki sanitarnej, wprowadził na rynek dwie kolekcje wyposażenia sanitarnego łazienek: Blur i Jasmin. To innowacyjne baterie oraz ceramika, w których połączono wysoką jakość wykonania z nowoczesnymi technologiami.
-
Czyste Powietrze 2025: nowe zasady i najważniejsze zmiany
31 marca 2025 r. startuje nowa odsłona programu Czyste Powietrze. Po kilkumiesięcznej przerwie, inwestorzy znowu będą mieli możliwość składania wniosków o dofinansowanie na termomodernizację domu, wymianę kotła grzewczego czy inne działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej ich budynków. Co nowego pojawiło się w tegorocznej edycji Czystego Powietrza, na jakie urządzenia nie można już uzyskać dotacji i jakie są największe zmiany dotyczące zasad przyznawania dofinansowania? Sprawdź to!
-
Ochrona kotła przed zanieczyszczeniami – jak działa Caleffi XS®?
Ochrona kotła przed zanieczyszczeniami jest kluczowym elementem zapewniającym jego niezawodność i efektywność. Przyjrzyj się, jak działa Caleffi XS® z serii 5459 - urządzenie filtrujące z magnesem do montażu pod kotłem. Sprawdź, jakie zanieczyszczenia eliminują filtry, jakie są konsekwencje braku ochrony kotła, oraz jakie metody usuwania zanieczyszczeń są najskuteczniejsze.
-
Kotły gazowe w 2025 roku - o czym należy pamiętać?
Czy w 2025 roku nadal opłaca się inwestować w nowy kocioł gazowy? Jak długo będzie można go używać? Sprawdź, jak wygląda przyszłość ogrzewania gazowego w obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej.
-
Trend 2025: Budynki plus energetyczne - co je wyróżnia?
W 2025 roku coraz częściej mówi się o budynkach plus energetycznych, które stanowią odpowiedź na rosnące trendy proekologiczne na rynku instalacyjnym i budowlanym. W kontekście postępujących zmian klimatycznych, nowych dyrektyw Unii Europejskiej oraz stale rosnących kosztów energii, domy produkujące więcej energii, niż zużywają, stają się standardem przyszłości. Czym charakteryzują się takie budynki i jakie rozwiązania są w nich niezbędne, by mogły efektywnie produkować energię elektryczną do obsługi systemów grzewczych oraz domowych instalacji? Sprawdź to!
-
Falownik sieciowy vs. hybrydowy - porównanie komponentów do fotowoltaiki
Rozwój technologii fotowoltaicznej sprawia, że zarówno inwestorzy, jak i instalatorzy muszą podjąć wiele decyzji dotyczących wyboru odpowiednich elementów do systemów PV. Inwerter, znany również jako falownik, jest jednym z kluczowych komponentów instalacji fotowoltaicznej. To urządzenie służy przekształcaniu prądu słonecznego ze stałego w prąd przemienny, który można wykorzystać w domu. Sprawdź, co wyróżnia dwa najpopularniejsze modele falowników na rynku - inwertery sieciowe i hybrydowe i dowiedz się, w jakich instalacjach najlepiej spełnią swoją rolę.
-
Jaki system ogrzewania wybrać dla nowego domu do 100 m²? Przegląd sprawdzonych opcji
Z budową nowego domu często pojawia się dylemat, na jaki system ogrzewania postawić i czym się kierować. Czy lepiej jest postawić na sprawdzony, tradycyjny kocioł na paliwo stałe lub gaz, a może jednak warto wybrać nowoczesne urządzenia, które czerpią energię ze źródeł odnawialnych, tj. pompa ciepła? Czy decyzję należy podejmować w oparciu o obowiązujące na rynku trendy? Co zrobić, by system ogrzewania był zarówno ekologiczny i zgodny z normami, ale też ekonomiczny i łatwy w eksploatacji? Sprawdź, jakie są najczęściej polecane systemy ogrzewania dla standardowych domów o metrażu ok. 100 m².
-
Wysokotemperaturowa pompa ciepła – jak działa i czym się wyróżnia?
Pompy ciepła to dziś jedno z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań do ogrzewania budynków. Nie jest jednak oczywistym wyborem w szczególności dla starszych budynków, w których nie tylko stosowany jest tradycyjny system grzewczy, ale również zapotrzebowanie na ciepło jest na znacznie wyższym poziomie ze względu na niższą izolacyjność. W takich domach przekaźnikami ciepła są zwykle grzejniki wysokotemperaturowe, które nie są w stanie zapewnić pełnej efektywności pompie ciepła. Wymiana starych grzejników na ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe to dodatkowy koszt, które muszą wziąć pod uwagę osoby, chcące zamontować w swoim domu pompę ciepła. Na rynku pojawiło się jednak rozwiązanie, które pozwoli go uniknąć - wysokotemperaturowa pompa ciepła. To innowacyjne urządzenie zapewnia optymalną pracę nawet w systemach z klasyczną instalacją grzewczą. Dowiedz się, jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła, jakie są jej cechy oraz kiedy warto ją zastosować.
-
2024 rok w branży instalacyjnej – podsumowanie i prognozy na 2025 rok
Mijający 2024 roku przyniósł duże wyzwania dla branży instalacyjnej. Był to czas, w którym zarówno producenci, jak i instalatorzy oraz dystrybutorzy urządzeń HVAC musieli dostosować się do nowych regulacji prawnych, w szczególności Dyrektywy EPBD, jak również do dynamicznie rozwijającego się rynku odnawialnych źródeł energii. Przeczytaj podsumowanie najważniejszych zmian branży instalacyjnej w 2024 roku oraz przyjrzyj się prognozom na 2025 rok, które będą miały wpływ na przyszłość instalacji grzewczych, wentylacyjnych i energetycznych w Polsce i Europie.
-
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w nowych budynkach - aktualne normy prawne, zalecenia i wskazówki dla Instalatora
Rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków oraz zwiększona świadomość w zakresie zdrowia i komfortu domowników sprawiły, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Poznaj związane z nią normy prawne oraz odkryj wskazówki dotyczące prawidłowego montażu takich systemów w nowych budynkach.
-
Jakie są najczęstsze usterki instalacji hydraulicznych
W instalacjach hydraulicznych może dochodzić do różnych awarii, które odpowiednio zdiagnozowane i naprawione, potrafią w zupełności rozwiązać problem. Zobacz jakie są najczęstsze usterki i jak sprawnie sobie z nimi poradzić.
-
Wentylacja mechaniczna a kondensacja – skuteczny sposób na kontrolę wilgoci w domu
Na zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza w domu wpływa wiele czynników - od nieprawidłowej izolacji po problemy z wentylacją. Nadmierna kondensacja pary wodnej oddziałuje nie tylko na samopoczucie mieszkańców, ale też na ogólny stan budynku. Sprawdź, na jakie parametry wentylacji mechanicznej warto zwrócić uwagę, by uniknąć problemu kondensacji.
-
Niska wydajność ogrzewania podłogowego – przyczyny i jak sobie z tym poradzić?
Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań grzewczych w nowych domach. Nic dziwnego, ma mnóstwo cenionych przez użytkowników cech, które wyróżniają je spośród innych technologii - jest ciche, dyskretne i zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła po całym domu. Ponadto uchodzi za bardzo energooszczędne i wydajne, dzięki czemu można zapewnić sobie dodatkowe oszczędności. Pomimo tak wielu niewątpliwych zalet, zdarza się, że w niektórych domach podłogówka nie spełnia oczekiwań użytkowników. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź, co wpływa na niską wydajność ogrzewania podłogowego i co należy zrobić, by zniwelować ryzyko wystąpienia tych problemów już na etapie projektowania instalacji.
-
Montaż pompy ciepła w starym budynku – na co należy uważać?
Twój klient postanowił zainwestować w nowoczesną technologię grzewczą. Rozważa montaż pompy ciepła, która nie tylko obniży koszty eksploatacji domu, ale również wpisze się w ekologiczne standardy i trendy obecne na rynku. Zachęcający jest dla niego też fakt, że będzie mógł skorzystać ze wsparcia w ramach dofinansowania Czyste Powietrze. Jako Instalator, widzisz potencjał tego projektu, ale jednocześnie masz świadomość wyzwań, jakie niesie za sobą inwestycja w pompę ciepła dla starszego budynku. Słaba izolacja, istniejące instalacje, które są wątpliwej jakości, dość wysokie zapotrzebowanie na ciepło – to tylko niektóre z problemów, które mogą wpłynąć na efektywność nowego systemu. Sprawdź, jakie modernizacje należy wykonać, by zapewnić optymalną pracę pompy ciepła i co należy wziąć pod uwagę przy takiej instalacji w starym domu.
-
5 skutecznych metod na redukcję strat ciepła w systemach grzewczych
Aby system grzewczy był maksymalnie wydajny i sprawny, należy zadbać o to, by zminimalizować wpływ tzw. mostów termicznych, które występują w domu. Poznaj 5 skutecznych metod na redukcję strat ciepła w systemach grzewczych. Dzięki nim, z łatwością zoptymalizujesz pracę instalacji, zwiększysz komfort cieplny domowników i sprawisz, że ogrzewanie będzie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.
-
Jakie rodzaje ogrzewania polecane są do współpracy z pompą ciepła?
Pompy ciepła to obecnie jedno z najnowocześniejszych i najefektywniejszych rozwiązań grzewczych, które zyskuje na popularności zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej i współpracy z odnawialnymi źródłami energii, pompy ciepła są wybierane coraz częściej przez inwestorów, którym zależy na redukcji kosztów ogrzewania oraz obniżenia emisji CO2. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego systemu, konieczne jest jednak dobranie odpowiednich odbiorników ciepła, które będą efektywnie działać nawet przy niższych temperaturach zasilania, którymi charakteryzują się pompy ciepła.
-
Ogrzewanie podłogowe: 5 błędów, których należy unikać przy instalacji
Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny system grzewczy, który cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jego niewątpliwe zalety, którymi wyróżnia się to rozwiązanie, tj. równomierne rozprowadzenie ciepła, komfort użytkowania i estetyka, sprawiają, że staje się on standardem w nowoczesnym budownictwie. Aby wykorzystać pełny potencjał tego systemu, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas jego instalacji. Poznaj 5 najczęstszych błędów, których należy unikać podczas montażu podłogówki. Odkryj też praktyczne wskazówki instalacyjne dotyczące parametrów, które warto uwzględnić na każdym etapie prac instalacyjnych.
-
Remont łazienki: Kluczowe zasady przy montażu odpływów łazienkowych
Remont łazienki to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w każdym domu czy mieszkaniu. W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na nowoczesne rozwiązania w zakresie odpływów łazienkowych, które nie tylko poprawiają estetykę, ale także funkcjonalność pomieszczenia. Aby jednak cieszyć się idealnie działającą łazienką przez wiele lat, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów związanych z montażem odpływów.