Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka rura do pieca kondensacyjnego?

2022-04-29
Jaka rura do pieca kondensacyjnego?

Właściwe odprowadzenie spalin jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku kotłów, które prócz spalin wytwarzają tzw. skropliny. System powietrzno-spalinowy musi mieć nie tylko odpowiednią długość, ale także średnicę oraz być wykonany z materiałów odpornych na czynniki chemiczne o podwyższonym pH. Jak dobrać rury do kotła kondensacyjnego, by instalacja była bezpieczna i efektywna? O tym w poniższym artykule.

Rura do pieca kondensacyjnego - czym kierować się przy wyborze odpowiedniej?

 

Odpowiednia rura do odprowadzenia spalin z pieca gazowego kondensacyjnego odgrywa ważna rolę, wpływającą na bezpieczeństwo użytkowników oraz efektywność działania samego urządzenia.

Przede wszystkim musi być wykonana z odpowiedniego materiału. W przypadku gdy jest to odprowadzająca spaliny rura do pieca musi być ona przede wszystkim odporna na kondensat, który będzie pojawiał się w systemie kominowym. Dlatego rury służące do odprowadzenia zanieczyszczeń powstałych w wyniku spalania muszą być wykonane ze stali kwasoodpornej lub polipropylenu (jedno- lub dwu-ściankowego). Zapewnia to ochronę przed pojawianiem się nieszczelności, które mogą być nieprzyjemne w skutkach.

Z racji, że gazowe kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania, musi zostać do nich doprowadzone także powietrze z zewnątrz. W tym przypadku wystarczy zwykła rura o odpowiedniej średnicy, która zapewni optymalną ilość świeżego powietrza dla celów spalania gazu. Zbyt mała ilość powietrza sprawi, że gaz nie będzie wypalał się do końca, co w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się czadu, czyli tlenku węgla. Jeśli montaż planowany jest w pomieszczeniu typu kuchnia lub łazienka - warto zadbać o dobrą wentylację, mimo że gazowe kotły kondensacyjne są o wiele bezpieczniejsze względem ich starszej generacji odpowiedników, którymi są kotły gazowe z otwartą komorą spalania. Jeśli jednak piecyk ma znajdować się w specjalnie przeznaczonym dla niego pomieszczeniu, polecamy sprawdzić nasz wpis Co powinno znaleźć się w domowej kotłowni?, z przeznaczeniem dla kotłów gazowych.

Podłączenie pieca gazowego kondensacyjnego może być wykonane także przy użyciu jednej rury spalinowo powietrznej. Jest to rozwiązanie wygodne i nie wymagające tworzenia oddzielnych przewodów doprowadzających i odprowadzających powietrza. W tym celu konieczne jest zbudowanie odpowiedniego systemu kominowego, a także dobranie dwukanałowej rury, która pozwoli na jednoczesne dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz, jak również odprowadzenie spalin poza budynek.

Skropliny z pieca gazowego - na nie trzeba uważać!

Rura do pieca gazowego z kondensacją musi być odporna na żrący kondensat. Dlatego jak wspomnieliśmy musi być wykonana ze stali kwasoodpornej lub tworzywa sztucznego, obojętnego na działanie kondensatu. Co ważne - muszą to być rury do kotła kondensacyjnego, ponieważ w instalacjach tych panuje nadciśnienie, rury muszą posiadać stuprocentową szczelność. Biorąc pod uwagę, że kotły gazowe kondensacyjne są niskotemperaturowe, pojawianie się skroplin jest naturalnym efektem ich pracy. W tym celu należy wykorzystać odpowiednie jednościenne systemy kominowe, które uniemożliwiają powstawanie rozszczelnień.

Z racji wysokiego pH, kondensat wydostający się przez nieszczelności, zacząłby osadzać się na kominie, powodują powstawanie trudnych w usunięciu zacieków, a także bardzo nieprzyjemnego zapachu, który równie ciężko wybawić. Dlatego w tym przypadku rura spalinowa do pieca gazowego musi być dobrana zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ w ten sposób otrzymamy możliwość uzyskania optymalnych warunków pracy dla urządzenia.

Warto zadbać także o odpowiednie odprowadzenie skroplin, które trafiają najczęściej do kanalizacji - po uprzednim zobojętnieniu. Czasami jednak zdarza się, że by je odprowadzić, trzeba podnieść kondensat do odpowiedniej wysokości, by mógł trafić do kanalizacji. Wtedy trzeba rozważyć zakup pompy do kondensatu, która pozwala na uniesienie lub przeniesienie do odpowiedniej destynacji naszych skroplin.

Zalecane wymiary rur do pieca kondensacyjnego

W przypadku kotłów kondensacyjnych, wymiar rur jest stosunkowo ustandaryzowany - choć producent może rekomendować dobór modeli o innych rozmiarach.

W przypadku gdy potrzebna jest spalinowa rura do piecyka gazowego, uniwersalną średnicą jest 80 mm. Natomiast zewnętrzna rura powietrzna przeważnie posiada średnicę 125 mm.

Nieco inna sytuacja dotyczy rur powietrzno-spalinowych. Wtedy średnica każdego przewodu wynosi min. 80 mm.

Jaki komin do pieca kondensacyjnego?

Jak już wiadomo, kondensat z pieca gazowego może spowodować wiele szkód, dlatego tradycyjne kominy z cegły niestety nie będą odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli jednak taki jest, nie oznacza to od razu, że musimy go rozbierać. Można dokonać modernizacji, która pozwoli na zastosowanie wewnątrz niego rur ze stali nierdzewnej, ceramiki lub polipropylenu (rury PP).

Dla wygody montażu można zastosować system koncentryczny, który dodatkowo poprawia właściwości izolacyjne i zmniejsza podatność na wahania temperatury zewnętrznej.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć komin oparty tylko i wyłącznie o rury odprowadzające spaliny i doprowadzające powietrze (np. czerpnie). Muszą być jednak oni w pełni odporne na korozję, co zapewniają kominowe rury dwuścienne.

Aby komin w pełni spełniał swoją rolę, najlepiej jest zlecić wykonanie jego projektu specjaliście, który dobierze odpowiednie parametry, właściwości rur, a także jego odpowiednią długość, tak by spełniała normy budowlane i środowiskowe.

Gdzie można umieścić komin do pieca gazowego?

Komin, jak również rura do odprowadzania spalin z pieca gazowego dwuścienna wyprowadzana jest poprzez otwór stworzony w dachu budynku. Jego długość oraz położenie jest uwarunkowane przepisami budowlanymi, z którymi musimy zapoznać się osobiście lub zlecić wykonanie projektu osobie zaznajomionej z przepisami i odpowiednimi uprawnieniami.

Ciekawostką jest, że wyprowadzenie rury spalinowej nie musi wiązać się tylko z budową komina, ale możliwe jest także wyprowadzenie jej… przez ścianę. Jest to również uregulowane przepisami, z których najważniejsze mówią, że:

  • kocioł nie może dysponować większą mocą niż 21 kW;
  • by zapewnić optymalny wyrzut spalin, wyprowadzenie musi znajdować się przynajmniej 50 cm od elewacji oraz wszelkich okien i drzwi balkonowych;
  • wyprowadzenie spalin nie może znajdować się niżej niż 250 cm nad poziomem gruntu.

Sprawdź dostępne rury do kotłów


Należysz do grona Instalatorów Hydraulicznych?

Dołącz do klientów HAP na dopasowanych dla Ciebie warunkach. Zarejestruj się i otrzymaj rabaty, dedykowanego opiekuna handlowego i każdego miesiąca możliwość udziału w promocjach z nagrodami. To nie wszystko! Specjalnie dla stałych klientów stworzyliśmy platformę HapPro, dzięki czemu robiąc zakupy w Hap otrzymasz punkty, które możesz wymienić na wartościowe nagrody, bonus do faktury, bony do sklepów, a nawet egzotyczne wycieczki.

 Zarejestruj się 


 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel