Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompy ciepła - fakty i mity o których powinieneś wiedzieć!

2022-11-18
Pompy ciepła - fakty i mity o których powinieneś wiedzieć!

Budowa lub modernizacja domu wiąże się z koniecznością podjęcia trudnych decyzji dotyczących wykorzystania przeróżnych materiałów, rozwiązań i konkretnych urządzeń. Tego typu kwestie budzą sporo wątpliwości, przez co wśród klientów krąży wiele mitów. Niewiedza sprawia, że wielu inwestorów odmawia inwestycji w to źródło ogrzewania. Poradnik dla instalatora to zatem świetny sposób na rozprawienie się z mitami i potwierdzenie faktów, które mogą przekonać również potencjalnego dewelopera. Jako eksperci w dziedzinie ogrzewania budynków i wody użytkowej zdecydowaliśmy się wyjaśnić wszelkie kontrowersyjne kwestie związane z zakupem, montażem i eksploatowaniem pomp ciepła.

Pompa ciepła może służyć do ochładzania pomieszczeń latem - FAKT 

Niektóre modele pomp ciepła, dzięki specjalnej konstrukcji, poza ogrzewaniem pomieszczeń spełniają również funkcję klimatyzacji w ciepłe, letnie dni. Warto od razu pomyśleć o takiej możliwości, ponieważ do tego rozwiązanie konieczny jest zakup odpowiedniego modelu pompy oraz przygotowanie przystosowanej instalacji chłodzącej. Pompy ciepła mogą skutecznie zapewniać ochładzanie wnętrz, na przykład dzięki współpracy z instalacją wyposażoną w grzejniki rewersyjne.

Pompy ciepła są droższe niż kotły gazowe - MIT 

Faktem jest, że koszt samego urządzenia zwykle przewyższa cenę kotła gazowego, ale pompa ciepła nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Za to, montaż kotła gazowego wymaga budowy komina oraz zaprojektowania i skonstruowania trwałej instalacji gazowej. Bardzo często okazuje się, że koszty przystosowania budynku do ogrzewania gazowego są wyższe niż cena pompy ciepła. Wybierając spośród wielu rozwiązań, warto mieć na uwadze również możliwość otrzymania dofinansowania do pompy ciepła, które znacząco obniży Twoje nakłady.

Powietrzna pompa ciepła jest prostsza i tańsza w montażu od pompy gruntowej  - FAKT

Wielu inwestorów jeszcze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu konkretnego źródła ogrzewania stara się wyliczyć przykładowy koszt pompy ciepła do domu 100m2 i przełożyć je na swoje realia. Dokonując takich obliczeń warto rozważyć poszczególne warianty urządzenia grzewczego, bowiem gruntowe pompy ciepła obarczone są dodatkowym kosztem instalacji wymiennika gruntowego. Zazwyczaj to kwoty rzędu dwudziestu/ trzydziestu tysięcy złotych.

Powietrzna pompa ciepła składa się z niewielu elementów i posiada bardzo prosta budowę dzięki czemu nie ulega awariom, a jej montaż nie sprawia żadnych problemów. Wybierając to rozwiązanie unikasz dodatkowego kosztu instalacji dolnego źródła głębinowej pompy ciepła, w zamian za co możesz zainwestować na przykład w panele fotowoltaiczne, aby ograniczyć późniejsze koszty eksploatacyjne.

Warto kupić pompę o większej mocy - MIT

Bardzo ważnym elementem wyboru odpowiedniego urządzenia jest określenie zapotrzebowania na energię cieplną w danym budynku. Zakładając, że zapotrzebowanie wynosi 9 kW, potrzebujesz pompy o mocy równej 9 kW. Wbrew pozorom, wybór urządzenia o większej mocy nie zapewni wydajniejszej pracy systemu, a może przyspieszyć eksploatację pompy i przysporzyć Ci dodatkowych zmartwień. Więcej informacji o tym, jak dokładnie określić zapotrzebowanie na energię cieplną w domu, znajdziesz we wpisie Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła jest nieco mniej wydajna niż pompa gruntowa - FAKT 

Ze względu na to, że gruntowe pompy bazują na stabilniejszym źródle energii, to są nieco bardziej wydajne niż powietrzne pompy ciepła. Co na to wpływa? Głównie umiejscowienie urządzenia, bowiem sprzęt umieszczony w gruncie, poniżej strefy przemarzania nie jest narażony na duże zmiany temperatury, przez co pompa może pracować ze stałą efektywnością. W przypadku pompy powietrznej, sprawność urządzenia jest zależna od temperatury na zewnątrz budynku.

Pompa ciepła nie może zastąpić kotła zasypowego - MIT

Wiele osób uważa, że posiadacze kotła zasypowego nie mają możliwości zastosowania pompy ciepła bowiem nie ma ona szans ogrzać odpowiednio budynku. Oczywiście zmiana źródła ogrzewania jest pewnym utrudnieniem, bowiem należy najpierw przeprowadzić termomodernizację budynku, której celem jest poprawa efektywności pracy pompy ciepła. Niemniej jednak, pompa jest dużo lepszym rozwiązaniem od kotła zasypowego, a na pewno prostszym w obsłudze i bardziej komfortowym w użytkowaniu. Poprzez termomodernizację można rozumieć wymianę grzejników lub montaż ogrzewania podłogowego, docieplenie budynku, czy też wymianę okien na bardziej szczelne (trzyszybowe).

Montaż pompy ciepła typu split musi przeprowadzić instalator posiadający uprawnienia F-gaz - FAKT

Pompy ciepła split składają się z dwóch oddzielnych jednostek i nie posiadają hermetycznego zamknięcia. To powoduje, że w przypadku popełnienie nawet drobnego błędu w instalacji systemu, może dojść do awarii urządzenia lub wycieków gazów. Stąd konieczność posiadania specjalnych uprawnień f-gazowych które mają gwarantować odpowiednie przygotowanie instalatora do pracy z tego typu instalacją. Montaż pompy ciepła monoblok nie wymaga ingerencji w układ chłodniczy, zatem w tym przypadku nie ma konieczności wymagania dodatkowych uprawnień od instalatora.

Pompa ciepła nie ogrzeje domu przy zbyt niskich temperaturach - MIT

Najnowocześniejsze pompy ciepła z pewnością są w stanie zapewnić komfort cieplny w budynku nawet podczas największych mrozów. Powietrzne jednostki mogą działać sprawnie nawet wtedy, gdy temperatura spadnie do -25 stopni Celsjusza. Ponadto, wiele nowszych modeli posiada szczytową grzałkę elektryczną, której zadaniem jest zapewnienie ciepła w okresach największych mrozów.

Glikol można stosować do pomp ciepła - FAKT 

Glikol to czynnik stosowany w wielu rodzajach instalacji, w tym tych współpracujących z pompą ciepła. Ten polipropylenowy związek chemiczny jest bezpieczny zarówno dla użytkowników jak i środowiska. Jednocześnie stanowi idealne zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe stosowane w pompach typu monoblok.

Pompa ciepła gwarantuje tylko centralne ogrzewanie - MIT 

Wielu inwestorów nie ma pojęcia o tym, że pompy ciepła do ogrzewania domu mogą pełnić również inne funkcje, takie jak produkcja ciepłej wody bieżącej oraz chłodzenie pomieszczeń w okresie wysokich temperatur. Najlepsze pompy ciepła, dostępne na rynku, zapewniają nie tylko centralne ogrzewanie, ale i chłodzenie oraz ciepła wodę użytkową.

Pompa ciepła nie generuje uciążliwego hałasu - FAKT 

Często przy porównaniu gruntowych pomp ciepła z powietrznymi pojawia się błędna teza o tym, jakoby powietrzna pompa ciepła umiejscowiona wewnątrz domu miała generować duży hałas. W niektórych przypadkach, rzeczywiście szum może być większy niż w przypadku jednostki zamontowanej pod ziemią, ale wciąż nie można tu mówić o dźwięku uciążliwym dla mieszkańców. Obecnie produkowane urządzenia, zarówno w wersji monoblok jak i split z obiegiem glikolowym uzyskują bardzo niski poziom mocy akustycznej.

Pompa ciepła nie może współpracować z systemem grzejnikowym - MIT 

Nad możliwością zastosowania grzejników do pompy ciepła zastanawiają się zwykle właściciele domów korzystający dotychczas z innego źródła energii. W nowszych budynkach w połączeniu z pompą ciepła stosuje się raczej niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe. Natomiast w starszych, gdzie funkcjonują już grzejniki, nie ma konieczności ich demontażu na rzecz podłogówki. Doświadczony instalator dokona weryfikacji grzejników i bez problemu dobierze odpowiednią moc pompy tak, aby zapewnić wymagany komfort cieplny. Podobne wątpliwości mają osoby zastanawiające się czy fotowoltaika i pompy ciepła to możliwe i dobre rozwiązanie. W tym przypadku również nie widzimy przeciwwskazań do połączenia obu systemów.

Pompę ciepła można zastosować w starszym budownictwie - FAKT

Obecnie, montaż pompy ciepła w starym domu to żaden problem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, doświadczeni fachowcy zapewnią odpowiednie dostosowanie systemu grzewczego i skonfigurują pracę grzejników. Przy okazji instalacji pompy ciepła, warto pamiętać o dociepleniu ścian i uszczelnieniu okien, co zapewni większa izolację cieplną i wpłynie na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Wielu właścicieli starszych budynków decyduje się na modernizację ogrzewania korzystając z dotacji na pompy ciepła przyznawane ze względu na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Podsumowanie

Podczas podejmowania tak trudnych decyzji jak wybór systemu i urządzeń grzewczych najważniejsza jest cierpliwość i skrupulatność w sprawdzeniu rzetelności znalezionych informacji. W przypadku małej znajomości branży, najlepiej skonsultować się ze specjalistami OZE i dopiero wtedy podjąć decyzję, które rozwiązanie i w jakim zakresie warto zastosować. Jeżeli w powyższym wpisie nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, zajrzyj do artykułu Pompy ciepła - najczęściej zadawane pytania.

W naszym asortymencie znajdziesz wiele modeli wydajnych pomp ciepła przystosowanych do pracy z systemem płaszczyznowym, grzejnikowym jak i solarnym. Posiadamy urządzenia od znanych i cenionych producentów, co daje gwarancję ich jakości i trwałości.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Pompa ciepła PCWU 3,0 kW HEWALEX 91.10.14

Pompa ciepła PCWU 3,0 kW HEWALEX 91.10.14

6 699,00 zł netto6 230,07 zł netto
Pompa ciepła HEAT GOLD 12 DC R32 TERMET TPP9901000000/PL

Pompa ciepła HEAT GOLD 12 DC R32 TERMET TPP9901000000/PL

28 105,00 zł netto25 294,50 zł netto
pixel