Z naszego artykułu dowiesz się:
ZMK SAS oferta polskiego producenta z 45 letnim doświadczeniem
W czasach, gdy coraz większą wagę przykładamy do jakości powietrza i efektywności energetycznej naszych domów, wybór nowoczesnego i ekologicznego źródła ciepła staje się nie tylko kwestią komfortu, ale i odpowiedzialności, oraz spełnienia aktualnych wymagań prawnych np. dyrektywa EPBD. Priorytetowy program „Czyste Powietrze” daje realną szansę na uzyskanie dofinansowania na wymianę starych kotłów na paliwo stałe, a firma ZMK SAS  (wcześniej Zakład Metalowo Kotlarski Mieczysław Sas) od lat oferuje rozwiązania, które nie tylko spełniają wymogi programu, ale też zapewniają oszczędności i wygodę użytkowania.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny kocioł czy pompę ciepła, warto pamiętać, że kluczowym krokiem do właściwego doboru urządzenia grzewczego jest wykonanie audytu energetycznego budynku. Audyt pozwala określić zapotrzebowanie na energię cieplną konieczną do zapewnienia wymaganego komfortu cieplnego i ciepłej wody użytkowej, oraz dobrać optymalne rozwiązanie – zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym.

Aby móc skorzystać z dofinansowania w ramach programu, należy wybrać urządzenie, które znajduje się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Lista ZUM to pomoc dla wnioskodawców „Czystego Powietrza” w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania.

Sprawdź, które kotły na biomasę, oraz pompy ciepła kwalifikują się do dotacji!

Cała lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/. Aby odnaleźć na niej nasze urządzenie należy wpisać odpowiedni identyfikator np. KB-300651 lub wyszukać po parametrach jakościowych, a następnie po nazwie producenta - ZMK SAS Sp. z o.o.

Wśród urządzeń ZMK SAS, znajdujących się na liście, szczególne miejsce zajmują kotły na pellet. To nowoczesna forma ogrzewania oparta na biomasie – paliwie odnawialnym, o emisji pyłów do PM ≤20 mg/m3.

Jednym z flagowych modeli jest BIO COMPACT PLUS, kocioł zaprojektowany z myślą o użytkownikach poszukujących oszczędności miejsca w kotłowni. Kompaktowe wymiary idą tu w parze z zaawansowaną automatyką – urządzenie posiada automatyczne czyszczenie palnika, a jego wysoka sprawność (ponad 90%) zapewnia optymalne zużycie paliwa. Kocioł ten doskonale sprawdza się w nowoczesnych, dobrze ocieplonych budynkach, jak i przy modernizacji starszych instalacji.

- BIO COMPACT PLUS moce: 10, 12, 17, 20, 25 kW

 

Identyfikator EPREL

 

Identyfikator ZUM

Typ/moc

1822893

KB-300651

SAS BIO COMPACT PLUS 10

1854749

KB-500650

SAS BIO COMPACT PLUS 12

1855036

KB-700545

SAS BIO COMPACT PLUS 17

1855046

KB-400735

SAS BIO COMPACT PLUS 20

1855061

KB-200736

SAS BIO COMPACT PLUS 25

 

Drugim popularnym wyborem wśród użytkowników jest BIO EFEKT PLUS – model równie ekologiczny i wydajny, ale zaprojektowany z myślą o większej elastyczności zastosowań. Dzięki możliwości pracy zarówno w układach otwartych, jak i zamkniętych, BIO EFEKT PLUS doskonale sprawdzi się w domach jednorodzinnych z różnymi typami instalacji grzewczych.

- BIO EFEKT PLUS  moce: 14, 17, 23, 29, 36 kW

 

Identyfikator EPREL

 

Identyfikator ZUM

Typ/moc

1879261

KB-800738

SAS BIO EFEKT PLUS 14

1879271

KB-000737

SAS BIO EFEKT PLUS 17

1879282

KB-600739

SAS BIO EFEKT PLUS 23

1879287

KB-100893

SAS BIO EFEKT PLUS 29

1879292

KB-500909

SAS BIO EFEKT PLUS 36

 

Kotły te wyposażone są w ceniony na rynku, opatentowany, samoczyszczący palnik pelletowy SAS MultiFlame oraz sterownik TECH ST-555P z obsługą 2 zaworów, 4 pomp i Ethernetem. Charakterystyczną cechą palnika jest automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zadanej przez użytkownika temperatury na kotle. Bezpieczny transport biomasy możliwy jest dzięki mechanizmowi dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym, co uniemożliwia cofnięcie płomienia do zasobnika.

Kotły zasypowe również do dotacji!

GREEN PLUS to nowość firmy SAS, w ofercie od stycznia 2025. Jest to zasypowy kocioł na drewno sezonowane, który zgazowuje paliwo i został zaprojektowany w podwyższonym standardzie (PM≤20mg/m3), co umożliwia skorzystanie z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Kocioł osiąga najwyższą, 5 klasę według normy PN-EN 303-5 + A1:2023-05 i posiada świadectwo potwierdzające spełnienie wymagań Eco Design, dostępny w dwóch wariantach mocy: 15 kW i 23 kW. Wyposażony w dużą komorę i szeroki otwór załadowczy, pozwala na spalanie polan drewna o długości do 50 cm. Uniwersalna konstrukcja umożliwia zmianę kierunku otwierania drzwiczek (prawe/lewe), a opcjonalnie istnieje możliwość zamontowania wentylatora wyciągowego bezpośrednio w górnej części korpusu kotła. Kocioł charakteryzuje się wysoką sprawnością na poziomie 90,5-90,6%.

Nowość. W sprzedaży dostępny będzie kocioł w wersji dwupaliwowej– BIO GREEN PLUS. Uniwersalna konstrukcja kotła, który może pracować w oparciu o ręczny załadunek drewna lub automatyczne podawanie pelletu do komory paleniskowej, pozwala uniezależnić się od jednego rodzaju paliwa, co jest korzystne w przypadku jego braku, wahań cen, awarii lub przerw w dostawie prądu  stosując np. UPS z akumulatorem lub agregat prądotwórczy.

Innym często wybieranym rozwiązaniem z naszej oferty są kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS, które również są dotowane w programie „Czyste Powietrze”. Dostępne są w mocach 10, 15, 20 oraz 25 kW.

Do współpracy z kotłami zasypowymi polecamy nasze zbiorniki buforowe SAS BST dostępne w pojemnościach od 100 do 1000 l i wielu konfiguracjach, zarówno średnic dennic jak i rozstawu muf przyłączeniowych. 

Polskie pompy ciepła SAS VESTA

Kolejnym ekologicznym proponowanym źródłem ciepła w ofercie ZMK SAS są pompy ciepła powietrze-woda wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy R290 (propan). W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się czynniki niepodlegające ustawie SZWO (tzw. F-gazy) np. propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości branży HVAC. VESTA to pompa ciepła typu monoblok o wysokim współczynniku COP do 4.2 dla A2W35 (w cyklu grzania), SCOP = 3,3 i klasie energetycznej A ++ dla klimatu umiarkowanego. Sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że instalator otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Prawidłowo dobrane i zamontowane pompy ciepła będą pracować nie tylko ekologicznie ale i ekonomicznie. Podstawą doboru tego urządzenia do budynku termo modernizowanego zawsze powinien być rzetelny audyt, który będzie w stanie dostarczyć inwestorowi informacji o tym jakie jest zapotrzebowanie jego budynku na energię cieplną oraz szacowane zużycie energii elektrycznej przez źródło ciepła. 

Nasze pompy ciepła produkujemy i certyfikujemy w Polsce! VESTA została przebadana w Centralnym Ośrodku Chłodnictwa COCH w Krakowie co gwarantuje, że deklarowane przez nas parametry są prawdziwe, a urządzenie jest wydajne, bezpieczne i będzie kwalifikować się do dotacji, dzięki obecności na Liście ZUM. Nasze pompy ciepła pozostały na Liście ZUM po okresie przejściowym i znajdziecie je tam również po 31.12.2024r.

Choć kotły na pellet i pompy ciepła cieszą się największym zainteresowaniem, oferta ZMK SAS jest znacznie szersza. Firma dostarcza również kotły na gaz.

Kotły gazowe

Ogrzewanie gazowe wciąż stanowi znaczącą część rynku urządzeń grzewczych. W sierpniu 2024 roku co piąty wniosek złożony w programie "Czyste Powietrze" dotyczył zakupu kotła gazowego, co wskazuje, że użytkownicy nadal doceniają te urządzenia za ich niskie koszty inwestycyjne oraz wygodę wynikającą z bezobsługowej pracy. Odpowiednio dobrane kotły gazowe spełniają wymagania zarówno nowych budynków, jak i tych poddawanych modernizacji. Trzeba jednak zaznaczyć iż w nowej wersji programu „Czyste Powietrze” (obowiązującego od 31.03.2025) kotły gazowe nie są już kosztem kwalifikowanym. Dla osób, które dokonały takiej inwestycji w 2024 r. i nie zdążyły złożyć wniosku przewidywany jest odrębny nabór.

Jednofunkcyjny kocioł SAS CONDENS (o mocach 19, 24, 30 i 42 kW) zaprojektowano z myślą o centralnym ogrzewaniu, z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), co pozwala na dostarczanie ciepłej wody do domu. W wersji dwufunkcyjnej – SAS CONDENS PLUS (o mocach 19, 24 i 30 kW) – kocioł zapewnia zarówno centralne ogrzewanie, lub przepływowe podgrzewanie wody dzięki wbudowanemu wymiennikowi płytowemu.

Zobacz poniżej jak powstają polskie kotły gazowe wytwarzane w firmie ZMK SAS:

Kotły z serii CONDENS/CONDENS PLUS wyposażone są w duży, czytelny wyświetlacz z tekstowymi komunikatami oraz zaawansowany system autodiagnostyki. Urządzenia te mogą pracować w oparciu o automatykę pogodową oraz dodatkowe moduły, stref grzewczych 959ZH.

Dla jeszcze łatwiejszej obsługi instalacji z kotłami gazowymi polecamy regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 Wi-Fi. Umożliwia on precyzyjną regulację temperatury, dostosowując ją do harmonogramu ustawionego przez użytkownika lub do zadanej temperatury. Regulatory OpenTherm zapewniają optymalny komfort cieplny dzięki inteligentnemu, intuicyjnemu sterowaniu, które pozwala utrzymać idealne warunki w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem, nastawioną stałą lub zmienną temperaturą wyznaczoną automatycznie z indywidualnej krzywej grzewczej.

Rok 2025 jest dla ZMK SAS Sp. z o.o. rokiem szczególnym – firma obchodzi jubileusz 45-lecia działalności. Od samego początku istnienia ZMK SAS (wcześniej znaną jako Zakład Metalowo Kotlarski Mieczysław Sas) nieprzerwanie koncentruje się na jednym celu: produkcji wysokiej jakości, niezawodnych urządzeń grzewczych. To właśnie ta specjalizacja sprawia, że jest dziś jednym z najbardziej doświadczonych producentów w branży.

W ofercie firmy nie może zabraknąć kotłów dużej mocy, które odpowiadają na potrzeby najbardziej wymagających odbiorców – od przemysłu po duże obiekty użyteczności publicznej. Dzięki ciągłym inwestycjom w rozwój technologii i zespół inżynierów, łączy tradycję z nowoczesnością, oferując rozwiązania zgodne z najwyższymi standardami ekologicznymi i technicznymi.

Kotły Bio Solid na pellet (biomasę), posiadają szeroki zakres mocy 72-200 kW pozwalający optymalnie dobrać kocioł do potrzeb grzewczych dużego obiektu. Charakteryzują się wysoką sprawnością 91,6 ÷ 92,4 %. Kolejnym modelem urządzeń dużej mocy jest kocioł ECO-PELL (100-300 kW) różni się on od poprzednika tym, że może pracować zarówno na pellecie, czyli biomasie lub na węglu kamiennym sortymentu groszek. Wszystkie modele kotłów dużej mocy firmy ZMK SAS posiadają zaświadczenie Eco Design.

Każdy klient decydujący się na zakup urządzenia grzewczego ZMK SAS dostaje wsparcie firmy z 45 letnim doświadczeniem. Szeroki zakres usług serwisowych i dostęp do części zamiennym polskiego producenta pozwala w spokoju cieszyć się użytkowaniem na wiele lat.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane
Potwierdzam, że zapoznałem się z Polityką prywatności.