Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nawadnianie ogrodu - dobór pompy i zbiornika

2022-05-22
Nawadnianie ogrodu - dobór pompy i zbiornika

Właściwe nawadnianie ogrodu pozwala utrzymać rośliny w dobrej kondycji, nawet przy niesprzyjających warunkach temperaturowych, czyli upałach. Dodatkowo niektóre rośliny wymagają okresowego nawadniania, co w przypadku pobierania wody z sieci, generuje niemałe rachunki. Warto zatem stworzyć system nawadniania ogrodu, który będzie pozwalał na efektywne podlewanie roślin, a przy okazji będzie przyjazny środowisku.

System nawadniania - z czego się składa?

Proste systemy nawadniania najczęściej składają się z poprowadzonej na zewnątrz rury z zaworem oraz węża ogrodowego z końcówką w formie pistoletu lub zraszacza. Woda najczęściej doprowadzana jest z wodociągu, co sprawia że sezonowe nawadnianie może doprowadzić do znacznego wzrostu rachunków za wodę.

Nieco inaczej ma się sytuacja, gdy woda pobierana jest z własnego ujęcia. Wtedy system nawadniania ogrodu jest już nieco bardziej złożony. Do zasilenia naszego systemu nawadniania będzie niezbędne źródło wody - studnia, zbiornik hydroforowy lub zbiornik na deszczówkę. W zależności od ich parametrów dobiera się odpowiednie pompy, tj. pompy zatapialne lub pompy samozasysające, posiadające moc tłoczenia odpowiednią, do zapotrzebowania urządzeń zasilanych wodą. Warto wskazać, że takie pompy ogrodowe muszą być odporne na zanieczyszczenia, które mogą pojawiać się w zbiornikach.

Nawadnianie ogrodu - woda z wodociągu czy zbiornika?

Jeśli posesja usytuowana jest w okolicach przyłącza wodnego z którego można skorzystać, to wielu inwestorów decyduje się na wykorzystywanie z niego wody, do m.in. nawadniania ogrodu. Niestety woda dostarczana z okolicznej sieci jest wodą przeznaczoną także do użytku codziennego, przez co koszt 1m3 wody w przypadku znacznego ogrodu, może po sezonie letnim negatywnie zaskoczyć.

Alternatywą w takim przypadku jest zbiornik na deszczówkę, który pozwala na ograniczenie kosztów, związanych z nawadnianiem ogrodu. Podziemny zbiornik na deszczówkę jest niewidoczny gołym okiem, co sprawia że nie będzie szpecił posesji, w przeciwieństwie do zbiornika hydroforowego. Wykonywane najczęściej z tworzyw sztucznych, są one niereaktywne nawet z zanieczyszczoną wodą, a nie wchodząc w reakcję z glebą - są także odporne na korozje. Dla przeciętnej wielkości ogrodu, zbiornik na deszczówkę 1000l będzie w zupełności wystarczający.

Dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem? W okresie suszy, ciśnienie w instalacji podłączone do przyłącza może być niższe, co będzie skutkować utrudnionym wykorzystaniem wody do nawadniania ogrodu. Dodatkowo może zostać wprowadzony zakaz wykorzystywania wody do pielęgnacji roślin w ogródkach, tak jak miało to już miejsce. Ogrodowe zbiorniki na deszczówkę skutecznie rozwiązują ten problem, ponieważ jest to prywatny zbiór wody właściciela bądź użytkownika posesji. Woda ta może być wykorzystywana także do innych celów, jak np. zasilanie spłuczek łazienkowych w domu.

Warto zaznaczyć, że ogrodowe zbiorniki wodne mogą przybierać kształty walców lub sześcianów, a także być zorientowane pionowo lub poziomo. To znacząco ułatwia dobranie odpowiedniego modelu do możliwości związanych z areałem posesji lub właściwościami gruntu, które pozwolą na wkopanie zbiornika w konkretnym miejscu i o określonych wymiarach.

Przed dokonaniem zakupu zbiornika na deszczówkę, wpierw należy określić zapotrzebowanie na wodę do celów nawadniania, a w przypadku wykorzystywania jej także do innych celów - również należy ująć to w kalkulacji.

Pompa do nawadniania ogrodu - jaką wybrać?

Jeśli osoba dbająca o ogród chce zasilać instalację wodą ze studni lub zbiornika, niezbędna będzie do tego odpowiednia pompa. Jeśli jest ona zanurzana w studni lub zbiorniku do głębokości ok. 7 metrów (wysokość lustra wody) - wtedy wystarczająca będzie pompa zatapialna. Z kolei jeśli głębokość jest większa, to rekomendowana jest tutaj pompa samozasysająca o odpowiedniej wysokości podnoszenia medium wodnego.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pompy ogrodowe muszą posiadać podwyższoną odporność na zanieczyszczoną wodę. Co prawda posiadają one sitka, jednak takie mikroelementy jak wapń czy tlenki żelaza (zwłaszcza w przypadku wody ze studni), mogą skutecznie zmniejszyć efektywność pompy, poprzez jej zanieczyszczenie lub doprowadzić nawet do uszkodzenia. Warto zwrócić także uwagę, aby pompa do nawadniania ogrodu posiadała także zabezpieczenie przed suchobiegiem. W przypadku pomp samozasysających, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika hydroforowego, który w razie potrzeby, może zostać napełniony wodą z sieci. W ten sposób, gdy skończy się woda w zbiorniku na deszczówkę, nadal możemy używać pompy bez nagłego jej odłączenia lub zatarcia - jeśli takowego zabezpieczenia by nie posiadała.

Pompy zatapialne

Tego typu pompy stosuje się najczęściej w przypadku studni głębinowych. Mogą być także wykorzystywane przy zbiornikach na deszczówkę. Posiadają one wysoką wytrzymałość na pracę w niekorzystnych warunkach, jednak przed ich zakupem, należy sprawdzić pH wody, gdyż może się okazać, że jej odczyn jest zbyt kwasowy lub zasadowy, by nie uległa uszkodzeniu. Choć rzadko się to zdarza - warto mieć to na uwadze.

Zatapialne pompy ogrodowe do wody w większości przypadków posiadają zabezpieczenie przed suchobiegiem, gdyby np. w wyniku upałów lustro wody znacznie się obniżyło. Z racji swojej konstrukcji, są one zasilane energią elektryczną, dlatego należy zadbać o stały dostęp do prądu. Nowoczesne pompy zatapialne cechują się niedużym zużyciem energii, co nie wpływa znacząco na rachunki za prąd dla użytkownika.

Takie pompy do ogrodu mają także dodatkowy atut, w postaci braku hałasu podczas pracy. Jeśli studnia lub zbiornik znajdują się niedaleko miejsca odpoczynku i rekreacji użytkowników posesji, to będzie to dobre rozwiązanie, gdyż zerowa emisja hałasu, pozwala na nawadnianie ogrodu, bez dyskomfortu fonicznego -  w postaci hałasu generowanego przez pompę.

Pompy samozasysające

Ten rodzaj pompy do ogrodu znajduje zastosowanie w momencie, gdy lustro wody jest poniżej 7 metrów głębokości. Trzeba brać jednak pod uwagę, że im większa wysokość podnoszenia cieczy, tym efektywność pompy będzie niższa. Działa to także w drugą stronę: mniejsza głębokość = większa efektywność pracy.

Pompy samozasysające do ogrodu znajdują się najczęściej w piwnicach, specjalnych pomieszczeniach w domu, lub warsztatach znajdujących się na posesji. Wiąże się to z hałasem, jaki generują podczas pracy. O ile elektryczne pompy samozasysające są stosunkowo ciche, o tyle modele spalinowe generują znacznie więcej nieprzyjemnego dźwięku.

W przypadku tych pomp można zastosować wspomniane wcześniej podłączenie do stałego źródła wody, w postaci np. miejskiej instalacji wodnej. W ten sposób prace w ogrodzie nie zakończą się wraz z wyczerpaniem deszczówki. Z racji, że zbiorniki na deszczówkę nie są bardzo głęboko wkopywane, nie ma potrzeby zakupu pompy samozasysające o dużej mocy, by osiągnąć zamierzoną efektywność pracy.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel