Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zasobniki i wymienniki Kospel - Niezawodna jakość!

2021-05-28
Zasobniki i wymienniki Kospel - Niezawodna jakość!

W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez ciepłej wody użytkowej jest nawet trudne do wyobrażenia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań ułatwiających podgrzewanie wody w zależności od indywidualnych potrzeb.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiających podgrzewanie ciepłej wody jest wyposażenie instalacji w zasobnik czy wymiennik c.w.u. Dzięki dobrze dobranemu modelowi z łatwością zoptymalizujemy czas podgrzewania wody, a co za tym idzie wysokość rachunków. 

Często spotkać możemy się z nazwą wymienniki i zasobniki stosowaną wymiennie. Choć nie jest to bardzo duży błąd należy wiedzieć, że występuje między nimi różnica. Wymienniki możemy podzielić na te z wężownicą i płaszczem wodnym. Dają one możliwość, poprzez załadowanie przez zewnętrzne źródło grzewcze (kocioł gazowy, na paliwo stałe, elektryczny itp)- przygotowania ciepłej wody. 

Zasobniki z kolei tylko magazynują ciepłą wodę, która jest do nich dostarczana. Zasobniki akumulacyjne zwane buforami mogą być bez lub z dodatkową wężownicą. Zarówno wymienniki jak i zasobniki mogą być stojące jak i wiszące. 

 

Jakość przede wszystkim!

Wysokiej jakości zasobniki c.w.u od ponad 30 lat produkuje firma KOSPEL. Niezawodność urządzeń i trwałe, estetyczne wykonanie sprawiają, że produkty te uznawane są przez Klientów na całym świecie.  W ofercie firmy KOSPEL znajdziemy między innymi zasobniki, wymienniki i bufory ciepła o różnych pojemnościach. Zarówno całkiem małe 80l, jak i znacznie większe do 1000l. Dzięki temu odpowiednio dobrane pojemności wykorzystać można w domu jednorodzinnym, w hotelach czy dużych obiektach przemysłowych. Produkty te charakteryzować się muszą wysoką bezawaryjną sprawnością przez wiele lat, gdyż są to jedne z najważniejszych części instalacji grzewczej. 

Jakość zasobników i wymienników stanowi kluczową rolę w długotrwałym użytkowaniu. Dzięki automatyzacji produkcji, zachowana może być powtarzalność i precyzja, szczególnie ważna w procesie spawania i emaliowania wymienników. Równomierna powłoka emalii o odpowiednio dobranej grubości, wypalana w temperaturze ponad 800°C tworzy najwyższej jakości zabezpieczenie antykorozyjne. Wymienniki Kospel posiadają także izolację w klasach od A do C co również świadczy o ich wysokiej jakości. Pianka polistyrenowa i poliuretanowa to dwie technologie izolacji, jakie stosowane są przez firmę KOSPEL w produkcji wymienników. Obudowa wymienników pionowych tworzona jest z tworzywa ABS charakteryzującego się wysoką twardością, co zapewnia odporność na mechaniczne uszkodzenia. 

 

Szeroko rozwinięta oferta firmy Kospel sprawia, że z łatwością dobrać można odpowiedni model do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Ale na szczególną uwagę zasługuje Model SWK Termo Top. To wymiennik c.w.u, który zamontujemy pod kotłem elektrycznym lub gazowym. Charakteryzuje się wysoką klasą efektywności energetycznej A, dzięki zastosowaniu pianki PUR do izolacji o grubości 65mm na ściankach i 100 mm na dennicy górnej. Wysoko izolacja przyczynia się do ograniczenia strat ciepła nawet o 50%. W zestawieniu z wymiennikiem klasy C szacuje się  oszczędność energii nawet do 320 kWh na rok. Model SWK Termo Top posiada wężownicę o dużej powierzchni, co przekłada się na wydajną pracę i szybki czas nagrzewania się wody. Króćce przyłączeniowe w tym modelu skierowane są ku górze, a model dostępny w wariantach 100,120i 140 litrów. Model ten musi być ładowany jednym źródłem ciepła, gdyż nie ma możliwości wpięcia grzałki elektrycznej.

 

Pionowe wymienniki C.W.U. - Duża wydajność wymienników płaszczowych 

Na uwagę zasługują także pionowe wymienniki C.W.U, które najczęściej montowane są w nowoczesnych instalacjach. Na rynku znajdziemy wiele wariantów, jednak warto zwrócić uwagę na wymienniki płaszczowe. Dlaczego? Są o wiele bardziej wydajne, a także charakteryzują się większą mocą w zestawieniu z urządzeniami z wężownicą o tych samych pojemnościach. Co za tym idzie zbiornik o mniejszej pojemności pozwoli uzyskać podobny efekt, zmniejszając przy tym zapotrzebowanie na miejsce w kotłowni. Dodatkowo zaobserwować można znacznie mniejsze straty ciepła stosując wymienniki płaszczowe.

Technologia falowania ścianek zbiornika, zastosowana przy produkcji wymienników pozwala na zwiększenie powierzchni grzewczej, przekładając się na oszczędności energii. 

 

Poziome wymienniki C.W.U.

Wymienniki poziome to częsty wybór przy kotłach na paliwa stałe. W swojej ofercie Kospel posiada modele z wężownicą czy też z płaszczem wodnym. Tak jak już zostało zauważone, wymienniki płaszczowe znacznie szybciej nagrzewają wodę jak te z wężownicą. Występują w pojemnościach zbiorników od 80 do 140 litrów.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając zasobnik?

Jednym z czynników mających wpływ na komfort użytkowników jest krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę. Dobrze dobrane urządzenie pozwala sprawnie podgrzać wodę i zaoszczędzić na rachunkach. Warto więc poświęcić trochę czasu przy jego wyborze. Wybierając zasobnik  należy zwrócić uwagę na kilka takich czynników jak: pojemność zbiornika, powierzchnię wężownicy, moc kotła grzewczego czy temperaturę i przepływ wody grzewczej przez wężownicę wymiennika c.w.u. Decydujący wpływ na dobór pojemności ma ilość użytkowników, a co za tym idzie ilość zużywanej wody. Dobrze dobray zbiornik ma znaczny wpływ na późniejsze koszty i ewentualne oszczędności.

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel