Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Program “Moje ciepło” - Dla kogo dofinansowanie do pompy ciepła?

2022-03-14
Program “Moje ciepło” - Dla kogo dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze mające za zadanie pozyskać energię ze środowiska naturalnego i wykorzystać ją do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. To ekologiczne źródło ciepła pozyskujące ze środowiska nawet 75% energii, przyczyniając się tym do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.
Coraz większa świadomość istotności rozwiązań ekologicznych sprawia, że inwestycja w pompy ciepła staje się coraz popularniejsza. Choć notuje się ciągły wzrost zainteresowania pompami to nie jest on aż tak dynamiczny. Powodem jest fakt iż zaangażowanie kapitału początkowego w porównaniu do innych źródeł ciepła musi być zdecydowanie wyższe, przez co nie każdy na takie rozwiązanie się zdecyduje. Wsparcie rozwoju działań ekologicznych jest w ostatnim czasie mocno propagowane, głównie w krajach Unii Europejskiej, w związku z czym rządy przygotowują programy dofinansowań mających na celu obniżenie kosztów początkowych i zachęcenie do inwestycji w odnawialne źródła energii .

Program Moje Ciepło co to takiego?

Program Moje ciepło to nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mający na celu przyspieszenie rozwoju OZE w Polsce poprzez dofinansowania do zakupu i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Inwestycja w Odnawialne Źródła Energii ma przyczynić się między innymi do redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza spowodowanych przetwarzaniem paliw kopalnych. Wpłynie to pozytywnie na środowisko ale także na zdrowie, zmniejszając zachorowania wynikające z zanieczyszczonego powietrza.

Program Moje Ciepło kierowany ma być do osób fizycznych, właścicieli lub współwłaścicieli nowych, jednorodzinnych domów.
Nowy budynek, program definiuje jako taki w przypadku którego, w momencie składania wniosku o dofinansowanie, nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na jego użytkowanie, a także taki, gdzie dokumenty te zostały złożone ale nie wcześniej jak 1 stycznia 2021 r.

Warunki dofinansowania

Odpowiedni moment złożenia wniosku o dofinansowanie nie jest jedynym kryterium jego przyznania. Budynki te muszą posiadać również odpowiedni standard energetyczny. Obecne warunki techniczne obowiązujące od 2021 roku nakładają bardziej restrykcyjne wymagania w obszarze zużycia ilości energii nieodnawialnej w ciągu roku. Do jej określenia służy współczynnik Ep, który wyraża ilość nieodnawialnej energii pierwotnej jaka potrzebna jest do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oświetlenia a także wytworzenia C.W.U.. Do 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten wynosił 95 kWh/(m2*rok), aktualnie wartość ta nie może przekraczać 70 kWh/(m2*rok). Żeby jednak załapać się na program Moje Ciepło maksymalny poziom Ep w pierwszym roku trwania programu wynosić musi nie więcej jak 63 kWh/(m2*rok), natomiast w kolejnych latach obowiązywać będzie poziom maksymalnie 55 kWh/(m2*rok).
Istotnym jest także fakt, że z programu nie będzie można skorzystać jeśli budynek będzie wyposażony w źródło ciepła na paliwo stałe, a także nie będzie można przystąpić do innych programów.

Warto także wspomnieć o innych warunkach jakie należy spełnić aby uzyskać dofinansowanie. Jednym z wymogów jest data produkcji pompy ciepła, która nie może być wcześniejsza jak 24 miesiące przed montażem. Zobowiązaniem beneficjenta będzie także konieczność eksploatacji pompy ciepła w lokalizacji wskazanej we wniosku przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dotacji. Jeżeli budynek jest współwłasnością, konieczna będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli a także oświadczenie, że nie korzystają oni z innego finansowania.

Na jakim poziomie dofinansowanie?

W programie Moje ciepło będzie można uzyskać zwrot nawet do 30% kosztów kwalifikowanych projektu. Jak niedawno informowali Doradcy Energetyczni zwrot kosztów kwalifikowanych prawdopodobnie zostanie podniesiony do 45% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Kwota zasądzona do wypłaty będzie zależna od rodzaju urządzenia. Maksymalny zwrot przy powietrznej pompie ciepła wyniesie 7 000 zł, a przy pompie gruntowej może sięgnąć poziomu nawet 21 000 zł. Na cały projekt przeznaczony ma być budżet w wysokości 600 mln zł, pochodzący z Funduszu Modernizacyjnego Unii Europejskiej.
Poniższa tabela obrazuje możliwy poziom uzyskania dofinansowania w zależności od urządzenia.

Kiedy będzie można skorzystać z programu?

Program Moje Ciepło jest już na końcowym etapie przygotowań. Na stronach rządowych możemy przeczytać, że termin ogłoszenia i rozpoczęcia naboru zaplanowany jest na przełom I i II kwartału 2022. A sam program będzie realizowany za okres 2021-2026 przy czym wypłata środków będzie następowała na bieżąco do końca 2027 lub do wyczerpania przeznaczonej puli.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel