Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piec centralnego ogrzewania - jaki wybrać?

2021-11-26
Piec centralnego ogrzewania - jaki wybrać?
piec ogrzewanie

Dbanie o odpowiednią temperaturę w domu, zwłaszcza w okresie grzewczym, jest równie istotne co posiadanie stałego dostępu do wody czy prądu. W tym celu można wykorzystać piec do centralnego ogrzewania, który może pełnić także funkcję podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Pojawia się tylko pytanie: Który piec centralnego ogrzewania będzie najlepszy do naszych potrzeb?

Czym kierować się wybierając piec centralnego ogrzewania?

Nie ma co ukrywać, że większość osób będzie kierowała się dostępnym budżetem. Nic w tym dziwnego. Warto jednak wiedzieć, co oprócz finansów jest istotne, kiedy mamy zakupić piec centralnego ogrzewania, który ma nam posłużyć przez wiele lat.

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jaką mocą powinien dysponować. Na wstępie zaznaczymy, że kupowanie pieca z większą mocą “na zaś”, nie jest dobrą praktyką. Piec centralnego ogrzewania powinno dobierać się do aktualnego zapotrzebowania lub planowanego, jeżeli jesteśmy na etapie budowy domu lub modernizacji ogrzewania. W internecie z łatwością znajdziemy kalkulator doboru pieca, który po wprowadzeniu odpowiednich danych, zaproponuje nam optymalne rozwiązanie. W końcu zupełnie inne zapotrzebowanie będzie dla nowej 250 metrowej willi, a inne dla 100-u metrowego domu z lat 80.

Następnie powinniśmy ocenić, jaki rodzaj pieca będzie dla nas odpowiedni. Jedno- czy dwufunkcyjny? Kondensacyjny czy nie? Z podajnikiem, a może zasypowy? Odpowiadając sobie na te pytania, jesteśmy w stanie mniej więcej określić, jaki piec centralnego ogrzewania byłby dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Po trzecie - koszty eksploatacji. Piec c.o. będzie nam głównie potrzebny w sezonie grzewczym, i wtedy najbardziej będzie drenował nasz domowy budżet. Wybór pieca o wysokiej sprawności pozwala ograniczyć wydatki, ponieważ będzie on potrzebował mniej paliwa do wytworzenia zadowalającej użytkownika ilości ciepła.

Gdy będziemy wybierać piec do centralnego ogrzewania, warto wziąć pod uwagę te trzy kryteria, a jeżeli będzie ich więcej - to tym lepiej.

Rodzaje pieców centralnego ogrzewania

Duży wybór, może stanowić dla niektórych duży problem. Dlatego pokrótce omówimy każdy z dostępnych pieców.

Piec gazowy

Piece gazowe są popularnym rozwiązaniem zarówno do domów jak i mieszkań. Pozwalają zasilić instalację centralnego ogrzewania, jak również zadbać o ciepłą wodę użytkową. Istnieje możliwość dołączenia do nich specjalnego zasobnika na c.w.u., Może zostać zastosowany zarówno w przypadku wariantu jednofunkcyjnego, jak i dwufunkcyjnego. Kondensacyjny piec centralnego ogrzewania dodatkowo pozwala na odzyskanie ciepła ze spalin, co pozwala im przekroczyć stuprocentową sprawność. 

Jak działa piec gazowy?

Na początku piec zasysa powietrze z zewnątrz (zamknięty) lub z pomieszczenia w którym się znajduje (otwarty). Następnie dochodzi do wymieszania go z gazem ziemnym, tworząc łatwopalną mieszankę. Ta przy użyciu palnika zostaje podpalona i ogrzewa wodę, która przepływa przez płytowy wymiennik ciepła. Im większy - tym większa efektywność ogrzewania. W procesie spalania powstają spaliny, które następnie są eksportowane na zewnątrz budynku poprzez komin.

W przypadku kondensacyjnych pieców gazowych, działanie jest tożsame, z tą różnicą, że powstałe spaliny są jeszcze wykorzystywane. Zawarte w nich ciepło odzyskiwane jest dzięki kondensatorowi, który schładza mieszaninę gazową do ok. 40oC i odzyskuje z niej ciepło. Natomiast powstałe w tym procesie skropliny usuwane są za pomocą specjalnego odprowadzenia.

Jaki piec gazowy do centralnego ogrzewania?

Jest to stricte uzależnione od naszych potrzeb. Jeśli ma to być tylko piec centralnego ogrzewania, w zupełności wystarczy nam jednofunkcyjny piec gazowy, np. DCG COMFORT 25 1-F lub ECOCONDENS SILVER 25. Dla osób potrzebujących ogrzać także wodę użytkową w swoim domu, polecamy skorzystanie z dodatkowego zbiornika do kotła jednofunkcyjnego, albo wybranie wydajnego dwufunkcyjnego pieca, takiego jak DCG COMFORT 25 2-F.

Piec węglowy

Piec centralnego ogrzewania na węgiel może być zasilany tzw. grubym węglem (np. orzech) lub ekogroszkiem. Są to relatywnie tanie piece i znajdują zastosowanie w wielu domach. Modele, które posiadają stosunkowo wysoką sprawność, w połączeniu z wysokoenergetycznym paliwem, pozwalają na ekonomiczne ogrzewanie domu. Trzeba pamiętać, że obecnie w Polsce można nabyć tylko piece węglowe 5 klasy dolnego spalania - które dostępne są w naszym sklepie. W zależności od rodzaju węgla, można nabyć piec zasypowy (gruby węgiel) lub z podajnikiem (ekogroszek).

Jak działa piec węglowy?

Ten rodzaj pieca centralnego ogrzewania występuje w wariantach górnociągowym, dolnociągowym oraz górno-dolnym. Nazwa oznacza, którędy przez palenisko dostaje się powietrze (np. górnociągowy - powietrze idzie od dołu). Te ogrzane do odpowiedniej temperatury zostaje skierowane w kierunku wymiennika ciepła, który może być pionowy lub poziomy - w zależności od kotła. W wymienniku nośnikiem temperatury jest woda, która następnie kierowana jest do instalacji centralnego ogrzewania w budynku.

Jaki piec węglowy do centralnego ogrzewania?

Decydując się na piec węglowy, powinniśmy wybierać spośród tych, które posiadają wysoką sprawność, co w przypadku ogrzewania węglem nie jest tak oczywiste. Następnie trzeba dobrać piec do rodzaju węgla, którym będziemy chcieli palić. Jeżeli zależy nam na wydajnym piecu zasypowym, możemy zwrócić uwagę na model VARMO, od renomowanego producenta SAS. Jeżeli natomiast interesuje nas ekogroszek, powinniśmy wybrać piec z podajnikiem, taki jak choćby ten z serii SOLID.

 

Piec na pellet

Jeżeli chcemy nabyć piec na paliwo stałe, ale nie jesteśmy zwolennikami węgla, możemy wybrać piec na pellet. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w przypadku domów z odpowiednią izolacją termiczną. Choć piece pelletowe są droższe w zakupie, to paliwo do nich jest znacznie tańsze, niż w przypadku np. piecy węglowych. Trzeba zaznaczyć, że jest to bardzo ekologiczny sposób na ogrzewanie budynku, ponieważ pellet zalicza się do odnawialnych źródeł energii, a podczas spalania produkcja zanieczyszczeń jest niewielka. Dodatkowo powstały podczas spalania popiół z powodzeniem można wykorzystywać jako nawóz do roślin.

Jak działa piec pelletowy?

Kotły na pellet są nieco bardziej skomplikowane w konstrukcji od innych piecy na paliwa stałe. W takim kotle, pellet podawany jest na ruszt za pomocą podajnika. Z racji swoich łatwopalnych właściwości, piec ten musi być wyposażony w czujnik temperatury, który w razie przekroczenia bezpiecznej granicy, uruchamia zawór wodny, który ma za zadanie ugasić płomienie. Ogień powstały podczas spalania przekazuje ciepło w kierunku wymiennika ciepła, który pozwala na nagrzanie wody znajdującej się w instalacji.

Jaki piec pelletowy do centralnego ogrzewania?

By efektywnie ogrzewać pelletem trzeba pamiętać o dwóch podstawowych elementach: piecu o wysokiej sprawności i jakościowym opale. Wtedy ogrzewanie domu może być bardzo efektywne. Ciekawymi propozycjami mogą okazać się modele Genesis Plus KPP, jak również SPARK. Proponowane modele dostępne są w wielu wariantach mocowych.

Piec elektryczny

Decydując się na piec elektryczny, stawiamy na wydajność i ekologię. Ogrzewanie wody za pomocą takiego urządzenia jest bezemisyjne. Bardzo wysoka sprawność sprawia, że są niezwykle efektywne. Stanowią przeważnie dodatkowe źródło ogrzewania. W połączeniu z fotowoltaiką, koszty eksploatacji tego urządzenia znacznie maleją.

Jak działa piec elektryczny?

W przypadku tego urządzenia, cały proces jest stosunkowo prosty. Woda ogrzewana jest przy pomocy jeden lub więcej grzałek, które uruchamiają się stopniowo, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepłą wodę. Z racji swoich możliwości, przeważnie współpracują z kominkami, innymi kotłami czy pompami ciepła.

Jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania?

Wybór uzależniony jest od tego, czy chcemy aby było to nasz główne źródło ciepłej wody do centralnego ogrzewania, czy dany piec ma wspierać inne źródło c.o. Warto zdecydować się na urządzenie z adaptacyjnym trybem. W ten sposób unikniemy nadmiernego zużycia energii, względem faktycznego zapotrzebowania. Ciekawą propozycją może być piec EKCO.M3, który posiada zakres od 12 do 24 kW mocy, ale warto zwrócić uwagę także na Vitotron 100 VMN3-24, który również posiada regulację mocy w zakresie 12-24 kW.

Piec centralnego ogrzewania - czy to się opłaca?

Kiedy budujemy dom lub modernizujemy przestarzałą instalację, liczymy się z każdą złotówką jaką trzeba wydać na instalację c.o.. Warto wziąć pod uwagę fakt, że sam zakup urządzeń to nie wszystko. Ważne są także koszty użytkowania go, a te potrafią być rozbierze w przypadku różnego typu piecy.

Jakie są koszty użytkowania?

Najlepiej będzie to pokazać na konkretnym przykładzie, który pozwoli zobrazować szacunkowe koszty. By ten był miarodajny, trzeba go wykonać w oparciu o dostępne informacje i wyliczyć zgodnie z nimi. Zaprezentowane poniżej, mają pomóc Ci w zorientowaniu się, z jakimi kosztami możesz się liczyć.

We wszystkich wyliczeniach przejmujemy, że będzie to dom jednorodzinny w Lublinie, o powierzchni 120 m2, posiadający energooszczędny standard cieplny, a sprawność pieca kształtuje się na poziomie 89% (średnioroczna, nie nominalna). Zakładamy również, że w budynku znajdować będzie się 2 mieszkańców, którzy preferują temperaturę wewnątrz budynku na poziomie 21oC. Ceny paliw są przyjęte tylko do wyliczenia i mogą się różnić od obecnych na rynku.

Oto jak prezentują się koszty roczne, jakie możemy ponieść, wybierając dany piec do centralnego ogrzewania:

  • piec gazowy - 2911,00 zł - cena paliwa na poziomie 2,40 zł/m3
  • piec węglowy - 1792,00 zł - cena paliwa na poziomie 1000 zł/t
  • piec na ekogroszek - 1984,00 zł - cena paliwa na poziomie 1000 zł/t
  • piec na pellet - 2509,00 zł - cena paliwa na poziomie 1000 zł/t
  • piec elektryczny - 6196,00 zł - cena paliwa na poziomie 0,58 zł/kWh

Jak widać mamy tutaj duży rozstrzał cenowy. Znaczącymi zmiennymi są tutaj ceny poszczególnych paliw. Te mogą mieć znaczący wpływ na koszty ogrzewania. Jak widać największe koszty możemy ponieść przy użytkowaniu pieca elektrycznego, ale pamiętajmy, że został tu użyty jako główne źródło ogrzewania. W przypadku gdy stanowi dodatkowy element instalacji c.o. i jest zasilany (nawet częściowo) z fotowoltaiki, koszty te będą zdecydowanie niższe.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel