Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy ogrzewanie podłogowe wodne - zalety i wady

2022-05-21
Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy ogrzewanie podłogowe wodne - zalety i wady

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w budynkach wolnostojących, jak również zabudowie wielorodzinnej. W zależności od zaawansowania prac budowlanych, jak i zabudowy - stosuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne. Dzisiaj przyjrzymy się zaletom oraz wadom obu rozwiązań.

Ogrzewanie podłogowe - naturalne i efektywne

System ogrzewania podłogowego znany jest już od czasów starożytnych, a dzisiejsza jego forma sprawia, że niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu, bloku, czy jest to budynek użyteczności publicznej - może być on ogrzewany przy pomocy wodnego lub elektrycznego wariantu.Niewątpliwie największym atutem jakim dysponuje ogrzewanie podłogowe jest naturalny ruch ciepła w pomieszczeniu. Odczucia wynikające z użytkowania tej formy ogrzewania, są najbardziej zbliżone do naturalnego emitowania ciepła.

Nowoczesna podłogówka pozwala na jej montaż w niemal każdym rodzaju budynku. Wybór konkretnego wariantu opiera się głównie o cztery czynniki:

  • na jakim etapie są prace budowlane/wykończeniowe;
  • jak duża jest powierzchnia grzewcza;
  • o ile może zostać podniesiona podłoga;
  • jaka forma zasilania jest najbardziej optymalna dla użytkownika.

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że ogrzewanie podłogowe wodne stosuje się w domach i to na etapie budowy, kiedy dopiero będzie konstruowana posadzka. Z kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe znajduje zastosowanie w blokach lub biurowcach, zwłaszcza kiedy montaż ma nie powodować dużej ilości prac. Więcej o tym napisaliśmy w naszym artykule Ogrzewanie podłogowe - kiedy warto wybrać i gdzie zastosować, w którym opisaliśmy zasadność stosowania konkretnej odmiany ogrzewania podłogowego.

Efektywność tego rozwiązania jest bezpośrednio związana z powierzchnią grzewczą. Jest ona zdecydowanie większa od przeciętnego grzejnika, a w przypadku np. wodnej podłogówki - oddawanie temperatury temperatury do otoczenia, trwa nawet po jej wyłączeniu, dopóki samoczynnie się nie wystudzi.

Dodatkowym atutem jest także dyskrecja całej instalacji. W ten sposób na ścianach nie musimy wieszać kaloryferów, a pokój w którym znajduje się podłoga, zyskuje na powierzchni i większej ustawności mebli w okolicach okna - gdzie najczęściej montuje się grzejniki.

Pojawia się zatem pytanie: Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? Co prawda, niemożliwe jest podanie jednoznacznego werdyktu, które rozwiązanie będzie lepsze, jednak przedstawione poniżej zalety i wady, będą drogowskazem przy wyborze najlepiej odpowiadającego wariantu, dla danej inwestycji budowlanej lub remontowej.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że podłogówka elektryczna jest najwygodniejsza - pod względem montażu i ilości niezbędnych prac. Wystarczy wyizolować podłoże przy pomocy specjalnej maty, a na to nakładana jest gotowa mata elektryczna do ogrzewania podłogowego. Wpierw trzeba jednak określić zapotrzebowanie cieplne, które pozwolić określić ile W potrzeba na m2. Znając te wartości można dobrać odpowiednią moc instalacji.

Montaż elektrycznej podłogówki można uznać za najbardziej “czysty”, ponieważ nawet przy pracach remontowych, nie wymaga ona wykonywania znacznych modyfikacji w konstrukcji posadzki. Dzięki stosunkowo skompresowanej konstrukcji maty grzewczej, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie podnosi znacząco wysokości podłogi - pod warunkiem, że montaż odbywa się na gołej posadzce, nie zaś na posadzce i glazurze, w formie kolejnej warstwy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach jest najczęstszym stosowanym wariantem. Dzieje się tak głównie, ze względu na czas nagrzewania się elektrycznej podłogówki, który jest bardzo krótki. W ten sposób korzystając z łazienki epizodycznie w ciągu dnia, można szybko ją ogrzać, np. na czas brania kąpieli czy podczas porannej toalety.

Niektórzy zastanawiają się: Ogrzewanie podłogowe elektryczne - czy się opłaca? W odpowiedzi na to pytanie może pomóc zestawienie zalet oraz wad tego rozwiązania grzewczego.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - zalety

To na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, to koszt inwestycji związanej z montażem podłogówki elektrycznej. Jeśli weźmiemy pod uwagę tożsamą powierzchnię grzewczą oraz warunki termoizolacji pomieszczenia - to elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie tańszym rozwiązaniem. Wynika to z faktu zarówno zakupu samej maty, izolacji pod ogrzewanie podłogowe elektryczne jak i kosztów związanych z robocizną.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest także łatwość montażu. Oznacza to, że z łatwością poradzi sobie z tym zarówno profesjonalny monter mat grzewczych, jak również osoba, która swoją wiedzę zdobędzie ze źródeł internetowych i poradników wideo. Niemniej należy zauważyć, że montaż wykonany przez profesjonalistę znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów w instalacji czy jej nie odpowiedniego rozmieszczenia.

Dużym plusem jest również równomierne rozłożenie się temperatury w pomieszczeniu. W przypadku podłogówki elektrycznej, ciepło emitowane jest na całej powierzchni mat grzewczych, na tym samym poziomie. Oznacza to, że niezależnie od wielkości płaszczyzny grzewczej w pokoju, kuchni, czy łazience - w każdym miejscu emisja ciepła będzie taka sama.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest także stosunkowo ekonomiczne. Jeśli budynek jest wyposażony w panele fotowoltaiczne, a dodatkowo posiada dobrą termoizolację, to zużycie energii elektrycznej niezbędnej do zapewnienia komfortu cieplnego w danym pomieszczeniu, jest stosunkowo nieduże. W przypadku budynków wolnostojących, można wykorzystywać także taryfy nocne, które pozwolą nagrzać budynek do optymalnej temperatury, zaś w trakcie dnia - temperatura jest tylko utrzymywana do zadanych wartości.

Niewątpliwym atutem tego wariantu ogrzewania jest tempo, w jakim uzyskuje ona zadaną temperaturę. Zatem: Jak długo nagrzewa się podłogówka elektryczna? W zależności od grubości warstwy izolacyjnej między matą grzewczą a pomieszczeniem, może wynosić od kilku do kilkunastu minut. Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panelami, glazurą czy wykładziną przystosowanymi do podłogówki, pozwoli na przekazanie znacznej ilości ciepła - co pozytywnie wpływa na czas nagrzewania się pomieszczenia.

Warto wspomnieć także o łatwości sterowania ogrzewaniem podłogowym elektrycznym. Do jego obsługi nie potrzebujemy tworzyć specjalnych instalacji hydraulicznych, a w zupełności wystarczy podłączenie odpowiedniego termostatu oraz czujnika temperatury, które wspólnie pozwolą na zachowanie stabilnej i efektywnej pracy. W niektórych przypadkach regulator temperatury ogrzewania podłogowego elektrycznego jest sterowalny także przy użyciu smartfona, co znacznie poprawia wygodę obsługi.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - wady

Jak wspomnieliśmy wcześniej - ogrzewanie podłogowe elektryczne szybko się nagrzewa, ale także równie szybko instalacja wytraca uzyskaną temperaturę. To sprawia, że w pomieszczeniach słabo izolowanych może powodować częstsze się jej załączanie.

Choć elektryczna podłogówka nie uchodzi za zbyt awaryjną, to w przypadku wystąpienia usterki - może to wymagać znacznych nakładów prac serwisowych. Jednak co warto zauważyć - w przypadku jej uszkodzenia, użytkownik budynku nie musi obawiać się zalania.

Pod uwagę trzeba też wziąć ceny energii elektrycznej. Choć w budynkach, gdzie ogrzewanie podłogowe elektryczne pełni funkcję pomocniczą, koszty te mogą wzrosnąć nieznacznie, to już w miejscach, gdzie stanowi ona znaczny procent urządzeń grzewczych - może być odczuwalne podczas płacenia rachunków za prąd.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Drugim rodzajem podłogówki jest ogrzewanie podłogowe wodne. Rozwiązanie to stosuje się najczęściej na etapie budowy budynku lub przy znacznych pracach związanych z termomodernizacją budynku, lub lokalu mieszkalnego. System ogrzewania podłogowego wodnego opiera się o rozprowadzaniu nad posadzką specjalnych rur, przez które będzie przepływać ciepła woda. Jej temperatura przeważnie nie przekracza 55oC. Wiąże się to z faktem, że rury do ogrzewania podłogowego przy wyższych rejestrach temperaturowych, mogłyby ulegać uszkodzeniu.

Z racji zaawansowania niezbędnych prac zmierzających do powstania wodnej podłogówki, najczęściej stosuje się ją na etapie budowy budynku. Na tym etapie montaż jest znacznie prostszy oraz wymaga mniejszego nakładu pracy. Co ważne - na tym etapie można dostosować aranżacje i funkcjonalność wnętrza do podłogówki - nie zaś odwrotnie.Zastosowanie tego rodzaju podłogówki nie jest problemem także w budynkach zabudowy wielorodzinnej. Ogrzewanie podłogowe wodne w bloku jest jak najbardziej możliwe do wykonania. Co prawda w takich budynkach pełni ono najczęściej funkcję pomocniczą, a główną rolę nadal pełnią kaloryfery.

W tym przypadku montaż ogrzewania podłogowego należy zlecić fachowcowi lub profesjonalnej firmie. Wiąże się to z konieczność stworzenia odpowiedniego systemu, przygotowania podłoża i uruchomienia podłogówki, oraz jej sprawdzenia.

W zależności od budynku - a dokładniej jego wieku i stanu - stosuje się suchy lub mokry montaż ogrzewania podłogowego wodnego.

Ogrzewanie podłogowe wodne - zalety

Dużym atutem jest tutaj ekonomia ogrzewania pomieszczeń. Z racji, że ogrzewanie podłogowe zalicza się do niskotemperaturowych (czyli w zakresie 33-55oC), koszty przygotowania odpowiedniej ilości ciepłej wody są znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnych kaloryferów (ok. 55-75oC).W zależności od układu pomieszczenia, rurki do ogrzewania podłogowego wodnego można ułożyć w sposób meandryczny lub ślimakowy. Pozwala to na zdecydowanie, jak ma rozkładać się ciepło w konkretnym wnętrzu, uwzględniając miejsca największych strat lub punktów najlepiej zaizolowanych.

Grubość instalacji w podłodze, nie ma wpływu na finalny efekt. Nawet jeśli zastosujemy grubszy podkład pod ogrzewanie podłogowe wodne, czy nasza izolacja do ogrzewania podłogowego będzie posiadać nieco więcej milimetrów, to ostatecznie będzie to wkomponowane w wykończenie pomieszczenia.

Dodatkowo dobra izolacja znacznie ogranicza wystudzanie się medium wodnego w rurach. W ten sposób nagrzana woda dłużej oddaje ciepło, co jest istotne w przypadku częstotliwości załączania się wody, a także utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach użytku codziennego.

Sprawia to również, że nasze ogrzewanie stanowi także mniejsze obciążenie dla źródła ciepła. Najczęściej w połączeniu z wodną podłogówką stosuje się kotły gazowe lub kotły olejowe. Popularne są także pompy ciepła. Dzięki spowolnionemu oddawaniu ciepła z instalacji, odpowiednia ilość nagrzanej wody, będzie dłużej zapewniać zadaną temperaturę i utrzymywać komfort cieplny. Prócz zaizolowania samych rur w podłodze, należy zadbać także o rozdzielacz. O tym jak ważną funkcję pełni w instalacji podłogowej, opisaliśmy w artykule Rozdzielacze do podłogówki - rola w układzie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe wodne - wady

Do wad niewątpliwie należy zaliczyć konieczność używania zasilania w postaci pomp ciepła lub kotłów gazowych, które jeśli nie są wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej - muszą być specjalnie uruchamiane poza sezonem grzewczym.

Nie da się ukryć, że koszt inwestycji związany z ogrzewaniem podłogowym wodnym jest wyższy niż w przypadku elektrycznej podłogówki. W tym przypadku należy uwzględnić w kosztach takie elementy jak rozdzielacz i jego wyposażenie, rury, spinki, izolacje, pompy, itp. Dodatkowo należy brać pod uwagę także robociznę, ponieważ instalacje ogrzewania wodnego powinien wykonać tylko specjalista.

Problemem mogą okazać się awarie, choć te nie zdarzają się często, jeśli montaż został wykonany prawidłowo, a elementy posiadają odpowiednia jakość. Największym kłopotem może okazać się przeciekanie rur lub co gorsza - ich pęknięcie. W przypadku podłogówki wodnej umieszczonej w stropie, może to doprowadzić do zalania niższych segmentów budynku. Jednak szybko zakręcając zawór - można uniknąć poważnego zalania lub znacznie zminimalizować szkody.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel