Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nowe dotacje do pomp ciepła? - co warto wiedzieć?

2022-09-27
Nowe dotacje do pomp ciepła? - co warto wiedzieć?

Zakup jak i dotacje do pomp ciepła to obecnie bardzo popularny temat. Wzrost cen węgla spowodował, że wielu ludzi kieruje swój wzrok w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jednak inwestycja w takie źródło ciepła to niekiedy bardzo poważna decyzja. Są jednak dotacje, z których można skorzystać, by ograniczyć koszty wymiany źródła ciepła, a na horyzoncie pojawiają się kolejne. Jesienią 2022 ma zostać przedstawiony nowy program dotujący inwestycję w pompy ciepła.

Dotacje do pomp ciepła 2022 - z jakich dofinansowań można skorzystać dla domów jednorodzinnych?

W pierwszej kolejności należy określić czy dotacja ma dotyczyć nowego, czy starego domu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył dwa osobne programy, które dedykowane są domom nowopowstałym, oraz tym, które wybudowano wiele lat wcześniej. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać dofinansowanie do pomp ciepła należy spełnić określone kryteria, zróżnicowane w zależności od typu programu, który obecnie obowiązuje.

Dofinansowanie do pomp ciepła w nowych budynkach (po 01.01.2021 r.)

W przypadku nowego domu jest to program Moje Ciepło, który skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, które zostały wybudowane po 1 stycznia 2021 roku. Co ważne, dotacja ta obejmuje wszystkie dostępne rodzaje pomp ciepła, tj. pompy ciepła powietrzne, wodne i gruntowe. Dzięki temu można dobrać odpowiednie rozwiązanie do możliwości i oczekiwanej efektywności urządzenia. W ramach tego programu dotacje do pomp ciepła mogą wynosić od 7000 do 21 000 złotych. Co istotne - w przypadku programu Moje Ciepło, wnioskujący o dofinansowanie nie jest objęty żadnym progiem dochodowym, co oznacza, że o dofinansowanie pompy ciepła może ubiegać się każdy inwestor, który będzie posiadał odpowiednią sumę, aby pokryć pozostałe koszty zakupu.

Nie mniej trzeba mieć na uwadze, że o ile inwestora nie dotyczą progi dochodowe, o tyle sam dom jednorodzinny musi spełniać kluczowy wymóg. W przypadku programu Moje Ciepło roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie może przekroczyć 63 kWh/m2 (rocznie) budynku. W tym przypadku na roczne zapotrzebowanie składa się:

  • centralne ogrzewanie,
  • przygotowanie ciepłej wody użytkowej,
  • wentylacja.

Określone zapotrzebowanie o podanej wartości będzie dotyczyć tylko wniosków złożonych w 2022 roku. W przypadku kolejnych lat trwania programu, wartość ta ma być obniżona do 55 kWh/m2 rocznie.

Pompy ciepła objęte dotacją mają służyć do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zaś kwota dofinansowania ma umożliwić pokrycie od 30 do 45% kosztów całej inwestycji. Oznacza to, że pozostałe środki (jak wspomnieliśmy wcześniej) musi posiadać sam inwestor.

Do kiedy program Moje Ciepło?

Zgodnie z informacjami, nabór wniosków ma być realizowany do 31 grudnia 2026 roku. Może on jednak zakończyć się przed planowaną datą, jeśli pula dostępnych środków zostanie wyczerpana przed czasem.

Dofinansowanie do pomp ciepła w starszych budynkach (przed 01.01.2021 r.)

Właściciele starszych domów jednorodzinnych również mogą skorzystać z dotacji do pomp ciepła, jednak nie nieco innych zasadach i w ramach zupełnie innego programu. W tym przypadku jest to program Czyste Powietrze. Tutaj jednak wybór pompy ciepła jest ograniczony, ponieważ dotacją objęte są tylko powietrzne pompy ciepła, które finansowane są w ramach dwóch wariantów dochodowych.

Pierwszy z nich zakłada, że inwestor nie przekracza 100 000 złotych dochodu rocznego, i zakłada podstawowy poziom dofinansowania. Należy zwrócić tutaj uwagę na fakt, że dochód nie jest dzielony na ilość mieszkańców gospodarstwa domowego. W drugim przypadku - dofinansowania o podwyższonym poziomie - przyjmuje się, że dochód na osobę nie przekracza 1400 złotych. W przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych, kwota ta została podniesiona do 1960 złotych.

Kwoty dofinansowania w programie Czyste Powietrze w przypadku tego dofinansowania są nieco niższe, niż przy programie Moje Ciepło. Górna granica dla inwestorów z dofinansowaniem podstawowym to 13 500 złotych, zaś dla tych, którzy posiadają dofinansowanie podwyższone - jest to już kwota sięgająca do 18 000 złotych.

Program Czyste Powietrze Plus

Ten program z kolei skierowany jest do gospodarstw domowych o niższych przychodach i umożliwia otrzymanie dotacji na pompę ciepła oraz termomodernizację budynku. W zależności od sytuacji finansowej i nie przekraczania pewnych progów dochodowych, możliwe jest uzyskanie dofinansowania nawet do 37 000 złotych.

Nowe dotacje jesienią 2022 roku

Na chwilę obecną konkretów dotyczących nowego programu dotacji pomp ciepła jeszcze nie ma, ale szczegóły mają zostać podane jesienią 2022 roku. Przewiduje się, że będzie to uzupełnienie aktualnie obowiązujących programów dofinansowań NFOŚiGW lub zupełnie nowy, który umożliwi skorzystanie z dotacji szerszemu gronu inwestorów. W przypadku nowego programu lub aktualizacji obecnych, dobrze gdyby zostały wzięte pod uwagę kwestię drożejących pomp ciepła, które jednak nadal w niektórych sklepach i hurtowniach - tak jak np. HAP Armatura, można nadal kupić w dobrych cenach.

Nie mniej, w związku z drożejącym gazem i węglem, OZE pozwala na uzyskanie niezależności względem tradycyjnych źródeł ogrzewania, a co za tym idzie - dbanie o środowisko i brak ryzyka nagłego zakazu wykorzystywania tych źródeł, ponieważ pompy ciepła są bezemisyjne. Dlatego pompa ciepła może rozwiązać problem z ogrzewaniem węglowym lub gazowym na długie lata, a jednocześnie być efektywnym źródłem ciepłej wody do celów grzewczych i użytkowych.

W przypadku pojawienia się nowych informacji dotyczących uaktualnienia lub nowego programu dotacji pomp ciepła, będziemy niezwłocznie informować w nowych wpisach na naszym blogu.

 

Sprawdź dostępne pompy ciepła

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel