Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż pompy obiegowej CO

2022-02-21
Montaż pompy obiegowej CO

Pompa CO stanowi alternatywę dla ogrzewania gazowego, elektrycznego oraz olejowego. Największym atutem tego typu urządzeń są niskie koszty eksploatacyjne. Rosnąca popularność pomp ciepła wpłynęła na rozwój urządzeń i zwiększoną produkcję wielu modeli. Aby dane urządzenie mogło efektywnie generować ciepło konieczny jest prawidłowy montaż pompy CO. W poniższym artykule wyjaśniamy różnicę między poszczególnymi modelami podpowiadając jak dobrać pompę obiegowa do CO oraz gdzie zamontować zawory termostatyczne usprawniające pracę urządzenia.

Pompy CO - rodzaje

Wśród rodzajów pomp obiegowych CO wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń: dławnicowe i bezdławnicowe. Chcąc ułatwić dobór pompy obiegowej niezdecydowanym wyjaśniamy, na czym polega różnica między pompą dławnicową a bezdławnicową.

Pompa dławnicowa czy bezdławnicowa

Największą różnicę pomiędzy tymi modelami stanowi konstrukcja określająca sposób montażu silnika. Pompy bezdławnicowe wyposażone zostały w silnik, który jest obmywany tłoczoną cieczą. Woda chłodzi jednostkę napędową zapobiegając przegrzewaniu się silnika i przeciążeniu jednostki. Jednocześnie ciecz smaruje łożysko wirnika ograniczając nakłady pracy związane z konserwacją pompy.

Pompy bezdławnicowe najczęściej są stosowane w obiektach mieszkalnych. Przykładowo Pompa obiegowa WiloStartos MAXO zapewnia szybszy przepływ wody, co pozwala ograniczyć koszty instalacji grzewczej. Mniejsza ilość wody w układzie jednostki bezdławnicowej powoduje, że urządzenie może szybciej reagować na zmiany temperatury. Ponadto urządzenia bezwładnicowe nie wymagają uszczelniania wału i umożliwiają montaż pompy CO w pionie lub poziomie.

Pompy dławnicowe stosowane są w instalacjach hydraulicznych, gdzie potrzebna jest większa wydajność i wysoki poziom podnoszenia wody, czyli na przykład w przemyśle czy obiektach komercyjnych. Pompy dławnicowe są o wiele sprawniejsze od bezdławnicowych, ponieważ dławnicowa pompa obiegowa WiloVeroLine IPE dużo lepiej radzi sobie z tłoczeniem agresywnych mediów oraz wody chłodzącej. Na wyposażeniu jednostki dławnicowej znajdują się: wał uszczelniony, dławnica lub pierścień ślizgowy oraz silnik.

W pompach dławnicowych przepływająca ciecz nie służy do przemywania silnika. Należy pamiętać, że w przypadku tego typu urządzeń niedopuszczalna jest praca pompy na sucho, ponieważ może to prowadzić do zniszczenia powierzchni uszczelniających. Pompy dławnicowe mogą być montowane w taki sposób, aby silnik i skrzynki zaciskowe były skierowane do dołu.

Pompy CO - wady i zalety

Wśród zalet pompy do centralnego ogrzewania wyróżnić można:

 • bezobsługowość urządzenia, wynikająca z faktu, że nie ma potrzeby dokładania opału czy czyszczenia urządzenia, tak jak w przypadku pieca,
 • ekologiczność, ponieważ w miejscu eksploatacji urządzenia nie powstają żadne spaliny zanieczyszczające środowisko,
 • możliwość podłączenia pompy do innych instalacji, takich jak ogrzewanie podłogowe,
 • możliwość zakupienia całej grupy pompowej przeznaczonej do współpracy z ogrzewaniem podłogowych oraz systemem solarnym,
 • montaż pompy ciepła jest prosty i możliwy do przeprowadzenia prawie w każdym budynku,
 • pompa ciepła może być umiejscowiona w mało użytkowanym pomieszczeniu, takim jak pralnia,
 • nie ma potrzeby budowania zbiornika na paliwo,
 • pompa do CO stanowi najbezpieczniejszą formę ogrzewania budynku, ponieważ nie istnieje tu ryzyko wybuchu czy zaczadzenia.

Do wad zastosowania pompy centralnego ogrzewania zaliczyć można:

 • wysoki koszt zakupu i instalacji urządzenia,
 • uzależnienie urządzenia od energii elektrycznej, które wynika z faktu iż brak napięcia w sieci elektroenergetycznej oznacza brak pracy pompy,
 • poziome wymienniki ciepła zajmują dużo miejsca,
 • emitowanie hałasu, który w nielicznych przypadkach może być uciążliwy,
 • konieczność odpowietrzania pompy CO w przypadku zakupu modelu bezdławicowego.

Jak prawidłowo zamontować pompę CO?

Należy zadbać o ty, by w trakcie montażu pompy obiegowej CO sposób instalacji był zgodny ze schematami i opisami z opracowania projektowego oraz instrukcjami od producenta, który precyzyjnie określa w jakiej konfiguracji można zamontować urządzenie. Niezależnie od konstrukcji, pompa musi być zamontowana tak aby kierunek pompy CO, a konkretnie kierunek przepływu cyrkulującego czynnika był zgodny z oznaczeniem na korpusie urządzenia.

Przed podłączeniem pompy CO do zasilania trzeba zadbać o ty, by gniazdo zasilanie nie uniemożliwiało ustawienia przewodu elektrycznego do góry. Woda spływająca po przewodach mogłaby spowodować zwarcie, dlatego przed podłączeniem prądu warto sprawdzić gdzie znajduje się wyłącznik różnicowoprądowy chroniący przed porażeniem.

Montując pompę ciepła należy mieć na uwadze, że wał pompy obiegowej musi być ułożony w pozycji poziomej. Nieco inaczej wygląda to w kwestii instalacji samego urządzenia, kiedy to możliwy jest zarówno montaż pompy CO w poziomie jak i w pionie.

Montaż pompy CO na powrocie czy przewodzie zasilającym?

Montaż pompy CO na powrocie stał się tematem dyskusji wśród użytkowników tego rodzaju urządzeń i powoduje spory o słuszność takiej instalacji. Montaż pompy na powrocie jest możliwy, ale zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest sprawdzenie, czy przetłaczany czynnik grzewczy nie osiągnie temperatury i ciśnienia większego niż dopuszczalne w danym układzie. Drugim czynnikiem jest określenie, czy pompa będzie w stanie zapewnić minimalne ciśnienie napływu w króćcu ssawnym urządzenia.

W przypadku montażu pompy na powrocie zasilania, pojawia się możliwość instalacji zaworu różnicowego na powrocie, który odpowiada za właściwy kierunek przepływu wody. W sytuacji, gdy pompa obiegowa jest zainstalowana na przewodzie zasilającym, montaż zaworu na powrocie jest niemożliwy. Wiąże się to z koniecznością umieszczenia zaworów regulacyjnych w odpowiednim miejscu w stosunku do pompy CO. W odpowiedzi na często pojawiające się pytanie gdzie zamontować zawór zwrotny wody podpowiadamy, że najlepiej umiejscowić go zaraz za pompą przed zaworem odcinającym.

FAQ- najczęściej zadawane pytania

Jakie są rodzaje pomp obiegowych CO?

Wśród rodzajów pomp obiegowych CO wyróżnić można pompy dławnicowe i bezdławnicowe. Różnią się one głównie konstrukcją i sposobem montażu silnika. Pompy bezdławnicowe charakteryzują się mniejszą wydajnością, dlatego są stosowane głównie w obiektach mieszkalnych. Pompy bezdławnicowe jako urządzenia o bardzo dużej wydajności świetnie sprawdzają się w obiektach komercyjnych, przemyśle oraz gospodarstwach rolniczych.

Na co zwrócić uwagę przy montażu pompy CO?

Dokonując montażu pompy CO należy określić, czy ma być instalowana na przewodzie zasilającym czy na powrocie. Ponadto należy zadbać o ty, by kierunek przepływu czynnika był zgodny z oznaczeniem na korpusie pompy. Warto mieć na uwadze, że pompa obiegowa CO powinna być zamontowana pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi, aby łatwo można było odciąć pompę podczas awarii czy działań konserwacyjnych. Podstawowe zasady montażu poszczególnych modeli znajdują się w instrukcji od producenta oraz opracowaniu projektowym.

Jak dobrać pompę obiegową?

Dokonując wyboru pompy obiegowej CO należy zwrócić szczególną uwagę na wymagania hydrauliczne instalacji. Warto sięgnąć po model, który generuje małe zużycie energii oraz będzie wyposażony w elektroniczny system. Zbyt mała pompa nie zapewni odpowiedniego przepływu wody co wpłynie na zmniejszenie żywotności pompy, ograniczenie wydajności, a dodatkowo może powodować zapowietrzanie układu. Zbyt duża pompa CO będzie generowała nadmierny hałas w instalacji, a ponadto zwiększy koszt zużycia energii elektrycznej.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel