Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego?

2021-12-21
Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego?

Odpowiednie dopasowanie do siebie elementów ogrzewania w domu, to wbrew pozorom nie takie proste zadanie. W zależności od wybranego źródła ciepła, powinno się stosować określone rodzaje grzejników. Choć ogrzewanie gazowe należy do tańszych alternatyw, można te koszty jeszcze zredukować - m.in. poprzez instalację odpowiednich kaloryferów.

Ogrzewanie gazowe i grzejniki - jak to działa?

Źródłem ciepła w budynku może być zarówno bezpośrednie wpięcie do sieci grzewczej, kotły na gaz, olej czy paliwa stałe, pompy ciepła, jak również instalacje solarne. W dobie dbania o redukcję kosztów ogrzewania, termoizolacje pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła budynku. Pozwala to na zastosowanie grzejników do CO o niskim indeksie zużycia energii cieplnej, które mimo to będą w pełni zaspokajały naszą potrzebę komfortu cieplnego.

Skupmy się jednak na ogrzewaniu gazowym. Kotły (powszechnie nazywane także piecami gazowymi), mogą zasilać zarówno instalację centralnego ogrzewania, ale także dbać o ciepłą wodę użytkową. Współczesne kotły gazowe kondensacyjne posiadają podwyższoną sprawność. Wykorzystując grzejnik niskotemperaturowy zużycie energii cieplnej będzie niewielkie, co pozytywnie odbije się na kosztach generowanych w okresie grzewczym.

W przypadku ogrzewania gazowego, istotne jest by wybierać grzejniki, które posiadają dobre właściwości przewodzenia temperatury. Elementy grzewcze muszą być zatem wykonane z aluminium lub miedzi. Są to najlepsze przewodniki ciepła stosowane w kaloryferach, a dodatkowo - są odporne na korozję, co zwiększa ich żywotność. Jaki zatem grzejnik wybrać do ogrzewania gazowego?

Rodzaje grzejników gazowych

Dzisiaj zastosowanie danego rodzaju grzejnika wiąże się nie tylko z jego efektywnością, ale również dopasowaniem do miejsca w którym będzie się znajdował. Na szczęście współczesne grzejniki do centralnego ogrzewania bez problemu łączą świetne właściwości przewodzenia ciepła z designem na miarę XXI wieku.

Grzejniki aluminiowe

Spotkać możemy je zarówno w domach jak i biurowcach. Ich żeberkowa konstrukcja umożliwia efektywne ogrzewanie pomieszczeń, a w razie konieczności - możliwość dołożenia kolejnych. Są one wykonane z aluminium, które jak wspomnieliśmy - świetnie przewodzi ciepło. Dodatkowo grzejniki aluminiowe są bardzo wygodne w czyszczeniu, co może być szczególnie istotne dla osób chorych na alergię.

Grzejniki płytowe

Ten rodzaj kaloryfera jest nam doskonale znany od wielu lat. Możemy go spotkać w wielu mieszkaniach, domach czy budynkach użyteczności publicznej. Grzejniki płytowe skonstruowane mogą być z jednej, dwóch lub trzech płyt. Najlepsze pod względem emisji ciepła są grzejniki jednopłytowe. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na wariant z gładkim lub pofalowanym frontem.

Grzejniki konwektorowe

Są to grzejniki, które najczęściej spotyka się w formie stojących elektrycznych urządzeń do ogrzewania powietrza w danym pomieszczeniu. Mogą być jednak również montowane na ścianie. Podłącza się je do standardowego gniazdka elektrycznego, dzięki czemu nie trzeba “kombinować” z podpięciem się do instalacji centralnego ogrzewania. Swoje zastosowanie grzejniki konwektorowe znajdują zarówno w pomieszczeniach takich jak salon, przedpokój czy sypialnia, ale również łazienka czy garaż. Dzięki grzałce szybko uzyskują zadaną temperaturę, co przydaje się w mocno wychłodzonych pomieszczeniach.

Grzejniki niskotemperaturowe

To rozwiązanie co prawda jest rzadko spotykane, ale w przyszłości może stać się jednym z głównych emiterów ciepła w domach i mieszkaniach. Grzejniki niskotemperaturowe pracują przeważnie w zakresach od 35oC do 45oC. Dzięki dużej powierzchni i dobremu przepływowi czynnika grzewczego (wody), osiągają bardzo dobre efekty pod względem emisji energii cieplnej do pomieszczenia. Takie grzejniki świetnie sprawdzą się przy ogrzewaniu gazowym, gdyż nie wymagają podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania do tak wysokich temperatur, jak w przypadku grzejników płytowych czy aluminiowych.

Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło?

Na to zagadnienie musimy spojrzeć na dwa sposoby: w kontekście intensywności i długofalowości emisji ciepła.

W pierwszym przypadku będą to grzejniki aluminiowe oraz jednopłytowe. Z racji, że aluminium jest świetnym przewodnikiem, pozwala ono na stosunkowo szybkie uzyskanie zadanej temperatury. Jest to jednak okupione wprost proporcjonalnym tempem jej utraty, dlatego zaleca się ich stosowanie w budynkach dobrze wyizolowanych, by zmniejszyć koszty ogrzewania, jakie będą generować.

Jeżeli jednak zależy nam na jak najdłuższej emisji ciepła, po nagrzaniu kaloryfera - to zdecydowanym faworytem będą grzejniki żeliwne. Wiąże się to z ich dużą pojemnością na czynnik grzewczy, który poprzez żeliwo powoli, acz sukcesywnie przekazuje energię cieplną do pomieszczenia. Minusem tego rozwiązania jest ich wielkość oraz - jak na obecne standardy - mało estetyczny wygląd. Idealnie sprawdzą się w budynkach nie posiadających izolacji lub słabo wyizolowanych. Jeżeli chodzi natomiast o ogrzewanie gazowe i kaloryfery żeliwne - cóż… nie jest to najlepsze połączenie, ze względu na ilość wody jaką trzeba podgrzać, by je wypełnić.

Jaki grzejnik do pokoju?

W zależności od poziomu wyizolowania budynku, zapotrzebowanie na energię cieplną może się różnić. Dobrze wyizolowany budynek może generować zapotrzebowanie np. 60 W/m2, zaś słabo - nawet 200 W/m2. Warto wziąć pod uwagę, również to co napisaliśmy wcześniej. Szybko wychładzający się pokój będzie energożerny, zwłaszcza w przypadku kaloryferów, które stosunkowo szybko wytracają ciepło.

Uznając, że budynek ma co najmniej dobry poziom zaizolowania, można zastosować grzejniki płytowe oraz aluminiowe - o dopasowanej mocy względem zapotrzebowania energetycznego. Odradzamy zakup przewymiarowanych kaloryferów, gdyż będą generować tylko większe zapotrzebowanie na wodę z instalacji centralnego ogrzewania, natomiast ogrzanie pokoju będzie na tym samym poziomie.

Jaki grzejnik do łazienki?

Tutaj wybór jest stosunkowo prosty. Najczęściej wybieranymi są grzejniki łazienkowe typu drabinkowego lub grzejniki konwektorowe. Dlaczego?

W łazience przebywamy epizodycznie, dlatego utrzymywanie tam stałej temperatury przy pomocy ogrzewania, raczej mija się z celem. Natomiast warto jest mieć możliwość na czasowe jej podniesienie. Grzejniki drabinkowe pozwalają na ogrzanie pomieszczenia, zredukowanie poziomu wilgoci, ale także umożliwiają nam odwieszenie na nie np. ręcznika. Ciepły kaloryfer pozwoli o wiele szybciej go wysuszyć i zabrać w miejsce, gdzie go przechowujemy.

Z kolei grzejniki konwektorowe pozwolą równie szybko ogrzać łazienkę, co ją wystudzić. Tutaj należy skrupulatnie dobrać urządzenie do kubatury łazienki. Zbyt duża moc może okazać się bardzo kosztowna, biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej.

Jeżeli jednak nie posiadamy źródeł poboru “darmowej” energii, jak np. fotowoltaika, a w łazience mamy poprowadzone rury od instalacji c.o. - zalecamy wybór typowego grzejnika do tego typu pomieszczeń.

Jaki kocioł gazowy wybrać do grzejnika?

Przede wszystkim - kondensacyjny. W okresie grzewczym instalacja centralnego ogrzewania (a czasami również wody użytkowej), będzie musiała pobrać większe ilości gazu. Kondensacja pozwala częściowo zredukować powstające w ten sposób koszty.

Optymalnym rozwiązaniem mogą okazać się kotły gazowe kondensacyjne z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Wtedy raz nagrzana woda, dopóki nie zostanie wykorzystana, będzie utrzymywana w odpowiedniej temperaturze, bez konieczności załączania większego spalania, w celu jej ogrzania.

Dokładne informacje, jaki kocioł gazowy wybrać - znajdziesz w naszym wpisie Jaki piec gazowy do domu jednorodzinnego, który znajduje się na blogu hurtowni HAP.

 

Sprawdź dostępne grzejniki


Należysz do grona Instalatorów Hydraulicznych?

Dołącz do klientów HAP na dopasowanych dla Ciebie warunkach. Zarejestruj się i otrzymaj rabaty, dedykowanego opiekuna handlowego i każdego miesiąca możliwość udziału w promocjach z nagrodami. To nie wszystko! Specjalnie dla stałych klientów stworzyliśmy platformę HapPro, dzięki czemu robiąc zakupy w Hap otrzymasz punkty, które możesz wymienić na wartościowe nagrody, bonus do faktury, bony do sklepów, a nawet egzotyczne wycieczki.

 Zarejestruj się 


 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel